Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Echipament de ski ce respira

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
De unde imi pot da seama daca un echipament de ski are respirabilitate sau nu?
Scrie ceva pe eticheta, sau are ceva anume pe el?

Multumesc!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Da, scrie. Firmele se lauda cum ca imbracamintea lor lasa sa treaca transpiratia, dar pastreaza caldura. Insa e destul de mult marketing. Daca cumperi de la firmele consacrate poti sa zici ca nu iei teapa, insa echipamentul costa scump.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
De obicei pe eticheta e trecut faptul ca au membrana respirabila , asta e o justificare pentru preturile mai mari. Cea mai eficienta si cea mai scumpa ar fi Gore-tex-ul . Si alte firme si-am patentat propriile variante de astfel de materiale. De ex . Aquamax la intersport sau novadry la decathlon. Esi o eticheta mica   pusa sub de obicei sub buzunarul stang al gecii.
Am asa ceva si e eficienta .E un pic mai putin calduroasa decat varianta ,,etansa'' dar si transpiratia e mult mai putina.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
De obicei la firmele bune e in interior in pareta stanga o etciheta cu mai multe informatii - gradul de respirabilitate, de impermeabilitate, vant si altele.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Multumesc! Si cum arata o astfel de iconita pe eticheta sa-mi pot da seama sau nu?

#6
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
sint unele care au la subbrat un fermoar care se deschide, asta e cam cea mai clara solutie de "respirat" restul fiind cam marketing.

Goretex se mai lauda ca ar fi bun la asa ceva... in general toate astea mai scumpe spun ca lasa sa respire fara a lasa apa.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sistemul novadry e destul de ok, eu am incaltaminte de la ei si am iesit cu respectivii adidasi in zapada, am facut cativa km si desi se vedea putin umed la suprafata, nu a ajuns nimic in interior.

dar de obicei e o caracteristica cu care ei se mandresc, asa ca firmele au interesul sa-ti puna cat mai vizibil de ce iti cer acei bani.

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Am inteles. Deci si fermuarul acela de la subbrat e ok, sa inteleg. :)

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este impermeabilitatea, nu respiratia; aparent toate materialele de calitate se descurca la respiratie.

Daca nu vrei sa te uzi, iti recomand impermeabilitate 20 000 mm.
Asta e profi, accesibila la reduceri.

10 000 mm gasesti in general greu si scumpe pt copii, desi ei sunt cei care stau mai mult tavaliti in zapada.

Exista si cu 30 000 mm, dar rare si f scumpe.

http://www.snowboard...rd-jackets.html

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostAndyM, on 21 ianuarie 2016 - 13:26, said:

De unde imi pot da seama daca un echipament de ski are respirabilitate sau nu?
Scrie ceva pe eticheta, sau are ceva anume pe el?

Multumesc!
Breathable - respirabil; problema este ca atunci cand stai pe loc nu se simte, cand skiezi transpiri din greu si atunci constati ca poate esti prea gros imbracat...
echipamentul de ski e mai bine sa respecte principiul straturilor subtiri, first layer, second layer/softshell si geaca ajung...
http://www.decathlon...id_8344309.html
Asta pare OK, la limita de jos...

Edited by d-ardeleanu, 21 January 2016 - 15:42.


#11
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Va multumesc pentru pareri. :D

#12
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Monstra de etiqueta :

Attached Files



#13
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Este și mult „marketing bullshit” la mijloc pentru că sunt mai multe tehnologii concurente, fiecare cu propria sa rețetă mai bună dintr-un anume punct de vedere decât celelalte (cel puțin asta spun specialiștii companiilor implicate).
Revenind la întrebarea ta - așa cum sublinia și @ChemTeacher mai sus unitatea de măsură este grame de vapori de apă/metru pătrat/în 24 de ore. O valoare mai mare înseamnă o respirabilitate mai bună. Este foarte important pentru ce vei folosi îmbrăcămintea respectivă:
1. Te dai pe pârtie, faci pauze dese - probabil că o valoare de 5000g - 10000g este suficientă.
2. Ești activ pe pârtie, pauzele sunt puține, folosești toată ziua și ești predispus să mai transpiri din când în când - intervalul crește la 10000g - 15000g.
3. Schi nordic/schi de tură/mult off-piste - probabil haine cu valoarea peste 20000g ar fi cel mai potrivite.

#14
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Goretex si eVent sunt tatici aici...insa au pretul pe masura....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate