Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce NU poate face un Apple Mac Book Pro ?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRCG, on 25 februarie 2016 - 14:43, said:

[...]
Daca imi spui "da, dar alea sunt aplicatii platite" iti spun atat: ai dat o caruta de bani pe un laptop si nu dai 200 lei pe tool-uri care isi fac treaba singure, fara sa te manjesti pe maini.
1. imi place sa am control asupra a ceea ce am si a ceea nu am in sistem (instalat, activ, utilizat). Mania asta nu o am de la Windows ci de la Linux ... unde imi aleg foarte atent ce pachete instalez si ce module utilizez.
2. Nu stiam de el, am sa ma uit ... in general imi pierd vremea pe forumurile open source, asadar solutiile folosite de mine in general le folosesc de acolo.
3. OpenVpn cu cheie de criptare pe 2048 biti ... e ceva ce folosesc de multi ani, pe toate sistemele portabile, asadar mac-ul a trebuit sa se alinieze.
4. Nu zic ca nu sunt solutii alternative, dar imi place sa am sistemul functional intr-un anume fel, asadar incerc mereu sa il fac sa mearga cum vreau eu, cu particularitatile cautate/vrute de mine.
5. ... am 0 (ZERO) software piratat acasa. Am platit si voi plati in continuare pentru orice software de care am nevoie (indiferent de platforma pe care ruleaza). Totusi, pentru unele chestii exista alternative opensource si, dupa cum spuneam, sunt fan OpenSource Posted Image.

LE: Super tare Little Snitch ... mersi de tip ... l-am cumparat Posted Image. Acum ramane sa vad cum "se pupa" cu IceFloor.

#38
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
1. As vrea sa te vad facand selectie pentru un pachet cu 120 de dependinte :).
3. OpenVPN nu e chiar un standard in materie de VPN-uri. Tocmai de aia si lipseste.
4. Pai Tuxera il instalezi and that's it. Nu ai nevoie de nimic altceva. Pentru mount de NFS si Samba: Finder -> Go -> Connect to server.
5. Tot 0 software piratat am acasa. Totusi, folosesc ce am nevoie. Nu ma incapatanez sa platesc pentru ceva. Folosesc ce merge cel mai bine.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Doar la #4 am un comment: cu solutia mea nu am nevoie de nimic ... absolut de nimic. Cand accesez un folder, daca este ceva mapat pe retea, se deschide automat ... atat. E ca si cum ar fi HDD local, nu e absolut nici o diferenta. In plus, nu a trebuit decat sa modific niste mount point-uri si metoda de montare in sistem.. Mi-a luat un pic pana sa ma prind cum sa fac asta fara sa imi crape OS-ul cu totul cand pierdea reteaua si era un folder montat, dar am rezolvat-o si pe aia.
Cum eu lucrez destul de mult in linie comanda, folosind ca file manager batranul mc, am facut OS-ul sa "mearga" ca un linux.

#40
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Argh. Eu intelesesem ca ai instalat ceva ca sa poti face mount de NFS si Samba.

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostFAP, on 24 februarie 2016 - 17:09, said:

Folosinta :
- in special Business - Nu stiu daca are pachetul Office instalat
- multimedia + prezentari/traininguri business - conectarea la videoproiector&etc.
- PowerPoint , Excel , Word , internet , retele de socializare , networking
- SPPosted Image  si alte forumuri

Business e un termen prea vag. Unii doar scriu chestii in Word care ajung apoi pe hartie, altii analizeaza fel de fel de date din diverse baze de date sau solutii proprietare.

Pentru videoproiector cari adaptorul VGA la tine.

Restul sunt chestii banale ce le poti face pe orice calculator/laptop din ultimii multi ani. Daca simti nevoia de a da 2000 eur pe un laptop pentru a le satisface ... banii tai, nevoile tale.

Edited by dani.user, 25 February 2016 - 18:59.


#42
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View PostFAP, on 24 februarie 2016 - 17:09, said:

- daca un I5 cu 2,9 Khz e mai bun

2,9 kHz! Uau! Posted Image

#43
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostKyKyKyKy, on 25 februarie 2016 - 18:55, said:


2,9 kHz! Uau! Posted Image
Pai e mai bun sau mai slab decat un i7 2,5 khz ? Nu mi-a raspuns nimeni !

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
E vorba de greseala, nu kHz ci GHz. Cat despre comparatie, ai aici (nu frecventa spune azi multe): https://www.cpubenchmark.net/

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostOctavian_SK, on 24 februarie 2016 - 17:02, said:

pretul face diferenta si atat; cat dai pe un Mac iei doua pc de aceasi performanta

Dar de ce ai lua un Mac, sa rulezi windows pe el? E ca si cand ai lua un iPhone si ti-ai bate joc de el, punandu- I Android......

#46
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 25 februarie 2016 - 19:19, said:

E vorba de greseala, nu kHz ci GHz. Cat despre comparatie, ai aici (nu frecventa spune azi multe): https://www.cpubenchmark.net/
Sorry pentru "khz" ! Totusi eu nu gasesc tipul de procesor de la :

Laptop MacBook Pro 15 Retina, Intel® Quad Core™ i7 2.50GHz, Haswell™, 15.4", Retina Display, 16GB, 512GB SSD, AMD Radeon™ M370X 2GB

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
i7-4870HQ

#48
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 25 februarie 2016 - 20:01, said:

i7-4870HQ
Merci ! Deci nu prea e vreun avion !!!

Edited by FAP, 25 February 2016 - 20:12.


#49
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
sa iti spun niste avantaje evidente care m-au convins sa le tin partea neconditionat: autonomia excelenta, aspectul ingrijit, atent studiat, sistemul de operare nu se ingreuneaza in timp ca la windoz, componentele hardware sunt de calitate, calibrate intre ele si deci perfect compatibile, un ecosistem software echilibrat, in ideea de stricta necesitate si simplitate, zeiss.

#50
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Revin cu "ceva" precizari ! Dupa o analiza temeinica a scopului achizitiei , dupa o vizita la emag pentru a le vedea "cu manaPosted Image " , dupa studierea performantelor raportate la pret am ajuns la urmatoarele concluzii ...preliminare :
- pentru treburile "hard" voi folosi ca desktop Sony Vayo cu Windows XP care va ramane la birou - eventual ii mai bag 4 GB RAM...sa fie 8
- am nevoie de un Mac Book Pro pentru mobilitate in interes business
- in prima faza cel de 13 mi s-a parut mic pentru "manutele mele" dar apoi mi-am dat seama ca eu scriu doar cu o singura mana(deh...nu sunt IT-ist) si pare o varianta rezonabila
Problema e ca am 2 variante de alegere datorita unui "rationament profesional" :
1) Sa-l iau pe cel cu i7 , 2,5 GHz de 12.000 lei(problema e ca pretul e enorm) si sa-l calculez ca "return of investment" pe minim 6 ani ! Problema e ca la viteza de schimbare a tehnicii , s-ar putea ca peste 3,4 ani sa fie considerat "primitiv" !
2) Sa-mi iau un i5 cu un minim de 2,5 GHz si sa-l calculez ca ROI in 3,4 ani ! Si atunci , desi pretul e oricum mare .....nu e 12.000 lei !?!?
Si acum cateva intrebari pentru colegii de forum , mult mai cunoscatori decat mine in IT privind un minim de configuratie cu care sa pot face "ORICE" lejer, inafara de jocuri :
- care ar fi un minim de RAM necesar?
- care ar fi un minim de memorie SSD?
- RETINA merita sau nu ?
- un minim de procesor - apropos un Intel M de 1,1 GHz e mai bun decat un i5 de 2,5 GHz (eu stiam ca M-urile sunt de consum redus)???
- care e diferenta intre placa video Intel Iris 6100 si AMD Radeon M370x 2 GB ...dar o explicatie asa mai pentru incepatori si nu ca aia are 2 GB?

Am vazut la vanzare si un model din 2012 cu i5 , 2,5 GHz cu un pret mai prietenos dar problemele sunt :
- doar 4 GB RAM
- rezolutie 1280 x 800 WXGA  (asta e full HD ?? )
- wireless n
- viteza e 5400 rpm
- placa video HD Graphics Intel 4000
In schimb partile bune ar fi :
- i5 2,5 GHz
- cred ca se poate upgrada RAM pana la 8 (asa scrie la RAM maxim)
- are unitate de scriere DVD-RW
- are mult mai multe mufe...inclusiv cea de internet prin cablu , pentru mine e un plus deoarece in multe locatii unde merg nu exista wireless(desi ar parea incredibil pentru multi multe sunt inafara Romaniei)
- are 500 de GB dar HDD

Ce opinii aveti ???

#51
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostFAP, on 26 februarie 2016 - 14:24, said:

- care ar fi un minim de RAM necesar?
- care ar fi un minim de memorie SSD?
- RETINA merita sau nu ?
- un minim de procesor - apropos un Intel M de 1,1 GHz e mai bun decat un i5 de 2,5 GHz (eu stiam ca M-urile sunt de consum redus)???
- care e diferenta intre placa video Intel Iris 6100 si AMD Radeon M370x 2 GB ...dar o explicatie asa mai pentru incepatori si nu ca aia are 2 GB?



1. 8GB si nu o sa ai probleme 5 ani
2. 256GB
3. Retina face toti banii daca tii la sanatatea ochilor tai, o data obisnuit cu Retina nu mai te poti uita la alte ecrane.
4. Cel mai slab I5 iti va ajunge fara probleme.
5. Mergi pe Iris 6100 daca nu te intereseaza jocuri si rendering 3D. Radeonul din modelele superioare e instalat ca si a doua placa grafica si e designed mai mult pentru profesionisti in randari, grafica, etc.

Cat tine de ultimul model descris, e antic si nu iti recomand sa te atingi de el. Probabil il vor retrage anul curent.

Edited by Catean, 26 February 2016 - 14:44.


#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostFAP, on 26 februarie 2016 - 14:24, said:

- care e diferenta intre placa video Intel Iris 6100 si AMD Radeon M370x 2 GB ...dar o explicatie asa mai pentru incepatori si nu ca aia are 2 GB?
Placa video iris este un modul grafic construit chiar in procesor. Desi nu este chiar de aruncat la cos, nu are putere mare 3D totusi si utilizeaza memoria sistemului.
Orice alta placa, AMD/Nvidia, este un GPU independent, proiectat pentru perfomanta 3D si vine cu memoria lui independenta de cea a sistemului. In sarcina consuma mult mai multa energie decat irisul dar livreaza si performanta.

#53
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postro_explorer, on 26 februarie 2016 - 15:34, said:

Placa video iris este un modul grafic construit chiar in procesor. Desi nu este chiar de aruncat la cos, nu are putere mare 3D totusi si utilizeaza memoria sistemului.
Orice alta placa, AMD/Nvidia, este un GPU independent, proiectat pentru perfomanta 3D si vine cu memoria lui independenta de cea a sistemului. In sarcina consuma mult mai multa energie decat irisul dar livreaza si performanta.

Absolut corect ce spune @ro_explorer, vreau doar sa adaug ca modelele Macbook Pro care au instalat cipul grafic dedicat Radeon, au deasemenea si modelul Iris integrat, in consecinta oricum iti va retine din memoria RAM ca memorie destinata placii grafice.

#54
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu am experienta doar de utilizator ! Poate cineva sa-mi explice....asa mai batranestePosted Image , care ar fi diferenta de performanta intre un i7 de 2,2 GB cu 4 nuclee(cred ca asta inseamna quad) si un i5...sa zicem cu 2,9 GB cu 2 nuclee ??? Si intre Iris Graphics si Iris Pro Grafics ?

Edited by FAP, 26 February 2016 - 15:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate