Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sunt student la informatica, chiar am nevoie de calcul numeric?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandy1992, on 20 ianuarie 2016 - 21:50, said:

Asta e o scuza de doi lei. Daca consideram ca doar 10% din ce faci in facultate se aplica pe piata muncii acum, cum ma convingi tu pe mine ca peste 15 ani se va aplica mai mult Posted Image?
Nu e nici o scuza, e o realitate. Apoi eu folosesc 80% din ce am invatat in facultate (acu' +20 ani). Sigur, nu mai folosesc Pascal, FoxPro si ce mai era in programa (oricum instrumente demonstrative pana la urma, esenta nu statea in ele) dar principiile generale nu s-au schimbat mai deloc. Restul pana azi a fost lectura (si punere in practica) de manual tehnic ca sa pot tine pasul cu vremurile cat si sa acumulez cunostine noi.

Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2016 - 22:05.


#92
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandy1992, on 20 ianuarie 2016 - 21:50, said:

Asta e o scuza de doi lei. Daca consideram ca doar 10% din ce faci in facultate se aplica pe piata muncii acum, cum ma convingi tu  ca peste 15 ani se va aplica mai mult ? Nu vezi problema?
Nu tre' sa te convinga nimeni, nu te obliga nimeni sa faci o facultate, nu este necesara si nici nu exista vreo obligatie fata de ceva/cineva. Pentru ca traim intr-o lume libera, daca tu simti ca nu-ti va fi de folos facultatea, nu o faci. Exista alternative, alte cai, alte modalitati etc.

Pe de alta parte, exista o diferenta imensa intre teorie si practica. Facultatea este teoretica (in general), iar "meseria" este practica (in general). Poti face doar practica, doar teoria sau teoria+practica. Atata doar ca, pentru a exista si partea practica a unei meserii, tre' sa exista o alta meserie care se ocupa cu partea teoretica.

Edited by dexterash, 20 January 2016 - 22:09.


#93
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postwizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 18:14, said:

teoria e grea si ia mult timp si vointa si e greu de inteles aia trebuie studiata in facultate solid. Daca stii teoria practica se prinde si intelege repede, ia numai citeva sapatamini nu luni

e adevărat dar fără nici un pic de practică se dovedește că nu prea poți învăța teoria respectivă, îți intră pe o ureche și îți iese pe alta; am fost și eu student și, deși nu copiam, am uitat foarte repede și aproape de tot cursurile unde mi se preda teorie la greu și nu se făceau aplicații prea multe (sau spre de loc). La materiile de electronică trebuie să pui mîna să faci și electronică practică, să experimentezi, chiar să mai arzi o piesă două, pînă ajungi să "simți" ce lucruri sînt importante și ce nu... altfel... cam greu să înveți pe dinafară concepte care nu-ți spun nimic !

Pe vremea mea nu se prea făceau proiecte practice în facultate, ca cele din linkul pe care ți l-am dat acum (de la UPB), norocul meu a fost că eram hobist și făceam eu-însumi acasă montaje pt propria plăcere, altfel, slabe șanse să fiu "cucerit" de electronică doar studiind demonstrații și formulele lui Giacoletto la cursuri !

#94
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postandy1992, on 20 ianuarie 2016 - 21:50, said:

Extraordinar. Meriti un premiu! Posted Image


Asta e o scuza de doi lei. Daca consideram ca doar 10% din ce faci in facultate se aplica pe piata muncii acum, cum ma convingi tu  ca peste 15 ani se va aplica mai mult Posted Image? Nu vezi problema?


Stiintele de baza se aplica mereu. Daca ai baza restul se invata. Cu cit stii mai bine baza cu atit poti sa schimbi mnacazul.
Eu cunosc oameni care s-au reinventat toata viata lor, au schimbat complet domeniile, dar asta numai pentru stiau ceva foarte bine.

#95
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Pe vremea mea nu se prea făceau proiecte practice în facultate, ca cele din linkul pe care ți l-am dat acum (de la UPB), norocul meu a fost că eram hobist și făceam eu-însumi acasă montaje pt propria plăcere, altfel, slabe șanse să fiu "cucerit" de electronică doar studiind demonstrații și formulele lui Giacoletto la cursuri !

Experientele nu sint unice. Uite eu n-am facut aproape niciodata un montaj electronic si nu cred ca trebuie sa ai un hobby de electronist clasic ca sa ajungi in domeniul asta. Cred ca pe la 12-13 ani sa fi facut o sonerie sau ce era in kitul ala, dar oricum atunci nu intelegeam cum funtioneaza. Am peste 10 ani de chip design, analog, rf, mixed signal. Am prieteni care fac algoritmi de comunicatii care cred ca in viata lor n-au pus mina pe un pistol de lipit si nici nu stiu cum arata un trazistor. Dar stiu totul despre algerbra liniara si eigenvalues si teorema lui shanon.

Sint de acord ca practica trebuie imbinata cu teoria, doar ca prin practica eu inteleg in primul rind tot un fel de teorie.. exemple de implementari, probleme etc, pe calculator sau pe hirtie. Nu de mult am vazut un interviu in care candidatul a fost  intrebat ceva destul de obscur de anul 2 de SCS.
Sa pui piese pe placa in loc sa inveti ceva cu adevarat important mi se pare pentru majoritatea o pierdere de timp.
Universitatile din SUA sint cam la fel de teoretice cu ale noastre... sint rare cursurile care cel spre care ai dat tu link la MIT. Pregatirea pentru piata muncii in majoritate se face prin proiecte pe calculator, simulari si rezolvat de probleme. Asta intradevar e pacat ca lipseste la noi, nu statia de lipit.

#96
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 27.09.2013
Hai sa facem un topic despre importanta teoriei./matematicii in inginerie/programare

Edited by doruirimescu, 21 January 2016 - 10:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate