Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#1
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
A reusit cineva sa obtina viza turistica pt. US? Ce acte a dus la interviu? Cate de gru se obitne?
Daca duc doar adeverinta de salariat (15mil/luna in mana) am vreo sansa sa obitn visa? Orice altce sugestii sunt binevenite

#2
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

cosminn, on Oct 13 2005, 16:15, said:

A reusit cineva sa obtina viza turistica pt. US? Ce acte a dus la interviu? Cate de gru se obitne?
Daca duc doar adeverinta de salariat (15mil/luna in mana) am vreo sansa sa obitn visa? Orice altce sugestii sunt binevenite

<{POST_SNAPBACK}>

tatal unui prieten nu a reusit sa obtina viza nici cu invitatie, probabil trebuie sa imparti din salariul ala al tau pe la ambasada pe acoo ;)

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu este suficient un salariu mare. Trebuie sa aduci dovezi suficiente care sa dovedeasca intentii de a te intoarce in tara dupa perioada de vizita. Acestea pot fi : proprietati, stare civila, situatie familiara buna, un job cu salariu mare (de preferinta la stat), invitatia unei persoane din SUA ( de obicei rude), etc. Statisticile au aratat ca sanse mai mari de obtinere a vizei o au persoanele in varsta de peste 55 de ani.

#4
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

View PostKLMN, on Oct 13 2005, 23:21, said:

Nu este suficient un salariu mare. Trebuie sa aduci dovezi suficiente care sa dovedeasca intentii de a te intoarce in tara dupa perioada de vizita. Acestea pot fi : proprietati, stare civila, situatie familiara buna, un job cu salariu mare (de preferinta la stat), invitatia unei persoane din SUA ( de obicei rude), etc. Statisticile au aratat ca sanse mai mari de obtinere a vizei o au persoanele in varsta de peste 55 de ani.
apropo de varsta, tatal prietenului pe care l-am amintit mai sus are 60 si ceva de ani, pensie mare (fost parasutist sau nu stiu ce dracu`...), plus copii, plus casa, nu stiu de ce nu l-au lasat sa mearga... (cu tot cu chemare...)

#5
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
kkt, nu conteaza varsta. Trebuie sa tii cont ca nu primesti viza de la USA, primesti viza de la persoana cu care vb acolo.... Daca aia/ala cu care vb a avut o zii proasta, ai o sansa mare sa nu primesti viza...
Yo cand am luat viza, nu prea aveam cum sa dovedesc ca am degand sa ma intorc in tara, si tot am primit :D Este ff important sa vb engleza, ca aia care lucreaza acolo, nu prea le au cu romana ^_^

#6
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

View PostDarkness, on Oct 14 2005, 12:53, said:

Este ff important sa vb engleza, ca aia care lucreaza acolo, nu prea le au cu romana ^_^

Eu auzisem pe undeva ca vorbesti in ce vrei tu.. ori engleza ori romana..
Eu nu prea le am mai deloc cu engleza.. mai ales cu vorbitul, asa ca ma gandeam sa vb. in romana...
Si ma gandeam ca faptul ca nu stiu engl ar trebui safie un plus.. ca dovedeste ca nu m-as descurca acolo si as vrea mai mult sa ma intorc in tara...

#7
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
alte experiente in incercarea de a obtine viza usa??

#8
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003
offtopic: de curiozitate, daca vrei sa raspunzi, cu salariul / situatia ta, chiar doresti / iti permiti sa faci o vizita turistica tocmai acolo, in US ?

#9
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

View Postgmasterleo2000, on Oct 17 2005, 13:46, said:

offtopic: de curiozitate, daca vrei sa raspunzi, cu salariul / situatia ta, chiar doresti / iti permiti sa faci o vizita turistica tocmai acolo, in US ?

biletul de avion dus-intors costa vreo 600 eur.. se gasesc hoteluri si la aprox. 100$/noapte sau mai putin.. deci as putea sa fac o vizita de 1-2 sapt. din salariu...
oricum, mai am si o firma cu ceva profit, plus ca vreau sa vizitez pe cineva in state si o sa stau la pers. respectiva.. deci m-ar costa doar biletul..(si nu, pers. pe care vreau sa o vizitez nu-mi poate face chemare)

#10
subsemnatu

subsemnatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 21.07.2005
Eu n-as putea sa vizitez SUA ca m-as face pierdut odata ajuns acolo... :smoke: Deci nu s-ar mai chema vizita...  :coolspeak:

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Parintii mei au primit in 1997 pe baza unei scrisori de la o ruda din USA. E drept, aveau viza de canada. Deci nu pe baza de invitatie.

In zilele noastre: O cunostinta, aprox 30 ani a cistigat la loteria vizelor. Dupa 6 luni i-a facut invitatie lui maicasa si a primit viza cu toate ca nu avea nici o proprietate. Acum vreo 2 luni a nascut (emigrata) si a chemat-o pe soacra-sa sa o ajute cu copilul. Cu toate ca avea proprietati nu a primit viza.

Din povestirea cunostintei, au fost multi tineri care au primit viza.

Deci conteaza impresia care o faci la interviu, nu atit garantiile scrise.

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
In obtinerea vizei este foarte important si ce vorbesti la interviu. Nu este neaparat nevoie sa cunosti limba engleza. Poti discuta si in limba romana. Au sanse mai mari de a obtine viza, persoanele trecute de 55 de ani si care au invitatie de la rude foarte apropiate (copii, frati, surori). Dar daca la interviu spui ca vrei sa mergi la fiica (nora) ca a nascut si trebuie sa o ajuti la cresterea copilului, atunci adio viza, nu o vei obtine. Am destula experienta in lucru cu Ambasada SUA si cunosc foarte multe cazuri de acolo, incat imi pot dadea cu parerea cat mai exact asupra obtinerii de vize turistice ptr SUA.

View PostKLMN, on Oct 24 2005, 13:38, said:

In obtinerea vizei este foarte important si ce vorbesti la interviu. Nu este neaparat nevoie sa cunosti limba engleza. Poti discuta si in limba romana. Au sanse mai mari de a obtine viza, persoanele trecute de 55 de ani si care au invitatie de la rude foarte apropiate (copii, frati, surori). Dar daca la interviu spui ca vrei sa mergi la fiica (nora) ca a nascut si trebuie sa o ajuti la cresterea copilului, atunci adio viza, nu o vei obtine. Am destula experienta in lucru cu Ambasada SUA si cunosc foarte multe cazuri de acolo, incat imi pot dadea cu parerea cat mai exact asupra obtinerii de vize turistice ptr SUA.


#13
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
a fost ok pana la urma...

#14
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
eu nu-i mai suport pe aia de la ambasada sua. de aia am zis ca nici nu ma mai bate gandul sa emigrez intr-o tara care-si trimite reprezentanti tot felul de specimene idioate. am o prietena acolo, americanca, a venit la noi si cand sa ma duc si eu hop, pleosc, ca nu ma calific pt viza de turist. ma rog, te barbologesc ei pe acolo cu garantii si shit-uri din astea dar in realitate n-a avut ala chef. A doua oara vreau sa plec prin Work and Travel, de data asta a fost si mai penal, dupa 4 ore de asteptare sunt chemat la gemuletul ala dupa care unul, in fata unui teanc de dosare, acorda vizele dupa metoda: asta da, asta nu, asta nu, asta nu, asta da. A terminat cam 5 dosare in 1,5 min. Macar la primul interviu tot am mai vorbit ceva in engleza dar la al doilea, nici n-am avut cand ca mi-a trantit in nas pasaportul.
deah, mi-am spus si eu oful.

#15
ErosvariBazy

ErosvariBazy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.10.2004
Am luat viza in 98 - aveam 22 de ani atunci si tocmai terminasem facultatea - deci sanse minime de a lua. Ce a contat cel mai mult a fost faptul ca aveam invitatie de la matusa-mea care este cetatean american de 30 de ani.

Interviul l-am dat in romana cu o romanca dracoasa. Avea un stil de a pune intrebarile de te facea sa te simti supernaspa -plus ca m-a intrebat  acelasi lucruri de vreo trei ori, ziceai ca e tampita. In final imi zice - cand va intoarceti sa-mi trimiteti fax dupa pasaport cu viza de intrare inapoi in tara. - asta m-a dat pe spate. Ce proasta! Cred ca si acum asteapta langa fax.

Probabil ca acum s-a schimbat total - e mai greu de luat viza prima data. Chestia misto e ca daca ai luat viza  odata si te intorci la timp, a 2-a oara se merge pe incredere si iei viza mult mai usor.

Edited by ErosvariBazy, 04 November 2005 - 22:36.


#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View PostErosvariBazy, on Nov 4 2005, 22:33, said:

... Chestia misto e ca daca ai luat viza  odata si te intorci la timp, a 2-a oara se merge pe incredere si iei viza mult mai usor...
Poate ca trebuie spus ca la intrarea in US esti chestionat asupra duratei estimate si ti se completeaza o hartiuta cu data la care trebuie sa parasesti teritoriul US... Daca pierzi hartia sau depasesti durata nu ti se mai acorda viza...
PS: Ofiterii vamali de la aeroport au puterea sa-ti respinga intrarea pe teritoriul US chiar daca ai viza, fara sa-ti dea prea multe explicatii... Deci viza este o conditie necesara dar nu si suficienta...  B)

#17
dan.us

dan.us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2005
Intimplare adevarata:era consul(poate mai este)cind am ajuns in fata ei ,a inceput sa se isterizeze pe motiv ca am intrat prea repede in ambasada!!!aveam interviu la 11 si am intrat pe la 10.rezultatul?reprogramare peste 2 saptamini si inca o gramada de adeverinte si acte notariale in plus,pe linga biletul de tren dus intors.
  intimplare adevarata nr 2.casiera din ambasada nici macar nu se deranja sa iti numere banii,trebuia sa stii cit ai de plata(oricum nu iti spunea nimeni)pt respectiva viza,daca dadeai bani mai multi sau bacnote marii le arunca efectiv inapoi miiraind :Da-mi exact.!! si ce faci cind esti la mina lor?te executi.
   Stiti de ce romani care sunt cetateni americani trateaza cu dispret personalul roman din ambasada sua???  tocmai  asta e motivul:pAY BACK DAY!

#18
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postcosminn, on Nov 1 2005, 16:34, said:

a fost ok pana la urma...

Poate ne zici ceva detalii acum...
Tu + sotia, invitatie de la cineva de-acolo, durata vizei, ce argumente ai adus la interviu, cum a decurs interviul..etc
Calatorie placuta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate