Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalare printer din alt VLAN

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Buna seara, vin cu o intrebare tembela: am un pc intr-un VLAN si o imprimanta in alta. Exista vreo posibilitate sa le "cuplez", fiind exclus mutarea unuia in cealalta retea?

#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Route-ezi între vlan-uri?!

#3
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Nu exista un router propriu-zis: avem un firewall Sonicwall, pe care sunt stabilite si politicile de acces intre vlan-uri (19 la numar). Din motive de securitate, nu pot deschide acces direct intre cele 2 vlanuri de care am vorbit.

#4
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Cu atat mai bine ca exista un firewall intre ele: creezi o regula cat se poate de specifica ce permite numai traficul de network printing intre cele doua vlan-uri.
Eu exemplu pe Sonicwall aici

#5
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Multumesc, asa am facut: am gadilat putin sonicwallul pana m-am prins. Se creeaza un obiect (imprimanta) si apoi in firewall se creeaza o regula de la calculatorul/calculatoarele care trebuie s-o acceseze. In plus, se pot creea grupuri de obiecte similare (ex. pentru a accesa un grup de imprimante dintr-u vlan de catre un grup de pc din altul). Destul de simplu dupa ce inveti regulile.
Destepti baietii de la Dell. In plus, sonicwallul vine la pachet cu antivirus, antispyware, etc. dar si cu netextender, un mic soft care iti conecteaza un calculator remote direct in reteaua de la munca, ca si cum ai fi conectat fizic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate