Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Pastrare medicamente in cutie organizer

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
BmX150

BmX150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.02.2016
Salut.

Sunt afectate pastilele daca le depozitez in cutii pentru medicamente (organizatoare) din plastic ? Cat timp e indicat sa le tin ?

Dar daca depozitez lapte praf in cutii mici de plastic, calitatea acestuia e afectata? Depozitez pentru cateva h.

Si cum trebuie spalate caserolele din plastic corect?


Multumesc anticipat.

#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
categoric să le manipulezi la un nivel de umiditate cât mai scăzut. Poți folosi și plicuri cu silicagel. Totuși, câteva ore nu contează foarte mult presupun.
Dat fiind că am mai folosit suplimente în ultimii ani, cred că mai important este ce se întâmplă cu pastilele din cutia sursă. Eu îmi transfer 1 sfert din conținut în alta, iar pe cea mai plină o desfac doar de 4 ori.

#3
BmX150

BmX150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.02.2016
Laptele il depozitez pentru cateva h.

Pastilele pentru cat trebuie sa le depozitez ca sa nu le fie diminuat efectul?

Si unde e cel mai bun loc sa le pastrez umiditatea mica? Eu o sa le tin in geanta de sala mai mult. Dar acasa?

"cred că mai important este ce se întâmplă cu pastilele din cutia sursă." La ce v-ati referit aici?

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Acasa le tii si tu intr-un sertar dintr-o camera fara umiditate. Gen dormitor. Nu le tii in bucatarie sau baie.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBmX150, on 02 martie 2016 - 09:33, said:

Salut.

Sunt afectate pastilele daca le depozitez in cutii pentru medicamente (organizatoare) din plastic ? Cat timp e indicat sa le tin ?

Dar daca depozitez lapte praf in cutii mici de plastic, calitatea acestuia e afectata? Depozitez pentru cateva h.

Si cum trebuie spalate caserolele din plastic corect?


Multumesc anticipat.

aceste organizatoare sunt "gandite" pentru a-ti pregati/pastra pilulele pe care trebuie sa le iei cu o anumita frecventa (de x ori pe zi sau x pastile pe zi timp de o saptamana).
am vazut in sensiblu organizatoare de mai multe feluri, unul era pentru zilele saptamanii. asa ca presupun ca poti pastra fara grija acele pastile timp de o saptamana, in organizator.
in privinta laptelui praf, tot in farmacii sau in supermarket (la sectiunea bebelusi) gasesti recipiente pentru voiaj, pentru pastrarea/dozarea laptelui praf.
http://www.medicamen...ozare-1buc.html

caserolele se spala cu apa calda spre fierbinte, cu partea fina a buretelui de vase, de preferat cu detergent lichid. se clatesc bine si se pun la uscat, in suportul de vase sau pe un prosop de bucatarie curat si uscat.
in functie de materialul din care sunt confectionate, caserolele pot fi spalate sau nu la masina de spalat vase. ar trebui sa verifici eticheta cand le cumperi sau semnificatia pictogramelor de pe caserola.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate