Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Problemă încărcător Canon LC-E8E

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Salut ! Nu știu dacă am o problemă reală la încărcătorul meu (de la un Canon 600d/ T3i). Întâmplarea face că am pierdut cablul ce intră în încărcător (cablul original) și am cumpărat din Altex un cablu asemănător, gen cablul de radio (exact la fel are și încărcătorul), l-am testat în magazin și a mers.
Ajung acasă îmi pun bateria la încărcat și după ce o las 5 secunde se aude un zgomot din încărcător (un țiuit, de la tensiune probabil).
Cum sunt pesimist de fel, vreau să știu dacă îmi poate afecta acest simptom bateria / încărcătorul. Am doar o baterie și nu vreau să o schimb prea curând..

Attached Files


Edited by MihaiValentin, 20 February 2016 - 18:33.


#2
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Posibil sa ai niste condensatori umflati sau devalorizati, cam asa face o sursa de comutatie cand are o filtrare proasta in caz ca nu iti incarca cum trebuie. Daca totul e ok nu ai de ce sa.ti faci griji sunetul se mai aude de la bobine cam toate fac asa dupa o vreme . Cel mai bine postezi la electronica.

Edited by cristi05, 20 February 2016 - 18:53.


#3
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 cristi05, on 20 februarie 2016 - 18:52, said:

Posibil sa ai niste condensatori umflati sau devalorizati, cam asa face o sursa de comutatie cand are o filtrare proasta in caz ca nu iti incarca cum trebuie. Daca totul e ok nu ai de ce sa.ti faci griji sunetul se mai aude de la bobine cam toate fac asa dupa o vreme . Cel mai bine postezi la electronica.

e adevărat că nu e tocmai nou, dar nu am avut deloc probleme la încărcare..dar nu a mai scos sunete de genul.  
nu l-am lasăt să se încarce până în capăt cu cablul cel nou, se poate să afecteze cablul încarcarea ?

Edited by MihaiValentin, 20 February 2016 - 19:00.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- tiuitul incarcatorului nu are nici o treaba, asta e
- cablul de 220/230V SIGUR nu face nici o diferenta la incarcatul unei baterii de SLR. Daca era cine stie ce super-scula care necesita multe sute de W era poate vreo problema. Dar la 3-10W cit vrea ala nu ai nici o treaba.

P.S. am 13 cabluri de-astea puse pe un cui, unele au vreo 30 ani (serios, imi aduc aminte scula cu care le-am cumparat). Aleg sa le folosesc la incarcatoare (culmea, mai am si un incarcator exact de 600D - desi nu are absolut nici cea mai mica relevanta) in functie de ce lungime vreau (sa fie ceva cit mai mic si usor, sa ajunga de la priza X pina pe masa, etc).

Edited by f300, 20 February 2016 - 20:12.


#5
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

 f300, on 20 februarie 2016 - 20:11, said:

- tiuitul incarcatorului nu are nici o treaba, asta e
- cablul de 220/230V SIGUR nu face nici o diferenta la incarcatul unei baterii de SLR. Daca era cine stie ce super-scula care necesita multe sute de W era poate vreo problema. Dar la 3-10W cit vrea ala nu ai nici o treaba.

P.S. am 13 cabluri de-astea puse pe un cui, unele au vreo 30 ani (serios, imi aduc aminte scula cu care le-am cumparat). Aleg sa le folosesc la incarcatoare (culmea, mai am si un incarcator exact de 600D - desi nu are absolut nici cea mai mica relevanta) in functie de ce lungime vreau (sa fie ceva cit mai mic si usor, sa ajunga de la priza X pina pe masa, etc).

Un răspuns de genul așteptam. Mulțumesc ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate