Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

Sunt student la informatica, chiar am nevoie de calcul numeric?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 vladmuresan02, on 18 ianuarie 2016 - 23:52, said:

Sunt student la informatica in anul 3 la CUNBM, vine sesiunea si nu-mi fac griji la niciun examen, in afara de cel de la calcul numeric, o materie careia, sincer, nu ii vad rostul.
Poate cineva sa-mi spuna la ce o sa ma ajute mai departe si daca e asa de inutila pe cat cred, de ce nu fac, in locul acestei materii, un curs de Web Developement, de exemplu ?

Pentru ca invatamantul romanesc nu pune baza pe practica ci pe materie. Asa se intampla ca dupa N ani de studii sa intri in facultate bou si sa pleci vaca. Statul roman de dragul sa scoata la pensie profesori ramasi de pe timpu lu' Ceasca ii tine pe functii cu tot felu' de materii stupide si inutile. Problema este ca aia (profesorii) vor beneficia de pensie si au salariu stabil cu o materie de tot rahatul iar tu (studentul) ca absolvent de studii INUTILE nu prea daca nu te angajeaza nimeni. Am vazut inginer electronist care abia reusea sa lipeasca cu pistolu de lipit un condensator asta dupa ce avea deja curatate "gaurile" de pe placa de baza. Asta inseamna sa termini o facultate sau forma de invatamant si sa nu ai meseria in mana, inveti ca prostu tot felu de materii stupide in loc ca-n timpul ala sa ti se explice o anumita meserie.
De exemplu la ce trebuie in liceu la matematica "calcul matriceal" sau la fizica "fizica fluidelor"...la ce-ti trebuie in viata asa ceva? cand in alte tari cu invatamant dezvoltat asa ceva se invata NUMAI la facultate de profil.

Edited by bogdan1811, 19 January 2016 - 07:36.


#20
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 07:32, said:

Am vazut inginer electronist care abia reusea sa lipeasca cu pistolu de lipit un condensator asta dupa ce avea deja curatate "gaurile" de pe placa de baza.
E bine ca reusea , eu nu stiu nici de unde sa-l apuc , nu cred ca vrei sa lasi o placa de baza in grija mea , dar stiu teorie si sa calculez curenti PSF (nu neaparat corect) si stiu programare "android" (cu tutoriale de pe net)  , mai am putin si termin sau ma termina facultatea pe mine.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e fundamental gresit conceptul ca in facultate inveti ceva materie care iti ramane in cap sau e folositoare!!!

e fundamental gresit sa crezi ca un inginer electronist trebuie sa puna mana pe pistolul de lipit sau sa stie cum arata un rezistor! (daca nu proiecteaza cablaje)

io zic sa umblati la concepte mai intai!!!
si ce-i mai important, inainte sa alegeti o facultate sau un path in viata, sa va informati mai temeinic despre ce presupune si cu ce se mananca!!!
e inadmisibil sa ajungi in anul 3 dupa cine stie cati ani de facultate1 si sa nu stii ce mama naibii cauti tu acolo!!!

1ca la politehnica cam asa se punea problema... primii 7 ani sunt grei... pana ajungi in anul trei!

Edited by Nero-d, 19 January 2016 - 08:57.


#22
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Am vazut inginer electronist care abia reusea sa lipeasca cu pistolu de lipit un condensator asta dupa ce avea deja curatate "gaurile" de pe placa de baza.

De fapt marea problema a invatamintului romanesc e lipsa de viziune, faptul ca nu explica studentului mediu de ce are nevoie de ce invata acolo si in ce consta ameseria lui. Asa se face ca unii, prespun absolventi de facultate, cred ca inginerii eloctrinisti sint un fel de reparatori radio tv cu lampi, cel mult tranzistoare.

PS: nu cunosc nici un inginer electronist care stie sa lipeasca prea bine cu "pistolul" (ma refer la statie), nici aia de la apple, nici aia de la intel, nici aia de la qualcomm, nici aia de la broadcom. Stiu insa tehnicieni care lipesc bine, cel putin componentele mai mari. In nici o facultate de electronica de pe lumea asta nu se invata lipirea cu pistolul sau reparatul televizoarelor.

#23
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 dexterash, on 19 ianuarie 2016 - 01:41, said:

Serios?
Gramatici de limbaje - NLP, ML etc
ASM - speed, forensics, security, reverse, debug, non-X86 platforms, non-standard debugging etc
MS - aici e un pic mai complex, dar cred ca ML, DEEP LEARNING, BIG DATA, OPTIMIZATIONS & co (si as baga mana'n foc ca mai sunt)

Corecteaza-ma, punctual, daca si unde gresesc.

Cat despre "programare Android": daca in 2 ani dispare platforma, ce faci? mai faci vreo 2 facultati pen' ca tu ai invatat programare Android si nu programare BIDROID?
Tell me. Cine te va mai angaja, sa zicem ca ai 5 ani experienta pe mobile si Android moare, pe Deep Learning, Big data  etc etc, doar ca le-ai facut in facultate, fara sa ai experienta, iar mai rau, sa fii platit si ca un incepator? Voi traiti in reaitate sau sunteti studenti care nu au avut un job in viata lor si isi dau cu parerea pe aici?

Edited by andy1992, 19 January 2016 - 09:33.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 07:32, said:

De exemplu la ce trebuie in liceu la matematica "calcul matriceal" sau la fizica "fizica fluidelor"...la ce-ti trebuie in viata asa ceva?
Liceul inseamna cultura generala. Iar aici vad deseori intrebari cum sa faca un desen 3D (ca s-au plictisit de aplicatiile in consola) si apoi sa-l roteasca (de exemplu) ori tocmai de asta-i bun acel calcul. Sau cum "zboara avionul" ? Te invata mecanica fluidelor.

In calcul numeric ai numai matematica aplicata, cine nu o vede atunci sa nu spere la mai mult de "code monkey".

Edited by neagu_laurentiu, 19 January 2016 - 09:36.


#25
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Termodinamica vs facut boilere.

Perceptronul e un algoritm mai simplut la care se aplica calcul numeric
https://en.wikipedia...wiki/Perceptron

Uite aici altele:
https://www.crcpress...n/9781482251883

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 andy1992, on 19 ianuarie 2016 - 09:33, said:

Tell me. Cine te va mai angaja, sa zicem ca ai 5 ani experienta pe mobile si Android moare, pe Deep Learning, Big data  etc etc, doar ca le-ai facut in facultate, fara sa ai experienta, iar mai rau, sa fii platit si ca un incepator?
Nimeni si nimic nu te poate pregati, punctual, pentru viitor. De aceea se pun niste baze si se explica niste concepte, atat cat sunt cunoscute la momentul actual. Ca sa nu mai spun ca informatica nu trebuie sa se ocupe doar de prezent, ci poate tine si de trecut - pentru ca, cineva, undeva, are nevoie si de intretinere/update/migrare a unor chestiuni mai vechi.
Ca idee: Ai 5 ani experienta de mobile, desi inainte de Android a existat Windows Mobile 2002/2003 sau CE de care nici nu cred ca ai auzit, d'apai sa mai si programezi. Si, totusi, Windows CE - de exemplu - este inca folosit in diverse echipamente profesionale/industriale. Si in unele GPSuri "comerciale" care inca mai sunt in utilizare.

Deep Learning si Big Data sunt "la moda" acum pentru ca exista date. Peste 5 ani probabil se va schimba "trendul", dar vei avea timp sa te adaptezi si tu. Desigur, asta necesita un dram mai mult de interes decat "sa iasa banu' acum si vedem noi mai incolo".

 andy1992, on 19 ianuarie 2016 - 09:33, said:

Voi traiti in reaitate sau sunteti studenti care nu au avut un job in viata lor si isi dau cu parerea pe aici?
Sa zicem ca am trecut prin toate... Si student, si job, si mai mult de atat.

#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 dexterash, on 19 ianuarie 2016 - 01:41, said:

Serios?
Gramatici de limbaje - NLP, ML etc
ASM - speed, forensics, security, reverse, debug, non-X86 platforms, non-standard debugging etc
MS - aici e un pic mai complex, dar cred ca ML, DEEP LEARNING, BIG DATA, OPTIMIZATIONS & co (si as baga mana'n foc ca mai sunt)

Este vorba de facultatea de Informatica, daca vroia ASM se ducea la Automatica. Chiar si asa, din toti absolventii, cati activeaza in domeniile pe care le-ai enumerat tu?

Ar trebui sa se faca materiile ca la Medicina. In facultate sa faci chestiile generale, apoi te specializezi.

Edit: Chiar am terminat Informatica, stiu ce rahaturi de materii am facut. Iti dai seama cat m-au ajutat de nici macar cum se numeau nu-mi mai aduc aminte...

Edited by LukRo, 19 January 2016 - 12:27.


#28
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

 vladmuresan02, on 18 ianuarie 2016 - 23:52, said:

Sunt student la informatica in anul 3 la CUNBM, vine sesiunea si nu-mi fac griji la niciun examen, in afara de cel de la calcul numeric, o materie careia, sincer, nu ii vad rostul.
Poate cineva sa-mi spuna la ce o sa ma ajute mai departe si daca e asa de inutila pe cat cred, de ce nu fac, in locul acestei materii, un curs de Web Developement, de exemplu ?
În primul rând te învață să înțelegi un pic translația dintre realitate și computing, cum să mapezi ceva continuu în discret, pentru că calculatorul numai de discret e capabil. Apoi, te mai învață despre erori, toleranță, convergență, că e rău să împarți la numere foarte mici. Cât despre toți algoritmii ăia, probabil te lovești de ei dacă vrei să faci vreo aplicație unde prelucrezi date în vederea modelării unor fenomene fizice sau grafică (mai low level). Sigur MATLAB, OpenGl, deja au implementate diverse operații de genul ăsta cu matrici.

Edited by adrian93, 19 January 2016 - 12:35.


#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 06.10.2003

 gyan338, on 19 ianuarie 2016 - 00:47, said:

[...]cum obisnuiati sa va descurcati prin anul 3 de facultate cu astfel de discipline pentru ca la inceputul sesiunii sa nu mai fie nevoie sa incepeti cu prima lectie.
Mergeam la toate cursurile, laboratoarele si seminariile, reciteam cursul facut sapt. aia si incercam singura sa rezolv temele primite ... Cam ce ar trebui sa faca un student la zi, fara job...

#30
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Chiar si asa, din toti absolventii, cati activeaza in domeniile pe care le-ai enumerat tu?
Toti cei care sunt mai mult decat "code_monkeys". Si nu sunt putini. Faptul ca la noi, in Romania, se pune mai mult accent pe batut in taste - adica pe cel mai "low" nivel- decat pe gandit, proiectat etc nu inseamna ca peste tot lucrurile stau la fel.

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Ar trebui sa se faca materiile ca la Medicina. In facultate sa faci chestiile generale, apoi te specializezi.
Daca tie ti se par chestiile astea "specializare"... inseamna ca abia ai deschis ochii sa vezi despre ce este vorba in IT si informatica.

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,086
  • Înscris: 30.04.2007
ca unul care nu a trecut printr-o facultate decit ca sa dea examen si sa constate ca nu a luat, intreb, dupa ce am citit aproape tot ce s-a scris in topicul asta, decit o nenorocita de facultate in care nu te invata nimeni nimic folosibil la viitorul loc de munca ;) nu ar fi mai buna o scoala profesionala de java, de android, de si/șicu-șicu si alte minunatii, in ideea de a nu mai stresa tinerii frumosi si liberi cu "absconxitati" de genul mate' fizica, etc?
sa iasa direct maistrii calculatoristi, muncitori cu inalta calificare, eventual chiar si fruntasi pe ramura?!?!?!

#32
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 Nero-d, on 19 ianuarie 2016 - 08:51, said:

e fundamental gresit sa crezi ca un inginer electronist trebuie sa puna mana pe pistolul de lipit sau sa stie cum arata un rezistor! (daca nu proiecteaza cablaje)


Cum sa proiectezi cablaje daca nu stii sa lipesti cu pistol de lipit Posted Image

 neagu_laurentiu, on 19 ianuarie 2016 - 09:33, said:

Liceul inseamna cultura generala. Iar aici vad deseori intrebari cum sa faca un desen 3D (ca s-au plictisit de aplicatiile in consola) si apoi sa-l roteasca (de exemplu) ori tocmai de asta-i bun acel calcul. Sau cum "zboara avionul" ? Te invata mecanica fluidelor.

In calcul numeric ai numai matematica aplicata, cine nu o vede atunci sa nu spere la mai mult de "code monkey".

Calculu matricelor si mecanica fluidelor ti se pare cultura generala? Atunci abecedarul adunare inmultirea scaderea si impartirea, unde este situata Romania in Europa si Europa pe glob ce mai sunt? Bine ca avem analfabeti in Romania si nu stim  sa calculam o matrice sau nu stim cum "zboara avionul"..si ne mai miram ca nu se duc aia la scoala.... ce sa faca acolo? ...sa invete aberatiile alea? cand masa si taso n-au bani sa puna o paine pe masa iar carnea la ei este "eveniment social"Posted Image

Trebuie sa renuntam la mentalitatea asta "imbecila" ca orice lucru invatat in scoala o sa fie folositor vreodata in viata si sa creem un invatamant in care indifferent de forma absolvita oricine sa aibe in mana o meserie pentru ca "meseria este bratara de aur" nu "cultura generala". Cu cultura generala mori dreaq de foame ca nimeni nu te angajeaza stand cu curul pe un scaun, mancand mere sau covrigi si citind carti si daca dintr-o eroare mai scrii si carti iti va ridica vreodata cineva statuie

Edited by bogdan1811, 19 January 2016 - 13:12.


#33
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 dexterash, on 19 ianuarie 2016 - 12:37, said:

Toti cei care sunt mai mult decat "code_monkeys". Si nu sunt putini. Faptul ca la noi, in Romania, se pune mai mult accent pe batut in taste - adica pe cel mai "low" nivel- decat pe gandit, proiectat etc nu inseamna ca peste tot lucrurile stau la fel.


Daca tie ti se par chestiile astea "specializare"... inseamna ca abia ai deschis ochii sa vezi despre ce este vorba in IT si informatica.

Am inteles. Tu esti un guru care fluiera codul masina in microfon, ca scrisul in ASM e prea banal.

Noi, sunt "code-monkeys" si "script-kiddies", nu?

Afla prietene ca dezvolt software de peste 15 ani si nu mi-au trebuit niciodata matematici speciale.

Nu mai fa pe atotstiutorul, detinatorul adevarului absolut. Nu starnesti admiratie, ci dezgust.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,594
  • Înscris: 30.07.2003

 bogdan1811, on 19 ianuarie 2016 - 13:06, said:

Atunci abecedarul adunare inmultirea scaderea si impartirea, unde este situata Romania in Europa si Europa pe glob ce mai sunt?
Avem si aici o scara, sa masuram, departajam, fiecare se opreste la nivelul necesar si optim lui.

#35
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 12:25, said:

Edit: Chiar am terminat Informatica, stiu ce rahaturi de materii am facut. Iti dai seama cat m-au ajutat de nici macar cum se numeau nu-mi mai aduc aminte...

Daca ai un job din asta de mutat xml-ul dintr-o parte-ntr-alta nu aplici, dar daca lucrezi de exemplu in FinTech probabil mananci pe paine calcul numeric.

 r_murphy, on 19 ianuarie 2016 - 12:48, said:

[...] decit o nenorocita de facultate in care nu te invata nimeni nimic folosibil la viitorul loc de munca ;) nu ar fi mai buna o scoala profesionala de java, de android, de si/șicu-șicu si alte minunatii, in ideea de a nu mai stresa tinerii frumosi si liberi cu "absconxitati" de genul mate' fizica, etc?
sa iasa direct maistrii calculatoristi, muncitori cu inalta calificare, eventual chiar si fruntasi pe ramura?!?!?!

La nemti asa e. http://tobi.lutke.co...tice-programmer

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 13:10, said:

Am inteles. Tu esti un guru care fluiera codul masina in microfon, ca scrisul in ASM e prea banal.
Noi, sunt "code-monkeys" si "script-kiddies", nu?
Eu nu am afirmat asa ceva.

 LukRo, on 19 ianuarie 2016 - 13:10, said:

nu mi-au trebuit niciodata matematici speciale.
Fiecare cu nevoile lui. Dar, daca tu nu le folosesti, nu inseamna ca ele nu sunt folosite; informatica se regaseste in fiecare ramura a industriei. Ba, mai mult, industria se transforma cu ajutorul ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate