Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Ploiesti-Budapesta-Praga-Munchen-Viena

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
esa75

esa75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2016
Buna ziua,

In vara dorim sa facem o excursie cu masina, pe ruta Ploiesti-Budapestea-Praga-Munchen-Viena-Budapesta-Ploiesti.
1. Pentru cei care au mai fost pe aceasta ruta sau una din ele, care sunt taxele la drumuri si autostrazi?
2. Care sunt cele mai viabile rute care sa includa(orasele Brno, Karlovy Vari, Bratislava(2 ore centru) )?
3. Ce restrictii exista la ei, cu privire la drumuri, cai de acces, taxe auto oras, parcari in oras si eventual niste preturi/zi sau /ora. Am auzit ca in Praga ar fi destul de scumpe si se ridica masina, parcata neregulamentar.
Fac urmatoarele mentiuni:
-un singur sofer pe masina
-cazare in Budapesta pentru tranzit
-cazare in Praga, in drum spre Praga, ne oprim in Bratislava pentru vizitarea centrului 3 zile( vizita oras, Karlovy Vari, castelul Karlstein)
-cazare in Munchen 2 zile
-cazare Viena 2 zile
-cazare Deva cu semnul intrebarii.

Masina este un Ford Fiesta 1.5 tdci 2013.
Am mai iesit cu ea din tara pe traseu pana la Kavala(GR) si Salonic, cu frica politiei bulgare. De mentionat ca la intors am gasit foarte greu vinieta si am mers cu cea veche in geam pana am gasit. La intoarcere de Makaza am pierdut de foarte multe ori drumul, acesta fiind nesemnalizat sau foarte slab semnalizat, iar hartile Google Maps nu erau foarte bine actualizate, GPS-ul masinii nici atat, desi era un model de ultima generatie de la Mio cu update facut inainte de plecare.
Astept opiniile voastre


#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
mie nu mi-e clar (deşi s-a mai discutat pe undeva) dacă în Austria mai poţi intra doar cu CI românesc, sau îţi (va) trebui şi paşaport în viitorul foarte apropiat.

Edited by nycolae, 25 January 2016 - 17:53.


#3
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Vezi aici ,poate gasesti ceva util:

http://www.daciaclub...urg-t99924.html

#4
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Hai sa-ti spun eu cum sa faci...

Din Ploiesti pleci dimineata,...faci plinul de cu seara,...

Mergi in prima zi pina la Hegeyshalom,...la granita dintre Ungaria si Austria,...la Hotel Paprika...
Cum intri in Ungaria cumperi Vigneta/matrica...pentru cit timp esti plecat/a ...
A 2 zi te intorci putin si mergi pe drumul spre Bratislava, autostrada trece chiar prin oras,...
Daca vrei sa vizitezi orasul cauta cazare mai la margine,..sau in primul sat,...e curat...
La Bratislava vezi doar Bratislava, Pina la Karlovy Vary mai ai de mincat 5 piini...
La Praga sa mergi neaparat, e o frumusete,..
Tot asa cauta cazare mai la margine de unde pleaca un autobuz in centru,...nu mai ai treaba cu parcarea si poti sa bei o bere buna...

Am uitat sa-ti spun,...la Arad sa faci iar plinul, la unguri e scumpa motorina,...la Luk oil pe centura...

Sa iei vigneta si pentru Slovacia si pentru Cehia,..cam 13-14 euro fiecare,...au la benzinarie,...la fel si in Ungaria...

De la Praga mergi la Karlovy Vary,...superb...

De acolo ajungi la Munchen,..iti recomand un hotel la care stau eu ,...Mc Dreams,..La Feldkirchen...ai autobuzul 117 pina in oras...

Cind te intorci,...neaparat vigneta in Austria...
Ai grija cu vignetele in Cehia, Slovacia, Austria, SA LE LIPESTI IN GEAM,...amenda numai in Austria e de 120 euro...pe fiecare iti arata in ce colt al parbrizului sa o lipesti...
Ai grija si cu parcarile ca sint cam timpiti...
Vigneta de la Unguri e ca la noi,...iti da un bon..la nemti nu mai stiu daca au bagat vreo taxa ca anul acesta nu am plecat...

Neaparat GPS pe telefon,...s-au schimbat multe...te ratacesti pe la Wiena...

Drum bun !

#5
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 nycolae, on 25 ianuarie 2016 - 17:52, said:

mie nu mi-e clar (deşi s-a mai discutat pe undeva) dacă în Austria mai poţi intra doar cu CI românesc, sau îţi (va) trebui şi paşaport în viitorul foarte apropiat.

Clar.

Uniunea Europeana exista. Da, doar C.I.

#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da, doar C.I.,....numai sa nu le uite acasa.....

Am uitat sa spun,..

Nu lua combustibili de pe autostrada,  foarte scumpi,...faci dreapta in primul sat,...mult mai ieftini...

In Austria sa te opresti la Parndorf,..la pravalii acolo,..este benzinarie JET,...mai ieftin ca la noi....

Edited by _Dadi_, 25 January 2016 - 19:01.


#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 esa75, on 25 ianuarie 2016 - 17:42, said:

Am auzit ca in Praga ar fi destul de scumpe si se ridica masina, parcata neregulamentar.
In Praga nu ai unde parca in afara parcarilor cu plata; parcarile de resedinta au o dunga albasta si sunt mai peste tot; cat despre Praga extraordinara, depinde de gusturi, eu n-as mai pierde timpul inca odata acolo, merita vre-o doua trei zile altfel nu prea ai ce face, e mai ieftina da si serviciile sunt sub cele din tari mai civilizate, chelnari destul de rudimentari chiar in restaurante cu pretentii, oameni ai strazii care stau tolaniti pe langa terase in centru asteptand sa lasi ceva pe masa...bleah....

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si evita sa alimentezi in Ungaria: platesti in euro, la o rata de schimb neverificabila si primesti restul in forinti, cu care nu ai ce face in afara Ungariei. Eventual, cauta sa ai maruntis in euro, atat cat iti cer ungurii.

Edited by myshyk, 25 January 2016 - 20:39.


#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
In Ungaria si Cehia,..platesti numai cu cardul,..ti-o trag aia de cinti la luna....

Eu ce i-am zis ,...plinul la Arad, urmatorul la Parndorf.....

Edited by _Dadi_, 25 January 2016 - 21:06.


#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
un traseu oarecum asemanator o sa fac si eu in vara (nu l-am batut in cuie inca dar stiu sigur ca in praga si viena voi opri), dati-mi cateva informatii despre cum e cu parcarea pe acolo.... Vigneta etc m-am cam prins cum e treaba.... aaaa, in austria exista umwelte plakette, cum e in germania? mersi
scuze initiatorului daca m-am "legat" pe topicul lui.

#11
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Jericho, hai sa-ti zic eu un traseu frumos...

Bucuresti,...ca vad ca esti din sat cu mine...Arad, Hegeyshalom..tot asa prima zi...

Cum intri in Austria iei vigneta,...benzinarie Shell, imediat peste granita,..o lipesti in geam, cum am mai spus,...undeva stinga sus...
La Parndorf, faci plinul....la JET....
De aici poti sa alegi 2 trasee frumoase...

Ori mergi spre sudul Austriei,...Graz, Klagenfurt,Lienz...ori Salzburg...

De la Salzburg poti sa te orientezi unde v-ar place mai mult...

Poate gasesti cazare aici...  http://www.daxlueg.at/de,...e nemaipomenit,....

In continuare, sa mergi la Kitsbuhel, nemaipomenit,..
Urci cu telegondola pina pe la 3000 de metri,...
De acolo pleci spre Innsbruk,...mai departe tii autostrada spre Lichtenstein,...apoi urci in Germania spre Ulm,...

Aici sa vezi neaparat catedrala...

Dupa aceea Munchen,...am scris unde sa stai,...personal 95% romani,...

Sa te duci la pizzerie in Parsdorf,...tot romani,..mincare excelenta...poate vrei scoici...

De la Munchen,..cum vrei tu,...poti uraca la Regensburg, foarte frumos,...Praga, Budapesta si acasa...

Incearca sa iti faci concediul in mai,..drumuri libere ,...cazare mai ieftina..

Bafta!..

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
mi se pare foarte atractiv traseul propus de tine, o sa-l arat si sotiei si o sa il analizez putin, sa vad cam ce inseamna ca durata intre obiective fiindca avem si un copil de 7 ani cu noi si sta mai prost cu rabdarea la drumuri lungi...

#13
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cam ai dreptate, eu mai mult am fost cu treaba, dar chiar am vazut locuri deosebite...
Traseu asta am vrut sa-l fac in toamna trecuta impreuna cu sotia,...dar au fost ceva probleme de sanatate in familie,..soacra-mea...

Drumurile sint destul de lungi,....poate pentru un copil de 7 ani nu e tocmai ce isi doreste,...

Dar a fost nepotul meu la 4 ani pina in Olanda si nu a patit nimic,...e foarte bine si acum....

Neaparat GPS...

Daca mai ai intrebari iti raspund,...iti mai dau si alte trasee frumoase...

#14
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
budapesta  merita  vizitata.chiar  ti-o  recomand!la  fel  praga,viena.
brno,bratislava  sunt  mai  neinteresante.karlovy  vary  e  frumoasa,dar  te  plictisesti  repede.
eu  iti  recomand  mai  putine  orase  si  mai  mult  timp  in  budapesta,praga  si  viena.si  parndorf  ptr  shopping!

si  ai  grija,centuri  ptr  toti  ocupantii,scaun  ptr  copil,veste  ptr  toti, distanta  intre  masini  in  austria,viteza  max
nu  e  ca  la  noi  cu  +9km/h  acceptată  ,statia  sa  nu  fie  tunata.

Edited by sanderoalex, 26 January 2016 - 11:55.


#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
si eu ii recomand budapesta, sunt o gramada de locuri de vazut plus ca e ieftina... iar cursele cu vaporasul sunt nelimitate in intervalul de 24h

#16
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mare grija in Austria,...la indicatoarele de viteza,..

Daca pe panou scrie 80 km/h si IG-L,...atit mergi,...amenda nu este doar pentru depasirea vitezei,...ci pentru mediu, adica plus 2000 de euro,...

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
autostrada Brno-Praga e reparata sau e la fel cum se vaita lumea acum 2-3 ani?

#18
esa75

esa75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.01.2016
Multumesc pentru raspunsurile foarte promte si diversificate.  Nu merita sacrificiul si stresul cu masina, in cazul meu. Imi place sa conduc la nebunie, dar in cazul asta pana strabat Romanica noastra scumpa, mai bine o las moarta. Mai simplu city break direct cu avionul in Praga(cam tot in aceiasi bani ajungi cu tot cu parcari, taxe, viniete etc.).Plus de asta imi place mult mai mult sa conduc fara sa mai am pe nimeni cu mine, mai ales cand cel de langa nu a condus in viata lui si iti spune de pe dreapta ca toate masinile din sens opus intra in noi(asta e senzatia pe dreapta):)) si cum eu am un stil de condus foarte sportiv, e destul de greu sa ma abtin sa merg ca un incepator  nesigur pe el, cand imi cunosc masina foarte bine si o simt. Nu va ganditi la scamatorii in trafic sau chestii de genul.Avem destule beizadele cu masini de fite care nu stiu sa controleze ce au sub capota si nici nu stiu ce inseamna condusul preventiv. Cei pasionati stiu ce vorbesc aici. Desi am doar doi ani de cand conduc si undeva la peste 60.000 km, pe o singura masina condusa doar de mine(ma laud si eu:)) ) off topic, nu ma injurati.
Noi am facut Viena si Budapesta cu diferite ocazii, pe autocar si pe avion. Un hotelfoarte bun in Viena, langa parcul Prater, Austria Trend Messe Prater.

Pentru Praga, am optat pentru hotelul Clarion Congress, a stat cineva la el, cum vi se pare?

Offtopic: In martie o sa plec la Londra in interes de afaceri, am doua variante de cazare: Britannia Hotels in zona Canary Wharf, la care am mai stat si a fost destul de ok, dar vreau sa schimb un pic decorul. Apex City of London in zona Elephant& Castle. Granita dintre zona 1 si zona 2.

Pentru Amsterdam in iulie, de relaxare cu familia ce imi recomandati? Nu am ajuns acolo si nu stiu la ce sa ma orientez, ideal este sa fie in centru si sa fie un acces facil la gara ca sa putem face excursii la Haga, Rotterdam si din nou Antwerpen care este superb. Sper ca nu am deviat foarte mult de la subiect. Multumesc inca o data celor care mi-ati raspuns. Daca as merge doar eu in masina, ar fi perfect, dar nu...:(, asta ma da inapoi:))

 jericho, on 26 ianuarie 2016 - 12:09, said:

autostrada Brno-Praga e reparata sau e la fel cum se vaita lumea acum 2-3 ani?

Uita-te pe Google Maps, apare iconita de drum in lucru. Si eu stiam ceva ca e vai de mama ei, valurita, mi-a spus cineva care a fost acum un an. Este cam cum sunt primii 20km din A2, a facut precizarea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate