Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bonjour Residence- in cartier Buna-ziua - Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014
Salutari,
Vad ca nu exista un topic pentru Bonjour Residence Cluj - din cartier Buna-ziua.
As dori sa aflu daca sunt locuitori din blocurile finalizate, dar si care sunt ideile despre blocul nou semi-luna care se construieste acum.

Stiu ca preturile incep de la 1000 EUR + TVA, iar locul de parcare subteran e 5000 EUR.

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Adica e mai scump locul de parcare decat garsoniera/apartamentul?
Sau ai vrut sa spui 1000 EUR + TVA pe MP?

#3
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
s-au umplut forumurile de samsari ce vor sa-si promoveze cloacele prin reclama ascunsa.......


sa ceri peste 1000E/mp dar sa nu vrei sa platesti o amarata de reclama la google .....


se intampla asta probabil si pt ca majoritatea dezvoltatorilor sunt fosti puscariasi, interlopi, samsari, traficanti de organe de copii, de carne vie, etc

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Peste 1000 de euro/mp e pretul normal in Cluj. Proiectele "serioase" (zone bune, blocuri construite bine, etc) incep de la 1200.

Edited by utopium, 25 February 2016 - 07:19.


#5
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.03.2014

 hightech-sys, on 25 februarie 2016 - 03:25, said:

s-au umplut forumurile de samsari ce vor sa-si promoveze cloacele prin reclama ascunsa.......


sa ceri peste 1000E/mp dar sa nu vrei sa platesti o amarata de reclama la google .....


se intampla asta probabil si pt ca majoritatea dezvoltatorilor sunt fosti puscariasi, interlopi, samsari, traficanti de organe de copii, de carne vie, etc

Ce vorbesti prietene?
Te-ai uitat in ce sectiune esti? E un topic despre acest ansamblu, poate sunt persoane ca mine interesate, poate aflu ceva nou sau suspect despre acesta.

 vubiv, on 25 februarie 2016 - 01:20, said:

Adica e mai scump locul de parcare decat garsoniera/apartamentul?
Sau ai vrut sa spui 1000 EUR + TVA pe MP?

Nu, faceam o descriere a preturilor dupa ce m-am interesat. :)
Dar da, bineinteles ca e pe MP...

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Clujul în cel mai bun caz e un oraș de trecere. Stai câțiva ani, faci experiență și pleci din țară.

Să îți iei apartament în Bună-Ziua este sinucidere. Ca și prost căruia i s-a băgat pe gât să-și ia apartament fix lângă Bună-Ziua, nici acum nu am toate temele făcute. Drumul de acces la „bulevard” nici acum nu e gata (din 2006 vorbesc) și va fi făcut, când va fi, din banii mei.

Fagului/Bună Ziua are un singur autobuz, 21, care de mult timp nu mai merge prin Observator/Calea Turzii înspre Cipariu. Coboară tot pe Becaș așa că dacă ai treabă prin Zorilor trebuie să cobori în centru ca să urci, din nou, înspre Observator.

Dimineața și seara e sinucidere cu mașina. Dacă vrei să ieși în stânga trebuie să ai noroc sau să oprești pe altul din drumul său. Sunt treceri de pietoni dar mai bine fugi pe ele (că nimeni nu le respectă, de altfel trecerile de pietoni nu prea sunt respectate în Cluj). Iar după ce se lasă întunericul la trecerea de lângă Lidl vizibilitatea e 0 că nu prea există stâlpi de iluminat.

Bună-Ziua e un cartier la distanță de orice. Dacă nu ai mașină (și dacă ai trebuie să te cerți unde o parchezi, chit că ai loc de parcare dar vecinul are 3 mașini și ocupă 3 locuri de parcare și tot el te ceartă că de ce te legi de el) la orice supermarket vrei să mergi trebuie să iei cel puțin două autobuze dus, cel puțin două întors. Cine are loc de muncă în centru se trezește la 6:00 dimineața să ia 21 de 7:13 că ăla de 7:30 nu-ți permite să ajungi la 8:00 luând în considerare că vei mai avea de mers pe jos. Și asta dacă lucrezi în centru, că altfel...

Prin Bună Ziua e mișto să stai dacă ai bani și nu trebuie să lucrezi, altul face banii și tu stai acasă sau dacă lucrezi de-acasă. Așa ieși pe la 13, 14 pe la cumpărături, te uiți la fraierii din trafic pe la 17, 18 cum se înghiontesc, ștergi praful de 3 ori pe săptămână că, Doamne, e plin de praf peste tot și asculți prin pereți cum se ceartă vecinii (că blocurile noi toate au pereți de carton).

Și zici că trăiești într-un oraș civilizat. Not!

---
P.S. E Lidl prin zonă, dar n-au tot de ce-ai nevoie. De altfel poți să mergi la Auchan, Cora, Carrefour, tot nu o să poți cumpăra tot ce vrei doar de la unul. De pildă am nevoie de un bec tip lumânare E14 de cel puțin 60 de wați echivalent. Ei bine, nada.

Edited by RedDev, 25 February 2016 - 11:27.


#7
ssteef

ssteef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.12.2008
Înțeleg că Bună-Ziua, ca și cartier, nu e foarte practic (străzi înguste, un singur autobuz, clădiri foarte apropiate una de cealaltă etc), însă sunt curios despre cum e ansamblul Bonjour.

Poate cineva să-mi spună câte ceva despre calitatea blocurilor? Sunt construite mai bine cele 2013+ față de celelalte? Cum e cu izolarea fonică, termică și cu restul celorlalte aspecte importante ale unei clădiri?

Mulțumesc

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 RedDev, on 25 februarie 2016 - 11:21, said:

Fagului/Bună Ziua are un singur autobuz, 21, care de mult timp nu mai merge prin Observator/Calea Turzii înspre Cipariu. Coboară tot pe Becaș așa că dacă ai treabă prin Zorilor trebuie să cobori în centru ca să urci, din nou, înspre Observator.
Autobuzul 21 face 11-12 minute pana in centru (la ore normale). Daca vrei sa mergi in Observator nu cobori pana in centru si apoi urci, ci mergi 500 de metri pe jos pana in cea mai apropiata statie de pe Calea Turzii (Mozart e cea mai apropiata de Bonjour Residence) si iei autobuzul 43B ... te duce in Observator (daca ai de mers mai mult, altfel pana la Sigma Shopping Center, adica la inceputul strazii Observatorului, e doar 1 km si e mai simplu sa mergi pe jos). Sigur, 43B vine doar o data la 30 de minute, asta e, te duci dupa orar sau poti cobori pe Turzii cu alt autobuz pana in prima statie de dupa sensul giratoriu si de acolo ai diverse legaturi spre capatul Observatorului. Insa daca trebuie sa mergi pe o strada care incepe la 1 km de casa eu as zice ca nici nu ai nevoie de autobuz ...

 RedDev, on 25 februarie 2016 - 11:21, said:

Dimineața și seara e sinucidere cu mașina. Dacă vrei să ieși în stânga trebuie să ai noroc sau să oprești pe altul din drumul său. Sunt treceri de pietoni dar mai bine fugi pe ele (că nimeni nu le respectă, de altfel trecerile de pietoni nu prea sunt respectate în Cluj). Iar după ce se lasă întunericul la trecerea de lângă Lidl vizibilitatea e 0 că nu prea există stâlpi de iluminat.
Nu mi se pare nici o sinucidere, poate doar intre 7:30 si 8, atunci e aglomerat tot orasul insa ... in mod normal de la Bonjour pana in centru (teatrul national) faci 5 minute cu masina. La ore de varf sigur ca faci mai mult, dar nu e nici o tragedie. Ca sa iesi din Bonjour si sa mergi spre centru poti sa o iei si la stanga si la dreapta, poti sa mergi pe Turzii de exemplu spre centru. Am ocazional treburi in zona dimineata (in jur de ora 9) si nu mi se pare ca ar fi prea aglomerat.

 RedDev, on 25 februarie 2016 - 11:21, said:

Bună-Ziua e un cartier la distanță de orice. Dacă nu ai mașină (și dacă ai trebuie să te cerți unde o parchezi, chit că ai loc de parcare dar vecinul are 3 mașini și ocupă 3 locuri de parcare și tot el te ceartă că de ce te legi de el) la orice supermarket vrei să mergi trebuie să iei cel puțin două autobuze dus, cel puțin două întors. Cine are loc de muncă în centru se trezește la 6:00 dimineața să ia 21 de 7:13 că ăla de 7:30 nu-ți permite să ajungi la 8:00 luând în considerare că vei mai avea de mers pe jos. Și asta dacă lucrezi în centru, că altfel...
Eu stau semnificativ mai departe de centru decat e Buna Ziua si serviciul meu e in cealalta parte fata de centru ... nu mi se pare deloc ca Buna Ziua e departe de orice. Conexiunile cu transport public clar nu sunt la fel de bune ca in alte zone, dar cu masina esti chiar aproape de centru. Autobuzul 21 vine la 10 minute la orele de varf. Supermarket mai mare ai la 400 de metri, Lidl ... iar la 200 de metri ai un Oncos (o retea locala de supermarketuri). Hipermarketurile (Auchan, Carrefour, Cora, Kaufland) da, sunt mai greu accesibile. Daca ai masina insa faci 10 minute pana la Iulius Mall, unde ai tot ce vrei.

 RedDev, on 25 februarie 2016 - 11:21, said:

P.S. E Lidl prin zonă, dar n-au tot de ce-ai nevoie. De altfel poți să mergi la Auchan, Cora, Carrefour, tot nu o să poți cumpăra tot ce vrei doar de la unul. De pildă am nevoie de un bec tip lumânare E14 de cel puțin 60 de wați echivalent. Ei bine, nada.
Ok, daca vrei becuri speciale te duci la Leroy Merlin, e la 700 de metri de Bonjour ... nu ai nevoie de chestii de genul asta asa de des incat sa iti fie lene sa mergi 700 de metri o data pe luna, nu? Eu am Leroy (celalat) la 200 de metri de casa dar tot nu ajung prea des ca n-am de ce sa merg mai des de o data pe luna.

In concluzie da, e bine sa ai masina daca stai in Buna Ziua pentru ca nu sunt prea bune conexiunile cu transportul in comun. Parcare? In Bonjour daca cumperi parcare, ai parcare sub bloc pe care nu ti-o ocupa nimeni. Daca nu iti cumperi parcare, normal ca ai dispute cu vecinii pe locurile din fata blocului, alea nu sunt rezervate. Faza cu peretii care sunt ca hartia in blocurile noi e o generalizare fara sens, eu stau in bloc nou si n-am probleme de astea. In Buna Ziua sunt zeci de blocuri, unele sunt prost facute, altele sunt bine facute, e treaba fiecaruia sa aleaga unul bun. Astea din Bonjour sunt mai bine facute decat destule altele din punctul meu de vedere ... am fost de cateva ori prin blocurile alea. Am fost chiar aproape sa cumpar apartament in Bonjour, insa pana la urma am cumparat intr-o zona mai bine conectata/cu mai multe facilitati (magazine, scoli, transport public), desi e mai departe de centru decat Buna Ziua. Eu fac 8 minute pana in centru la ore normale si vreo 12 minute la ore aglomerate ... din nou, nu mi se pare nici o tragedie. Cu adevarat aglomerat e traficul pe langa scolile mari la orele de incepere/terminare a scolii, in rest nu ma pot plange prea mult de traficul clujean. Fac 7 km (pana la serviciu) in 15 minute cu masina la ore normale mergand prin centru, nu mi se pare a fi o problema.

Cat despre Clujul oras de trecere, depinde ce faci ... dintre prietenii mei chiar si cei care au fost plecati in strainatate s-au intors inapoi intre timp (desi aveau salarii de peste 5000 de euro). Ma rog, prietenii mei lucreaza majoritar in IT, unde la experienta de 10+ ani in Cluj deja cam treci de 2000 de euro net. Iar 2000 de euro in Cluj iti dau cam aceeasi putere de cumparare ca si 5000 de euro in Londra sau Paris, deci nu prea mai ai motive (cel putin financiare) sa vrei sa pleci. La modul in care creste orasul se pare ca foarte multi vin si foarte putini pleaca ...

Edited by utopium, 02 February 2017 - 23:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate