Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Casa in Tunari

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Doresc sa-mi construiesc o casa in Tunari.
Lansez o cerere oferta pentru constructie. Casa este P+1, 260 m2, caramida, izolatie polistiren de 20cm pe ext, acoperis tabla tip lindab, fara subsol, terenul este la sosea, foarte aproape de centura. Am autorizatie de constructie.
Ca sa nu fie probleme mai tarziu enumerez cateva din conditiile pe care trebuie sa le accepte constructorul:
Nu dau avans. Se va plati manopera pe etape: fundatie si placa elevatie, placa peste parter cu zidurile aferente, placa peste etaj cu zidurile aferente, acoperisul, finisaje parter, finisaje etaj, izolatie si finisaje exterior.
Materialele le voi lua pe numele meu, ca sa nu se incarce constructorul cu TVA.  Daca constructorul are preturi mai mici la materiale la aceeasi calitate, sunt de acord sa iau de acolo. Diferenta de pret o impartim. Constructorul raspunde de materialele din santier si de tot ce se intampla acolo. De asemenea, daca are greseli in executie le remediaza pe banii lui. Daca face din prima, greseli grosolane, pleaca imediat fara nici un ban si plateste materialele stricate. Nu vreau sa aud pe parcurs de idei cum ca decopertarea sau trasarea initiala se taxeaza in plus, ca popii se platesc suplimentar sau mai stiu eu ce mai poate inventa omul sa te jupoaie dupa ce ai cazut de acord cu el la costuri. Am nevoie de un constructor serios!
Constructorul trebuie sa-mi dea cateva adrese unde a mai executat lucrari pentru a putea sa verific seriozitatea lui. Lucrarea se face cu contract cu termene de executie precise, de comun acord. Lucrarea poate incepe cand timpul se face optim, ma gandesc pe la 1 aprilie.
Sper ca nu cer prea mult! Pentru doritori, pot trimite ce doresc din proiect, daca exista, pentru a putea sa-mi trimita o oferta de pret. Pretul il vreau pe etape, ca sa nu fie discutii pe parcurs.
Multumesc.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stii ca o societate comerciala recuperează TVA-ul de pe materiale???
Deci ii poti propune Constructorului sa il împărțiți!

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Si mare parte din castig de la materiale.Greu de presupus ca vei gasi unul sa-ti accepte doar manopera.Sau o face, dar la preturi umflate.

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cererile lui sunt pertinente totuși pana la un moment dat!

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
La o adica poate sa le ia si pe firma, dar sa stiu si eu ce cumpara si cu cat! Si cum recupereaza TVA-ul? Imi vinde mie mai scump, cu adaus!

View PostBodCasa, on 28 ianuarie 2016 - 19:47, said:

Cererile lui sunt pertinente totuși pana la un moment dat!

Putem discuta!

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
De ce plm ar inapoia statul tva-ul unui constructor?? De unde va vin ideile astea?

Doar daca isi face hala din materialele respective srl-ul lui sau garaj pentru societatea lui..etc.

Edited by mariovrs, 28 January 2016 - 20:09.


#7
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu stiu daca un constructor bun si serios incepe lucrarea fara un avans cat da mic. Asa cum tu nu ai incredere in el nu inteleg de ce ii ceri sa aiba el incredere in tine.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postxjl, on 28 ianuarie 2016 - 20:10, said:

de ce ii ceri sa aiba el incredere in tine.
Eu ce pot sa-i fac? Isi pune baraca acolo si dupa 2 saptamani de munca ii vin banii! Materialele le platesc eu, el e cu manopera! Stie de unde sa ma ia, are baraca cu oameni acolo! Are contract!
Si cand te angajezi primesti banii dupa o luna!

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
@initiator, nu ma refer aici strict la domeniul constructiilor.

Experienta mea profesionala, atat cat este, imi arata ca prestatorii seriosi din orice domeniu au comenzi. Avand comenzi, isi permit sa selecteze clientii. Iar in domeniul tau, prioritate vor avea clientii care dau avans. In constructii e uzual sa se lucreze cu avans, nu vei schimba tu piata, cu o casuta. Vezi sa nu te prajesti, fiind prea inflexibil.

Altminteri, ce sa zic, vad ca e o casa romaneasca strasnica, 260 mp, frumos.

View PostBodCasa, on 28 ianuarie 2016 - 17:52, said:

Stii ca o societate comerciala recuperează TVA-ul de pe materiale???
Cel mult daca le vinde la export.

View PostBodCasa, on 28 ianuarie 2016 - 17:52, said:

Deci ii poti propune Constructorului sa il împărțiți!
Grozava schema ai propus, efectul net ar fi ca constructorul literalemnte l-ar plati pe client pentru ca ii face cinstea sa cumpere materiale de la el.

#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Daca ar fi fost o zona mai defavorizata, poate mai gaseai constructor sa inceapa fara avans.Dar zona Tunari=Bucuresti=Constructori cu fite.
Eu am casa la Moara Vlasiei si nu mai gasesc pe nimeni sa imi sape in curte, sa sparga niste lemne, etc.
Neaparat sa iti iei diriginte de santier.
Bafta oricum,Si inarmeaza-te cu multa rabdare, o sa ai mult stres.

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postbladhaund, on 29 ianuarie 2016 - 01:40, said:

Experienta mea profesionala, atat cat este, imi arata ca prestatorii seriosi din orice domeniu au comenzi. Avand comenzi, isi permit sa selecteze clientii. Iar in domeniul tau, prioritate vor avea clientii care dau avans. In constructii e uzual sa se lucreze cu avans, nu vei schimba tu piata, cu o casuta. Vezi sa nu te prajesti, fiind prea inflexibil.
Cred ca ai dreptate dar si eu am! Decat sa am avansul dat si 0 constructii si sa alerg dupa el sa vina la munca, stau linistit cu banul in buzunar. Ce am scapat de proiectant si autorizatii, tot asa, cu avansul dat! Zeci de telefoane am dat! Stii cum e, a murit tata, apoi mama, apoi depresia, apoi a venit hotul si tot asa un an de zile! Cu contract! Daca nu aveam avans nu plecam la altul imediat? Stiu de unii care au luat avansuri de la o groaza sa ii agate si ei aveau 2 echipe si ii tot duceau cu zaharelul pe beneficiari si plimbau echipele de colo colo ca sa le mai inchida gura, ca erau cu nervii la pamant!
Si apoi, mai sunt unii care nu au inca finantarea, altii divorteaza intre timp si nu mai construiesc,  la altii intarzie autorizatia si atunci apare o gaura in planificare! Cu mine e ceva sigur! Macar pana la acoperis, ca e ceva relativ usor de planificat!

View Postrinaldoparaipan, on 29 ianuarie 2016 - 07:57, said:

Daca ar fi fost o zona mai defavorizata, poate mai gaseai constructor sa inceapa fara avans.Dar zona Tunari=Bucuresti=Constructori cu fite.
Eu am casa la Moara Vlasiei si nu mai gasesc pe nimeni sa imi sape in curte, sa sparga niste lemne, etc.
Neaparat sa iti iei diriginte de santier.

Pai pentru ce ii trebuie avans, ca materialele le platesc eu? Sa nu-mi spui ca pentru scule! Pentru a aduce o baraca acolo?  Daca nu are pe el 10 milioane pt transport baraca, e si periculos, ca asta poate fugi cu materialele mele si le vinde de mai umblu cu politia dupa el! In 2-3 saptamani e gata fundatia si deja vin banii!
Diriginte sunt obligat sa am!
Zilieri nu gasesti capabili mai pe nicaieri prin tara, ca cei capabili s-au angajat pe undeva! Dar eu nu vreau si nici nu am voie, sa lucrez cu zilieri!
Eu mai am un avantaj, sunt la asfalt! Una e sa lucrezi primavara prin stiu eu ce coclauri, cu noroiul pana la genunchi, sa faci pana acolo 2 ore cu masina si inca 30 minute pe jos ca nu intra papucul pe acolo si alta e sa vii elegant, pe asfalt si sa te apuci imediat de lucru! (Incerc sa fiu si eu mai atractiv)

Edited by dorel232004, 29 January 2016 - 08:25.


#12
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008
Eu sunt curioasa cum va decurge constructia si relatia cu constructorul. Va doresc succes, nu zic ca este imposibil dar va fi foarte greu. Din pacate in tara lui "fara factura si implicit fara responsablitate e mai ieftin" piate celor care cer si primesc servicii de calitate si se tin de contract este foarte limitata, mai ales in zona mici locuinte. Lucrez in zona de echipare magazine, malluri si mari complexe si va spun ca si in relatia cu marii constructori si cu toate facturile la vedere este foarte greu sa se intalneasca cererea cu oferta.
Sper ca dvs sa fiti cel care nu cedeaza in fata bugetului si isi va mentine planul pana la capat ca noi nu am reusit ... recunosc ca cei 7-8mii de euro economisiti la cumparat fara factura si lucrat cu varii echipe prestatoare fara tva pentru noi au contat la final. Risipa, greselile si amanarea termenelor, certurile, nervii de ambele parti nu le mai contorizez, dar citind ce va propuneti imi dau seama ca poate ar fi fost mai usor sa lucram dupa linia contractului. Zambesc cand imi aduc aminte ce discutii bizare aveam cu ei la calitatea diblurilor, ce tip de vopsea si glet si cum se reflecta in manopera... ca daca e gresia e mai mica si vrei in romb e asa, ca aia nu am inteles noi bine, ca folia dubla pe sarpanta e mai scump si tot felul ...

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 13.02.2006
Daca te-ai fript cu proiectantul cu avansul dat. te inteleg ca acum suflii in iaurt si cu constructorul.
Cu materialele cumparate de tine-e cam cu dus si intors.Multi constructori au contracte cu statiile de betoane, cu furnizori de caramida, etc si implicit niste discounturi.
Am lucrat pe santier 20 de ani si sunt mancat de chestiile astea.

Edited by rinaldoparaipan, 29 January 2016 - 08:34.


#14
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu am auzit de vreo firma de constructii sa lucreze fara avans. Daca iti aduci o echipa de 5-6 oameni si lucrezi cu ei "la negru" poti avea noroc sa nu vrea avans, dar iti vor cere in fiecare zi bani de mancare, tigari,etc. Spor .

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrinaldoparaipan, on 29 ianuarie 2016 - 08:32, said:

Cu materialele cumparate de tine-e cam cu dus si intors.Multi constructori au contracte cu statiile de betoane, cu furnizori de caramida, etc si implicit niste discounturi.
Pai am spus ca sunt de acord sa le ia si el, dar sa fie mai ieftine decat am gasit eu si la calitate identica! Merg cu el si platesc eu!

View Postdell99, on 29 ianuarie 2016 - 08:31, said:

cei 7-8mii de euro economisiti la cumparat fara factura
Cine a zis de cumparat fara factura?

View Postxjl, on 29 ianuarie 2016 - 08:35, said:

Daca iti aduci o echipa de 5-6 oameni si lucrezi cu ei "la negru" poti avea noroc sa nu vrea avans, dar iti vor cere in fiecare zi bani de mancare, tigari,etc. Spor .
Nu pot lucra cu asa ceva, ca nu am bani de amenzi! Sunt "la sosea" si pot veni controale relativ usor!

View Postdell99, on 29 ianuarie 2016 - 08:31, said:

Zambesc cand imi aduc aminte ce discutii bizare aveam cu ei la calitatea diblurilor, ce tip de vopsea si glet si cum se reflecta in manopera... ca daca e gresia e mai mica si vrei in romb e asa, ca aia nu am inteles noi bine, ca folia dubla pe sarpanta e mai scump si tot felul ...
Deci ca peste tot, e plin de smecheri care vor sa te jegmaneasca si de tepari care vor bani fara munca! Ideea e sa intalnesc unul, nu-mi trebuie mai multi, care e serios, are echipa buna, vrea sa munceasca si sa castige un ban cinstit!
Anul trecut (ca inca mai speram sa incep constructia) am sunat pe unii, pe un sait de constructii, care se tot ofereau sa construiasca pe la toti,sa ii intreb cat percep manopera! Ce mi-au zis: ca nu pot face evaluarea decat dupa ce semnam un contract. Si daca nu sunt de acord cu preturile, am zis? Atunci mi-au inchis telefonul! Ce concluzie am tras? Ca era la fel ca la aia care suna sa le dai bani, ca ti-a facut copilul un accident!

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Treaba cu tva-ul e mai mult de ochi lumii, se pot recupera 5 procente din cele 20 sau cat o fi acuma tva-ul la materiale. Sunt cativa producatori pe piata care ofera aceleasi benefici si disconturi la persoanele individuale care cumpara materiale de la ei (dar la final sa nu te astepti la minuni).Iar parte cu avansul bafta la cautari  :D

#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu nu am treaba cu TVA-ul. Eu nu vreau sa se incarce constructorul cu el, ca se descarca tot pe mine dar cu adaus si in al 2lea rand sa fiu sigur ce cumpar si ca banii nu se duc pe jeepuri sau pacanele!

#18
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pentru a fi sigur de ce cumperi in principiu ar trebui sa cumperi tu materialele, dupa cate iti ziceam exista producatori care ofera preturi avantajoase (preturi mai bune ca si la constructorti, sau cel putin asa se lauda) dar trebui cautat, intrebat comparat. dar dupa cate iti  mai spuneam nu te astepta la minuni (degeaba vei cumpara caramida la jumate de pret daca in final trebui sa platesti transportul separat de la poarta fabriI).
In unele cazuri este mai bine sa mergi pe mana constructorului, in alte cazuri este ok sa iei tu personal. Caz patit de mine eu am luat eu direct fierul fasonat (cu bon obisnuit) la pret de 3,3 sau 3,4 lei kg, diferenta de o saptaman un client a luat prin constructor (cu discount si toate cele) exact din acelasi loc cu 3,7 lei kg (deferenta nu e mare numai cand numeri cateva tone se aduna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate