Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Fundatii in trepte la teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ghost22

ghost22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2008
Buna ziua,
Am o problema la proiectarea unei case D+P pe un teren in panta. Arhitectul si structurista mi-au facut o chestie foarte faina, dar irealizabila pentru mine (bani, bani, bani, etc). Terenul meu e in panta, cu o diferenta nivel de vreo 3,5 metri pe 20 de metri, si varianta a fost sa fac un demisol in care sa fie garajul si o pivnita. Dar, pentru consolidare, mi-a zis ca e singura solutie sa fac zid de sprijin. No, acum la calcule cu de toate, iese doar zidul de sprijin vreo 50.000 euro. Nu ar merge sa fac o fundatie continua care sa urmareasca panta? Adica in trepte? Un constructor imi zicea de o fundatie continua, dar neuniforma orizontal - sa urmareasca panta terenului si sa facem cota de fundare la 1 metru, sub aia de inghet. Eu stiam ca fundatia trebuie sa fie uniforma orizontal, ma insel? E si asta o solutie? Ca am cautat peste tot dar asa ceva nu gasii...
Multzam fain.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
La ce va complicati cu case pe toate rapele, chiar nu stiu. Bani investiti aiurea. De banii de consolidare iti cumperi un teren intr-o zona normala, nu la cucuietii din deal si aia e. Si casa te ajunge mai putin ca pret si scapi si de eventualele complicatii.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
50.000 eur (nu lei) pentru un amarat de zis de sprijin? Nici de-ar fi de aur n-ar costa atat.
De banii astia iti faci casa noua de la zero.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Adevaru e ca la copt bine cu zidul ala. Cine l-a imbrobodit de 50 de mii a avut putere de convingere, nu gluma.

#5
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View PostSerafim606, on 27 februarie 2016 - 14:40, said:

Adevaru e ca la copt bine cu zidul ala. Cine l-a imbrobodit de 50 de mii a avut putere de convingere, nu gluma.
Poate ii consolideaza intreg versantul de suma aia, si la zidul de sprijin ii trage niste ancoraje, si cativa piloti sau micropiloti la baza.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Inutil. Unii se calicesc la teren pentru ca au deja prin cine stie ce coclau si baga bani in casa cat nu face.

#7
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View PostSerafim606, on 27 februarie 2016 - 15:05, said:

Inutil. Unii se calicesc la teren pentru ca au deja prin cine stie ce coclau si baga bani in casa cat nu face.
Daca unii isi permit si au fonduri, si poate peisajul,privelistea au si un rol pentru unii care isi aleg locul unde sa isi faca casa.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Daca initiatorul era genul care sa arunce cu banii in caini, nu mai deschidea topic ca sa caute o alternativa si sa evite acel zid de 50 de mii de euro.

#9
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View PostSerafim606, on 27 februarie 2016 - 15:13, said:

Daca initiatorul era genul care sa arunce cu banii in caini, nu mai deschidea topic ca sa caute o alternativa si sa evite acel zid de 50 de mii de euro.
Ok bine zis!
@ghost22 Exista posibilitatea de racordare a fundatiilor in trepte, implicit adancimea de fundare trebuie sa fie stabilita mai jos decat adancimea de inghet.Trebuie un studiu geotehnic care sa iti dea caractesticile geotehnice ale straturilor geologice,si pe baza caruia se va dimensiona fundatia.Am atasat niste planse cu fundatii in trepte sa iti faci o idee!

Attached Files



#10
ghost22

ghost22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2008
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. De stia omul ce-a pati, dinainte s-ar feri. Asa ca, orice comentarii cu privire la teren sunt, momentan, fara obiect. Mai ales ca nimeni nu ma poate critica mai mult decat o fac eu.
Revenind la obiect, da, ideea e cum zice bazil1988, fundatii continue, urmarind panta terenului, dar musai cota de fundare sub adancimea de inghet. Asa zicea constructorul, nu structurista. Io ma speriai un pic de ideea de fundatii la adancimi diferite, dar aici eu inteleg altceva fata de ce intelege unul de meserie. Sa ma explic - demisolul e partial, doar pe jumatate din casa iar daca fundatia garajului e punct fix, fundatia parterului in susul pantei e mai sus, nu? Chiar daca ambele intra in pamant la aceeasi adancime (1-1,5 metri). Si trecerea de la fundatia garajului la fundatia parterului se face prin trepte. No aici eram eu in dubii, ca unii mi-au zis ca trebuie sapat tot si facuta fundatie la acelasi nivel cu garajul, fara trepte, si iese musai demisol sub toata casa, chiar daca jumatate din el il astupi. Insa constructorul zicea ca nu-i chiar asa si avand 3 persoane cu 4 pareri, imi da cu virgula. Ca deh, greselile oricum mi le asum, insa una e sa dai cu capul de usa si alta e sa folosesti un tun pentru o distanta mai mare. Ideea era ca terenul e destul de stabil, mai sunt 2 case cu etaj langa, dar ca orice individ care stie exact ca nu stie multe, mi-e nitel frica sa contrazic structurista, mai ales ca-mi lipseste limbajul specific (in asta-s ca un catel, am privirea inteligenta dar nu stiu sa ma exprim).

#11
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
@ghost22 ii zici frumos la structurista ca NP112-2014 (Normativ de proiectare a fundatiilor de suprafata) specifica clar adancimea minima de fundare in functie de natura terenului de fundare,adancimea de inghet,nivelul apelor subterane,conditii tehnologice,inaltimea minima constructiva a fundatiei: Hfundare=Hing+(10...20)cm (mai pe babeste explicat, ce se intampla cand ingheata pamantul, mai exact apa isi mareste volumul si implicit creste si volumul pamantului,iar cand se dezgeata scade=> eforturi suplimentare in structura,si incep sa se vada efectele,tasari inegale,apar fisuri...etc). Fundatia demisolului partial va fii la aceeasi cota si trebuie sa aiba asigurata adancimea de inghet in punctul cel mai de jos al demisolului cum este in panta,iar de aici faci fundatie in trepte,sunt niste conditii pentru trepte care trebuie respectate,dar un proiectant serios, o sa le respecte!

Edited by bazil1988, 27 February 2016 - 16:18.


#12
ghost22

ghost22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2008
Multumesc frumos. Rezultatele preliminare scad costul, cu cel putin 30.000 euro. Daca am noroc, si mai mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate