Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sunt student la informatica, chiar am nevoie de calcul numeric?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 wizardofoz, on 19 ianuarie 2016 - 21:59, said:

Cu un software?  Mai ales ca nici un cablaj nu se lipeste manual. Cu microscop si statie si calificare si tot nu prea te poti baga decit in chestii mai vechi.

Astea-s prostii. Nu cred că ai lipit vreodată vreun cablaj sau ai fost la fabrică sau la vreun service (la nivel de componentă), să vezi cum sînt acolo inși care asta fac - fac și refac de mînă lipituri acolo unde e cazul, inclusiv la componente 0805 sau 0603 sau chiar mai mici. Eu sînt de meserie și știu ce vorbesc. Orice cablaj se poate lipi manual cu ciocanul cu vîrf fin, mai puțin acele componente tip BGA care nu au terminalele expuse și care deci se lipesc doar prin încălzire pe dedesupt (dar care sînt doar foarte puține pe placă relativ la nr. total de piese de pe o placă). Dar, proiectarea unui cablaj este cu totul altă mîncare de pește față de lipirea pieselor. Lipirea este o activitate de muncitor în timp ce proiectarea este una de inginer și ține cont de foarte multe reguli și restricții care trebuiesc cunoscute.
Și mai departe proiectarea softului de proiectare este încă un nivel peste - acolo sînt algoritmi de rutare, etc - treabă pt softiști de înaltă clasă.

#74
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 wizardofoz, on 19 ianuarie 2016 - 08:52, said:

In nici o facultate de electronica de pe lumea asta nu se invata lipirea cu pistolul sau reparatul televizoarelor.

@wizard: de ce vorbești fără să știi? ia de aici curs obligatoriu de la UPB - ACS unde studenții trebuie inclusiv să-și proiecteze și LIPEASCĂ propriul cablaj și abia apoi să scrie softul pt microcontrollerul respectiv:

http://cs.curs.pub.ro/wiki/pm/start

poți săpa un pic pe acolo să vezi grămezi de proiecte făcute practic de către studenți, folosind ciocanul de lipit. Și asta în Ro, că dacă caut la univ străine găsesc cu milioanele:

https://www.eecs.mit.edu/node/5448

Cine afirmă că ing. electronist nu TREBUIE să știe să-și lipească propriul prototip nu este ing. electronist. Evident că nu face asta zi lumină și evident că în producția de serie nu mai face el și, mai ales, evident că nu toți lucrează la firme unde se face producție (mulți fac design doar pe calculator în functie de specificul firmei), DAR dacă vrei să scrie ing. electronist pe tine (sau chiar ing. automatist),  trebuie să știi și tu.
La partea cu reparatul TV însă ai dreptate, dar doar la acea parte.

#75
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Dar, proiectarea unui cablaj este cu totul altă mîncare de pește față de lipirea pieselor. Lipirea este o activitate de muncitor în timp ce proiectarea este una de inginer și ține cont de foarte multe reguli și restricții care trebuiesc cunoscute.



Exact asta am spus si eu.
E ca si cum ai spune "stiu un inginer constructor care nu are habar sa sape un sant sau sa zideasca un perete". Da, si? ala trebuie sa faca un calcul de rezistenta sau un proiect.
BTW, 0805 etc sint componente mari pentru ziua de azi.

[ http://www.rcs-elektronik.com.pl/galerie/k/kondensator-smd-0201-100_3949.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

ine afirmă că ing. electronist nu TREBUIE să știe să-și lipească propriul prototip nu este ing. electronist.

Fii domle serios, eu iti arat ingineri electronisti din toate companiile de renume din silicon valley care habar n-au sa lipeasca... Adica ii cunosc personal, stii, nu din auzite...
Tu confunzi ingineria electronica cu proiectele de studenti care, btw, se fac si pe breadboard. Ca doar nu o sa stai sa-ti fabrici toata ziua pcb-uri. 80-90% din inginerie se face pe calculator si 10-20% in laborator unde nu lipesti nimic, de multe ori nici nu te lasa sa te bagi.

#76
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 01:01, said:

Pentru asta exista tehnicieni. Aia numai asta fac, lipiri.
Inginerii electronisti in general nu stiu sa lipeasca si nu au tangente decit rar cu lipitul in activitatea profesionala.
Daca o echipa de 4 ingineri proiectanti trebuie sa astepte dupa 2 tehnicieni te-ai rahatit in ea proiectare/prototipizare.

Ah, da, exista si nevoie de "mana ajutatoare", dar are alte preocupari, caci sunt multe acolo unde se face dezvoltare electronica.

Rezistori, condensatori si alte din astea le lipesti la mana, indiferent de dimensiune. Pen' ca astea sunt mai critice si fac sa functioneze un CI.

BGAurile/LGAurile - daca nu ai alternativa - le poti primi gata lipite pe placile pe care testezi/dezvolti, chiar daca sunt placi proiectate de tine.

Edited by dexterash, 20 January 2016 - 01:47.


#77
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 wizardofoz, on 19 ianuarie 2016 - 23:58, said:




Destinul celor educati in sistemele vestice e fie sa ajunga  la nivel foarte inalt (pentru acei 0.1% cu inclinatii naturale) fie sa fie subalternii chinezilor, indienilor, est europenilor etc. Se intimpla deja si o sa se intimple din ce in ce mai mult.
Asa si trebuie.Faci cercetare la nivel inalt numai daca esti capabil.Restu,la munca de duzina.De asta cercetatorii din V sunt platiti intr-un fel si aia din E altfel.Pt ca-s ff eficienti,pt ca fac asta din pasiune,nu cercetatori de duzina ca la noi.Cunosc project manageri la firme colosale care au numai politehnica/vocationala.In pozitiile cheie ajungi daca prezinti o combinatie specifica de calitati,nu neaparat educatie academica.
Am prieteni care cred ca vor ajunge bossi din prima in V cand termina automatica doar pt ca au vazut la cursuri tot felul de mate abstracta fizica algoritmi etc si daca-i iei la scuturat nu stiu sa-ti faca ecuatia diferentiala la RC ce sa mai zic de-un filtru,un design de PCB,ce-i aia functie omogena sau lineara cum sa calculeze o integrala etc

Edited by doruirimescu, 20 January 2016 - 10:30.


#78
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
N-ai inteles ce am spus. Relaxarea/prostirea sistemului de invatamint si exportul competentelor o sa faca ca in curind un inginer (sa zicem) facut in vest sa fie o raritate.
Pe de o parte exista senzatioa de confort ca orice faci in viata iti permite un trai decent, pe de ala parte e avalansa de tentatii extra-scolare si slabirea intentionata a sistemului de invatamint. De ce ar mai vrea in cazul asta cineva sa-si rupa coatele sa faca matematici speciale? In schimb aia din est o sa le faca si o sa fie sefii celor din vest. Pina s-or prosti si ei.
E o aiureala sa lasi la mina copilului sa faca ce vrea el sistemul de invatamint trebuie sa maximizeze pontentialul, nu sa tina oamenii in zona de confort.

#79
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 dexterash, on 20 ianuarie 2016 - 01:42, said:


Daca o echipa de 4 ingineri proiectanti trebuie sa astepte dupa 2 tehnicieni te-ai rahatit in ea proiectare/prototipizare.

Ah, da, exista si nevoie de "mana ajutatoare", dar are alte preocupari, caci sunt multe acolo unde se face dezvoltare electronica.
" tre sa schimbam C3 cu 330uF sa vina tehnicianul sa-l schimbe" :)))))

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 10:32, said:

N-ai inteles ce am spus. Relaxarea/prostirea sistemului de invatamint si exportul competentelor o sa faca ca in curind un inginer (sa zicem) facut in vest sa fie o raritate.
Pe de o parte exista senzatioa de confort ca orice faci in viata iti permite un trai decent, pe de ala parte e avalansa de tentatii extra-scolare si slabirea intentionata a sistemului de invatamint. De ce ar mai vrea in cazul asta cineva sa-si rupa coatele sa faca matematici speciale?
Uite eu is la poli si iau cursuri speciale de analiza complexa,transformari integrale si analiza vectoriala.Acasa invat algoritmi si structuri de date si programare SO.Pt ca-mi place si vreau sa fac master la o universitate si in general imi place sa invat.In timpul liber am un one man band de metal unde produc toata muzica singur,ma dau cu bicla si fac sport.Care-i problema lol.Desi m-as putea angaja imediat dupa fac,vreau sa continui studiile din placere(btw mai greu te angajezi ca Msc decat B.eng)Amuzant ca la cursurile optionale de mate clasa-i full

Edited by doruirimescu, 20 January 2016 - 10:40.


#80
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 dexterash, on 20 ianuarie 2016 - 01:42, said:

Daca o echipa de 4 ingineri proiectanti trebuie sa astepte dupa 2 tehnicieni te-ai rahatit in ea proiectare/prototipizare.

Ah, da, exista si nevoie de "mana ajutatoare", dar are alte preocupari, caci sunt multe acolo unde se face dezvoltare electronica.

De obicei raportul e de vreo 10 ori mai mare (40 de ingineri la doi tehnicieni) si functioneaza foarte bine. Electronica nu se face prin trial and error, in majoritatea cazurilor nu schimbi tot timpul piese pe placa.
Oricum nu inteleg cum puteti sa negati evidenta, e suficient sa intri intr-o companie oarecare sa vezi ca nu se lipeste in draci ... nici nu sint statii de lipit decit in coltul tehnicienilor nu pe fiecare masa.

Mai e o problema aici: am impresia ca exista o neintelegere in ceea ce priveste carierele celor care ies din facultatea de electronica. Facultatea e foarte generala si se adreseaza unui domeniu enorm. Din astia numai 10% probabil sint pusi in situatia de a lipi vreodata. Restul de 90% pot activa in domenii unde lipitul chiar e raritate sau complet inexistent. Programari de microcontrolere, dsp, algoritmi pentru comunicatii, firmware, cam tot ce insemna digital de la fpga, asic  etc etc.... nu mai zic de cei care sint ingineri de comunicatii, retele etc
E un subset al absolventilor care lucreaza pe un produs, numai aia au nevoie de lipit.

Quote

Rezistori, condensatori si alte din astea le lipesti la mana, indiferent de dimensiune. Pen' ca astea sunt mai critice si fac sa functioneze un CI.

BGAurile/LGAurile - daca nu ai alternativa - le poti primi gata lipite pe placile pe care testezi/dezvolti, chiar daca sunt placi proiectate de tine.

Pe la 0201 (si mai jos) deja nu mai poti sa le prinzi in penseta prea bine, plus ca daca nu ai 20 de ani nici nu prea le vezi. Cind lipesti nici nu stii daca nu ai acoperit toata componenta cu aliaj, chiar cu microscop.
Ma rog, alta chestie e ca lipitul ar fi vreo mare stiinta, in realitate trebuie exersat pe vremuri, acum cu statia de lipit si smduri oricne invata in juma de ora.

#81
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 Cy_Cristian, on 19 ianuarie 2016 - 23:00, said:


Dragul meu domn, ca programator mi-e greu sa spun. Tu stii care este diferenta dintre Web Design si Web Development?!!!
Ti-am cerut in specific detalii despre facultatea de web design. Mi-e greu sa inteleg cum cineva care nu stapneste termenii nu verifica mai intai despre ce e vorba.
Daca vrei sa-mi spui ca e vorba de facultate de web development/engineering, atunci tot am o mare problema cu restul de materii inutile.
Web design,din cate stiu se ocupa de front-end.Web dev e un termen larg care cuprinde in mare tot procesul de facut aplicatii web.Facultatea aia se bazeaza pe web design.Obiectele alea inutile is acolo din acelasi motiv pt care sunt si in Ro

#82
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Nu degeaba ti-am dat linkurile respective. Din punctul asta de vedere, te afli cam in aceeasi situatie cu prietenii tai care se vad mari sefi. Ma refer strict la aceste 2 notiuni, departe gandul de mine de a generaliza. Poate nu cel mai bun link, dar poate arunci o privire si te edifici.

Pe scurt, sper sa fiu corectat daca aberez prea mult, web-design se ocupa cu desing-ul din punct de vedere artistic al unei pagini. Cum si ce elemente sunt puse in pagina (campuri, meniuri, butoane,...), sa stie ce inseamna "usability". Cu alte cuvinte un artist cu ceva cunostinte tehnice despre html (eventual css). La nevoie se pot folosi diverse tool-uri pentru generarea codului html. Web developer este cel care produce aceea pagina dintr-un limbaj. Cel care face interactiunea cu backend-ul. Acesta programeaza de obicei in limbaje specifice web development-ului (dintre care am enumerat deja). La o scara mai mica, gasesti posturi asemanatoare in industria producatoare de jocuri. Ai oameni care produc o poveste, ai "graphics desingeri" (cei care deseneaza si construiesc caracterele si lumea din joc, pregatesc texturi, ...) iar apoi ai programatorii care dezvolta jocul.

Ne spui ca pe langa facultate mai lucrezi si individual, ba chiar pe mai multe fronturi. Este foarte bine ca ai astfel de preocupari. Eu apreciez sincer ca faci si chestii non-tehnice. Din experienta mea, oamenii cu inclinatii artistice au ceva mai mult succes decat oamenii pur tehnici. Scoatem din discutie geniile. Aici discutam de "average Joe programmer" care nazuiesc la urmatoare treapta intr-o multinationala de exemplu.

Quote

Obiectele alea inutile is acolo din acelasi motiv pt care sunt si in Ro
Din punctul meu de vedere, amalgamul de la acea facultate este mai neinspirat decat ce am intalnit eu in Ro (am terminat FAC cu 1x ani in urma). Motivul fiind ca se imbina niste chestii hardware cu software development care nu are nevoie de asa ceva.
Desi nu mi-au placut materiile legate de electronica (si nici ele pe mine), trebuie sa admit ca are mult mai mult sens combinarea lor.

Edited by Cy_Cristian, 20 January 2016 - 12:00.


#83
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 01:29, said:

Fii domle serios, eu iti arat ingineri electronisti din toate companiile de renume din silicon valley care habar n-au sa lipeasca... Adica ii cunosc personal, stii, nu din auzite...

Și eu (care sînt ing. electronist) cunosc ing. electroniști de la alte firme, inclusiv de peste hotare, care pun mîna să lipească și să facă modificări pe prototipuri. Pînă îi explici unui tehnician ce să facă, faci singur. Plus că nu știi dinainte ce vrei de la el, încerci și te lămurești pe parcurs. Un ing. electronist nu are un tehnician pe post de "valet" care să stea în spatele lui și să execute lipituri la orice oră. Plus că unii (ca în general în proiectare) lucrează la ore neregulate.

Evident că dacă vorbim de alte categorii de ing. electroniști, care lucrează în domenii precum proiectarea cipurilor în VHDL sau antenna design sau PCB design sau altele, nu au fizic de-a face cu componentele și deci, evident, nu lipesc nimic.

#84
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 10:51, said:

Electronica nu se face prin trial and error, in majoritatea cazurilor nu schimbi tot timpul piese pe placa.
Atat timp cat productia nu este perfecta, documentatia nu este perfecta, testele si specificatiile se dau in conditii ideale etc etc... mai tre' si trial & error.

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 10:51, said:

Oricum nu inteleg cum puteti sa negati evidenta, e suficient sa intri intr-o companie oarecare sa vezi ca nu se lipeste in draci ... nici nu sint statii de lipit decit in coltul tehnicienilor nu pe fiecare masa.
Depinde de departament... In fine, am ajuns prea offtopic. Ideal ar fi sa nu generalizam pe baza unor cazuri si sa acceptam ca exista SI-SI.

#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E ca si cum faci medicina si invati toate oasele si organele din corp si apoi ajungi doctor de inima sau psihiatru. Cam la fel si cu calculul numeric si toate celelalte feluri de calcule si calculi. Practic sistemul asta oligofren te invata toate prostiile din univers inainte de a te hotari ce vrei sa faci de fapt. Cea mai buna dovada cit de stupid e sistemul asta sint studentii care lucreaza, unii full time, si practic se duc la scoala doar ca sa o "termine", nu si pentru ca le-ar ajuta la ceva. Apoi se duc la "master", din nou absolut degeaba, pentru ca nu vor aplica in vecii vecilor ce "invata" acolo. Si sigur ca peste 4-5 ani de la terminare nu mai stiu nimic nici din calculul numeric din anu 3, nici din prostiile de la master si cu atit mai putin sa rezolve dracu stie ce integrala de neam prost, cum facea in anu intii. Practic ai o singura viata si ti-o fubipti cu prostii :w00t:

#86
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 dexterash, on 20 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Atat timp cat productia nu este perfecta, documentatia nu este perfecta, testele si specificatiile se dau in conditii ideale etc etc... mai tre' si trial & error.
Ff bine punctat.Altfel test si quality assurance engineer-ii si-ar pierde painea Posted Image))

 Mosotti, on 20 ianuarie 2016 - 15:43, said:

E ca si cum faci medicina si invati toate oasele si organele din corp si apoi ajungi doctor de inima sau psihiatru. Cam la fel si cu calculul numeric si toate celelalte feluri de calcule si calculi. Practic sistemul asta oligofren te invata toate prostiile din univers inainte de a te hotari ce vrei sa faci de fapt. Cea mai buna dovada cit de stupid e sistemul asta sint studentii care lucreaza, unii full time, si practic se duc la scoala doar ca sa o "termine", nu si pentru ca le-ar ajuta la ceva. Apoi se duc la "master", din nou absolut degeaba, pentru ca nu vor aplica in vecii vecilor ce "invata" acolo. Si sigur ca peste 4-5 ani de la terminare nu mai stiu nimic nici din calculul numeric din anu 3, nici din prostiile de la master si cu atit mai putin sa rezolve dracu stie ce integrala de neam prost, cum facea in anu intii. Practic ai o singura viata si ti-o fubipti cu prostii Posted Image
Corect,dupa parerea mea un sistem perfect ar fi cel in care in primii ani faci generalitati,in cazul in care iti explica cu ce se mananca fiecare meserie,care-s carierele pentru fiecare ramura a stiintei tale,apoi notiuni introductive despre fiecare ramura pentru ca sa-ti poti face o idee buna pe ce te specializezi.Si apai cand te specializezi,daca intri pe proiectare software nu te mai atingi de hardware,daca intri pe microcontrollere lasi oop la o parte,etc.
Din nou exemplu Finlanda,metode numerice se studiaza aici la master si numai in anumite specializari Posted Image

Edited by doruirimescu, 20 January 2016 - 16:05.


#87
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
e trist ca esti anul III la o facultate de profil si nu poti realiza unde poti aplica anumite chestii... uite, eu nici macar nu sunt cu "informatica", dar m-am gandit acum, pe moment, la un domeniu ce tine de programatori si unde se pot aplica metode numerice: grafica computerizata.

#88
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 XON-XOFF, on 20 ianuarie 2016 - 12:53, said:


Și eu (care sînt ing. electronist) cunosc ing. electroniști de la alte firme, inclusiv de peste hotare, care pun mîna să lipească și să facă modificări pe prototipuri. Pînă îi explici unui tehnician ce să facă, faci singur. Plus că nu știi dinainte ce vrei de la el, încerci și te lămurești pe parcurs. Un ing. electronist nu are un tehnician pe post de "valet" care să stea în spatele lui și să execute lipituri la orice oră. Plus că unii (ca în general în proiectare) lucrează la ore neregulate.

Evident că dacă vorbim de alte categorii de ing. electroniști, care lucrează în domenii precum proiectarea cipurilor în VHDL sau antenna design sau PCB design sau altele, nu au fizic de-a face cu componentele și deci, evident, nu lipesc nimic.

Eu n-am zis ca sa lipesti nu e un lucru folositor de stiut, doar ca importanta lui e foarte mica, spre 0, si nu TREBUIE invatat in facultate ci poate fi invatat oricind.
Cu alte cuvinte in discutia generala practic vs. teoretic pararea mea e ca teoria e grea si ia mult timp si vointa si e greu de inteles aia trebuie studiata in facultate solid. Daca stii teoria practica se prinde si intelege repede, ia numai citeva sapatamini nu luni. As angaja oricind un inginer tare la teorie dar care nu a pus in viata lui mina pe un pistol de lipit, dar nu invers.
Practica in facultate are mai mult scopul de a da viziunea, adica sa vezi la ce foloseste teoria searbada, sa nu te descurajezi.

#89
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 doruirimescu, on 20 ianuarie 2016 - 16:03, said:


Corect,dupa parerea mea un sistem perfect ar fi cel in care in primii ani faci generalitati,in cazul in care iti explica cu ce se mananca fiecare meserie,care-s carierele pentru fiecare ramura a stiintei tale,apoi notiuni introductive despre fiecare ramura pentru ca sa-ti poti face o idee buna pe ce te specializezi.Si apai cand te specializezi,daca intri pe proiectare software nu te mai atingi de hardware,daca intri pe microcontrollere lasi oop la o parte,etc.
Din nou exemplu Finlanda,metode numerice se studiaza aici la master si numai in anumite specializari Posted Image


Esti inca tinar dar o sa vezi sint doua probleme cu ce propui tu. Prima e ca iei decizii pentru toata viata la 20 de ani fara macar sa stii cu ce se maninca meseria respectiva, decit foarte vag. Si chiar daca ai sti n-ar folosi, pentru ca apare problema a doua: cam in 10-15 ani te saturi de o meserie. Sau dispare pur si simplu de pe piata.
De aia facultatea trebuie sa fie generalista nu specializata... trebuie sa inveti concepte cit mai generale care sa te ajute sa fii flexibil.

#90
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 newbie13, on 20 ianuarie 2016 - 17:18, said:

e trist ca esti anul III la o facultate de profil si nu poti realiza unde poti aplica anumite chestii... uite, eu nici macar nu sunt cu "informatica", dar m-am gandit acum, pe moment, la un domeniu ce tine de programatori si unde se pot aplica metode numerice: grafica computerizata.
Extraordinar. Meriti un premiu! Posted Image

 wizardofoz, on 20 ianuarie 2016 - 20:47, said:

Esti inca tinar dar o sa vezi sint doua probleme cu ce propui tu. Prima e ca iei decizii pentru toata viata la 20 de ani fara macar sa stii cu ce se maninca meseria respectiva, decit foarte vag. Si chiar daca ai sti n-ar folosi, pentru ca apare problema a doua: cam in 10-15 ani te saturi de o meserie. Sau dispare pur si simplu de pe piata.
De aia facultatea trebuie sa fie generalista nu specializata... trebuie sa inveti concepte cit mai generale care sa te ajute sa fii flexibil.
Asta e o scuza de doi lei. Daca consideram ca doar 10% din ce faci in facultate se aplica pe piata muncii acum, cum ma convingi tu  ca peste 15 ani se va aplica mai mult Posted Image? Nu vezi problema?

Edited by andy1992, 20 January 2016 - 21:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate