Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ati lucrat / lucrati in timpul facultatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Chestionar (55 member(s) have cast votes)

Ati muncit / munciti in timpul facultatii?

  1. Da (part-time 4-6 ore / zi) (16 votes [29.09%])

    Percentage of vote: 29.09%

  2. Da (full-time) (20 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  3. Nu (19 votes [34.55%])

    Percentage of vote: 34.55%

Din ce an ati inceput sa lucrati?

  1. Anul I (17 votes [30.91%])

    Percentage of vote: 30.91%

  2. Anul II (11 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Anul III+ (5 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Master (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  5. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

V-au fost afectate studiile de catre munca?

  1. Da (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  2. Nu (18 votes [32.73%])

    Percentage of vote: 32.73%

  3. Partial (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  4. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

Vote Guests cannot vote

#73
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View PostTsunnnami, on 06 februarie 2016 - 19:20, said:

PS. AI auzit expresia: Cifra de afaceri?
Cred ca se invata la scoala in clasele inutile.
Hai cu raspunsul ca ma grabesc, lasa gramatica.
CÍFRĂ, cifre, s. f. 1. Simbol grafic (care reprezintă unul dintre numerele de la zero până la nouă) folosit pentru scrierea numerelor; (impr.) număr.

Vreau excel, nu txt. Nici eu nu-mi pierd timpul cu a converti txt in excel :P.

Edited by andy1992, 06 February 2016 - 22:27.


#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Ia un creion si scrie:

Click pe
"exercitiu.txt"
Alege: "Open"
Odata deschis fisierul Mergi in menu:
Edit
si alegi
"Select All"
Right click (adica click cu butonul din dreapta al soricelului)
Select: "Copy"

Deschizi MS Excel
Te duci in casuta A1
Right click
"Paste"

Mergi in Menu si selectezi Tab-ul "Data"
In meniul de acolo o sa citesti la un moment dat: "Text to Columns", click pe el
In fereastra deschisa selectezi "Delimited" daca nu e deja selectat si jos in dreapta "Next"
In fereastra urmatoare selectezi casuta "Semicolon"
Next si Finish

Poti sa centrezi rezultatul pe mijlocul celulelor si sa adaugi cate o coloana goala pentru a arata mai profesional, asa ca in figura.

Pentru excel nu-ti iau bani asa ca invata, ca de asta ai nevoie.
Te astept, acum ca stii sa lucrezi cu excelul, cu solutia la problema mea. Sau declara-te fraier singur.
Sa stii ca numai cei saraci cu duhul rad de ceilalti pentru ceva ce nici ei nu au habar.

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   224.09K   12 downloads


#75
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Tsunnnami, poti sa repeti problema, te rog? Am citit cateva pagini in urma si nu dau de ea. Mersi. :)

#76
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Lasa-i-o lu Andy, cu toate ca nu-mi face nici o placere sa-l bag in corzi si sa-i trag numai eu.
E vorba de niste masuratori de comprimare.
Forta vs. elevatie, elevatia X, forta Y

Presupun ca intre Xi,Yi si Xi+1,Yi+1 este liniaritate
Vroiam un program sau un macro in excel ca orice masuratoare o fac sa pot "aseza" valorile pe elevatii precis cerute.
Adica daca te uiti la sirul meu de X-uri (X4), sa completez automat Y1,2,3, corespunzatoare lui X4 cerut de mine

Asta era postul initial
http://forum.softped.../#entry18385539
Pe care l-a re-adus in discutie un inginer care se considera destept, care, daca nu are un Labview furat, moare langa birou si care predica faptul ca in Romania invatamantul e prost pentru ca ti se cere sa inveti, zice el, prea multe.

#77
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Da, e destul de usor, daca stii ecuatia dreptei. Mai interesant ar fi sa ai o metoda prin care sa testezi mai multe metode de interpolare inafara de cea liniara, si sa vezi care din ele se muleaza mai bine pe problema. Probabil intelegerea fenomenului fizic (si matematica asociata) ar fi utile.

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststudent_cti, on 07 februarie 2016 - 17:54, said:

Da, e destul de usor, daca stii ecuatia dreptei. Mai interesant ar fi sa ai o metoda prin care sa testezi mai multe metode de interpolare inafara de cea liniara, si sa vezi care din ele se muleaza mai bine pe problema. Probabil intelegerea fenomenului fizic (si matematica asociata) ar fi utile.

Nu ma refer la ecuatia dreptei, nu gandesc ca e atat de prost incat sa nu stie o interpolare liniara.
Dac-as stii asta, as lasa-o moarta.

Eu vreau o PROCEDURA [rin care copy/paste punctele scoase de masina, apoi, o comanda sau doua in excel si sa-mi aproximeze toate Y-rile la X-urile Pre-DEFINITE de mine,
Nu sa stau la fiecare sir sa aplic formula pe fiecare linie, vorbesc de mii le linii de date
Eu o solutie am gasit-o cu creierul pe care-l am in cap.
El, 2 lucruri m-au incitat:
1. radea de mine ca nu stiu sa fac o chestie simpla.
2. zice ca invatamantul romanesc (care m-a adus unde sunt), e prost pentru ca ti se cere sa inveti prea multe.

Eu vreau sa-i demonstrez, ca, atat cat a invatat el, cat a vrut si a fost obligat, cu mii de ani fiind mai aproape de bancile facultatii decat sunt eu, cu mii de ore de programare, lucru pe care eu l-am invatat "din mers" pentru ca pe vremea mea nu exista nici "word", i-o dau peste bot cu solutia, pe care el o gaseste DOAR furand un Labview.

Pana acum mi-a dovedit ca nici cel putin excelul de baza nu-l stapaneste
Demonstratia mea nu mai are rost sa mai continue.

Eu mi-am rezolvat treaba singur la cateva zile dupa ce am cerut ajutor, iar el, .. a demonstrat ca invatamantul romanesc e prost pentru ca ti se cere sa inveti.

Edited by Tsunnnami, 07 February 2016 - 18:04.


#79
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tsunnnami
Stima si respect+jos palaria. Nu pt problema dumitale, ci pt ce ai scris dupa..
Altfel, andy1992
La problema cu 3 rezistente raspunsul a fost lipsa, deci  zero. OK, electrotehnica e grea. Trebuie sa inveti reguli si legi si sa le aplici dupa aia ca de aia estei inginer..
Dar Tsunnnami ti-a dat o problema de programare. Pe care nu ai rezolvat-o.
Morala mea. Amandoi avem o diploma. Sper ca a dumiale e plastifiata, ca sa nu se stearga cineva la fund cu ea..
A mea e pe hartie model vechi, 1991. Dar nu se poate sterge nimeni la fund cu ea, pt ca am cunostiinte care o acopera..
Chiar 1992. Deci 24 de ani..Deja o parte din televizoarele epocii nu mai aveau multe secrete. Ma rog, nu prea lucrasem cu tuburi..
Dar eram electronist profesionist si urcasem in ierarhie pt ca deja niste categorii..
Imi venise si autorizatia de radioamator.. Din lipsa de timp nu lucram, dar oricum o aveam..
Morala mea. Sunt-em deja 2 oameni care spunem ca esti aaa beat..
PS. Adevarul e ca profii trebuie batuti. Cum dracu ii lasa pe unii...In facultate ar trebuie concurs de trantit, pikat, crash, kill, distroy.
Cine are o diploma sa fie cineva, nu plm mea..

#80
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Nu e bine sa muncesti in fac, trebe sa aloci studiului timp si seriozitate, nu ai timp dupa aia pana la 65 ani sa o faci ?!
Cand te mai distrezi ? Parintii te pot intretine asa cum au facut si la liceu, deci asta e clar, oboseala, nervi, timp liber nu e, cam astea-s consecintele, plus ca nu poti invata cu adevarat.

Prien, am si eu un prieten f bun care a terminat poli in 1992, el are 51 si eu 38 ani, deci ca si tine a facut pe timpul lui Ceasca optica tot 6 ani la seral deci inceputa in 1986 nu 82 ca tine, si au probleme astia, si precis si tu, sunt f duri, sobri, seriosi, intoleranti, f duri cu elevii daca erau profesori.
Trebuie sa invatam, asta este corect, dar zic asa ca si in societate sunt cu nasolii in comportament ! Privesc de sus pe majoritatea care nu au poli, este real ca astia sunt cei mai destepti, confirm asta, de aia imi e si prieten ca ti-e drag sa ai un om inteligent langa tine cu care ai ce discuta, insa totusi atitudinea e cam exagerata.
Nu i-a zis la multi ani si sa aduca si el o floare la bunica mea ca n-are facultate ! Desi vine in casa mea zilnic aproape de 13 ani si suntem prieteni fff buni, adica nu respecta pe cei fara poli adica inginerie si informatica.
Cand mai sare calu ii zic "beeei ! Frana...ce-i aci ?" ca si cu mine mai avea niste iesiri de sindromul Politehnica.
Chiar incerca sa ma invete si pe mine ca...dupa ce ies din fac nu mai stau eu de vb cu oricine...eu i-am zis ca respect pe toata lumea asa cum e si dupa aia.
Imi zicea ca era criminal la poli in 1987, profii f duri, te frecau la oral 12 ore pe zi adica ii tineau pe ala la examen la mate, aveau un prof de mate in an 2 tarcolea constantin, era durere, era unu de fizica Olariu sef catedra matematica parca, tot vai de mama lui si ala ca si caracter.
Eu sunt acum an 3 la fac de informatica.

Edited by TheFlooder, 17 March 2016 - 13:58.


#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheFlooder, on 17 martie 2016 - 13:56, said:

Nu e bine sa muncesti in fac, trebe sa aloci studiului timp si seriozitate, nu ai timp dupa aia pana la 65 ani sa o faci ?!
Cand te mai distrezi ? Parintii te pot intretine asa cum au facut si la liceu, deci asta e clar, oboseala, nervi, timp liber nu e, cam astea-s consecintele, plus ca nu poti invata cu adevarat.

Prien, am si eu un prieten f bun care a terminat poli in 1992, el are 51 si eu 38 ani, deci ca si tine a facut pe timpul lui Ceasca optica tot 6 ani la seral deci inceputa in 1986 nu 82 ca tine, si au probleme astia, si precis si tu, sunt f duri, sobri, seriosi, intoleranti, f duri cu elevii daca erau profesori.
Trebuie sa invatam, asta este corect, dar zic asa ca si in societate sunt cu nasolii in comportament ! Privesc de sus pe majoritatea care nu au poli, este real ca astia sunt cei mai destepti, confirm asta, de aia imi e si prieten ca ti-e drag sa ai un om inteligent langa tine cu care ai ce discuta, insa totusi atitudinea e cam exagerata.
Nu i-a zis la multi ani si sa aduca si el o floare la bunica mea ca n-are facultate ! Desi vine in casa mea zilnic aproape de 13 ani si suntem prieteni fff buni, adica nu respecta pe cei fara poli adica inginerie si informatica.
Cand mai sare calu ii zic "beeei ! Frana...ce-i aci ?" ca si cu mine mai avea niste iesiri de sindromul Politehnica.
Chiar incerca sa ma invete si pe mine ca...dupa ce ies din fac nu mai stau eu de vb cu oricine...eu i-am zis ca respect pe toata lumea asa cum e si dupa aia.
Imi zicea ca era criminal la poli in 1987, profii f duri, te frecau la oral 12 ore pe zi adica ii tineau pe ala la examen la mate, aveau un prof de mate in an 2 tarcolea constantin, era durere, era unu de fizica Olariu sef catedra matematica parca, tot vai de mama lui si ala ca si caracter.
Eu sunt acum an 3 la fac de informatica.

Prietenul tau foarte bun e cam prost
Si ceea ce crezi tu sunt preconceptii.
Nu generaliza cazul unui frustrat ca nu ai dreptate deloc.
Ei sunt putini, nu ei fac majoritatea.
Cu Prien m-as intalni oricand, cu prietenul tau... e pierdere de vreme, nu numai ca nu inveti nimic de la ei, dar, daca nu te enervezi te pot prosti.

#82
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tsunnnami
Multumesc frumos.
TheFlooder
Eu sunt mandru ca mi-am facut facultatea dorita si la care am visat.
Dar nu ii desconsider pe cei care au dorit sa faca Academia de Educatie Fizica si sport, pt ca acum sunt sportivi de performanta si viitori antrenori.
Box, handbal, nu conteaza ce sport.. E o meserie si o specializare..
Si avem nevoie si de oameni care au iesit din facultatea cu bila, adica ASE.
In practica, pe mine cand m-au pus sa calculez niste costuri, am simti ca ma sufoc si ca ma impusc. Desi parea simplu, sa adun orele de munca defalcate pe salarille inginerilor, tehnicienilor, ..
Am verificat calcule initiale de 3 ori si eram transpirat tot, pt ca raspundeam daca dadeam cifra gresita.
Desi contabila mi-a confirmat ca fusese OK, am zis Sefu, nu mersi, ma bine trag 1000km de cablu, munca de salahor, dar pe viitor NU...
Asa ca eu unul nuu ii dispretuiesc decat pe cei care au facut o facultate in bataie de joc si au o diploma... igienica.
Eu am nevoie sa colaborez cu multi oameni ca si sa impingem "fabrica"..
Produsul proiectat de mine costa. Sa vina contabilul/contabila sa calculeze cat.
Eu ii dau lista cu piesele, cat m-au costat, de cati oameni am nevoie si ce calificare are fiecare. Si cat timp trebuie sa lucreze fiecare..
A, sa nu uit. Montajul meu intra intr-o cutie proiectata de un inginer mecanic si realizata de un strungar, frezor, mecanic, etc..
Sa adune dna conatabila si la sfarsit sa spuna total .x lei..Nu eu..
Asa ca sper ca amicul dumitale face misto.. Cum rad si eu de bila de la ASE, care nu a cazut inca..
Si da, si eu am date examene intinse pe multe ore. Asta era regula jocului. Am luat-o ca pe o provocare..
Mai tarziu, ajuns in productie, in viata reala, am avut si peste 18 ore de stat in "fabrica mea"..
Ajuns acasa eram atat de obosit si plin de cafea incat nu mai adormeam.
Desi stiam ca a 2-a zi, scuze azi, pt ca era deja ora 2.30, am, la 8 trebuia sa plec din casa, spalat, ras si frezat, si mai ales zambitor.
Ajungeam la job pana la ora 9 am si ni se dadea drumul dupa ora 02 si ceva, tot am... ..
Pana acasa juma de ora, spalat, bagat ceva in gura, desi nu mai intra, apoi adormi daca mai poti.
Si au fost peste 3 saptamani calendaristice, doar cu duminica libera..
Cand i-am calculat sefului orele suplimentare,18-8=10 ore/zi+20 zile,=200 ore/8= 25 zile recuperare.. plus ca in lege scrie ca daca ia macar 3 ore de noapte legate pe zi, se plestesc separat..Omul mi-a ras in fata...Sa zici mersi ca mai ai job..
La final mi-a dat cam o saptamana adica 5 zile pline, dar cu taraita, cate 2 zile.., pai ieri mi-ai cerut voie sa pleci cu 2 ore mai devreme, ce crezi ca ma uitat. Dar dar asta face 200-2 =198...
Asa ca lasati copilariile....Cine rezista la exemene lungi, va rezista si in viata reala.
Si va ajunge sau membru al echipei, pe care te poti baza si il pastrezi, sau lider, care trebuie sa a/traga si mai mult, ca de aia ia leafa de "team lider"..Nu, e simplu. Cine nu rezista, zboara..
later edit.
Recunosc sincer ca nu am iesit din faculate virgin. Adica am avut si contacte sexuale cu unele femei. Si da, am  fost si de 2 ori la munte si la mare.
Dar de citit, am citit la greu. Si am umblat prin niste cenacluri SF, pt ca imi placea literatura SF..
Adica m-am si distrat in stilul meu, in putinul meu timp liber.

Edited by Prien, 17 March 2016 - 17:11.


#83
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Da, e f bine ca gandesti asa, dar nu toti inginerii de pe vremea lui ceasca gandesc normal.
Nu puteai face facultatea fara sa te duci la lucru ? Ca banui ca cinci ani la zi erau mult mai buni, ai fi avut timp liber, era altceva, adica banui ca aveai parinti care sa te intretina daca doreai, daca nu aveai, e alta situatie.
Sau te-ai dus la seral ca sa fi sigur ca ramai in Bucuresti dupa facultate ? Ca multi faceau asa, se transferau la seral dupa 1-2 ani.
Ce te faceai tu daca erai profesor acum la elevii din ziua de azi fie la liceu sau la fac ? Te impuscai mai repede decat cand ai calculat costurile alea.
Ca trebuia sa strangi din dinti si sa-i mai lasi asa facandu-te ca nu vezi, cu smart-ul la teza cautand rezolvarile pe internet, sau daca erau ei destepti nici nu-i vedeai.
Ma intreb daca vreunul din colegii tai de fac a ajuns profesor pe undeva, cum o fi, cred ca-si blesteama zilele.
Dar totusi profesor mai ales la facultate ramane o meserie cam buna, ca ai timp liber mult, la ore tu esti seful, e altceva, nu esti la patron 8-10 ore pe zi, salariile am auzit ca s-ar mari de acuma si vor fi bunicele.

#84
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Au fost multe calcule.
Da, nu vroiam sa plec din Bucuresti. Si de la liceu am avut parte de o repartitie misto. Asa se proceda in 1982..
Fusesem acolo si cand am vazut ce aparatura au mi-a cazut fata..Asa ca am banuit ca dupa ce imi fac norma o sa mai pot si sa ciubucaresc si pt mine..Nu prea am avut timp...
In plus tatal meu mi-a taiat pensia alimentara imediat dupa bac. Descurca-te singur..Om dragut, RIP..
Si i-am dovedit ca pot.
Si imi mai doream bani de buzunar..ma rog, nu prea i-am avut..
Asa ca per global, am cam reusit prea putine din cele propuse initial..Dar meseria furata, experientele traite, contactul cu tot felul de oameni, pricelles..
Atunci cand am ajuns sef, si au incercar sa ma faca, au avut, vorba aia de la TVR, "surprize, surprize". Si nasoale, cu ras in fata..cizmele nu sunt vaci, nici surubelnita pt toti boii care o iau in mana, asta furata de la At Radio de la ITB, .meserie te halesc...

Despre elevii de azi daca as fi ajuns in invatamant..I-as fi tinut in note mici. Prins cu telefonul dat afara din ora si cerut scaderea notei la purtare. Prins copiat, 1.
Banuiesc ca as fi mancat bataie sau as fi fost dat afara din invatamant dupe ce o loaza, fiul lui taticu, m-ar fi reclamat..
Dar pt cei care ar fi vrut sa invete meserie, as fi fost aur. Sunt vorbaret si as fi transmis pe langa buchea cartii faze traite, care fac diferenta dintre un meserias si un absolvent..
Dar la nicio facultate nu am avut cand sa fac cursul de pedagogie..
Pe de alta parte, cum mama a predat toata viata ei la ASE, stiu clar ca invatamantul superior, pe langa cursuri si seminarii, trebuie sa publici. Daca nu o faci, zbori..
Asa ca timpul liber ..mai putin..
Si una e sa scrii pt Tehnium, si alta pt o revista serioasa...
Clar, mi-a fost destul de bine in productie..

#85
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPrien, on 22 martie 2016 - 23:19, said:

Despre elevii de azi daca as fi ajuns in invatamant..I-as fi tinut in note mici. Prins cu telefonul dat afara din ora si cerut scaderea notei la purtare. Prins copiat, 1.
Banuiesc ca as fi mancat bataie sau as fi fost dat afara din invatamant dupe ce o loaza, fiul lui taticu, m-ar fi reclamat..
Dar pt cei care ar fi vrut sa invete meserie, as fi fost aur. Sunt vorbaret si as fi transmis pe langa buchea cartii faze traite, care fac diferenta dintre un meserias si un absolvent..
Dar la nicio facultate nu am avut cand sa fac cursul de pedagogie..
Pe de alta parte, cum mama a predat toata viata ei la ASE, stiu clar ca invatamantul superior, pe langa cursuri si seminarii, trebuie sa publici. Daca nu o faci, zbori..
Asa ca timpul liber ..mai putin..
Si una e sa scrii pt Tehnium, si alta pt o revista serioasa...
Clar, mi-a fost destul de bine in productie..

O sa scriu intr-o zi de meseria mea in invatamant..
Fantastica experienta. Pacat ca e platita prost, altfel, cred ca-mi dedicam viata golanilor din liceu, cel mai misto loc in care ai putea fi profesor

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate