Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Macbook Pro (earlie 2011) sau Imac (Middle 2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adrianv92

adrianv92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.02.2016
Salut,

Am nevoie de pareri intre doua dispozitive apple la acelasi pret.

Macbook pro (earlie 2011)

Procesor i7 2 GHz
8GB RAM 1333 MHz DDR3
SSD 180 GB
Aspect ireprosabil

sau

Imac 21.5 inch (Middle 2014)
Procesor: i5 1,4
8 GB RAM 1600 MHz DDR3
Aspect ireposabil deasemenea


Sunt indecis intre care si care. O parere de la cei care utilizeaza aparte apple m-ar ajuta mult.


Multumesc

#2
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In nici un caz Macbook early 2011, cam 80% ajung cu cipul grafic ars : https://www.apple.co...ro-videoissues/

Iti recomand iMac. Eu folosesc o combinatie de iMac + iPad + iPhone si imi acopera toate necesitatile.

#3
adrianv92

adrianv92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.02.2016

 Catean, on 29 februarie 2016 - 14:58, said:

In nici un caz Macbook early 2011, cam 80% ajung cu cipul grafic ars : https://www.apple.co...ro-videoissues/

Iti recomand iMac. Eu folosesc o combinatie de iMac + iPad + iPhone si imi acopera toate necesitatile.


Salut, multumesc de raspuns.

O intrebare, am senzatia ca te pricepi si ca raspunzi sincer, pentru a ajuta.

Este mare diferenta dpdv al performantelor intre ele ? Eu am sa il folosesc in cea mai mare parte pentru browsing (destul de hard 15-20 pagini simultan deschise) si putin Photoshop.  Exclus orice joc sau alte chestii foarte alambicate.  

Crezi ca face fata iMac-u la asta ?


PS: e primul Pc marca apple pe care vreau sa mi'l achizitionez si nu ma prea pricep cu ele. Am deja de mult timp un iPhone si un iPad si sunt extrem de multumit. De aceea ma gandeam la un pc Apple. Am nevoie de stabilitate.

Multumesc mult inca odata.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 adrianv92, on 29 februarie 2016 - 15:12, said:

Salut, multumesc de raspuns.

O intrebare, am senzatia ca te pricepi si ca raspunzi sincer, pentru a ajuta.

Este mare diferenta dpdv al performantelor intre ele ? Eu am sa il folosesc in cea mai mare parte pentru browsing (destul de hard 15-20 pagini simultan deschise) si putin Photoshop.  Exclus orice joc sau alte chestii foarte alambicate.  

Crezi ca face fata iMac-u la asta ?


PS: e primul Pc marca apple pe care vreau sa mi'l achizitionez si nu ma prea pricep cu ele. Am deja de mult timp un iPhone si un iPad si sunt extrem de multumit. De aceea ma gandeam la un pc Apple. Am nevoie de stabilitate.

Multumesc mult inca odata.


Diferenta va fi insesizabila pentru nevoile tale, dar vei beneficia de ecranul mai mare din iMAC care va face toata diferenta. Generatia de I7 din MacBook PRO 2011 e veche, iar in iMAC ai un processor I5 de generatie noua. Oricum nu ai de ales cu adevarat, MacBook Pro 15 inch 2011 aproape toate au facut probleme, citeste despre Radeon Gate pe internet. Pe langa asta nu a existat MacBook 2011 cu SSD, deci a fost umblat inauntru pentru instalarea SSD-ului, ceea ce ii inca un minus pentru laptop.

Daca ai iPAD si iPhone decizia e super usoara, vei vrea un ecran cat mai mare la noul MAC si portabilitatea nu te intereseaza, avand deja iPAD.

Edited by Catean, 29 February 2016 - 15:23.


#5
adrianv92

adrianv92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.02.2016

 Catean, on 29 februarie 2016 - 15:22, said:




Diferenta va fi insesizabila pentru nevoile tale, dar vei beneficia de ecranul mai mare din iMAC care va face toata diferenta. Generatia de I7 din MacBook PRO 2011 e veche, iar in iMAC ai un processor I5 de generatie noua. Oricum nu ai de ales cu adevarat, MacBook Pro 15 inch 2011 aproape toate au facut probleme. Pe langa asta nu a existat MacBook 2011 cu SSD, deci a fost umblat inauntru pentru instalarea SSD-ului, ceea ce ii inca un minus pentru laptop.

Daca ai iPAD si iPhone decizia e super usoara, vei vrea un ecran cat mai mare la noul MAC si portabilitatea nu te intereseaza, avand deja iPAD.

Merci din nou de raspuns si amabilitate.

Am stiut eu de ce postez aici.
O zi buna sa ai.

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 adrianv92, on 29 februarie 2016 - 15:24, said:

Merci din nou de raspuns si amabilitate.

Am stiut eu de ce postez aici.
O zi buna sa ai.

Cu mare placere. Sa te bucuri cat mai tare de noul iMAC. Iti recomand sa instalezi sistemul de la 0 dupa ce il cumperi si sa iti cumperi si un Time Capsule pentru back-up cand ai bani suplimentari.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In mod normal trebuia sa postezi in sectiunea de Hardware.
Ca idee generala, cu cat este un model mai nou, cu atat este mai bine, mai ales cand este vorba de o diferenta atat de mare - peste 3 ani in acest caz.
Din perspectiva software te avantajeaza mai mult iMac-ul. In rest, sustin opiniile de mai sus.

#8
adrianv92

adrianv92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.02.2016

 _-_, on 29 februarie 2016 - 16:35, said:

In mod normal trebuia sa postezi in sectiunea de Hardware.
Ca idee generala, cu cat este un model mai nou, cu atat este mai bine, mai ales cand este vorba de o diferenta atat de mare - peste 3 ani in acest caz.
Din perspectiva software te avantajeaza mai mult iMac-ul. In rest, sustin opiniile de mai sus.

Salut, multumesc pentru parere. Am ales pana la urma iMacul.

Scuze pentru ca am gresit categoria. E prima data cand postez.

Merci

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa-l folosesti cu placere!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate