Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Opinii din interior - Scoala Mea, Anastasia Popescu, Spectrum

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Adun informatii din timp ca sa stiu ce fac la anu' :) Asadar, ma intereseaza opiniile unor parinti care au copiii la aceste scoli sau cei care detin informatii directe. Expresii de genul "am auzit ca..." nu sunt relevante.

Pentru dezbaterea  invatamant de stat versus privat, folositi cu incredere topicul dedicat :)

Multumesc anticipat !

#2
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Conspiratia tacerii si mai multe nu...:)

Mai adaug doua pe lista, poate am noroc de data asta :
- Scoala Luca
- Scoala Step by step (privata).

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Probabil n-o sa te ajute dar de Spectrum din Cluj se plangea o mamica pe FB.

#4
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
De cea din Bucuresti, in afara de ceea ce am citit pe un alt forum, nu prea exista plangeri...dar am inteles ca de la clasa a V-a limba turca e obligatorie, ceea ce e cam no-no pentru mine.

Inclin din ce in ce mai mult catre SBS...

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Scoala aia Step by step are vreo legatura cu programul step-by-step din (unele) scoli de stat?
Ca o nepoata e in programul step-by-step si sunt tare multumiti parintii de evolutia ei...

#6
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Da, exact aceea este.

O sa am un review din interior incepand cu toamna asta, ca am o cunostinta care si-a inscris fetita acolo.

Alte pareri spun insa ca sistemul e pentru copii cu tulburari de dezvoltare...Posted Image

#7
Bluecat07

Bluecat07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2016
Fata mea a fost 3 ani la Scoala Mea.  E mai bine decat la stat ( scoala curata, clase civilizate, hartie igienica in bai, mancare buna), dar in fapt, aceeasi Marie cu alta palarie. Profesorii buni stau putin si pleaca, aduc profesori din provincie si chiar daca sunt slabi nu ii dau afara, pentru ca probabil prin contract se obliga sa ii tina cativa ani. Sistemul de teme este foarte prost gestionat, orele de consolidare (teme) de dupa amiaza sunt inutile, cand ajung acasa si in weekend primesc alt morman de teme, performanta elevilor se bazeaza, ca si la stat, pe meditatiile de acasa. In opinia mea, avantajele fata de o scoala de stat sunt minore si ajuta doar pe parintii care nu vor sa isi lase copiii singuri acasa cat sunt ei la servici. Pentru gimnaziu cel putin, optiunea cea mai eficienta pentru copii este tot scoala de stat+ meditatii.. Din pacate sistemul si programa romaneasca sunt atat de prost concepute,  ca pentru parinti cel mai bine este sa aiba asteptari cat mai mici de la scoala (spre deloc, caz in care se vor putea bucura de cazurile izolate cand cate un profesor frumos, o specie pe cale de disparitie se pare,  isi inspira elevii sa exceleze) si daca vor sa nu se everveze zilnic sa se tina deoparte si departe de scoala, caietele de teme si manuale.

#8
cerasela23

cerasela23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.07.2013
Despre Scoala Spectrum, pana acum opiniile in proportie de 90% erau doar pozitive (am inceput acum doi ani sa ne interesam, sa adunam referinte pentru cand ajunge fiica-mea in lcasa a 5-a). Iar faptul ca se face si limba turca, pentru noi nu era un punct in minus, ci in plus. Limba unei economii emergente din apropiere nu poate fi decat o usa deschisa pentru mai tarziu....Numai ca, in ultimele zile, am auzit ca s-arfi modificat programa si ca s-ar redenumi Scoala islamica,,,,,nu stiu cum. Daca e adevarat sau nu voi afla zilele astea, dar daca este asa, atunci nu mai pare chiar ok,......Desi performantele pe care le fac elevii lor la Concursuri internationale sunt fantastice.....Vom vedea.....

#9
Jude999

Jude999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2016
Buna ziua,

Despre Anastasia Popescu stie cineva din interior sa furnizeze pareri? Tot ce am gasit pe alte forumuri suunt feedback-uri vechi, mult prea vechi pentru a putea fi luate in considerare in timpurile actuale. Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.

Zi frumoasa tuturor!

#10
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Multumesc pentru feedback-uri. M-am decis sa raman la scoala Luca.

@ Bluecat07: eu vreu doar pentru clasele primare, din gimnaziu exista alternative - Cosbuc, Cantemir, Lazar (desi ultimul e mai departe de mine)
@ cerasela23: tinand cont de atitudinea turcilor fata de fete / femei in general...fi-mea a inceput cursuri de chineza, care - culmea !! - ii si plac...
@ Jude999 : am o prietena care si-a mutat fetita la grupa mare la AP pentru a intra la anul in clasa pregatitoare. Este extrem de multumita, dar...religie la greu. Daca copilul nu e foarte sensibil la subiecte de genul moarte, rastignire (!!) atunci e OK...scoala se face, insa cu acest minus. De asemenea, conditionarea de a face ultimul an de gradi (grupa mare) la ei nu mi se pare OK, asa ca am decis sa nu ma interesez de ei.

Edited by Alka10, 16 October 2016 - 12:50.


#11
Giorgia-1990

Giorgia-1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2016
Eu nu recomand Scoala Luca și o spun din interior :
-nu sunt acreditati,
-personalul este insuficient pregatit și fără experienta : se învață să facă școală pe capul copilului meu și pe banii mei !
-ii tratează de sus pe copii și ii montează împotriva părinților,
-mâncarea este necomestibila, iar copiii sunt forțați sa o mănânce, nu au voie sa isi ia de acasa nimic, nici macar ceva de rontait :a mea si-a luat niște biscuiți din mașină, iar după ce a intrat în "școală ", a fost pârâta, iar învățătoarea a pedeapsit-o și umilit-o în fata clasei:(
Noi am avut o experienta scurta cu ei, dar  număram zilele pana sa "scăpăm " de acolo.
E adevărat ca are in preț relativ decent pt o instituție privata, dar este departe de ceea ce se înțelege prin Scoala Privata. Experienta de Luca ne-a deshis insa ochii: dacă o școală de prestigiu ni se părea scumpa , acum știm cat ne costa o școală ieftină!

#12
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
@ Giorgia-1990: Multumesc. Esti a doua persoana care da feedback negativ despre scoala....asa ca intre timp am inceput sa ma gandesc si la planul B, la stat.

Prima obiectie ca nu sunt acreditati am mai auzit-o, e un risc pe care mi-l asum, fiindca ei nu au terminat inca un ciclu scolar. Este vizibil in fisierele de pe edu.ro ca de abia in 2018-2019 pot aplica pentru acreditare.

Asta insa cu "ii trateaza de sus pe copii si ii monteaza impotriva parintilor" e o acuzatie serioasa...poti da detalii, te rog ?

Si (daca poti spune), unde vreti sa va mutati ?

Multumesc !

#13
cr_is_2007

cr_is_2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2016
Buna! Si pe mine ma interesează mai multe informații despre scoala Anastasia Popescu.  Intre timp, ati mai obținut cumva opinii si de la alte persoane? Multumesc!

#14
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Mai adaug una pe lista : Ina School. Recomandari, inside info ? Multumesc !

La aceasta scoala am recomandari de la cel putin un copil de pe strada (mai e cineva acolo, dar nu am apucat sa vorbesc inca), scapat dintr-o experienta urata la stat, la Vlahuta.

#15
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Up...ma intereseaza opinii despre Ina School. Multumesc.

#16
Anthares

Anthares

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2017
Si eu sunt interesat de scoala asta. Poate sa faca fata unui copil foarte inteligent ?

#17
Anthares

Anthares

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2017
Gata, sunt primul tata din lume care a spus STOP: n-am avut curaj, ci pur si simplu n-am avut incotro!

#18
ioanapop1

ioanapop1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2017
Fetita mea este in al doilea an de cand merge la "Scoala MEA", dupa ce am avut o experienta dezastruoasa cu sistemul de stat. Suntem multumiti, copilul este relaxat, merge la scoala de drag, invatatoarea este foarte bine pregatita. A facut mari progrese de cand a ajuns la aceasta scoala atat din punctul de vedere al cunostiintelor cat si al stimei de sine. Copiii sunt valorizati pentru talentele lor. Staff-ul este OK, foarte corect, comunicarea buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate