Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ploiesti-Budapesta-Praga-Munchen-Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
In amsterdam cauta un hotel pe langa piata dam, ai o statie de tramvai pana la gara.... bine, amsterdam e un oras mic, te poti caza mai peste tot, mai mult de 15-20 de minute nu cred ca faci pana la gara din orice loc ai lua un mijloc de transport in comun.
Ti-as recomanda sa incerci un apartament prin shortstay amsterdam, preturile sunt mai ok decat la hoteluri.

#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postjericho, on 26 ianuarie 2016 - 12:09, said:

autostrada Brno-Praga e reparata sau e la fel cum se vaita lumea acum 2-3 ani?
E o porcarie,...de te zgiltiie 200 de km,,nu o sa o faca niciodata,...dilii au "barbierit-o" dar fara mare succes...

#21
Matache1312

Matache1312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.09.2015
N-are rost sa stati 3 zile in Bratislava, nu e mare lucru de vazut. Mai bine stati mai mult in Praga si Budapesta.

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Post_Dadi_, on 25 ianuarie 2016 - 18:27, said:

Cum intri in Ungaria cumperi Vigneta/matrica...pentru cit timp esti plecat/a ...
E mai simplu s-o iei de la benzinariile Mol din Romania ... la PCTF Nadlac (de pe autostrada) o iei de la "bisnitari" la pret mai mare  (preturile oficiale le gasesti aici).
De la Traian Vuia pina la Budapesta e autostrada !

Pt. taxele de drum te poti uita aici - Austria ... Cehia ... Slovacia.

Edited by adrian_r5, 27 January 2016 - 10:36.


#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
confirm, vinieta ptr ungaria (matrica) se poate lua de la orice benzinarie Mol din tara.
pentru austria imediat cum intrii in austria dinspre ungaria ai un shell pe dreapta.

#24
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Postbossake, on 27 ianuarie 2016 - 14:04, said:


pentru austria imediat cum intrii in austria dinspre ungaria ai un shell pe dreapta.
Pai si eu ce am zis....

#25
esa75

esa75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2016

View PostMatache1312, on 26 ianuarie 2016 - 22:16, said:

N-are rost sa stati 3 zile in Bratislava, nu e mare lucru de vazut. Mai bine stati mai mult in Praga si Budapesta.

3 zile in Praga, care sa cuprinda si Bratislava, ca acolo daca o fi sa merg fac tur de oras in doua ore si plec ca nu are rost sa stau mai mult. Greseala mea, nu am pus virgula unde trebuie in descriere

View Postjericho, on 26 ianuarie 2016 - 15:35, said:

In amsterdam cauta un hotel pe langa piata dam, ai o statie de tramvai pana la gara.... bine, amsterdam e un oras mic, te poti caza mai peste tot, mai mult de 15-20 de minute nu cred ca faci pana la gara din orice loc ai lua un mijloc de transport in comun.
Ti-as recomanda sa incerci un apartament prin shortstay amsterdam, preturile sunt mai ok decat la hoteluri.

Exclud varianta cu apartamente, garsoniere. Hotelul e hotel, vrem confort sporit. Nici in tara nu stam in pensiuni, moteluri, hosteluri, aparatmente/garsoniere inchiriate pe termen scurt la mare sau munte.
Peste tot unde mergem stam la 3*+/4* pentru ca nu peste tot se respecta standardele. Unele hoteluri sunt clasificate la 4 si arata de 3. Or avea facilitati mai multe, dar eu cred ca e foarte important si aspectul, designul camerei.

Aporpo un hotel foarte bun in Grecia, Kavala Galaxy 4* am dat 500€/7 nopti de cazare cu mic dejun.

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
in amsterdam, 90% din hoteluri au camerele  foarte mici, dai cu usa de la intrare in pat cand intri. eu am fost in ambele variante acolo, si hotel de 3stele si apartament.... mult mai ok mi s-a parut cu apartamentul, atat financiar cat si ca spatiu

#27
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postesa75, on 28 ianuarie 2016 - 16:41, said:

3 zile in Praga, care sa cuprinda si Bratislava, ca acolo daca o fi sa merg fac tur de oras in doua ore si plec ca nu are rost sa stau mai mult. Greseala mea, nu am pus virgula unde trebuie in descriere



Exclud varianta cu apartamente, garsoniere. Hotelul e hotel, vrem confort sporit. Nici in tara nu stam in pensiuni, moteluri, hosteluri, aparatmente/garsoniere inchiriate pe termen scurt la mare sau munte.
Peste tot unde mergem stam la 3*+/4* pentru ca nu peste tot se respecta standardele. Unele hoteluri sunt clasificate la 4 si arata de 3. Or avea facilitati mai multe, dar eu cred ca e foarte important si aspectul, designul camerei.

Aporpo un hotel foarte bun in Grecia, Kavala Galaxy 4* am dat 500€/7 nopti de cazare cu mic dejun.

vara trecuta am dat pentru 8 nopti in apropiere de Paris 1500 Ron, doua camere, bucatarie, terasa, la 5 minute de mijloc de transport, pai nici la 5 stele nu aveam conditiile de acolo. Am rezervat/platit prin Airbnb, toata lumea imi zicea ca is diliu, sa plec asa caine surd la vanatoare. Gazda nici macar nu am intalnit-o iar cheia i-am lasat-o in cutia postala la plecare. Depinde de fiecare insa eu sunt de parere ca daca merg sa vizitez ceva nu stau in casa. Ca idee plecam la 9 dimineata si ne intorceam uneori dupa masa , alteori noaptea , faceam un dus si somn...

Edited by mzamfirm, 01 February 2016 - 16:08.


#28
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postmzamfirm, on 01 februarie 2016 - 16:05, said:

vara trecuta am dat pentru 8 nopti in apropiere de Paris 1500 Ron, doua camere, bucatarie, terasa, la 5 minute de mijloc de transport, pai nici la 5 stele nu aveam conditiile de acolo.
o daa...cand ai stat ultima oar la stelele respective si unde?

#29
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
acum cca 1 an respectiv 2 , Polonia si Brussels, tot o camera si o toaleta am avut si la 5 stele ! ciuciu balcon , pentru fumatori trebuia sa cobori 10 etaje sa dardai in zloata ! conditii nene nu gluma !
adevarul e ca intr-un apartament este mult mai nasol decat la hotel: spatiul e cel putin dublu, nu ai barul hotelului care sa se inchida si sa te dea efectiv afara dupa ora 00:30, nu ai program fix la masa si poti sa te trezesti si la 11 dimineata ca tot prinzi micul dejun.
Fiecare cu preferintele lui , eu unul as plati stelele doar in Dubai.
Alea 5 stele pot fi la randul lor cu cantec.
De exemplu stii cate stele poate avea un hotel in Finlanda si care sunt criteriile de acordare ? dar in Franta ?
In Portugalia la un hotel de 5 stele poti avea in plus fata de unul de 4 : cutie de valori, uscator de par,halat de baie,internet,transport bagaje , pai asta am avut si la 3 stele inclusiv in Ro.
Fiecare intelege si actioneaza dupa puterea lui (nu neaparat cea financiara!)

Edited by mzamfirm, 02 February 2016 - 10:03.


#30
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Brno - Praga e la fel de enervanta. Totusi pe la 160 km/h zgomotul dispare.
Pune accentul pe Praga - Viena, lasa Bratislava, care e mai slaba decat Sibiul. Eventual poti merge in alt an la Budapesta/Bratislava.

#31
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Intrucat luni plec intr-o delegatie la Praga, m-am gandit sa minimizez opririle si sa optimizez ce e de optimizat.
Cu bucurie am descoperit ca incepand de la 1 ianuarie 2016, se poate cumpara vigneta de Slovacia si on-line, iar ca dovada se pastreaza factura primita prin email.
https://eznamka.sk/selfcare/home/
Ma gandeam sa stie lumea, pentru ca pana acum se putea cumpara DOAR in Slovacia, la benzinarii / posta si era valabila doar lipita in dreapta sus pe parbriz.
Smecheria slovacilor era ca daca se venea dinspre Ungaria pe autostrada catre Bratislava, la nici o benzinarie in primii 20-30 km "nu aveau" vigneta, rezultatul fiind oprirea de catre politia din Slovacia si amenda de 650 euro (pt autoturism).
Stiu asta de la un prieten / coleg de munca patit, care efectiv nu a gasit in trei locuri in care a oprit si era sa ajunga in puscarie ca l-a luat de gat pe militianul slovac care i-a pus arma la piept. Smecheria ne-a fost confirmata cu jumatate de gura atunci de catre un partener de afaceri slovac, se prefaceau ca nu au si uite asa ungurii (pe care ii urasc slovacii din tot sufletul) si noi o muscam.
Drumuri bune.

#32
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaandrei_24, on 18 martie 2016 - 17:23, said:

pana acum se putea cumpara DOAR in Slovacia, la benzinarii / posta .
Smecheria slovacilor era ca daca se venea dinspre Ungaria pe autostrada catre Bratislava, la nici o benzinarie in primii 20-30 km "nu aveau" vigneta,
Stiu asta de la un prieten / coleg de munca patit
Dracu' stie pe unde o fi umblat si ce-o fi patit prietenu' / colegu' ... da' uite o poza facuta aici in august 2014:

PS - de cumparat se putea cumpara si de la benzinarii in Ungaria.

Attached Files



#33
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Era prin 2012/2013... Nu a găsit în primele doua pecouri din Slovacia decât pe un an sticker si l-a oprit politia în 15-20 de km. Personal mi se pare mai ușor și mai sigur online...
De curiozitate voi întreba în benzinărie în Ungaria :)

De cea de Cehia ce știi? Online nu au, se găsește în Ungaria /slovacia?

Edited by aandrei_24, 19 March 2016 - 18:45.


#34
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postaandrei_24, on 18 martie 2016 - 17:23, said:

Intrucat luni plec intr-o delegatie la Praga, m-am gandit sa minimizez opririle si sa optimizez ce e de optimizat.
Cu bucurie am descoperit ca incepand de la 1 ianuarie 2016, se poate cumpara vigneta de Slovacia si on-line, iar ca dovada se pastreaza factura primita prin email.
https://eznamka.sk/selfcare/home/
Ma gandeam sa stie lumea, pentru ca pana acum se putea cumpara DOAR in Slovacia, la benzinarii / posta si era valabila doar lipita in dreapta sus pe parbriz.
Smecheria slovacilor era ca daca se venea dinspre Ungaria pe autostrada catre Bratislava, la nici o benzinarie in primii 20-30 km "nu aveau" vigneta, rezultatul fiind oprirea de catre politia din Slovacia si amenda de 650 euro (pt autoturism).
Stiu asta de la un prieten / coleg de munca patit, care efectiv nu a gasit in trei locuri in care a oprit si era sa ajunga in puscarie ca l-a luat de gat pe militianul slovac care i-a pus arma la piept. Smecheria ne-a fost confirmata cu jumatate de gura atunci de catre un partener de afaceri slovac, se prefaceau ca nu au si uite asa ungurii (pe care ii urasc slovacii din tot sufletul) si noi o muscam.
Drumuri bune.

Ai grija si la camere, pe nationale, in cele mai multe localitati au camere, la fel si la intrarea in orasele mari. In localitati am vazut ca respecta viteza, pe autostrada toti merg f tare.

Edited by ionutMembruAnonimut, 19 March 2016 - 19:40.


#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaandrei_24, on 19 martie 2016 - 18:46, said:

Era prin 2012/2013... Nu a găsit în primele doua pecouri din Slovacia
Pai nu era nevoie sa intre in Slovacia ... pravalia din poza de mai sus era exact la punctu' de trecere a frontierei intre Ungaria si Slovacia.

View Postaandrei_24, on 19 martie 2016 - 18:46, said:

De curiozitate voi întreba în benzinărie în Ungaria
La Mol-ul de la Mosonmagyaróvár sigur aveau doar ca era la un pret ceva mai mare decit ala oficial.

#36
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Mersi de info colegii!
@ionut: am POI pe navigatie cu camerele. Oricum merg în general legal maxim 10 km peste, si de la Lugoj am doar autostrada, asa ca nu vad naționale. Sunt ceva restricții (m0, etc)
@adrian eu am luat-o online. Alții au făcut cum i-a tăiat capul :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate