Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa mica pe structura de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016
1. Ce pareri aveti legate de termoizolatia specificata in proiect ? Ma refer in special la partea superioara, la acoperis? Imi spunea cineva ca ar fi prea mult doua straturi de vata, si intre capriori si in fata capriorilor?

2. Obligatoriu sapa turnata la etaj? Banuiesc ca da, asta daca vreau gresie la grupul sanitar superior. Intreb pentru ca initial nu era prevazuta

3. Casuta tehnica vi se pare departe asa cum e prevazuta, la 4m de coltul casei?

Attached Files



#20
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:46, said:

1. Ce pareri aveti legate de termoizolatia specificata in proiect ? Ma refer in special la partea superioara, la acoperis? Imi spunea cineva ca ar fi prea mult doua straturi de vata, si intre capriori si in fata capriorilor?
Este insuficienta.. Posted Image Acolo ca sa incadrezi cladirea unde trebuie conform normelor trebuie sa ai prevazut 40cm de termoizolant..

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:46, said:

2. Obligatoriu sapa turnata la etaj? Banuiesc ca da, asta daca vreau gresie la grupul sanitar superior. Intreb pentru ca initial nu era prevazuta
Eu as prevedea minim 10cm de spatiu tehnologic peste planseu.. In acei 10cm ma voi putea desfasura cu mai multe retele, iar ca sa nu ingrelez prea mult planseul as turna o sapa de cel mult 5cm.

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:46, said:

3. Casuta tehnica vi se pare departe asa cum e prevazuta, la 4m de coltul casei?
Eu unul o consider inutila.
Posted Image

P.S. Uite un proiect asemanator ca si dimensiuni si compartimentare cu al vostru, incalzit cu soba, aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f2KfsrEW5m0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreilesan, 24 January 2016 - 09:54.


#21
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016

View Postandreilesan, on 24 ianuarie 2016 - 09:41, said:

La capitolul termoizolatie nu este tocmai bine la toate elementele..Posted Image  Ti s-a prezentat unde se incadreaza ca valoare cladirea data la capitolul consum anual specific aferent incalzirii?

De ce sursa de caldura sa fie in afara casei? De ce sa nu fie o soba in mijlocul planului care sa asigure tot confortul, independent de retelele electrice?

La ce buget ai prevazut - nu cred ca te incadrezi sa faci atatea..Incearca sa optimiezezi.. Nu te arunca si pe ""Camere tehnice in afara casei..cu canale termice, generatoare in caz de pica curentul etc.."

Tocmai de asta am si intrat acum..Posted Image

Salut Andrei.
Eu am cerut ca acea camera tehnica sa fie undeva in afara casei pentru ca m-am gandit ca nu ar fi ok ca intr-o casa pe structura de lemn sa am inauntru o centrala pe pelati (sau pe lemne). Ideea ar fi ca acea constructie tehnica sa o fac din caramida/betoane.M-am gandit si la soba/semineu, dar din aceleasi considerente am renuntat.

Master plan-ul pentru aceasta casuta ar fi cam asa: sa locuiesc in ea cand incepe sa dea caldura (mai-iunie) pana cand incepe sa dea frigul (octombrie) . Apoi sa ma mut din nou in apartamentul din Bucuresti.
Asta pana cand lansez la apa kinderii si voi decide sa ma mut de tot .
De aceea , momentan ma gandesc sa nu includ in buget si achizitionarea unei centrale termice, asta in eventualitatea in care vor fi trase gaze si in satul meu.
Dar as vrea sa prevad de pe acum traseele pana in camera tehnica.
Cam asta ar fi legat de buget

Ce ti se pare in neregula cu termoizolatia ? Chiar sunt foarte interesata

Iti multumesc f mult

#22
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:58, said:


Salut Andrei.
Buna @me_catrina,Posted Image

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:58, said:

Eu am cerut ca acea camera tehnica sa fie undeva in afara casei pentru ca m-am gandit ca nu ar fi ok ca intr-o casa pe structura de lemn sa am inauntru o centrala pe pelati (sau pe lemne). Ideea ar fi ca acea constructie tehnica sa o fac din caramida/betoane.M-am gandit si la soba/semineu, dar din aceleasi considerente am renuntat.
[ http://www.stovemaster.com/images/popup/sickle/Sickle_finished_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   Vezi ca nu toti gandesc ca d-ta si multi altii de aici..Posted Image

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:58, said:

Master plan-ul pentru aceasta casuta ar fi cam asa: sa locuiesc in ea cand incepe sa dea caldura (mai-iunie) pana cand incepe sa dea frigul (octombrie) . Apoi sa ma mut din nou in apartamentul din Bucuresti.
Asta pana cand lansez la apa kinderii si voi decide sa ma mut de tot .
De aceea , momentan ma gandesc sa nu includ in buget si achizitionarea unei centrale termice, asta in eventualitatea in care vor fi trase gaze si in satul meu.
Dar as vrea sa prevad de pe acum traseele pana in camera tehnica.
Cam asta ar fi legat de buget
Cu atat mai mult, trebuie sa o gandesti mai bine.. pentru ca nu esti fortata de imprejurari sa te muti repede.. O poti folosi pe post de casa de vacanta..  Eu in continuare sustin ca nu ai nevoie de camera centralei la distanta.. Ca vrei sa faci caminul putului, o anexa in care sa tii sculele de gradinarit si mobilierul de afara - asta e altceva..

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:58, said:

Ce ti se pare in neregula cu termoizolatia ? Chiar sunt foarte interesata
Pai hai sa le luam la rand..
La placa de pe sol ai prevazut doar 10cm de termoizolant.. ceea ce este insuficient.. Tin insa sa remarc ca imi place ca arhitectul a prevazut termoizolarea elevatiilor pana la talpi .Posted Image
Insa, la case pe structura usoara din lemn, eu as optimiza consumul de termoizolant si l-as prevedea doar pe sub sapa, adica acei 20cm de termoizolant sa fie sub sapa, nu sub placa si atunci nu ma mai intereseaza sa termoizolez si elevatia..
La pereteii opaci - 15cm de termoizolant intre montanti si 10cm pe fatada - Posted Image Posted Image
La tamplarie - eu as merge pe ceva care sa-mi asigure o valoare medie a coeficientului de transfer termic nu mai mare de 1,0 W/(mpK).. Daca producatorul nu poate garanta acest lucru, caut pe altul.

La planseul de peste mansarda (atat oblic cat si cel orizontal) - deja am scris - 40cm de termoizolant.

Daca respecti aceste recomandari vei consuma pentru incalzire sub 100 kWh/(mp an).. Acea casa care ti-am postat-o ca fiind foarte asemanatoare cu a voastra nu consuma pentru incalzire mai mult de 5,5 metri steri de lemne pe an..

Posted Image

#23
me_catrina

me_catrina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.01.2016

View Postandreilesan, on 24 ianuarie 2016 - 10:17, said:

Buna @me_catrina,Posted Image

[ http://www.stovemaster.com/images/popup/sickle/Sickle_finished_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   Vezi ca nu toti gandesc ca d-ta si multi altii de aici..Posted Image


Cu atat mai mult, trebuie sa o gandesti mai bine.. pentru ca nu esti fortata de imprejurari sa te muti repede.. O poti folosi pe post de casa de vacanta..  Eu in continuare sustin ca nu ai nevoie de camera centralei la distanta.. Ca vrei sa faci caminul putului, o anexa in care sa tii sculele de gradinarit si mobilierul de afara - asta e altceva..


Pai hai sa le luam la rand..
La placa de pe sol ai prevazut doar 10cm de termoizolant.. ceea ce este insuficient.. Tin insa sa remarc ca imi place ca arhitectul a prevazut termoizolarea elevatiilor pana la talpi .Posted Image
Insa, la case pe structura usoara din lemn, eu as optimiza consumul de termoizolant si l-as prevedea doar pe sub sapa, adica acei 20cm de termoizolant sa fie sub sapa, nu sub placa si atunci nu ma mai intereseaza sa termoizolez si elevatia..
La pereteii opaci - 15cm de termoizolant intre montanti si 10cm pe fatada - Posted Image Posted Image
La tamplarie - eu as merge pe ceva care sa-mi asigure o valoare medie a coeficientului de transfer termic nu mai mare de 1,0 W/(mpK).. Daca producatorul nu poate garanta acest lucru, caut pe altul.

La planseul de peste mansarda (atat oblic cat si cel orizontal) - deja am scris - 40cm de termoizolant.

Daca respecti aceste recomandari vei consuma pentru incalzire sub 100 kWh/(mp an).. Acea casa care ti-am postat-o ca fiind foarte asemanatoare cu a voastra nu consuma pentru incalzire mai mult de 5,5 metri steri de lemne pe an..

Posted Image

Multumesc pentru sfaturi, Andrei, o sa ma consult cu arhitectul. Ca si materiale pentru termoizolatie, ce m-ati sfatui sa aleg?

#24
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 19:30, said:

Multumesc pentru sfaturi, Andrei, o sa ma consult cu arhitectul.
Posted Image

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 19:30, said:

Ca si materiale pentru termoizolatie, ce m-ati sfatui sa aleg?
Depinde pentru ce elemente e vorba.. Spre exemplu vata bazaltica pentru fatada este foarte buna, insa pentru bugetul vostru si pentru zona climatica II s-ar putea accepta si EPS-ul.
La pereti si tavane printre elementele de structura - vezi ce gasiti la pret avantajos si conductibilitatea nu mai mare de 0,04 W/(m K).
Posted Image

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postandreilesan, on 24 ianuarie 2016 - 21:22, said:

[...]Spre exemplu vata bazaltica pentru fatada este foarte buna, insa pentru bugetul vostru si pentru zona climatica II s-ar putea accepta si EPS-ul.
[...]
Posted Image

Din pacate, moda asta cu case pe structura de lemn si izolatie din polistiren ar trebui interzisa. Parerea mea!

Orice casa "se aseaza" in timp; casele pe structura de lemn, mai mult decat altele. Ele lucreaza in timp. Din pacate, polistirenul este un material rigid, care isi va pastra forma. Spun din pacate, in acest caz particular. Ca rezultat, pot sa apara interstitii intre placile de polistiren si structura de lemn. Sa zicem ca nu patrunde apa in acste spatii. Sa zicem! Este suficient, insa, ca pe acolo sa patrunda aerul (si va patrunde!). Daca vaporii din aer ajung sa condenseze in acele zone, reteta pentru umiditate, mucegai, putrezirea lemnului este garantata.

Vata bazaltica este mai scumpa, dar mai flexibila si potrivita acestui tip de aplicatie.

Un alt aspect, deloc neglijabil, este acela al gradului de iflamabilitate al polistirenului. La o casa pe structura de lemn, vrei materiale neinflamabile in proximitatea lemnului. Vata bazaltica este mult mai sigura.

Asta asa, pe scurt. Eu militez, pe cat posibil, impotriva polistirenului. Are calitati izolatoare foarte bune si sunt situatii in care este greu de inlocuit cu altceva (cum ar fi cazul fundatiilor) dar ... nu este un panaceu universal si trebuie folosit cu maaaaare discernamant.

#26
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postme_catrina, on 24 ianuarie 2016 - 09:58, said:

[...]
Eu am cerut ca acea camera tehnica sa fie undeva in afara casei pentru ca m-am gandit ca nu ar fi ok ca intr-o casa pe structura de lemn sa am inauntru o centrala pe pelati (sau pe lemne). Ideea ar fi ca acea constructie tehnica sa o fac din caramida/betoane.M-am gandit si la soba/semineu, dar din aceleasi considerente am renuntat.
[...]

Faptul ca vrei o casa pe structura de lemn nu trebuie sa te ingrijoreze atunci cand iei in discutie sistemul de incalzire. Un intreg continent (ma refer la America de Nord) locuieste in case de lemn. Si se incalzesc cu sobe si seminee cu lemn sau gaz si alte asemenea, cu centrale termice de toate tipurile, basca cea mai pericuoasa combinatie dintre toate - centrala cu flacara deschisa si sistem de circulatie fortata a aerului. Si accidentele, daca se intampla, se intampla din prostia oamenilor, nu din motive de proiectare. In concluzie, cu respectarea masurilor de siguranta corespunzatoare, poti opta pentru orice tip de incalzire si intr-o casa de lemn.

Bun. Acum ca am clarificat treaba asta si e clar ca ai tot felul de optiuni, revin spunad ca ideea cu centrala termica - separata de casa - este excelenta!
In afara situatiilor in care vorbin despre o centrala mica, eventual murala, pe gaz sau electrica ... nu pot intelege de ce ti-ai dori centrala in casa. Daca mai vorbim si  despre o centrala pe combustibil solid, atunci treaba este clara. In afara centralei propriu zise, mai intervine si problema depozitarii si manevrarii lemnelor, a cenusei ... si alte asemenea "bagatele". Eu, spre exemplu, vreau lucrurile ca lucrurile astea sa fie separate de casa.

In plus, pe partiurile de arhitectura nu am vazut spatii de depozitare pentru sculele de gradinarit, lopeti de pamant si de zapada, sare si nisip pentru iarna (cand o fi sa fii acolo), ghivece, mobilierul de gradina, umbrelute de soare si alte cate si mai cate se pot strange atunci cand locuiesti la casa si vrei sa te bucuri de curte / gradina. O constructie anexa, fara pretentii, care sa rezolve cu cazarea centralei si a celor de mai sus, fara a intra in saptiul construit al casei, este varianta ideala.

Spor la treaba !

#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 00:15, said:

Din pacate, moda asta cu case pe structura de lemn si izolatie din polistiren ar trebui interzisa. Parerea mea!

Orice casa "se aseaza" in timp; casele pe structura de lemn, mai mult decat altele. Ele lucreaza in timp. Din pacate, polistirenul este un material rigid, care isi va pastra forma. Spun din pacate, in acest caz particular. Ca rezultat, pot sa apara interstitii intre placile de polistiren si structura de lemn. Sa zicem ca nu patrunde apa in acste spatii. Sa zicem! Este suficient, insa, ca pe acolo sa patrunda aerul (si va patrunde!). Daca vaporii din aer ajung sa condenseze in acele zone, reteta pentru umiditate, mucegai, putrezirea lemnului este garantata.

Vata bazaltica este mai scumpa, dar mai flexibila si potrivita acestui tip de aplicatie.
@DIY, aici vorbim despre o casa cu structura de lemn usoara, al carui invelis este format din OSB, iar acest OSB nu lucreaza asa cum ar lucra o casa din busteni/barne..  Cunosc o casa executata in acest fel (structura usoara, OSB si EPS) de 15 ani si nu are nici-un ''interstitiu in care sa ajunga apa'', etc.. din cauza ""ca e placata cu EPS si acel EPS fiind mai rigid nu lucreaza ca OSB-ul"'.. Posted Image

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 00:15, said:

Un alt aspect, deloc neglijabil, este acela al gradului de iflamabilitate al polistirenului. La o casa pe structura de lemn, vrei materiale neinflamabile in proximitatea lemnului. Vata bazaltica este mult mai sigura.

Asta asa, pe scurt. Eu militez, pe cat posibil, impotriva polistirenului. Are calitati izolatoare foarte bune si sunt situatii in care este greu de inlocuit cu altceva (cum ar fi cazul fundatiilor) dar ... nu este un panaceu universal si trebuie folosit cu maaaaare discernamant.
Exista si polistiren ingnifugat si exista acesta de pe vremea de pana in 89'.. Dar la acest capitol eu ma opresc aici si ii recomand initiatoarei topicului sa discute si cu producatorii de astfel de case, dar si cu beneficiari ce stau mai multi ani deja in asa ceva si sa ia cea mai buna decizie pentru familia sa.Posted Image

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 00:38, said:

Faptul ca vrei o casa pe structura de lemn nu trebuie sa te ingrijoreze atunci cand iei in discutie sistemul de incalzire. Un intreg continent (ma refer la America de Nord) locuieste in case de lemn. Si se incalzesc cu sobe si seminee cu lemn sau gaz si alte asemenea, cu centrale termice de toate tipurile, basca cea mai pericuoasa combinatie dintre toate - centrala cu flacara deschisa si sistem de circulatie fortata a aerului. Si accidentele, daca se intampla, se intampla din prostia oamenilor, nu din motive de proiectare. In concluzie, cu respectarea masurilor de siguranta corespunzatoare, poti opta pentru orice tip de incalzire si intr-o casa de lemn.
Deacord.Posted Image Posted Image

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 00:38, said:

... nu pot intelege de ce ti-ai dori centrala in casa. Daca mai vorbim si  despre o centrala pe combustibil solid, atunci treaba este clara. In afara centralei propriu zise, mai intervine si problema depozitarii si manevrarii lemnelor, a cenusei ... si alte asemenea "bagatele". Eu, spre exemplu, vreau lucrurile ca lucrurile astea sa fie separate de casa.
Eu, unul, nu inteleg care e rostul sa montezi o centrala pe combustibil solid (asa cum exista acestea in comert) intr-o cladire separata pentru a asigura cu energie termic o cladire al caruii necesar termic trebuie sa se incadreze sub 5 kW? Oare nu ne complicam noi viata cu camera tehnica separata de casa si dezavantajele ei - pentru un necesar termic atat de mic?
Cate lemne se manipuleaza pentru o zi de iarna pentru a acoperi acest necesar? 14-17 kg pe zi? Cata cenusa se produce in urma arderii a acestei cantitati de combustibil? De cate ori pe luna se scoate aceasta cenusa din agregatul termic? Haideti sa gandim rational.
Mi se creeaza impresia ca nu se stapaneste suficient de bine Domeniul incalzirii cu lemne, de zici ca toti am crescut la bloc..
@me_catrina - daca esti interesata de o alta abordare decat s-a impantenit aici in Romania, da-mi un semn si te voi trimite sa vezi cum s-au organizat oamenii cu casele incalzite doar cu o singura soba pe post de principala sursa de incalzire.. Majoritatea din ei venind de la bloc nici nu vor sa auda de altceva..Posted Image

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postandreilesan, on 25 ianuarie 2016 - 08:12, said:

[...]Cunosc o casa executata in acest fel (structura usoara, OSB si EPS) de 15 ani si nu are nici-un ''interstitiu in care sa ajunga apa'', [...]

Ai dat aceasta replica numai ca sa ma contrazici.

Permite-mi sa-ti atrag atentia asupra faptului ca nu ai cum sti cat de integra, din punct de vedere constructiv este casa (una!!!) la care faci referire. De ce? Fiindca lucruile astea nu se vad vezi cu ochiul liber; decat daca s-au desfacut peretii. Lucrurile asupra carora atrag eu atentia sunt - atunci cand se intampla - minuscule si ascunse. Efectele sunt cele care se vad, simt, resimt.

Te rog, nu trivializa dialogul.

View Postandreilesan, on 25 ianuarie 2016 - 08:35, said:

[...]Mi se creeaza impresia ca nu se stapaneste suficient de bine Domeniul incalzirii cu lemne, de zici ca toti am crescut la bloc..
@me_catrina - daca esti interesata de o alta abordare decat s-a impantenit aici in Romania, da-mi un semn si te voi trimite sa vezi cum s-au organizat oamenii cu casele incalzite doar cu o singura soba pe post de principala sursa de incalzire.. [...]

Fii atent, eu nu am contestat ideea de soba. Am spus numai ca, pentru centrala, am convingerea ca e o decizie buna sa se construiasca o camera tehnica in afara casei. Te rog, nu amesteca lucrurile, dupa cum iti vine tie mai bine.

Eu scriu aici, pe forum, din dorinta sincera de a impartasi din experienta mea. Atat! Rugamintea mea este sa nu te cobori la comentarii nejustificate si nepoliticoase. Mai ales ca eu nu vand nimic, nu caut clienti aici, nu-mi fac reclama, nu ma intereseaza vreun concurs de popularitate.

O zi buna intiatoarei topicului si spor in ceea ce si-a propus! Eu o sa iau o pauza.

#30
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 09:44, said:

Ai dat aceasta replica numai ca sa ma contrazici.

Permite-mi sa-ti atrag atentia asupra faptului ca nu ai cum sti cat de integra, din punct de vedere constructiv este casa (una!!!) la care faci referire. De ce? Fiindca lucruile astea nu se vad vezi cu ochiul liber; decat daca s-au desfacut peretii. Lucrurile asupra carora atrag eu atentia sunt - atunci cand se intampla - minuscule si ascunse. Efectele sunt cele care se vad, simt, resimt.

Te rog, nu trivializa dialogul.

@DIY, si ramele de la ferestrele de lemn lucreaza.. Cu toate acestea nu am vazut sa crape ochiurile de sticla puse in rame, decat daca au fost puse prea in strans si ramele erau verzi.. Deci, d-ta sustii ca EPS-ul e mai ""pretentios'" ca sticla.. si cand se va contracta si/sau alungi OSB-ul- EPS-ul se va desprinde de OSB, creand interstitii..""Efectele carora sunt cele care se vad, simt, resimt."" Daca asta o sustii in continuare - eu ies din aceasta discutie.. Posted Image

Mai bine e sa discutam altceva.. Cum e cu centrala pe combustibil solid care sa fie dimensionata sa asigure amplitudinea minima aerului interior in casa initiatoarei topicului, care conform normativelor trebuie sa se incadreze sub 5 kW? Cat ar costa o astfel de investitie in echipamentele din camera tehnica? Posted Image

Edited by andreilesan, 25 January 2016 - 10:03.


#31
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Fii atent, eu nu am contestat ideea de soba. Am spus numai ca, pentru centrala, am convingerea ca e o decizie buna sa se construiasca o camera tehnica in afara casei. Te rog, nu amesteca lucrurile, dupa cum iti vine tie mai bine.
Am apreciat ca nu ai contestat ideea de soba. Cat priveste camera tehnica in afara casei - sunt in continuare deacord sa discutam solutia strict pliata pe acest caz.

View PostDIY, on 25 ianuarie 2016 - 09:52, said:

Eu scriu aici, pe forum, din dorinta sincera de a impartasi din experienta mea. Atat! Rugamintea mea este sa nu te cobori la comentarii nejustificate si nepoliticoase. Mai ales ca eu nu vand nimic, nu caut clienti aici, nu-mi fac reclama, nu ma intereseaza vreun concurs de popularitate.

O zi buna intiatoarei topicului si spor in ceea ce si-a propus! Eu o sa iau o pauza.
Ai luat-o prea personal.. si nu este cazul.
Sa inteleg ca nu trebuie sa trimit colegii de pe forum interesati sa vada sobe care nu sunt traditionale in Romania sa le vada aici, in Romania, ci sa-i trimit in Rusia, Finlanda, Canada, Alaska, etc ?
Ce vrei sa-ti spun: ca la capitolul sobe Romania este ""in copac""? D-ta ca si proiectant in domeniu, incearca sa-mi demonstrezi altceva.. Arata-mi metodologii de proiectare pentru sobe, Normative, etc.
Si nu trebuie sa te superi, este o realitate care pe mine ma doare.. Daca maine va iesi o Lege care ar interzice sobele in Romania in favoarea centralelor produse in UE - nu m-ar mira, la ce verticalitate avem..
O zi buna si spor sa ai si d-ta.. si nu o lua personal, caci nu d-ta porti vina pentru cele descrise in aliniatul de mai sus..Posted Image

#32
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 21.01.2011
eu cred ca este o idee foarte gresita sa faci "centrala" la x metri de casa.
sa iesi la -10 grade afara sa pui lemne pe soba e "cat se poate de nasol". cred ca oricat de mult ai izola tevile "cu caldura" dintre casa si tehnic tot o sa ai pierderi de caldura in ele.
Daca acum cat mai esti tanara poate mai merge... cand o sa mai imbatranesti o sa fie si mai naspa. mai aluneci naibi pe gheata.

lipeste de casa "centrala" cu o usa din casa direct in tehnic. in care pui un cos de lemne, o lada etc care o reumpli dupa caz. o data la 2-3-4 zile.

cativa au comentat sa faci casa pe un singur nivel.
cred ca e nu e corect sa faci asa ci sa o faci pe 2 nivele din perspectiva izolatiei, si a costurilor de ridicat.
ai o suprafata exterioara mai mica de izolat. cu cat suprafata exterioara este mai mica cu atat mai bine.
ai un acoperis "pe jumatate" din cat este pe un singur nivel. acoperisul cu siguranta nu iti aduce nici o utilitate dar e un cost.

Edited by roPopa, 25 January 2016 - 10:43.


#33
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ma scuzi, dar cu ce banuti ai ii poti chema pe aia de la Pionier din SUA!
Iti vor face casa pe butuci de lemn!

#34
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru incalzire termosemineu?  Noaptea electric cu tarif binom si cu convertoare ?

#35
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postautom2, on 25 ianuarie 2016 - 21:11, said:

Pentru incalzire termosemineu?
Daca ma intrebi pe mine, eu nu stiu definitia '"termosemineului'", caci nu sunt din Romania, dar as incerca sa ma exprim astfel: Recomand un agregat termic cu adrerea combustibilului solid in al carui focar temperaturile sunt de ordinul 800 grdC, iar pe cos nu se admit gaze arse decat cu temperaturi de cca 60-80 grdC.. In sistemul convectiv al masivului de zidarie este inglobat si un schimbator de caldura in care este tratat agentul termic. Posted Image

View Postautom2, on 25 ianuarie 2016 - 21:11, said:

Noaptea electric cu tarif binom si cu convertoare ?
Pe noapte nu este necesara incalzirea electrica, caci masivul de zidarie asigura stabilitatea termica.. Insa, in lipsa de acasa pentru cateva zile - da, energia electrica poate fi folosita pentru incalzire, avand in vedere ca necesarul termic al casei va fi pana in 5 kW.Posted Image

#36
lamaisonecologique

lamaisonecologique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 01.09.2012

View Postmyshyk, on 23 ianuarie 2016 - 22:40, said:

Nu are importanta ce se da, dar rezultatul:
-In caz de inundatie, adio casa
O prostie ,orice casa poate fii inundata ,cand ai o casa pe structura de lemn ridici fundatia un functie de riscul expus.Eu cred ca aceasta doamna este pe langa Bucuresti...Poate o iesi "Oltul" din albie cine stiePosted Image ,si cred ca in Romania exista asigurari???
-In caz de incendiu, adio casa.
A doua mare prostie ,orice casa arde,dar ce trebuie sa stii ca un incendiu incepe din interior ,perdele ,mobile ,bilete de 500 euroPosted Image etc
  -in caz de rozatoare instalate in pereti, adio constructie, se reconstruieste totul
A treia mare prostie,cand folososti lambriu la exterior e de ajuns sa pui o grila anti rozatoare care se fixeaza pe sipca si dormi linistit.
-in caz de carii, adio somn linistit
A patra mare prostie cand ai carii de duci la dentistPosted Image
Si daca mai vrei, mai pot adauga cateva "avantaje" ale pretuli redus,  nu din povesti ci din proprie experienta.
A cincea mare prostie,o casa de lemn realizata de adevarati profesionisti este mai scumpa decat una din betoanele si fiarele voastre.
Cu poze, e adevarat ca nu cu soareci de camp, ci cu harti si cu parsi.
Tare sant curios sa vad pozele alea

Edited by lamaisonecologique, 25 January 2016 - 22:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate