Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

grupe de sange si donarea !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Toata lumea a invatat la scoala ca grupa AB4 (rh pozitiv) poate primi de la toate grupele sange. Acest lucru defapt se refera doar la donarea de celule rosii, pe cand transfuzia de plasma este exact inversa. AB4 poate dona la toata lumea si poate primi doar de la AB4.

La ce se refera aceasta transfuzie de plasma ?  Eu stiam doar de donarea de sange si atat.

Am pus aceasta intrebare deoarece stiu ca doar 3% din populatia planetei are AB4 rh pozitiv. si doctorul mi-a zis ca in caz de accident si voi avea vreodata nevoie de sange am incurcat-o !

Edited by adetcc, 15 February 2016 - 22:44.


#2
AugustinIonut

AugustinIonut

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.02.2016
Eu nu stiam de faza cu plasma. Tu de unde stii?

#3
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 AugustinIonut, on 15 februarie 2016 - 22:43, said:

Eu nu stiam de faza cu plasma. Tu de unde stii?

Pai tocmai asta e faza ca pe net nu gasesti foarte multe, scrie ceva putin pe wikipedia  la Compatibilitate AB0 pentru plasmă

Edited by adetcc, 15 February 2016 - 22:48.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Regulile de transfuzie se pastreaza, cu o mica paranteza, pe care prea putini o inteleg.

https://ro.wikipedia...

Quote

Problema compatibilității se pune atunci când se dorește realizarea unei transfuzii sanguine. Clasic, în sistemul AB0, există noțiunile de donator universal (cu referire la grupa 0, care nu are aglutinogene) și de primitor universal (cu referire la grupa AB, care nu are aglutinine).

Ele nu sunt însă utile decât pentru transfuzii cu volum redus de sânge, mai mic de 500 ml.

În cazul transfuziei a peste 500 ml, se folosește exclusiv sânge izogrup, adică de aceeași grupă cu a primitorului. Aceasta pentru că, deși de exemplu grupa 0 nu are aglutinogene, are totuși aglutinine. Acestea devin de ajuns de diluate în sângele primitorului pentru a nu da reacții sesizabile, dar la volume mari contactul lor cu aglutinogenele unui primitor de grupă A, B sau AB poate determina aglutinarea intravasculară a eritrocitelor.

Sfatul meu este sa ai o lista cu rudele/prietenii cu grupa sanguina AB4, (6% dintre romani).

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
poate c-am lipsit eu de la niste lectii dar parca si RHul este foarte important, in sensul ca + e + si - e -. Le combini, o mierlesti.

Pana la nevoia de sange de la un accident, ce te faci cand, dupa un astfel de eveniment, ai nevoie de-o mana sau de-un ochi. D-astea de unde spanac le ei, ca sange s-o mai gasi.

Edited by sorin147, 16 February 2016 - 00:25.


#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și factorul Rh merge combinat o singură dată. Parcă îi poți da unuia cu + o singură dată cu -, dar tot sub 500 ml.

#7
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Inca o intrebare din graficul de pe wiki, vad ca grupa 0 nu are antigeni in schimb are anticorpi α și β, pe cand grupa AB are ambii antigeni A si B in schimb nu are anticorpi.
Ce inseamna ca nu are anticorpi, esti mai predispus la imbolnavire, sau captarea unui virus ?
Ce inseamna ca are antigeni ? Ajuta la ceva ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate