Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

grupe de sange si donarea !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Toata lumea a invatat la scoala ca grupa AB4 (rh pozitiv) poate primi de la toate grupele sange. Acest lucru defapt se refera doar la donarea de celule rosii, pe cand transfuzia de plasma este exact inversa. AB4 poate dona la toata lumea si poate primi doar de la AB4.

La ce se refera aceasta transfuzie de plasma ?  Eu stiam doar de donarea de sange si atat.

Am pus aceasta intrebare deoarece stiu ca doar 3% din populatia planetei are AB4 rh pozitiv. si doctorul mi-a zis ca in caz de accident si voi avea vreodata nevoie de sange am incurcat-o !

Edited by adetcc, 15 February 2016 - 22:44.


#2
AugustinIonut

AugustinIonut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.02.2016
Eu nu stiam de faza cu plasma. Tu de unde stii?

#3
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 AugustinIonut, on 15 februarie 2016 - 22:43, said:

Eu nu stiam de faza cu plasma. Tu de unde stii?

Pai tocmai asta e faza ca pe net nu gasesti foarte multe, scrie ceva putin pe wikipedia  la Compatibilitate AB0 pentru plasmă

Edited by adetcc, 15 February 2016 - 22:48.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Regulile de transfuzie se pastreaza, cu o mica paranteza, pe care prea putini o inteleg.

https://ro.wikipedia...

Quote

Problema compatibilității se pune atunci când se dorește realizarea unei transfuzii sanguine. Clasic, în sistemul AB0, există noțiunile de donator universal (cu referire la grupa 0, care nu are aglutinogene) și de primitor universal (cu referire la grupa AB, care nu are aglutinine).

Ele nu sunt însă utile decât pentru transfuzii cu volum redus de sânge, mai mic de 500 ml.

În cazul transfuziei a peste 500 ml, se folosește exclusiv sânge izogrup, adică de aceeași grupă cu a primitorului. Aceasta pentru că, deși de exemplu grupa 0 nu are aglutinogene, are totuși aglutinine. Acestea devin de ajuns de diluate în sângele primitorului pentru a nu da reacții sesizabile, dar la volume mari contactul lor cu aglutinogenele unui primitor de grupă A, B sau AB poate determina aglutinarea intravasculară a eritrocitelor.

Sfatul meu este sa ai o lista cu rudele/prietenii cu grupa sanguina AB4, (6% dintre romani).

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
poate c-am lipsit eu de la niste lectii dar parca si RHul este foarte important, in sensul ca + e + si - e -. Le combini, o mierlesti.

Pana la nevoia de sange de la un accident, ce te faci cand, dupa un astfel de eveniment, ai nevoie de-o mana sau de-un ochi. D-astea de unde spanac le ei, ca sange s-o mai gasi.

Edited by sorin147, 16 February 2016 - 00:25.


#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și factorul Rh merge combinat o singură dată. Parcă îi poți da unuia cu + o singură dată cu -, dar tot sub 500 ml.

#7
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Inca o intrebare din graficul de pe wiki, vad ca grupa 0 nu are antigeni in schimb are anticorpi α și β, pe cand grupa AB are ambii antigeni A si B in schimb nu are anticorpi.
Ce inseamna ca nu are anticorpi, esti mai predispus la imbolnavire, sau captarea unui virus ?
Ce inseamna ca are antigeni ? Ajuta la ceva ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate