Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Doresc sfaturi auto Franța.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
asa am planuit initial  cu sotia, sa mergem pe rand. dar... din  sotia m-a obliga sa merg cu ea.
teama ei este ca o voi abandona in franta.Posted Image  dorinta ei este de a ma face sa m-a las muzica.
totusi am sa mai insist pe ideeea de a pleca pe rand. multumesc tuturor.Posted Image

Edited by lautarboss, 26 February 2016 - 17:54.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Acu' serios tu te iei dupa aiurelile lu' Tsunnnami?! Cum o sa inveti in 6-8 luni in Romania "intensiv" fata de dat cu nasul acolo mereu de chestii numai in franceza?

Voi faceti ce aveti de facut, faceti pasapoarte (chiar daca pare scump sa vezi ce scump e sa iti pierzi buletinul cind ti-e lumea mai draga, evident NU tineti actele toate la un loc), apostilati ce aveti de apostilat ca daca va duceti la consulat va costa sute de euro pentru orice timpenie, puneti totul in masina si gata.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 26 februarie 2016 - 19:30, said:

Acu' serios tu te iei dupa aiurelile lu' Tsunnnami?! Cum o sa inveti in 6-8 luni in Romania "intensiv" fata de dat cu nasul acolo mereu de chestii numai in franceza?

Probabil ca nu ai fost nevoit niciodata sa cauti de munca si sa nu stii o boaba limba cand ai avut ocazia sa inveti in Romania...
Probabil ca te duci acolo la cineva, care chiar de ti-e ruda nu sta si nu poate sta de fudu tau sa-ti traduca la fie metru ceea ce nu intelegi
Probabil ca sunt aiureli pentru tine,...

Cum sa inveti franceza in 6-8 luni full time 6 ore pe zi?
Poate tu esti mai incet, dar se poate.

Cand pleci la asa ceva, PLECI PREGATIT.
Aiureli inseamna sa pleci ca prostu

View Postlautarboss, on 26 februarie 2016 - 17:51, said:

asa am planuit initial  cu sotia, sa mergem pe rand. dar... din  sotia m-a obliga sa merg cu ea.
teama ei este ca o voi abandona in franta.Posted Image  dorinta ei este de a ma face sa m-a las muzica.
totusi am sa mai insist pe ideeea de a pleca pe rand. multumesc tuturor.Posted Image

Foloseste avantajul pe care-l aveti acolo (ruda sotiei) cu tact si bun simt.
Daca pleci la razboi iti cumperi arme eficiente nu mergi si-ti faci arc din ramuri de copac pe drum.
Probabilitatea sa "nu-ti placa in Franta" e infinit mai mare daca nu intelegi si nu stii limba.
Si-asa-s diferiti de noi, daca mai ai bariera limbii...

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2016 - 19:39, said:

Probabil ca nu ai fost nevoit niciodata sa cauti de munca si sa nu stii o boaba limba cand ai avut ocazia sa inveti in Romania...

Pai daca sta in Romania 6-8 luni sa invete franceza nu isi cauta de munca, nu? Vad ca schimbi brusc datele problemei.

Edited by f300, 26 February 2016 - 19:41.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 26 februarie 2016 - 19:41, said:

Pai daca sta in Romania 6-8 luni sa invete franceza nu isi cauta de munca, nu? Vad ca schimbi brusc datele problemei.

Chestia e doar ca vorbesti unde nu te pricepi.
Stai in varful patului in Bucuresti si dai sfaturi ce sa faca unu care nu stie limba in Franta

Sa STAI sau sa muncesti si sa inveti limba in Romania, iar sotia sa stea cu rudele si sa inceapa munca e mai ieftin decat daca s-ar duce cu familia acolo, aia sa munceasca toata ziua sa se rupa din care sa plateasca si chirie, ca nu pot sta impreuna cu rudfele 1 an, 2, iar el nici de copii nu se poate ocupa, sa-i inmatriculeze la scoala, sa se ocupe de actele pentru masina sa se ocupe chiar si de internet si telefon, nu mai zic ca are deja reputatia de tigan formata.

Da, e de zece mii de ori mai eficient sa invete in Romania si ea sa inceapa si sa invete Franta cu rudele si la munca.

Cat crezi tu ca va castiga fata aia acolo?
Cat e o chirie?
De unde invata franceza si cat il costa in franta?

Vino cu o schema realizabila nu cu arogante ca habar n-ai cu ce se mananca strainatatea

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aberezi complet cu toate presupunerile astea cu copii, cu faptul ca are unde sa stea sotia dar nu au unde sa stea amindoi si alte prostii.

P.S. nu e nevoie de nici un act pentru masina

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 26 februarie 2016 - 19:57, said:

Aberezi complet cu toate presupunerile astea cu copii, cu faptul ca are unde sa stea sotia dar nu au unde sa stea amindoi si alte prostii.
P.S. nu e nevoie de nici un act pentru masina

Imi poti da si sfaturi de mers pe motocicleta asa cum ii dai si lui de emigrare.
Aia nu inseamna ca te-as lua in seama.

Nu e nici o presupunere.
Copiii trebuie sa mearga la scoala, trebuie inmatriculati undeva.
Tu in casa in care stai acum cu sotia, cum ti-ar veni sa mai vina peste tine inca o familie cu 2 copii care sa-ti manance zilele si odihna? Si sa-i mai si ajuti, sa le mai dai sa si manance din ce muncesti tu, sa mergi si cu ei de mana la magazin, sa stai dupa ei dimineata la veceu
Sau romanii nu au nevoi fiziologice?

SI?
Daca e in franta unde invata franceza?
Cat costa?
In Romania cat costa?
Cand o sa inceapa sa-si caute de munca si el?
N-ai nevoie de acte pentru masina?
Ia mai verifica legislatia.
Plus ca ai numar romanesc, creste probabilitatea sa te traga pe dreapta sa te controleze.
Tu ai pleca asa in franta? Sau te-ai pregati nitelus?

Ce dreaq?, te credeam om mare

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu zic sa rezolvi problemele la tine pe continent ca mai ai ceva ore bune pina iti da seful liber. Cind ajungi pe la noi da un PM sa ne intilnim la ce mall vrei tu din GMT+1 sa vezi cum geme parcarea de masini cu numere de Romania.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View Postf300, on 26 februarie 2016 - 20:12, said:

Eu zic sa rezolvi problemele la tine pe continent ca mai ai ceva ore bune pina iti da seful liber. Cind ajungi pe la noi da un PM sa ne intilnim la ce mall vrei tu din GMT+1 sa vezi cum geme parcarea de masini cu numere de Romania.

Daca nu erai lipsit de bun simt si nu scriai ca vorbesc aiureli (Acu' serios tu te iei dupa aiurelile lu' Tsunnnami?!)
nu ma implicam prea tare, dar lipseste bunul simt.
Ii poti da un sfat fara sa faci referire la mine, sau dac-o faci fa-o logic si cu informatii reale.
Ca tu il indemni sa mearga intr-o societate noua, pe capul unor oameni care le da un post de munca FARA sa stie cel putin limba, nu e treaba mea.
Argumente nu prea ai, te iei de prostioare cum ar fi inmatricularea masinii sa deviezi discutia

Deci ia si tu un sfat:
"lasa-ma pe mine ca nu e vorba de mine aici"
Daca vrei sa dai un sfat, da-l daca nu intelegi ceva din ceea ce scriu eu, intrebi, nu jignesti ca nu cred ca parintii te-au invatat asa cand erai mic

View Postf300, on 26 februarie 2016 - 20:12, said:

Eu zic sa rezolvi problemele la tine pe continent ca mai ai ceva ore bune pina iti da seful liber. Cind ajungi pe la noi da un PM sa ne intilnim la ce mall vrei tu din GMT+1 sa vezi cum geme parcarea de masini cu numere de Romania.
Eu zic sa-ti vezi DOAR de ciorba ta.

#28
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005
Salut. Mii și mii de scuze. Nu vreau sa Vă certați. În urma discuțiilor cu soția.
I am arătat și ei ce răspunsuri am primit pe forum.deci ... la sfârșitul luni mai.inceputul luni iunie.am sa mergem cu masina în Franța.am sa o duc acolo cu copii. Ei vor rămâne acolo.  Eu mă întorc.
Voi continua sa lucrez aici. In septembrie. .. octombrie. Dacă ea reușește sa se integreze. Sa de a băiatul la școală. Și fetița la creșă.  Și mă cheamă acolo. Merg și eu. Cu mașina vedem acolo ce va fi. Mulțumesc mult pentru toate răspunsurile. .... sănătate maxima.
Mulțumesc din suflet. ..

Edited by lautarboss, 27 February 2016 - 02:51.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015
Ai 3 luni.
Nu e mult dar sunt 13-14 saptamani.

DA-I DRUMUL.
Incearca sa nu stati despartiti

http://www.centrumed...a-Timisoara.php

Credeam ca maine pleaca sotia
3 luni sunt bune daca le fructifici. Trebuie sa nu vezi altceva decat franceza

#30
lautarboss

lautarboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2016 - 05:58, said:

Ai 3 luni.
Nu e mult dar sunt 13-14 saptamani.

DA-I DRUMUL.
Incearca sa nu stati despartiti

http://www.centrumed...a-Timisoara.php

Credeam ca maine pleaca sotia
3 luni sunt bune daca le fructifici. Trebuie sa nu vezi altceva decat franceza

Salut.primit ca am sa fac tot posibilul. .


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,804
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlautarboss, on 29 februarie 2016 - 22:54, said:

Salut.primit ca am sa fac tot posibilul. .

Prioritatile sunt:

1. Slujba ei, si sa faceti TOT ce va sta in putinta sa nu uzati prea mult cunostintele, ziceti mersi pentru avantajul urias pe care-l avelti. Altii o iau de la 0.
Daca pleaca doar ea, PLEACA DOAR EA, tu trebuie sa ai grija de copil ca stai acasa si persoana ei e cea mai importanta. Focus este SLUJBA, care aduce BANUL.

2. Daca ai sansa sa plecati impreuna, FAMILIA e pe locul 2. Nu va despartiti. Conteaza foarte mult suportul unuia pentru celalalt. Daca plecati TU trebuie sa stii ce sa faci cu copiii, unde sa cauti de munca, ai grija de copii, faci mancare. Nevasta trebuie protejata pentru ca ea ADUCE BANUL.
Trebuie sa stii franceza de acasa, ai 3 luni, nu pierde vremea. In 3 luni 4-6 ore pe zi, ar fi okay sa intelegi franceza si sa stii ce faci cu copiii acolo. Inscreiere la scoala, la primarie, doctorul de familie etc

3. Copiii si tu, in ordinea asta.
In Franta nu trebuie sa pierzi timpul sa inveti limba, aia o faci acasa ca ai pierdut vremea pana acum. E de neconceput cum stai si vrei sa pleci in Franta..
Iti cauti de munca dupa ce rezolvi cu copiii, eventual faci transport dimineata de 4 duci croissante sau baghete la magazine, sa termini pana la 7 sa duc copiii la scoala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate