Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri imperechere motan scotish fold

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011
Va salut cu respect. Recent mi-am achizitionat un motanel rasa scotish fold, mi-a venit ideea sa-i iau si o pisica sa-l imperechez(dupa parerea mea aceeasi rasa...dar veterinarul mi-a recomandat sa-l imperechez cu exotic shorthair sau cu altceva ). Dupa mintea mea si din dorinta sa iasa aceeasi culoare forma etc ma gandeam ca si pisica sa fie tot scotish fold aceeasi culoare.
De aceea vin cu urmatoarele intrebari pt cei priceputi in acest domeniu :
1 Imi recomandati sa merg pe sfatul veterinarului care ma asigurat ca pisicii vor semana ori cu mama ori cu tatal (imi este frica sa iasa ceva corcit)
2 Sau sa merg pe ideea mea? adica sa iau aceeasi femela cu aceeasi culoare din aceeasi rasa?
Astept si unele sfaturi utile pentru imperechere neavand experienta deloc in acest domeniu

Va multumesc frumos tuturor celor ce isi vor acorda din timpul lor pretios sa ma indrume si va doresc sanatate multa.

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Lasa motanul liber sa faca antrenament cu pisicile de "la bordura" ca-i gratis...

#3
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Vino pe la mine, sa-ti dau cateva pisici ca am in curte peste 10 si-n primavara incep sa se catare toate in copaci ca intra in calduri de-mi trebuie iar 2-3 luni sa pun anunturi pe net cu "donez pui pisica"

Edited by bogdan1811, 28 January 2016 - 07:08.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
De ce nu le sterilizezi? Scapi de chinul cu "donez pisoi".

Initiator, daca ai motan nu-ti face griji. Cand o sa simta vreo pisica in calduri o sa faca ca toti dracii ca sa-l lasi sa plece sa-si faca damblaua.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
astea da probleme

#6
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
Cat este de recenta rasa ta de pisici si cat este de stabila? Cam asa trebuie inceput cand vrei sa obtii anumiti produsi. Daca rasele enumerate de veterinar sunt apropiate de a ta atunci da, poti lua pisica din alta rasa. Dar  nu l-ai intrebat "de ce?" iti recomanda asta? Poate stie el ceva mai mult despre rasa, despre ceva maladii specifice, despre transmiterea culorilor, etc. Nu vad de ce ti-ar da o recomandare si nu ti-ar si explica-o.

Edited by Baghe, 28 January 2016 - 09:28.


#7
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Scottish fold se împerechează cu British shorthair de obicei, pentru a evita transmiterea la pui a unor mutaţii ce pot da anomalii ale cozii şi labelor, nu doar ale urechilor (care sunt acceptate): http://www.petshome....ottish Fold.htm

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca iti iei o pisica , va face pui de 3ori pe an si se va epuiza. Mai bine da anunturi si cauta din timp o pisica penttu monta. Vei primi un pui gratis. Corciturile nu au valoare, nu vei obtine bani pe puii rezultati, poate o suma modica ce nu va acoperi investitia. Risti sa ramai cu puii pe cap fiindca vor fi cam 10 pe an.
I

#9
bbdp

bbdp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.01.2011

View PostMoaca, on 28 ianuarie 2016 - 09:57, said:

Scottish fold se împerechează cu British shorthair de obicei, pentru a evita transmiterea la pui a unor mutaţii ce pot da anomalii ale cozii şi labelor, nu doar ale urechilor (care sunt acceptate): http://www.petshome....ottish Fold.htm
multumesc frumos pentru raspuns

View PostFreddy12, on 28 ianuarie 2016 - 13:21, said:

Daca iti iei o pisica , va face pui de 3ori pe an si se va epuiza. Mai bine da anunturi si cauta din timp o pisica penttu monta. Vei primi un pui gratis. Corciturile nu au valoare, nu vei obtine bani pe puii rezultati, poate o suma modica ce nu va acoperi investitia. Risti sa ramai cu puii pe cap fiindca vor fi cam 10 pe an.
I
de aceea ma documentez....sunt in stadiul in care ma gandesc ca as incerca...nu sm luat decizia finala....de aceea am apelat la forum pareri etc....ori fac o treaba buna ori nu o mai fac...multumesc frumos pt informatie

Cu veterinarul nu prea am o legatura foarte stransa nu stiu multe despre el...de aceea am zis sa mai aflu o parere de la cunoscatori...pretul ridicat al motanelului(1200 lei...ma facut sa ma gandesc ca as putea sa fac un mini business) bineinteles nu ma voi apuca de o treaba daca nu o fac cum trebuie. multumesc tutror pentru pareri, va doresc toate cele bune si multa sanatate

#10
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View PostSerafim606, on 28 ianuarie 2016 - 09:02, said:

De ce nu le sterilizezi? Scapi de chinul cu "donez pisoi".

Initiator, daca ai motan nu-ti face griji. Cand o sa simta vreo pisica in calduri o sa faca ca toti dracii ca sa-l lasi sa plece sa-si faca damblaua.

de unde scot peste 1000 lei pentru sterilizare ca am 10 pisici

#11
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006

View Postbogdan1811, on 29 ianuarie 2016 - 07:15, said:


de unde scot peste 1000 lei pentru sterilizare ca am 10 pisici
De obicei, primavara si toamna, adaposturile de animale sau primariile organizeaza sterilizari gratuite sau la preturi mici. In general in orasele mari. Intereseaza-te, s-ar putea sa scapi repede de problema. In plus, 1000 de lei chiar nu e o suma mare pentru 10 pisici. gandeste-te ca o faci o data in viata animalului si scapi de probleme pe mai bine de 10 ani. Si nici nu trebuie sa le duci pe toate odata. Programeaza-le in 2-3 luni pe toate si gata. Eu pe cele pe care le am (aruncate de diversi peste gard) le castrez primavara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate