Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ati lucrat / lucrati in timpul facultatii?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

Poll: Chestionar (55 member(s) have cast votes)

Ati muncit / munciti in timpul facultatii?

  1. Da (part-time 4-6 ore / zi) (16 votes [29.09%])

    Percentage of vote: 29.09%

  2. Da (full-time) (20 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  3. Nu (19 votes [34.55%])

    Percentage of vote: 34.55%

Din ce an ati inceput sa lucrati?

  1. Anul I (17 votes [30.91%])

    Percentage of vote: 30.91%

  2. Anul II (11 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Anul III+ (5 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  4. Master (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  5. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

V-au fost afectate studiile de catre munca?

  1. Da (7 votes [12.73%])

    Percentage of vote: 12.73%

  2. Nu (18 votes [32.73%])

    Percentage of vote: 32.73%

  3. Partial (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

  4. Nu lucrez (15 votes [27.27%])

    Percentage of vote: 27.27%

Vote Guests cannot vote

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cu majoritatea angajatorilor cautand doar persoane de 20 de ani cu experienta de 35 de ani in domeniu, si costurile ce cresc considerabil in Romania, munca este necesara pentru a putea vietui. Vreau sa pun in discutie munca in timpul facultatii. Pe scurt, ati lucrat sau lucrati in timpul facultatii? Care sunt motivele? Va afecteaza activitatea la facultate, munca? Daca da, cat de mult?

Merita sa fii student si sa si muncesti?

Edited by Ann0nyym0us, 26 January 2016 - 17:09.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Nu am lucrat in facultate, dar am lucrat tot masterul pentru ca deja nu mai era cazul sa ma intretina parintii. Am considerat ca personal nu sunt in stare sa fac fata si facultatii si unui loc de munca si sa imi dau interesul la ambele.

Edited by yonut_a, 26 January 2016 - 17:05.


#3
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Depinde ce ce facultate ai...

#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Am avut tentative, dar mi-am dat seama că nu-mi permit să lucrez.. Pur și simplu n-aveam cum, fizic. Nu-mi permitea timpul. Aveam zile în care eram la facultate de la 7:45 până la 20:00, iar în zilele în care scăpam mai repede, studiam și mă relaxam, pe cât posibil, altfel  cred c-o luam razna.

Dacă urmezi o facultate la care cursurile nu sunt obligatorii și materia nu e ”stufoasă”, cred că poți să jonglezi între un loc de muncă part-time și facultate. Dar și asta diferă de la un individ la altul.

Edited by Abbiex, 26 January 2016 - 17:17.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Clar că am început să lucrez din timpul facultății. La informatică unii lucrau din primul an (atunci făceai 4). Eu, care am început să lucrez numai din anul 3, eram printre trântori.

#6
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Bun topic!

Am lucrat atat in anul I, cat si in anul II, insa doar in vacantele de vara. In prezent sunt in anul III si am primit o invitatie la un interviu, dar nu am cum sa fac fata cu valul tectonic care ma matura incolo si incoace: sesiune, pregatirea licentei, orar incarcat, cursuri la care conteaza prezenta pentru a intra in examen.

Motivul e evident, maica-mea se sperie cand ii zic cateodata cati bani imi trebuie pe luna Posted Image si nu mi-ar fi dat in veci cat mi-as fi dorit, desi nu vorbesc de mofturi exagerate.

Daca m-a afectat? Da, intr-o oarecare masura. S-a acumulat oboseala si o lehamite fata de unele cursuri care n-au nici in clin, nici in maneca cu lumea mercantila. In plus, mi-as fi dorit sa profit de alea trei luni pentru a imi sedimenta mai bine anumite cunostinte de la facultate. Una peste alta, nu regret, I got the best of both worlds. Posted Image

Edited by Jesssica, 26 January 2016 - 17:24.


#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Mi-ar placea sa explicati aici si daca vi s-a parut ca facultatea a devenit mult mai dificila, in sensul ca serviciul v-a facut sa picati examene.

De asemenea, locul de munca a coincis/coincide cu specializarea studiata? Va ajuta locul de munca sa practicati ceea ce invatati la facultate?

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, eu am lucrat tot timpul facultatii, din anul I pana in anul VI, pt ca am facut Electronica la seral in anii lui Ceasca.
Si in meseria mea, adica electronist..
A fost un infern. La job de la la ora 6 la 14.30, maistrul te f t eu acum ca dupa absolvire o sa ma f ti tu pe mine..
La facultate, de la 17.30 la 21.30, pe diploma voastra nu o sa scrie inginer de seral. Si o sa fie si numele meu..Si nu vreau sa rada cineva de mine..
De la 21.30 plecam spre casa, unde ajungeam pe la 22.30, mancam ceva si mai incercam sa mai invat.
La 5 saream in ciubote ca sa plec la job..Se lucra si sambata, dar atunci nu ma duceam la facultate..
Pt ca faceam doar 20 de ore pe saptamana am facut cu un an in plus fata de cei de la zi, care parca aveau 30 sau 32..De aia erau VI ani nu V..
Viata sociala? Spre nula..Bataturi in palme .da.. multe.. Ma rog, nu am iesit virgin, dar totusi..
Excursii cu colegii. Parca 3. un 1Mai, un 23 august si un Ceahlau..
Statuie la serviciu? Nu. Nici macar cu un soclu jos, sa ajunga si catelusiii.
Oboseala. Da si multa.. Adormit in primul rand la facultate..iar la examen proful era treaz si imi memorase numele..
Morala mea
Daca puteti, nu va angajati in timplul facultatii. E pacat de tineretea voastra..A, in vacanta de vara, da, sa dea bine in CV..
Dar pe activitati din domeniu, .pt ca experienta McD pt un candidat inginer electronist la Vodaf..
Daca nu aveti finante, rupeti cartea pt burse.. Referate pt colegi pt bani, sau vin sau aaa ...daca e colega..
Ma repet, e pacat sa ai 20 de ani si sa ..ca mine..
A, da, am invatat meserie . Dar la  20 de ani, plimbarea cu o fata, printr-un parc, e de nedescris..
Ma rog, mie cand mi se mai intampla, eram asa de fericit, ca ii transmiteam si fetei, care credea ca ea e "divina".
Si chiar era, pt ca ma scotea din rutina, care m-a facut ca in anul IV sa cedez nervos..
Dar pana la urma am invins..
Am recitit si am vazut formularul. Normla, nu aveam cum sa invata ca unul de la zi. Nu aveam timpul sa re/citesc cursurile si cartile, desi mai citeam in tramvai/metrou..
Doar in sesiune, in concediul de odihna si respectiv cel fara plata. Asa ca nomal nu am terminat cu 10.
Ideea e ca ce am prins, mai stiu si azi..Si fac fata onorabil, macar pt o buna impresie..sau si mai adanc..

Edited by Prien, 26 January 2016 - 17:42.


#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
La informatică prezența era de 100% în anul întâi, 50% în anul 2 și nu prea mai dădeai pe la facultate din anul 3 în colo. La un curs m-am dus numai la examen și asta după ce am predat materia la jumătate de facultate (împreună cu un prieten).

Licența am amânat-o pe sesiunea de iarnă (oficial se dădea în vară). Ce să zic? Dacă lucrezi toată ziua cu baze de date, programe și tehnologiile momentului, examenele erau de nivelul de dificultate a lucrărilor de clasa a IV-a (dacă nu era vorba de ceva materie derivată din matematică).

Și acolo toată lumea lucra. Nu era ca și cum nu te înțelegea cineva că ai avut ceva deadline la serviciu și nu ai putut să vii la curs/seminar/să faci poze cu colegii.

#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am lucrat. M-am angajat imediat dupa ce-am terminat anul 1.
Studiile nu mi le-a afectat pentru ca nu m-a interesat de ele. (Doar sa termin facultatea cu orice nota).

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, n-am lucrat in facultate, asta e farmecul vietii de student, o libertate cu care nu te mai intalnesti toata viata.

#12
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Doar vara. Oricum o să muncim vreo 40 ani după ce terminăm facultatea.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPrien, on 26 ianuarie 2016 - 17:32, said:

Da, eu am lucrat tot timpul facultatii, din anul I pana in anul VI, pt ca am facut Electronica la seral in anii lui Ceasca.
Si in meseria mea, adica electronist..
A fost un infern. La job de la la ora 6 la 14.30, maistrul te f t eu acum ca dupa absolvire o sa ma f ti tu pe mine..
La facultate, de la 17.30 la 21.30, pe diploma voastra nu o sa scrie inginer de seral. Si o sa fie si numele meu..Si nu vreau sa rada cineva de mine..
De la 21.30 plecam spre casa, unde ajungeam pe la 22.30, mancam ceva si mai incercam sa mai invat.
La 5 saream in ciubote ca sa plec la job..Se lucra si sambata, dar atunci nu ma duceam la facultate..
Pt ca faceam doar 20 de ore pe saptamana am facut cu un an in plus fata de cei de la zi, care parca aveau 30 sau 32..De aia erau VI ani nu V..
Viata sociala? Spre nula..Bataturi in palme .da.. multe.. Ma rog, nu am iesit virgin, dar totusi..
Excursii cu colegii. Parca 3. un 1Mai, un 23 august si un Ceahlau..
Statuie la serviciu? Nu. Nici macar cu un soclu jos, sa ajunga si catelusiii.
Oboseala. Da si multa.. Adormit in primul rand la facultate..iar la examen proful era treaz si imi memorase numele..
Morala mea
Daca puteti, nu va angajati in timplul facultatii. E pacat de tineretea voastra..A, in vacanta de vara, da, sa dea bine in CV..
Dar pe activitati din domeniu, .pt ca experienta McD pt un candidat inginer electronist la Vodaf..
Daca nu aveti finante, rupeti cartea pt burse.. Referate pt colegi pt bani, sau vin sau aaa ...daca e colega..
Ma repet, e pacat sa ai 20 de ani si sa ..ca mine..
A, da, am invatat meserie . Dar la  20 de ani, plimbarea cu o fata, printr-un parc, e de nedescris..
Ma rog, mie cand mi se mai intampla, eram asa de fericit, ca ii transmiteam si fetei, care credea ca ea e "divina".
Si chiar era, pt ca ma scotea din rutina, care m-a facut ca in anul IV sa cedez nervos..
Dar pana la urma am invins..
Am recitit si am vazut formularul. Normla, nu aveam cum sa invata ca unul de la zi. Nu aveam timpul sa re/citesc cursurile si cartile, desi mai citeam in tramvai/metrou..
Doar in sesiune, in concediul de odihna si respectiv cel fara plata. Asa ca nomal nu am terminat cu 10.
Ideea e ca ce am prins, mai stiu si azi..Si fac fata onorabil, macar pt o buna impresie..sau si mai adanc..

And that's why I luv you, :)

Destul de aproape de tine, numai ca eu am jucat in echipa de la aeronave
Programul, identic, munca-scoala
Fata, nu cred ca e aceeasi ca am ales-o ca in filmele comuniste ale lui Sergiu, printre masini unelte.
Ce-as face acum diferit de atunci?

M-as duce intai la munca 2-3 ani in domeniul pe care-l ochesc, apoi as merge la facultate. FARA sa renunt la munca. E o prostie sa pierzi contactul cu realitatea.
Apropo de fata aia de dupa centrele de uzinaj..
Abia astept sa-i vad zambetul peste vreo 5 ore

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postadrian93, on 26 ianuarie 2016 - 19:22, said:

Doar vara. Oricum o să muncim vreo 40 ani după ce terminăm facultatea.

Vacantele de vara-unul din reasons to live la mine. Si din 2009 am un job care e si in familie si are vacanta in lunile iulie-septembrie (vacanta judecatoreasca). Posted Image

In 2006, final de an II, am avut vacanta din 30 mai pana pe 10 octombrie. Posted Image U.R.A. Bucuresti avea un sistem de dat examenele in timpul semestrului si din sesiune iti faceai vacanta daca invatai si luai minim 8.

Munca mai in serios am inceput abia la 29 de ani (2014) cand a murit tata si a trebuit sa ma ocup mai mult de firma.

Edited by Neaceasca85, 27 January 2016 - 09:40.


#15
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Am terminat facultatea si am lucrat dupa.

#16
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Am lucrat din anul 4 si de-a lungul facultatii am infiintat doua start-up - uri, iar acum sunt in curs de infiintare a inca unuia care va fi in colaborare cu parteneri din afara.
Pot sa zic ca sunt un workaholic, imi place la nebunie ceea ce fac si vreau sa devin cel mai bun. Hard work pays off. Inainte sa-mi gasesc job eram din seria veau sa lucrez acasa, bla bla bla, dar e un rahat. Cel mai bine ma simt printre oameni, sa gasim solutii, sa impartasim informatii s.a.m.d. In momentul de fata muncesc in jur de 70 de ore pe saptamana, job si proiecte personale. La asta mai adaug studiul de aprofundare pentru a ramane in trend cu noile tehnologii, cam doua ore in fiecare zi. Unora li s-ar parea exagerat, dar eu ador ceea ce fac. Daca faci ceva ce nu-ti place ffff mult timp gen sa ai job si cursuri la facultate si nu-ti place, te vei stresa inutil si vei gasi mereu scuze pentru viata ta, vei zice ca nu ai timp, ca nu rezisti, bla bla bla, dar pur si simplu nu-ti place, si nu-ti doresti nici job si facultatea o faci doar ca trebuie.

Edited by andy1992, 28 January 2016 - 08:55.


#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
O facultate care îți lasă timp pt un job înseamnă că este superficială. Facultățile serioase îți consumă mai mult timp decît un job, ținînd seama de timpul cît înveți și îți faci temele. De aceea, multe facultăți din Ro nu sînt serioase.
Ca student poți lucra la proiecte extrașcolare, eventual pe bani (dacă se pretează).

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostXON-XOFF, on 28 ianuarie 2016 - 10:38, said:

O facultate care îți lasă timp pt un job înseamnă că este superficială. Facultățile serioase îți consumă mai mult timp decît un job, ținînd seama de timpul cît înveți și îți faci temele. De aceea, multe facultăți din Ro nu sînt serioase.
Ca student poți lucra la proiecte extrașcolare, eventual pe bani (dacă se pretează).

Mai tgrebuie si sa gasesti ceva cand deschizi frigiderul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate