Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sony Xperia X/XA

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Inca doua telefoane din seria X (cel de-al treilea fiind X Performance), ale caror principale atuuri sunt camera si, in cazul Xperia X, difuzoarele stereo.

Specificatii tehnice Sony Xperia X

Specificatii tehnice Sony Xperia XA

[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/sony/sony-xperia-xa-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa fie oare X performante urmasul lui Z5 ?
Are snap 820.
Iar XA foloseste helio p10 (deci nu de la quallcom). Cam ciudata strategia lor. Oricum toate arata la fel, de la Z1 ... ar face bine sa mai schimbe cate ceva. Si sa faca si ei niste telefoane cu baterie detasabila.

#3
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostTruculMagic, on 22 februarie 2016 - 18:55, said:

Sa fie oare X performante urmasul lui Z5 ?
Are snap 820.
Iar XA foloseste helio p10 (deci nu de la quallcom). Cam ciudata strategia lor. Oricum toate arata la fel, de la Z1 ... ar face bine sa mai schimbe cate ceva. Si sa faca si ei niste telefoane cu baterie detasabila.
Urmasul lui Z5 este Z6 care va fi lansat la toamna. Au renuntat la obiceiul de a mai lansa telefoane din aceeasi serie de 2 ori pe an.

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Arata ca naiba marginile alea imense sus si jos

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mi2Z8AczCLo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Sony Xperia X review

[ http://cdn.gsmarena.com/imgroot/reviews/16/sony-xperia-x//inline/-728w2/gsmarena_002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Sony Xperia X
https://www.youtube....?ci=bF8_XGRMAHs

Edited by mihaipopm8, 02 June 2016 - 18:59.


#7
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Rip Sony.

#8
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
A apărut de ieri la Vodafone (în magazine) la prețul de ~ 2800 RON,  pe site nu este.

#9
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View PostAndySoft, on 03 iunie 2016 - 11:44, said:

A apărut de ieri la Vodafone (în magazine) la prețul de ~ 2800 RON,  pe site nu este.
A aparut si pe site.619 Euro.


#10
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
La emag este acum 2499, nu îl are nimeni sunt curios de niște păreri.

#11
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Xa-ul a apărut la noi?

#12
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Da este la Vodafone și la evomag parcă.

#13
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Azi am testat un pic X si XA într-un Vodafone din Germania, le-am comparat cu actualul z5c.
X-ul arată f bine live este f bine închegat si se mișcă surprinzător de bine as putea zice ca mai bine ca z5c dar eu sunt inca pe lp 5.1.1.
Ecranul este f luminos si pus lângă z5c se vede albul un pic mai gălbui dar daca nu ai termen de comparație nu faci diferență. Oricum ecranul este superb cu marginile rotunjite și degetele aluneca f ușor prin meniu care se mișcă f bine dupa cum ziceam.
Camera testată side by side cu z5c se vede o îmbunătățire la zoom ca nu mai are atâta grain noise sau cum se numește, nu știu daca ține de update la 6 sau softul din spate e mai bun, versiunile de camera erau aceleași 2.0.0. Oricum îmi plac mai mult pozele cum ieșeau cu X
In rest nu ma pot pronunța.

XA-ul frumos la design față de altele dar ecranul clar mai slab decât z5c si se misca mai slăbuț prin os, la nivel de z3, z2 as putea zice/ compara,  oricum asta depinde de percepția fiecăruia.
Camera bunicica 16:9 doar 9 mpx si ca si noise mult mai putin sau chiar deloc fata de z3,z5 family,  la fel am observat si la un M5 noise f puțin la zoom si pozele curate,mi-ar place calitate pozelor dr la m5 sau x pe z5c.

LE: preturi de liber 600 euro X-ul si 300 XA iar Z5c este 400 la liber la un magazin Telekom,  soft curat original.

Edited by AndySoft, 12 July 2016 - 21:13.


#14
Regen

Regen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.03.2016
Am butonat si eu un X intr-o reprezentanta. Mi-a placut intr-adevar ecranul si faptul ca se misca extraordinar de fluid (raportat la alte telefoane noi, evident, nu la cele folosite si incarcate cu aplicatii). Ce nu mi-a placut a fost ca imi da in acelasi timp o senzatie de premium si ieftin din cauza ca nu mai e cu spatele de sticla, si de asemenea imi pare foarte fragil. Iar pretul este si el prohibitiv pentru specificatiile ce le are. In concluzie l-as folosi, dar nu l-as cumpara (am un z3c lot germania ferit de probleme specifice celor de la noi cu dezlipirea ecranului).

#15
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.02.2007
Sony Concept - Nougat disponibil pentru Xperia X

#16
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Are cineva sony X? Is curios ce probleme are telefonul. Vreau si eu sa il inceerc si vad ca pe un site de vanzari sunt destule cu preturi de la 1000 lei in sus. Deja la 1200 is impecabile full box. Is curios de ce asa preturi mici tinand cont ca nou costa prox 2500.

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In general preturile mici sunt ale celor care au fot de cele mai multe ori obtinute prin cai mai putin ortodoxe.
Daca spre exemplu nu au nici macar incarcatorul original, e in proportie de 99% sa fie furat.

#18
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
https://www.olx.ro/i...tml#:31018fa75b

Doar un exemplu, fara sa fie considerat publicitate.
Am mai cumparat telefoane de pe Olx si inca nu am dat chix...cine stie,poate e ok telefonul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate