Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Este posibila cresterea dupa 18-20 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016
Salutare tuturor, as vrea sa stiu daca a mai crescut cineva dupa varsta de 18 ani, dat fiind faptul ca recent am implinit 20 de ani. Imi este extrem de greu cu inaltimtea mea, iar in ultima perioada am devenit mai negativ, depresiv. Aceasta problema a aparut exact cand am realizat ca sunt scund. Refuz sa imi accept actuala statura, din acest motiv as dori sa aflu despre orice posibilitate de a forta o crestere in inaltime.
Vreau sa mentionez faptul ca de la inceputul adolescentei am avut niste probleme cu glanda tiroida, ceva legat de hormoni(hipotiroidism banuiesc) si am fost mereu slab.

De ce as mai crede ca pot creste?
1.Am avut aceeasi inaltime de la aprox. 14-15 ani, este posibil sa ma fi inaltat 1- 1,5- 2cm dar nimic de observat!
2.Nu am avut "acea" creste, cum spun americanii Growth Spurt. Stiti piticii aia din clasa a 8a care aveau 1,50-1,60 iar prin clasa a 10a aveau 1,80?
3.Nu mi-a aparut inca barba pe fata, par facial, doar puf. Mustata este una penibila de pustan din ala... Cosurile in schimb inca nu au disparut, reapar mereu pe tampla, barbie, si frunte...
4.Teoretic, am constitutia unui boboc de liceu

Mereu am fost tipul luat neserios, in ras datorita staturii mele. Am observat cum tipii mai inalti (iar unii dintre ei analfabeti) au succes cu fetele doar datorita inaltimii. In grupul meu de prieteni sunt cel mai scund, toti au minim 5cm peste mine! Din cand in cand mai este un baiat care este foarte scund si mai merge in oras cu noi, iar asta ma face sa ma simt mai ok...

Sincer, daca nu reusesc sa ma inalt cativa centrimetri, cred ca in decursul a 2-3 ani voi lua in serios o eventuala incheiere a treburilor cu aceasta lume... Sa fim seriosi, este foarte naspa sa fii scund.

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
ce inaltime ai ?

problemele alea cu glanda tiroida trebuiau imediat monitorizate si remediate  (probleme de crestere se trateaza de obicei, cu HGH - human growth hormone, dar NUMAI sub supravghere medicala, asa ceva nu se cumpara ca aspirina! Doar medicul endocrinologog ti le da)

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu te lasa complexat de inaltime sau de orice altceva. Trebuie sa porti o LUPTA cu tine insuti pentru a demonstra ca nu esti marginalizat.

Poate ai calitati pe care ceilalti nu le  poseda, nu te gandi acum ca cei mai inalti au prietene mai frumoase,... uita de asta pe moment.

Poate ai un talent, poate ai o vocatie ascunsa in sinea ta , care te va face sa fii mai SPECIAL, si atunci vor veni si prietenele.
Ai rabdare, construieste-ti personalitatea asa cum doresti TU sa o ai nu cum te indeamna spiritul de turma actual.

#4
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Late night trollin'?

 jeymz, on 13 februarie 2016 - 02:22, said:

Sincer, daca nu reusesc sa ma inalt cativa centrimetri, cred ca in decursul a 2-3 ani voi lua in serios o eventuala incheiere a treburilor cu aceasta lume... Sa fim seriosi, este foarte naspa sa fii scund.


#5
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016

 pinguinul666, on 13 februarie 2016 - 02:35, said:

ce inaltime ai ?

problemele alea cu glanda tiroida trebuiau imediat monitorizate si remediate  (probleme de crestere se trateaza de obicei, cu HGH - human growth hormone, dar NUMAI sub supravghere medicala, asa ceva nu se cumpara ca aspirina! Doar medicul endocrinologog ti le da)
Am 1.70m in capat. Legat de problemele medicale, nu prea am ce raspuns sa iti dau... Ai dreptate in privinta asta, insa nu a fost ceva care sa fi depins total de mine. Sunt constient ca acel tratament HGH necesita avizul medicului, insa din informatiile mele este unul scump si se injecteaza.(?) M-am mai documentat pe internet si am gasit niste pastile naturistice care sa stimuleze hormonii de crestere, iar pretul este ok sa zicem.

 keta, on 13 februarie 2016 - 02:56, said:

Nu te lasa complexat de inaltime sau de orice altceva. Trebuie sa porti o LUPTA cu tine insuti pentru a demonstra ca nu esti marginalizat.

Poate ai calitati pe care ceilalti nu le  poseda, nu te gandi acum ca cei mai inalti au prietene mai frumoase,... uita de asta pe moment.

Poate ai un talent, poate ai o vocatie ascunsa in sinea ta , care te va face sa fii mai SPECIAL, si atunci vor veni si prietenele.
Ai rabdare, construieste-ti personalitatea asa cum doresti TU sa o ai nu cum te indeamna spiritul de turma actual.
Va multumesc pentru intentia de a ma face sa ma simt mai bine, insa acest lucru mi s-a mai spus de catre familie de 1000 de ori cred si sincer nu ma ajuta deloc.
Mereu incerc sa ies din casa cu atitudine pozitiva insa pe parcursul a cateva ore aceasta se schimba rapid. Intotdeauna observ cum atentia este atrasa de catre cei inalti, iar cel scund e mereu in plus.
Asta este in natura omului, la fel ca in salbaticie, marimea impune respect, putere. Asta se doreste.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu stiu cum la 1,70 te simti complexat.

E clar ca trebuie sa faci tratament la psiholog.

Am uitat de o chestie ..: Poate ai P..A mare , si atunci sa vezi ce complexe de inferioritate au ceilalti, lungi ca o prajina si prosti ca o basina.

Ai fi mai Happy asa .....?

Edited by keta, 13 February 2016 - 03:51.


#7
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016

 Maitestein, on 13 februarie 2016 - 03:22, said:

Late night trollin'?
Nu-s troll, poate nu ai 1.70m si fizic de copil la 20 de ani.

 keta, on 13 februarie 2016 - 03:50, said:

Nu stiu cum la 1,70 te simti complexat.

E clar ca trebuie sa faci tratament la psiholog.

Am uitat de o chestie ..: Poate ai P..A mare , si atunci sa vezi ce complexe de inferioritate au ceilalti, lungi ca o prajina si prosti ca o basina.

Ai fi mai Happy asa .....?
La 1.70m nu sunt nici macar in medie. Sunt scund, media de inaltime in Europa este una ridicata, mai ales in tarile nordice, nici macar de cea din Romania nu ma apropii. In Romania este 1.74m, inseamna ca mai mult de jumatate din barbati au peste 1.74m.... Am si dovada comparand cu media internationala: sunt mai scund decat 83% din barbati. Daca m-as fi nascut acum 50 de ani as fi fost ok, dar generatia mea este una foarte inalta, mai toti copiii de liceu au peste 1.75m
[ https://i.imgur.com/VY3s2WI.png?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by jeymz, 13 February 2016 - 03:59.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce inaltime are IRINEL COLUMBEANU ? Si cu cine a avut de a face ?

Asa ca mai taci cu prostiile tale .....

#9
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Parintii/familia ce inaltime au?
1.70 pentru un baiat nu este ceva nemaintalnit (daca e sa dam exemple faimoase, vezi Michael J Fox, Elijah Wood si altii).
Am o cunostinta care era sub 1.65, s-a mai inaltat dupa 23-24 de ani (toti din familie erau scunzi). Colegii mei din liceu (dar si alte cunostinte) aveau sub 1.70 (cat am si eu) dar n-au avut/nu au probleme cu fetele si alte trasnai.
Mergi la un medic, fara jena, si spune-i care iti sunt dilemele (inclusiv la psiholog), mai ales pentru faptul ca banuiesti ca ai fi avut hipotiroidism + gandurile nu foarte bune pentru viitor.

Edited by Arianna-D, 13 February 2016 - 04:26.


#10
jeymz

jeymz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.02.2016

 keta, on 13 februarie 2016 - 03:50, said:

Am uitat de o chestie ..: Poate ai P..A mare , si atunci sa vezi ce complexe de inferioritate au ceilalti, lungi ca o prajina si prosti ca o basina.

Ai fi mai Happy asa .....?
Acolo jos stau bine, iar asta m-a facut sa realizez ca nu exista o corelatie intre inaltime si marimea ....
Exemplul cu pigmeul este irelevant!

Pana la urma, doresc sa discut despre tema articolului....

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015
Pune-o altfel:

Ce vreai sa faci in viata asta si te opreste inaltimea?

I-auzi una:
Aia care rad de defectele fizice sunt cei mai usor de ocolit prosti
In Romania-s multi, dar foarte multi sunt primitivi. Te omoara faptul ca niste primitivi rad de tine? De ce?

I-auzi doua
Am avut un coleg in Canada, el, 1.67m, nevasta-sa 1.75m
Casatoriti de 12 ani. Fara copii si fericiti

I-auzi trei si cea mai importanta:
Sa fii trist si pesimist daca inaltimea face diferenta intre a fi sau nu fericit.
Nu mi-as dori un prieten care ar fi fericit doar daca ar fi mai inalt

 jeymz, on 13 februarie 2016 - 04:19, said:

Acolo jos stau bine, iar asta m-a facut sa realizez ca nu exista o corelatie intre inaltime si marimea ....

Si nu te mai uita la altii cand fac pipi ca poate te trezesti intr-o relatie de dragoste.

#12
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Pfff... asteptam sa ne zici ca ai inaltimea de 1,50 - 1,60. Hai, ma, ca la 1,70 nu-i situatia atat de neagra. Sunt multe fete mai scunde pentru care inaltimea potentialului partener nu constituie un criteriu esential (atata timp cat nu-i vorba de pitici in adevaratul sens al cuvantului). Or fi ele superficiale, dar nu cauta toate baieti inalti ca brazii.

In cazul tau, nu cred ca inaltimea reprezinta un impediment. E doar in mintea ta.

Totusi, n-ar strica sa faci un control medical mai amanuntit.

#13
bogdaneltucu

bogdaneltucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 03.02.2007
eu am 1.74 si nevastamea 1.65^^^ ,nu ma oprit niciodata inaltimea de a avea prieteni sau a ma simti bine unde ma duc. de exemplu varmiu la 20 de ani are 2.01 cm si...e inalt cat o prajina si prost cat o basina^^. pe scurt ca sa fi luat in serios de baietii"mai inalti" fi si tu mai infipt:D

#14
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

 keta, on 13 februarie 2016 - 04:09, said:

Ce inaltime are IRINEL COLUMBEANU ? Si cu cine a avut de a face ?

Asa ca mai taci cu prostiile tale .....

Inaltimea lui Virinel Columbeanu se masoara la portofel. Femeile din viata lui erau interesate mai mult de acea dimensiune.Posted Image
Zi-mi ca n-am dreptate.

#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,459
  • Înscris: 16.08.2010
Danny DeVito 1,52
Louis de Funes 1,58
Joe Pesci  1,63
Woody Allen 1,65
Dustin Hoffman 1,66
Bruce Lee 1,67
Daniel Radcliffe (interpretul lui Harry Potter) 1,68
Tom Cruise, Al Pacino 1,70

Lasa bre complexele de inferioritate. Poti excela la alte capitole...

#16
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Doar nu esti Gogia Mitu Posted Image . Stai calm ca este normal sa cresti, doar n-ai vrea sa fii o piticanie de barbat sa nu poti ajunge nici la.... Posted Image . Si-n plus inaltimea te poate ajuta in viata pe la angajari (armata, politie, jandarmi, etc.,...)

#17
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 30.07.2009
Intr-adevar, la 1,70 nu o sa ai parte de dame cu picioare lungi, dar in rest? Problema e in alt sector, nu cel al glandei tiroide ce s-a retras la pensie mai devreme decat trebuia. Ea s-a facut ca munceste, tu te-ai facut ca ai crescut...
Lucreaza la "wit" si atitudine si te vei descurca ok in viata.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 jeymz, on 13 februarie 2016 - 02:22, said:

Spoiler
Adevaru' e ca la 1.70 nu esti nici inalt dar nici scund !
Esti intre, ca sa zic asa.

Sunt altii sub 1.60, tu de ce te plangi ? nu mai fi complexat de anturajul tau, iar daca prietenii tai rad de tine cred ca e mai intelept sa reziliezi relatiile de prietenie cu ei.
Si din cate stiu eu, baietii cresc pana la varsta de 24 de ani, asa ca e o idee buna sa iti dedici timpul baschetului caci pana vei implini 24 de ani sigur te vei mai inalta cativa cm.
Eu chiar m-am mai inaltat 2 cm jucand baschet de placere cam un an de zile  Posted Image

Si lasa gandurile de parasire a acestei lumi, gandeste pozitiv, fi mai infipt si ai sa vezi vezi o schimbare de perspectiva in viata, a celor din jurul tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate