Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

legumicultura ecologica de la parloaga la... profit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum dracu e o suma mica ?!..mie mi se pare enorma.

#38
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
sile, omul e in alta liga decat majoritatea de pe aici
Are cu cine, are cu ce, toata admiratia ca vrea sa investeasca banii aia in asa ceva, Era mai simplu sa ii bage intr-un depozit si sa il umple cu legume de la turci si profitul era mai sigur
Acum sincer, cati dintre noi am avea curajul sa bagam purcoiul ala de bani in legumicultura eco?
Eu unul ii doresc succes (si noroc) maxim iar faptul ca s-a gandit sa ne spuna si noua, astia mai micuti cum merge treaba e si mai mult de admirat

#39
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
pe scurt: in anii 69-70, parintii au mostenit o casa cu acareturi si 500 mp de solarii. Pentru ca bunicul din partea tatalui era bulgar (tanev) deci legumicultor impatimit, tata care pana sa plece la academia militara a muncit la solariile bunicului, a hotarat sa se ocupe din nou de legumicultura. Pe atunci era foarte greu cu procurarea materialelor, in special a foliei. cate scaltoafe am luat si eu si o sora mai mica pentru ca coceam folia cand o lipeam cu fierul de calcat. Rasaduri, numai pe pat de balegar. Sambata si duminica la Pietrosani, jud. Prahova pentru munca legumicola. La inceputul anilor 90 a renuntat la ele. Eram toti cinci fratii la casele noastre si ei imbatranisera. Dar microbul mi-a ramas. In fiecare an am pus rosii, ardei, vinete. Cam 2-300 de fire. De-a lungul anilor am strans cam 60 de soiuri de rosii romanesti,
Atat ca istoric.

#40
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
De ce si ce doresc sa fac!
am 4 copii- 3 fete si un baiat, toti licentiati. baiatul care este absolvent de informatica, impreuna cu gasca lui de la serviciu, in martie 2015 a fost arestat pentru trafic si consum de droguri de risc mediu. cu multa cheltuiala a fost condamnat la un an si jumatate cu suspendare si trei ani de probatiune. am hotarat cu sotia mea sa-l tinem aproape si sa ii gasim o activitate care sa-i si placa. deci: legumicultura si chiar legumicultura ecologica! asta, cat poate fi ecologica.
In 2008 cand fata cea mica a intrat la facultate, am cumparat 500 mp de teren in bucov-prahova, si mi-am construit o casa unde ne-am si mutat eu si sotia.
prin septembrie 2015, un individ dorea sa scape de 5000 mp mosteniti. il dadea ieftin, asa ca am inceput sa devin mosier. un prieten al individului mentionat, cand a aflat ca a vandut terenul, mi-a propus sa mai cumpar 1 ha pe care il avea el, tot mostenire. nu pot sa spun decat ca l-am cumparat la jumatate din pretul primului. oameni fara capatai.
in nov 2015, un vecin care este singur, mi-a vandut 1600 mp nu departe de unde locuiesc eu. pe asta, n-am dat un sfant. in schimb, inmormantarea lui si pomenile ulterioare ma vor costa.
Pana acum, norocul pro..., pardon, al lui radu.

#41
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Asta inseamna 45 ani de experienta legumicola? Mamă, si eu care credeam ca esti  licentiat, cu doctorat si multe carti scrise...
Asa ai dat impresia. Mda, bufnitele nu sint ceea ce par a fi...

#42
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
Cu toate socotelile facute, si mai ales cu impotrivirea inversunata a sotiei, care nu este de acord sa investesc decat 50000 de euro, iata si bugetul propus. In banii astia o sa achizitionez o rasadnita verticala si voi face in regim de regie proprie cam 3000 mp de solarii. Solariile vor avea maxim 150 mp. O sa si explic la momentul potrivit, de ce.
in 2014, un bun prieten care locuieste cam la 1 km de mine si care are vreo 300 mp de solarii, a cazut bolnav rau la pat. i-am facut o propunere, sa ma ocup eu de ele si a fost de acord. in ianuarie 2015 am pus 7000 de rasaduri buzau 1600. Au fost vanturate din curte cam in 7 zile la un leu firul. anul asta am pus 12000. chiar daca nu le vand pe toate, am unde sa le plantez, doar sunt mosier cu acte in regula.

@hortifuntrei
sunt licentiat si sunt si doctorand, asta ca sa nu mai buhaie unul si altul pe aici..
ceva critici, intrebari? ca de glumite suntem buni toti.

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 14:01.


#43
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Recunosc ca ma asteptam la altceva la capitolul experienta...fara sa comentez mai  mult.
La backgoundul asta ai nevoie de tot suportul din lume pentru proiectul cu pricina domnule, nu de cateva idei.

Imi mentin dorinta de a te vedea de succes in ce ti-ai propus. :)))

Gata...data asta chiatr ma retrag Posted Image

Edited by Hapygarden, 17 February 2016 - 14:19.


#44
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
by the way, pentru cel fericit prin curti, te rog sa nu te superi, mai mult chiar,sa ma critici ori de cate ori este nevoie, dar mai cu blandete, asa..
sugestia am remarcat-o in postul tau dar am cateva observatii de facut la ea.

#45
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Domle, io credeam ca esti licentiat in domeniu. Poti fi doctorand in orice altceva, asta nu inseamna ca stii si legumicultura.
Iar intrebari ti-am pus deja, nu ai raspuns la ele.

Edited by hortifuntrei, 17 February 2016 - 14:24.


#46
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
ce sa-ti raspun? daca poza aia e ecologica?

#47
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Nu inteleg de ce vreti sa produceti eco, bio, cind puteti produce normal. Pt ca la suprafata de care spuneti si la banii care vreti sa-i investiti profitul in normal va fi sigur, decit in culturi cu nume fara continut.Si parerea mea e sa abandonati ideea de solarii de 150m2, astea-s un fel de tunele la suprafata de care spuneti. Astea merg la culturi de verdeturi, nicidecum la culturi de rosii, castraveti sau ardei.Una e sa lucrati intr un solar mare si alta in mai multe de 150m2.Si cind va faceti planul la vinzare, ginditi-va sa vindeti in piete, de angro sau cu amanuntu  si nu prin pliante sau mai stiu eu ce. E prea multa marfa sa o vindeti asa. Ati vazut, ca si la rasaduri, e greu pina va faceti un nume, dupa aia va vor cauta clientii.

#48
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
toate vin la randul lor. voi raspunde in cursul zilei la toate intrebarile puse pe topic. nu mai fi zburdalnic. ai rabdare.

#49
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci pina la urma nu ai in plan o afacere cu legume bio ca la carte cu acreditare ,certificare si toate actele.pur si simplu vrei sa ai o ocupatie care sa te tina ocupat ,sa iti dea un rost si sa faca si profit.atunci sa stii ca 20000 de euro iti sunt de ajuns .

#50
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015

View Postenatudar, on 17 februarie 2016 - 14:42, said:

ce sa-ti raspun? daca poza aia e ecologica?

Nu am auzit de poze ecologice pina acum. Iar acea intrebare nu-ti era adresata numai tie.
Te-am intrebat daca esti certificat si daca imi poti numi un producator cerrtificat de seminte bio de legume romanesti .

#51
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
domnul virgil,
vreau sa produc eco/bio, ma rog, pentru ca eu numai asa am produs. la chimicale nu ma pricep. referitor la suprafata solarului, o sa raspund mai tarziu. la desfacre am urmatorul raspuns: cum o tomata crescuta bio, nu produce mai mult de 2,5 kg, hai sa zic ca 5 kg la vreo 2 soiuri pe care le am, nu cred sa fiu nevoit sa vand la en-gross-isti. la piata ma gandisem si eu plus la acel aprozar, unde sunt convins ca voi avea o vanzare consistenta.astept in continuare parerile tale cu mare placere.
sa stiti ca va cunosc pe toti userii care postati pe legumicultura si floricultura, asta pentru ca de vreo 2 ani, citesc zilnic postarile pe aria care ma intereseaza.

nu domn' sile. urma sa postez si asta. chiar maine sunt programat la onrc sa-i fac o societate baiatului, va urma si acreditarea care dureaza ori 2 ani ori 3, in functie de analiza solului. cum toate au fost parloaga, sper sa reusesc in doi ani, iar in aceasta perioada sa uzez de titulatura "in curs de acredfitare". pe toate le-am arat in noiembrie, si poate nu o sa crezi numai cu motocultorul din dotare.

producator autorizat de seminte. sdcl buzau.
mai detalii poti obtine de la domnul cornel.

sa fiu cat mai exact.
dl. cornel vanatoru.
si mai corect
preotul, dr. ing. cornel vanatoru.
daca ai nevoie de o "pila" la dansul, se rezolva.

Sa revin la descriere.
investitia se va derula in anul in curs, pana in decembrie.
in schimb pe terenul cel mic voi cultiva porumb extra timpuriu, iar printre coceni fasole pitica de boabe. voi si iriga.
sincer sa fiu, cred ca voi concentra investitia pe cei 5000 mp, cu toate ca acolo am o mare problema: nu exista curent si nu vreau sa folosesc generatoare pentru rasadnita si pentru un put pe care il voi fora.

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 14:57.


#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu prea are leg cu subiectul dar ce motocultor aveti ?

#53
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Mda, SDCL Buzau vinde seminte netratate, pe post de seminte eco/bio. Nu sint certificati. O mica inselatorie.

#54
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Dar si samanta trebuie sa fie bio ???,eu credeam ca doar terenul si ingrasamintele tratamentele ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate