Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viata doar o eroare un Cosmos?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#55
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
N-are cum sa fie plat Pamantul. Reptilienii si bubulii de unde vin ? Vin din gaura din interiorul Pamantului !
Attached File  MAP of Inner Earth .jpg   307.82K   17 downloads Attached File  hole2.jpg   20.5K   17 downloads Attached File  Interior Sun image.jpg   11.8K   15 downloads

#56
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
teoria mea ar fi: un Univers, o planeta cu viata....
dupa care ciclul se reia....
adica viata este un fenomen prea complex si nu poate apare decat intr-un Univers imens(are nevoie de timp, spatiu si materie multa)
suna nebuneste dar noi am fi motivul existentei Universului

#57
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostValmont43, on 03 februarie 2016 - 16:17, said:

suna nebuneste dar noi am fi motivul existentei Universului
Nu neaparat nebunie ci mai degraba mandrie.
Niste bacterii in borcanu' lor cu iaurt ar putea zice la fel..

#58
Binfort

Binfort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 20.11.2015

View PostNero-d, on 02 februarie 2016 - 05:06, said:

intoxicarea propagandistica se numeste!

deci nu exista poze, nu?
curios de ciudat!!!...
ca sa nuzic dubios ca deja suna a conspiratie!

nu exista poze cu pamantul?
dar camera aia de pe statia orbitala care merge ce dracu arata? un pamant plat sau rotund?
apropo aia e live
http://www.n2yo.com/space-station/
ia de aici si nu mai abera

#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostBinfort, on 03 februarie 2016 - 16:57, said:

nu exista poze cu pamantul?
dar camera aia de pe statia orbitala care merge ce dracu arata? un pamant plat sau rotund?
apropo aia e live
http://www.n2yo.com/space-station/
ia de aici si nu mai abera
Fake, photoshop, hollywood..

#60
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
acu 2200 ani Eratostene a demonstrat ca pamantul e rotund si i-a calculat circumferința și înclinarea axei si noi aici dezbatem ce?

Edited by Fane, 03 February 2016 - 19:00.


#61
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
:)
Noi dezbatem care pagina de net s-o credem mai mult. Oricum nu putem sti care-i realitatea si in plus avem dreptul sa credem ce vrem.

Poate ar trebui facute niste scoli pt. prosti. Mini-scoli or smth.
Citit, socotit, cateva detalii macro despre realitatile comun acceptate si modul de observare a lor cu instrumente facute de mana si aia e. Un an sau doi. Si poate ar mai disparea nazbatiile astea de oameni ai pesterilor.

#62
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
cea mai mare satisfactie....
sa vezi Pamantul pozat de pe statia spatiala
vreti mai tare ?
poza cu statia spatiala in timp ce pozeaza Pamantul
extaz ?
cel ce a pozat statia spatiala in timp ce poza Pamantul isi face selfie !

#63
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

nu exista poze cu pamantul?
dar camera aia de pe statia orbitala care merge ce dracu arata? un pamant plat sau rotund?
apropo aia e live
http://www.n2yo.com/space-station/
ia de aici si nu mai abera

n-am timp de pierdut cu tine... sa-ti demonstrez cat de neinformat si paralel cu realitatile esti!!!... ar trebui sa te iau de la un nivel foarte primitiv... sa-ti explic ce inseamna cgi si cu ce se mananca... sa-ti caut pe net toate demonstratiile stiintifice si logice (despre curbura pamantului)... toate filmarile de pe statia spatiala care demonstreaza falsul... si multe, multe chestii... inclusiv sa-ti explic cum functioneaza o camera si cum deformeaza ea imaginea... ca probabil n-ai avut ocazia sa tii in mana o action camera pana acum...
si nici interes nu prea am... poti sa crezi ce vrei!, poti sa traiesti in lumea ta... cu "adevaruri" mestecate de altii!!!...
nu pot sa te oblig sa gandesti, chiar daca e free!!!

apropo de realitatile comun acceptate!!!... cauta pe net statistici!!! macar atat poti sa faci... cati oameni sunt convinsi ca soarele se invarte in jurul pamantului si ca pamantul e plat!!!... poate asa ai sa te trezesti la realitate cu adevarurile unanim acceptate! sau macar sa-ti dea motive de indoiala!

statia spatiala??? deci o amarata de camera de pe un satelit de spionaj face niste poze de ramai masca... vede firul de par... dar niste telescoape super-performante nu pot face o fotografie cat de cat eleganta  statiei spatiale... care (zice-se) e mai mare decat un teren de fotbal!!!

Edited by Nero-d, 03 February 2016 - 21:40.


#64
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu stiu daca viata e doar o eroare in Cosmos dar observ ca unii de pe aici sunt cu siguranta niste erori ale vietii si Cosmosului.
Indaradnicia paranoica in a arata cat sunt ei de destepti de deosebiti arata ca erorile penibile sunt foarte posibile si mult mai apropiate de noi decat Cosmosul.

#65
ciprianbaiasu

ciprianbaiasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2016
Imi pare rau ca nu am putut raspunde mai devreme la comentarile voastre,motivul?desi poate pentru voi e un pic banal a fost lipsa internetului.

Prietene Nero,
Trebuie luate in considerare toate variantele,variabilele cum vreti voi.Va intreb eu acum,exista perfectiunea?Universul,Creatia in sine este perfecta?Daca da atunci teoria mea cade si ma voi opri din cercetat.Daca nu sansele ca viata sa fie doar o mica eroare in calculele LUI sunt destul de mari.Daca facem o comparatie de complexitate intre viata si Creatie ajungem la concluzia ca viata nu e chiar atat de complexa.
-------------------------------------------------------

Inteleg punctul tau de vedere insa calculele matematice nu ne permit sa luam teoria ta in considerare. Galaxia noastra Calea Lactee (gazda sistemului nostru solar) are aproximativ 100-400 de miliarde de stele fiecare bineinteles cu planetele si sateliti lor.Nu stiu daca ai citit despre "zona locuibila" dar teoria e foarte simpla o planeta nu trebuie sa fie nici prea aproape de soare (apa va fierbe) nici prea departe (ingheata) trebuie sa fie intro pozitie exacta incat apa sa fie sub forma lichida incat sa permita evolutiei sa isi faca treaba.Din cate am citit cercetatori americani inca din 2013 cu ajutorul misiunii Kepler au depistat peste 40 de miliarde de planete si sateliti de dimensiunea pamantului care orbiteaza in zonele locuibile (doar in galaxia noastra) gandestete ca in Univers se gasesc peste 200 de miliarde de galaxii...deci calculele nici nu mai trebuie facute,nu suntem singuri asta e clar.
Cat despre teoria pamantului plat credeam ca am trecut demult peste asta,hai sa luam un exemplu o barca care se indeparteaza usor in larg,observam ca ea dispare gradual in functie de cum coboara pe axa pamantului.Daca era plat barca se facea din ce in ce mai mica pe masura ce se indeparta pana disparea definitiv.

#66
ciprianbaiasu

ciprianbaiasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2016

View Postmerd, on 04 februarie 2016 - 01:07, said:



ia mai citeste tu prin multe alte parti, care si cum devine problema

a initia un topic cu aceste 'amanunte revelatoare' mi se pare de pus in cartea recordurilor
Am inteles mersi pentru sfat,totusi de sarcasmul tau nu cred ca e nevoie in momentul asta.

#67
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
hmmm Posted Image
daca compari pe de o parte universul si pe de alta o celula vie... celula e infinit mai complexa!

aia cu stelele, planetele, (miliardele de galaxii) etc... si probabilitatea... e o mare pacaleala!
noi nu stim precis cate planete compun sistemul solar... si ne apucam sa numaram planete aiurea in univers?!?
spre deosebire de stele care se vad cat de cat... planetele sunt invizibile!!! nu stii daca exista!

nu se stie inca daca viata si inteligenta e o consecinta sau o intamplare... pentru ca nu se stie exact ce e!

perfectiune nu poate exista, dar exista tendinta catre echilibru!

sincer nu ma intereseaza forma pamantului!!!... mi-e indiferenta!... nu-mi influenteaza cu nimic viata!

dar ma intereseaza vehementa unora in a sustine niste chestii... fara sa ia in considerare si alte variante... atata timp cat ei personal n-au nici o dovada palpabila ca ceea ce sustin ar fi adevarat! iar prin gandirea si logica proprie nu pot ajunge la nici o concluzie, asta si din lipsa informatiilor verificabile!
vrei pamant plat?
poftim!
http://lmgtfy.com/?q=pamantul+plat
si asta doar materiale in romana!...
170k rezultate!
studiaza cu incredere si ai sa-ti vezi miturile zdruncinate sau chiar naruite!

asta cu viata si eroarea... avea un coleg o vorba... ce probabilitate e ca dintr-o gramada de atomi sa combinati in fel si chip sa iasa un F-16?
adica ai putea crede ca e posibil, conform probabilitatilor... saca ai suficient timp sa astepti... totusi, bunul simt iti spune ca e absolut imposibil!

tot ce stim noi despre univers are o singura sursa de informatie... NASA!!!... ti-ai pus problema ca NASA... servind niste interese oculte... minte? ca toate informatiile pe care le halim, sunt fabricate?
cine are acces la informatii la prima mana? ca sa poata afirma cu atata certitudine ca e intr-un fel sau in altul?

daca stii un pic de fizica, ai sa realizezi ca apa in stare lichida exista si la - 500o (exagerez) si la + 1.000.000o

Edited by Nero-d, 04 February 2016 - 02:29.


#68
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Aveam o parere mai buna despre dumneata, dar parca ai coborat la nivelul unui Lorelyan si altii ca el.
Nu se poate.
Ierburi, ceva?

#69
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 04 februarie 2016 - 02:19, said:

daca stii un pic de fizica, ai sa realizezi ca apa in stare lichida exista si la - 500o (exagerez) si la + 1.000.000o
Tare asta. -500 grade :)

#70
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
a pus conditia in fata: "daca stii un pic de fizica". :D

#71
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ierburi, ceva?
vezi? daca n-as sti de gluma si n-as avea simtul umorului si al  autoironiei as putea considera replica dumitale drept atac la persoana Posted Image
nu-s dispus sa accept cu titlul de adevar absolut, niste chestii asupra carora n-am nici un fel de dovezi directe, (nici macar mai multe surse de informare,) doar pentru ca majoritatea crede altfel (nici macar marea majoritate)
daca in lumea stiintifica exista destule cercuri care sustin acest lucru cu argumente... cine sunt eu sa iau partea unei tabere sau alteia?
poate sunt unii îndoctrinati, care pe baza gogosilor, sunt in stare sa bage mana in foc ca pamantul e rotund, sau ca exista dumnezeu, sau viata dupa moarte!... eu nu fac parte dintre ei! imi pot permite luxul sa ma indoiesc de orice... atata timp cat exista contra-argumente solide sau dovezi insuficient de bine fabricate si sustinute!

Quote

a pus conditia in fata: "daca stii un pic de fizica". Posted Image

asta e!... pentru cei ce inca n-au aflat, starea de agregare depinde si de presiune, nu doar de temperatura!

asa e cu miturile moderne ale semidoctilor care cred ca apa fierbe la 100o

Quote

Aoleo, în anul de grație 2016, lumea încă mai dezbate dacă pământul e rotund sau e plat? Wtf? Incredibil.Posted Image)

tu ce dovezi detii ca ar fi intr-un fel sau in altul??? :)

Edited by Nero-d, 04 February 2016 - 08:44.


#72
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Aoleo, în anul de grație 2016, lumea încă mai dezbate dacă pământul e rotund sau e plat? Wtf? Incredibil.:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate