Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problemă încărcător Canon LC-E8E

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Salut ! Nu știu dacă am o problemă reală la încărcătorul meu (de la un Canon 600d/ T3i). Întâmplarea face că am pierdut cablul ce intră în încărcător (cablul original) și am cumpărat din Altex un cablu asemănător, gen cablul de radio (exact la fel are și încărcătorul), l-am testat în magazin și a mers.
Ajung acasă îmi pun bateria la încărcat și după ce o las 5 secunde se aude un zgomot din încărcător (un țiuit, de la tensiune probabil).
Cum sunt pesimist de fel, vreau să știu dacă îmi poate afecta acest simptom bateria / încărcătorul. Am doar o baterie și nu vreau să o schimb prea curând..

Attached Files


Edited by MihaiValentin, 20 February 2016 - 18:33.


#2
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Posibil sa ai niste condensatori umflati sau devalorizati, cam asa face o sursa de comutatie cand are o filtrare proasta in caz ca nu iti incarca cum trebuie. Daca totul e ok nu ai de ce sa.ti faci griji sunetul se mai aude de la bobine cam toate fac asa dupa o vreme . Cel mai bine postezi la electronica.

Edited by cristi05, 20 February 2016 - 18:53.


#3
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 cristi05, on 20 februarie 2016 - 18:52, said:

Posibil sa ai niste condensatori umflati sau devalorizati, cam asa face o sursa de comutatie cand are o filtrare proasta in caz ca nu iti incarca cum trebuie. Daca totul e ok nu ai de ce sa.ti faci griji sunetul se mai aude de la bobine cam toate fac asa dupa o vreme . Cel mai bine postezi la electronica.

e adevărat că nu e tocmai nou, dar nu am avut deloc probleme la încărcare..dar nu a mai scos sunete de genul.  
nu l-am lasăt să se încarce până în capăt cu cablul cel nou, se poate să afecteze cablul încarcarea ?

Edited by MihaiValentin, 20 February 2016 - 19:00.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- tiuitul incarcatorului nu are nici o treaba, asta e
- cablul de 220/230V SIGUR nu face nici o diferenta la incarcatul unei baterii de SLR. Daca era cine stie ce super-scula care necesita multe sute de W era poate vreo problema. Dar la 3-10W cit vrea ala nu ai nici o treaba.

P.S. am 13 cabluri de-astea puse pe un cui, unele au vreo 30 ani (serios, imi aduc aminte scula cu care le-am cumparat). Aleg sa le folosesc la incarcatoare (culmea, mai am si un incarcator exact de 600D - desi nu are absolut nici cea mai mica relevanta) in functie de ce lungime vreau (sa fie ceva cit mai mic si usor, sa ajunga de la priza X pina pe masa, etc).

Edited by f300, 20 February 2016 - 20:12.


#5
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 f300, on 20 februarie 2016 - 20:11, said:

- tiuitul incarcatorului nu are nici o treaba, asta e
- cablul de 220/230V SIGUR nu face nici o diferenta la incarcatul unei baterii de SLR. Daca era cine stie ce super-scula care necesita multe sute de W era poate vreo problema. Dar la 3-10W cit vrea ala nu ai nici o treaba.

P.S. am 13 cabluri de-astea puse pe un cui, unele au vreo 30 ani (serios, imi aduc aminte scula cu care le-am cumparat). Aleg sa le folosesc la incarcatoare (culmea, mai am si un incarcator exact de 600D - desi nu are absolut nici cea mai mica relevanta) in functie de ce lungime vreau (sa fie ceva cit mai mic si usor, sa ajunga de la priza X pina pe masa, etc).

Un răspuns de genul așteptam. Mulțumesc ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate