Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pana in Mongolia si inapoi cu o Dacie Logan, Trei prieteni, 17 tari, 26500 km

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View Postmufasa, on 09 aprilie 2016 - 16:45, said:

Am citit tot pana acum cu exceptia Turkmenistanului care nu exista ...?
Fain ! Bravo ! Sunteti tari.
Exista undeva si jurnalelor celorlalte expeditii pe care le-ati facut ?

Multumesc. Turkmenistanul este aici, sau dai scroll mai jos pe pagina principala.

Am mai scris despre turul cu motoare din vietnam.

Despre restul o sa scriu dupa ce termin cartea. E de interes pentru voi Nepal, Tanzania, Peru, Japonia? Pe Nepal e misto ca avem jurnal video pe care l-as putea pune pe youtube.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Sunt de interes toate.

#57
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View PostBarboso, on 09 aprilie 2016 - 19:49, said:

Sunt de interes toate.

Notat. O sa incerc sa fac timp pentru ele.

#58
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postlaurentxp, on 09 aprilie 2016 - 19:26, said:


Multumesc. Turkmenistanul este aici, sau dai scroll mai jos pe pagina principala.

Am mai scris despre turul cu motoare din vietnam.

Despre restul o sa scriu dupa ce termin cartea. E de interes pentru voi Nepal, Tanzania, Peru, Japonia? Pe Nepal e misto ca avem jurnal video pe care l-as putea pune pe youtube.

Gata, sunt la zi, astept continuarea, ca multi altii banuiesc.
Traseele mentionate nu sunt de interes pentru a le pune in practica (deocamdata) ci doar dpdv literar pentru largirea orizontului.
Ma gandeam ca a-ti facut si altele mai aproape, deoarece nu stiu daca ar fi bine sa incep cu un traseu asa lung (Mongolia) si plin de surprize. Sigur astea fac sarea si piperul, fac diferenta intre excursie si aventura, dar cred c-ar trebui s-o iau mai treptat.
Ma gandeam ca poate ar fi mai oportun sa fac prima data RO-Ucraina-Belarus (nu stiu daca astea 2 nu-s cu probleme, dar pot fi evitate prin Polonia)-Lituania-Letonia-Estonia-ferry-Finlanda pana sus-Norvrgia-Suedia-Danemarca-Germania-(Cehia-Slovacia) sau Polonia-Ungaria-RO. Ce parere ai de traseul asta ?

#59
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postmufasa, on 10 aprilie 2016 - 12:10, said:

Gata, sunt la zi, astept continuarea, ca multi altii banuiesc.
Traseele mentionate nu sunt de interes pentru a le pune in practica (deocamdata) ci doar dpdv literar pentru largirea orizontului.
Ma gandeam ca a-ti facut si altele mai aproape, deoarece nu stiu daca ar fi bine sa incep cu un traseu asa lung (Mongolia) si plin de surprize. Sigur astea fac sarea si piperul, fac diferenta intre excursie si aventura, dar cred c-ar trebui s-o iau mai treptat.
Ma gandeam ca poate ar fi mai oportun sa fac prima data RO-Ucraina-Belarus (nu stiu daca astea 2 nu-s cu probleme, dar pot fi evitate prin Polonia)-Lituania-Letonia-Estonia-ferry-Finlanda pana sus-Norvrgia-Suedia-Danemarca-Germania-(Cehia-Slovacia) sau Polonia-Ungaria-RO. Ce parere ai de traseul asta ?

Asta-i o excursie care ma atrage si pe mine, cu adaugat Sankt-Petersburg pe lista. Din pacate, in conditiile actuale(finante+planificarea timpului) nu e deloc posibil. La un calcul rapid ies cam 12-15.000 km si daca mai vrei sa vizitezi ceva nu prea poti sari de o medie de 300km/zi. Iar asta inseamna un 40-45 de zile...

#60
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postdasca, on 10 aprilie 2016 - 12:36, said:


Asta-i o excursie care ma atrage si pe mine, cu adaugat Sankt-Petersburg pe lista. Din pacate, in conditiile actuale(finante+planificarea timpului) nu e deloc posibil. La un calcul rapid ies cam 12-15.000 km si daca mai vrei sa vizitezi ceva nu prea poti sari de o medie de 300km/zi. Iar asta inseamna un 40-45 de zile...

Si mie mi-ar pica bine max. 30 zile. Tras tare (2 zile) pana la intrarea in tarile baltice, iar Germania-RO snur 2 zile poate sa iasa.

#61
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View Postmufasa, on 10 aprilie 2016 - 12:10, said:

Gata, sunt la zi, astept continuarea, ca multi altii banuiesc.
Traseele mentionate nu sunt de interes pentru a le pune in practica (deocamdata) ci doar dpdv literar pentru largirea orizontului.
Ma gandeam ca a-ti facut si altele mai aproape, deoarece nu stiu daca ar fi bine sa incep cu un traseu asa lung (Mongolia) si plin de surprize. Sigur astea fac sarea si piperul, fac diferenta intre excursie si aventura, dar cred c-ar trebui s-o iau mai treptat.
Ma gandeam ca poate ar fi mai oportun sa fac prima data RO-Ucraina-Belarus (nu stiu daca astea 2 nu-s cu probleme, dar pot fi evitate prin Polonia)-Lituania-Letonia-Estonia-ferry-Finlanda pana sus-Norvrgia-Suedia-Danemarca-Germania-(Cehia-Slovacia) sau Polonia-Ungaria-RO. Ce parere ai de traseul asta ?

Noi ne-am intors prin tarile baltice si ni s-au parut plictisitoare. Poate se datoreaza faptului ca deja eram cu gandul la casa sau ca era prea European, prea ne-am obisnuit cu ce am vazut in ele, iar ca si peisaje naturale nu este ceva foarte special. Cu tarile nordice marea problema este bugetul. Acolo cred ca te costa doua saptamani cat doua luni in Asia. Povesteam cu un tip care zicea ca in Norvegia nu a gasit hostel sub 40 de euro. Nu stiu cum sta treaba cu campatul dar nu suna prea bine. La asta mai adaugi costuri exorbitante la mancare si deja iti poti face o imagine. Despre Ucraina si Belarus nu stiu mare lucru. Ucraina este in mare parte campie in est iar ce ar fi interesant sunt Carpatii, care presupun ca sunt la fel ca la noi. Despre Belarus am citit ca este destul de plictisitor in descrierea unui localnic.

Daca vrei ceva mai scurt as avea doua propuneri:

Romania - Maroc - Romania: Marocul este foarte fain iar pe drum pana acolo poti da niste ture prin Alpi, vizita parti frumoase ale Spaniei si Frantei. Este un tur ce mi-ar placea sa o fac cu motocicleta. Am un prieten ce a facut 2000 de km cu o masina inchiriata in Maroc si numai de bine am auzit.

Romania - Rusia Europeana: Noi am fost impresionati de Moscova, Skt. Petersburg si Kazan. De aici se mai poate devia catre Urali, care are niste paduri si lacuri faine si Caucazul despre care am auzit ca e superb si avantajul e ca ai nevoie de o singura viza.

Amandoua cred ca ar iesi mai ieftin decat escapada prin nord si prezinta dificultati mici in organizare logistica.

#62
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016
Am pus si ultima poveste tadjica. Pregatiti-va de o lectura serioasa:

Tadjikistan - la mare inaltime

#63
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Dar in Rusia nu este foarte greu de condus? Adica soferii sunt violenti in trafic, sar la bataie, te ameninta. Sunt n filmulete pe youtube. Asa este?

#64
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View PostTorquemada-666, on 10 mai 2016 - 09:45, said:

Dar in Rusia nu este foarte greu de condus? Adica soferii sunt violenti in trafic, sar la bataie, te ameninta. Sunt n filmulete pe youtube. Asa este?

Nu, este chiar foarte normal. Am condus in jur de 9000 de km in Rusia cu zero incidente. Nici macar politia nu ne-a oprit. Accidente se intampla ca peste tot, atat ca ei au camere pe bord sa le imortalizeze si sunt incurajati de asiguratori sa faca asta, in sensul ca ai reducere la RCA daca ai camera sau primesti camera cadou la polita pe un an. Sunt un pic mai agresivi la stilul de condus dar specimene de genul sunt cu duiumul si in Romania. Ce mi-a sarit in ochi este ca nu au limitatoare de viteza pe camioane. Sa vezi tu depasiri cu Loganul incarcat :)

#65
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016
Povestea continua cu Kazahstanul:

Kazahstan - incetisor prin stepa

#66
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016
Il auzim pe maestrul Guta, suntem plezniti din spate si oamenii ne despagubesc cu banii de renovat bucataria

Kazahstan – marele accident si negocierile rusesti

#67
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Stati cam mult in Kazahstan. Suntem curiosi, asa ca bagati continuarea. Please.....

#68
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View Postmufasa, on 06 iulie 2016 - 22:25, said:

Stati cam mult in Kazahstan. Suntem curiosi, asa ca bagati continuarea. Please.....

Am fost plecat trei saptamani in China si destul de lenes in rest. Ma apuc din nou de treaba serios :)

Lebenita se rostogoleste, cunoastem inca un roman hai hui, suntem ajutati pe neasteptate si transpiram prin cluburile siberiene

http://www.mastersof...rea-in-siberia/

#69
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016
Ne simtim ca acasa in Altai, intram in sauna, gasim canabis si ciobesc doua jante

Rusia - Prin Altai spre Mongolia

#70
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
asteptam cu interes finalul povestii...

#71
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
mda...tipic romanesc. POveste fara final.

#72
laurentxp

laurentxp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.02.2016

View Postdan1980_25, on 06 noiembrie 2016 - 08:34, said:

mda...tipic romanesc. POveste fara final.

Salut Dan. Ceea ce tu trebuie sa intelegi este ca scriu aceste articole ca si un hobby, fara sa fi facut vreun ban de pe urma lor. Desi am terminat povestea pana la finalul Mongoliei nu am mai avut nici o tragere de inima in ultimele luni nici sa le pun pe blog, nici sa termin totul. Te asigur ca momentul in care ma reapuc va veni, insa pana atunci o atitudine mai incurajatoare din partea ta ar fi mai de folos decat mustrarea de mai sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate