Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sunt student la informatica, chiar am nevoie de calcul numeric?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 neagu_laurentiu, on 19 ianuarie 2016 - 13:23, said:

Avem si aici o scara, sa masuram, departajam, fiecare se opreste la nivelul necesar si optim lui.

Nivelu analfabetilor creste pe zi ce trece si invatamantul din Romania baga in programa scolara calcul matrici, mecanica fluidelor etc.... fara sa tinem cont ca tinem pe posturi niste cadre didactice care la un examen de titularizare sunt mai "mediocrii" ca scolarii sau niste "dinozauri comunisti" pusi pe spaga si capatuiala din meditatii si corigente.
De peste 10 ani ne laudam ca o sa se modernizeze invatamantul cand de fapt aceeasi materie, aceeasi oameni, aceleasi spagi si aceleasi meditatii in schimb numarul de analfeti sau al persoanelor care renunta la scoala creste simtitor
O sa se ajunga in situatia ca in clasa intai sa se inscrie maxim 10 elevi si aia daca o sa stea la scoala pana in smestrul al2lea

Edited by bogdan1811, 19 January 2016 - 13:40.


#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
invatamantul sufera si el de aceleasi metehne ca si societatea in sine. Dar deja o dam in politica.

#39
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 13:35, said:

Nivelu analfabetilor creste pe zi ce trece si invatamantul din Romania baga in programa scolara calcul matrici, mecanica fluidelor etc.... fara sa tinem cont ca tinem pe posturi niste cadre didactice care la un examen de titularizare sunt mai "mediocrii" ca scolarii sau niste "dinozauri comunisti" pusi pe spaga si capatuiala din meditatii si corigente.
De peste 10 ani ne laudam ca o sa se modernizeze invatamantul cand de fapt aceeasi materie, aceeasi oameni, aceleasi spagi si aceleasi meditatii in schimb numarul de analfeti sau al persoanelor care renunta la scoala creste simtitor
O sa se ajunga in situatia ca in clasa intai sa se inscrie maxim 10 elevi si aia daca o sa stea la scoala pana in smestrul al2lea

Atunci sa-mi explici cum este posibil ca jumatate din elevii pana in clasa 8-a sa nu stie tabla inmultirii. Nu cauta in orasele mari. Uita-te la orasele mai micute precum si la sate. Tot programa e de vina? Ar trebui sa studiem tabla inmultirii in 2 ani consecutivi ca sa nu stresam pe bietii elevi?
Din ce stiu eu matricile sunt predate doar la anumite profile. Analfabetismul nu trebuie corectat in clasa a 11-a cand sunt predate matricile. Atunci "pacientul este deja mort".
Citeam recent ca de exemplu la filologie nu se fac matrici. Ceilalti se pregatesc, teoretic, pentru o cariera tehnica. E doar vina lor si a parintilor lor ca sunt elevi la mate-info si ei vor sa devina medici sau avocati.
Daca esti interesat de scoala nu-ti trebuie spaga sau sa faci meditatii. Am terminat o facultate in Romania (fara sa fiu tocilar, ba dimpotriva) fara sa pun un leu in mana/buzunarul cuiva. Nu mi s-a cerut/sugerat, nu am dat/incercat sa dau.

PS: mediocru=mediu. Asa ca formularea "sunt mai mediocrii" nu are sens, ca si grad de comparatie.

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eee... formularea corecta este:
Sunt student la informatica, chiar am nevoie de calcul numeric? si ce caut eu in viata mea???

#41
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"cu sau fara bac, semintele acealasi gust are!"

#42
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 denisen, on 19 ianuarie 2016 - 13:28, said:

Daca ai un job din asta de mutat xml-ul dintr-o parte-ntr-alta nu aplici, dar daca lucrezi de exemplu in FinTech probabil mananci pe paine calcul numeric.

Revenim la ideea initiala: cati crezi tu ca muta xml-uri si cati folosesc FinTech?

Ideea de a face pe toti doctori in Informatica si Matematica nu functioneaza. Programa trebuie ajustata la realitatea din teren, nu la disponibilitatea profesorilor.

#43
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 Cy_Cristian, on 19 ianuarie 2016 - 14:30, said:

Atunci sa-mi explici cum este posibil ca jumatate din elevii pana in clasa 8-a sa nu stie tabla inmultirii. Nu cauta in orasele mari. Uita-te la orasele mai micute precum si la sate. Tot programa e de vina?
PS: mediocru=mediu. Asa ca formularea "sunt mai mediocrii" nu are sens, ca si grad de comparatie.

Exact programa este de vina, este incarcata cu toate rahaturile care nu-ti trebuiesc in viata si niste profesori "constiinciosi" care undeva le pasa daca copilu ala invata ceva important pentru ei fiind "timpu trece leafa merge" si unde nici nu trece nici nu merge vine mamica si taticu cotizand cu meditatii, atentii, etc...

Edited by bogdan1811, 19 January 2016 - 14:58.


#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nici tu nu vrei sa intelegi si nu stiu de ce!!! si nici colegul LukRo
nu vad rostul unor asemenea indivizi in facultate!
colegule, facultatea nu te invata practic si efectiv nimic folositor! (cu unele mici exceptii)
te invata cum sa inveti singur, te invata cum si unde sa cauti informatiile folositoare atunci cand vei avea nevoie de ele, cum sa le structurezi si sa le organizezi!, cum sa le folosesti... nu te invata meserie!
n-are nici o legatura cu programa!
chiar nu conteaza ce-ti preda profesorul!!! pentru ca oricum nu s eprinde nimic de tine!

cine nu intelege sau n-a inteles treaba asta... a pierdut timpul degeaba in facultate!

Edited by Nero-d, 19 January 2016 - 15:22.


#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 14:54, said:

Revenim la ideea initiala: cati crezi tu ca muta xml-uri si cati folosesc FinTech?
Pentru mutat XMLuri e de ajuns si un curs de maxim 3 luni, facut on-spot. Nu tre' facultate pentru asta.
Poate asa mai scade si numarul "inginerilor"(mecanici, de ex) care asambleaza cabluri sau diverse echipamente, pe si la banda rulanta.
Dar si a celor care pun egal intre un amarat de curs si cei care si-au rupt coatele sa invete "mai mult".

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 14:54, said:

Ideea de a face pe toti doctori in Informatica si Matematica nu functioneaza.
Bineinteles. Ce draci cauti la facultate daca vrei doar un curs de tastat ceva legat de Android sau de XML?

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 14:56, said:

Exact programa este de vina, este incarcata cu toate rahaturile care nu-ti trebuiesc in viata
Exista scoli de meserii. Nu tre' sa faci 12 clase + facultate, ca apoi sa te plangi ca nu-ti trebuiesc.

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 14:56, said:

si niste profesori "constiinciosi" care undeva le pasa daca copilu ala invata ceva important pentru ei fiind "timpu trece leafa merge" si unde nici nu trece nici nu merge vine mamica si taticu cotizand cu meditatii, atentii, etc...
Asta-i alta poveste. Nu are legatura cu drumul ales de copii sau parinti.

Edited by dexterash, 19 January 2016 - 15:03.


#46
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Afla prietene ca dezvolt software de peste 15 ani si nu mi-au trebuit niciodata matematici speciale.
Cam toate chestiile „fun” (a se citi mai mult în nota „care iau ochii”) din programare necesită un model matematic mai complex. Dacă vrei să îți faci propriul game engine, ML, să simulezi diverse procese fizice & more, atunci ai nevoie. Asta nu înseamnă că trebuie să stai zi de zi să rezolvi probleme de matematică, ci să fii în stare să implementezi chestii descrise de ceva relații matematice mai complexe.

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 13:35, said:

Nivelu analfabetilor creste pe zi ce trece si invatamantul din Romania baga in programa scolara calcul matrici, mecanica fluidelor etc....
Că tot ești atât de supărat pe mecanica fluidelor... poți face simulări care arată chiar super. Și în gimnaziu (căci doar acolo faci mecanica fluidelor) nu faci cine știe ce SF, ci mai mult câteva noțiuni de cultură generală despre fluide.

https://upload.wikim...eigh-Taylor.gif

Edited by adrian93, 19 January 2016 - 16:44.


#47
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Se pare că vocea celor care vor "facultăţi de meserii" este chiar puternică. Ce-ar fi o facultate de webdesign.Posted Image

Quote

Afla prietene ca dezvolt software de peste 15 ani si nu mi-au trebuit niciodata matematici speciale.
Aşa sunt unii, mai nativi, 'le au în gene' şi nu-şi dau seama, iar alţii trebuie să şi 'le bage în vene' prin facultăţi(ca să rimeze).

Edited by jobist, 19 January 2016 - 16:48.


#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 jobist, on 19 ianuarie 2016 - 16:46, said:

Ce-ar fi o facultate de webdesign.Posted Image
Pai exista design la arte. Ca-i web, creion ori alt instrument, n-are importanta, nu acesta din urma inseamna esenta designului.

Edited by neagu_laurentiu, 19 January 2016 - 16:52.


#49
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013
In Finlanda (unde sunt student acum) la inginerie IT (nu chiar computer science,ca informatica) nu se pune deloc accentul pe matematica.Din contra,se accentueaza cunoasterea limbajelor, proiectarea si design-ul programelor,scrierea tehnica si documentatie pt software,asigurarea calitatii,standarde si tehnici aplicate de companii(UML,Agile Scrum,etc).Daca vei ajunge programator web/enterprise software matematica nu-ti va folosi la nimic decat cum ziceau si altii la gandire logica.Metodele numerice se studiaza mai mult in domeniul ingineriei,pentru a aproxima numeric solutii ale unor ecuatii obtinute din modelarea matematica a unor sisteme fizice.
Acuma,tu nu te pregatesti sa devii inginer software,pt ca studiezi intr-o universitate(stiinta calculatoarelor) si nu politehnica,ci vei deveni cercetator.In contextul asta,matematica si algoritmica...cat cuprinde Posted Image

Nu spune nimeni sa nu te axezi mai mult pe partea de inginerie,functionalitate,design,etc sau algoritmica,matematica,logica si optimizare.Depinde unde vrei sa lucrezi.

 r_murphy, on 19 ianuarie 2016 - 12:48, said:

ca unul care nu a trecut printr-o facultate decit ca sa dea examen si sa constate ca nu a luat, intreb, dupa ce am citit aproape tot ce s-a scris in topicul asta, decit o nenorocita de facultate in care nu te invata nimeni nimic folosibil la viitorul loc de munca Posted Image nu ar fi mai buna o scoala profesionala de java, de android, de si/șicu-șicu si alte minunatii, in ideea de a nu mai stresa tinerii frumosi si liberi cu "absconxitati" de genul mate' fizica, etc?
sa iasa direct maistrii calculatoristi, muncitori cu inalta calificare, eventual chiar si fruntasi pe ramura?!?!?!

Bun venit in Scandinavia.Am un prieten care stie programare web si oleaca de C#,aproape a picat la primul curs de mate (unde se fac operatii cu puteri,logarimi,radicali,etc),nu stie nici macar ce-i ala algoritm si face 2k si ceva de euro pe luna,ca intern la o firma mediocra ;)

Edited by doruirimescu, 19 January 2016 - 17:15.


#50
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Sa inteleg ca modulul de design de bucatarie de la Ikea nu este web development? Este si asta low-level ceva?

#51
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 doruirimescu, on 19 ianuarie 2016 - 17:14, said:

Bun venit in Scandinavia.Am un prieten care stie programare web si oleaca de C#,aproape a picat la primul curs de mate (unde se fac operatii cu puteri,logarimi,radicali,etc),nu stie nici macar ce-i ala algoritm si face 2k si ceva de euro pe luna,ca intern la o firma mediocra Posted Image
Banu' e dat de cerere si oferta. Si de omul potrivit pe locul potrivit. Si nu vad legatura cu titlul topicului.

 Cy_Cristian, on 19 ianuarie 2016 - 17:20, said:

Sa inteleg ca modulul de design de bucatarie de la Ikea nu este web development? Este si asta low-level ceva?
Unii cred ca de sus pana jos se face fix aceeasi chestie si ca nu exista diferentiere... Asta e... Tutoriale de pe TuTub => mare informatician, fara nevoie de matematica. :)

#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Am un prieten care stie programare web si oleaca de C#,aproape a picat la primul curs de mate (unde se fac operatii cu puteri,logarimi,radicali,etc),nu stie"
Mama mai ce grei sunt astia. Deja ma simt genial pt ca ii stiu si pot sa lucrez cu ei...
"face 2k si ceva de euro pe luna, ca intern la o firma mediocra"
Eu beeep beep. Da, recunosc, sunt invidios..
Chiar. Daca eu stiu ce nu stie amicul lu' matale, nu-i asa ca ar trebui sa iau mai mult decat domnia sa? Si sunt la "o fabrica" mare
A, scuze, am uitat ca incompetenta se plateste..

Edited by Prien, 19 January 2016 - 18:19.


#53
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
proaste exemple... zau... eu stiu o groaza de ingineri de meserie vanzatori/casieri la supermarket, ajutori de ospatar/bucatar, parcagii, taximetristi... etc...
competitia nu se termina nici in facultate nici odata cu terminarea ei!!!

ca poti ajunge artist plastic sau cantaret, bazandu-te doar pe talent??? poate!!!... dar fara o aprofundare si fara o baza teoretica solida... nivelul la care poti accede e unul inferior!!!... iar comunicarea cu "colaboratorii" e impedimentata!!! pentru c a nu folositi aceeasi baza de  cunostinte si vocabular comune!

Edited by Nero-d, 19 January 2016 - 18:45.


#54
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Cy_Cristian, on 19 ianuarie 2016 - 17:20, said:

Sa inteleg ca modulul de design de bucatarie de la Ikea nu este web development?
Adică acel 'modul de design' ar fi realizat de o echipă formată exclusiv din 'mari programatori' în html şi css? Aşa crezi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate