Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Planificare financiara crestina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Am vazut ca adventistii au carti de planificare financiara din perspectiva crestina. Chiar au crestinii practicanti probleme cu administrarea banilor ? Nu stiu cui si cat sa dea ?

#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Posthalflife, on 17 ianuarie 2016 - 17:35, said:

Am vazut ca adventistii au carti de planificare financiara din perspectiva crestina. Chiar au crestinii practicanti probleme cu administrarea banilor ? Nu stiu cui si cat sa dea ?

...inseamna ca aia de ziua a 7-a au prea multi bani si nu mai stiu cum sa-i imparta Posted Image

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ei stiu cui sa-i dea, doar ca poate nu stiu bine...

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Planificarea financiară – un „must-have” pentru orice individ

"De ce avem nevoie de planificare financiară?
În primul rând, trebuie subliniat că planificarea financiară este necesară oricărui adult, indiferent de statutul său social, familial sau intelectual. Fie că este la prima slujbă, tocmai i s-a născut primul copil, sau trece printr-un divorţ, fiecare persoană adultă ar trebui să treacă printr-un proces de planificare financiară, menit să îl ajute să îşi definească obiectivele pe termen mediu şi lung şi să îi canalizeze acţiunile către realizarea acestor obiective.
Un plan financiar bine întocmit îl poate ajuta pe un tânăr aflat la prima slujbă să îşi cumpere o casă sau să-şi deschidă o afacere într-un interval X de timp, în timp ce pe un proaspăt părinte îl poate asigura că îşi va putea trimite copilul la o şcoală de prestigiu, sau că îl poate ajuta să îi deschidă acestuia un cabinet stomatologic sau poate un atelier de tâmplărie. Esenţa este că un plan financiar întocmit corect şi respectat cu stricteţe ne ajută să ne vedem aspiraţiile realizate.
Absenţa unui plan financiar poate conduce la numeroase inconveniente. O familie poate să rămână neprotejată financiar  în eventualitatea unei calamităţi naturale sau a unui deces, a unei boli sau a unei invalidităţi a unuia dintre părinţi. Însă chiar şi fără a întâmpina astfel de probleme, absenţa unui plan financiar conduce la nerealizarea unor obiective legate de educaţie, carieră, călătorii sau pensionare anticipată."

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Posthalflife, on 17 ianuarie 2016 - 17:35, said:

Am vazut ca adventistii au carti de planificare financiara din perspectiva crestina.

Ti-a aratat vreun adventist biznisu' lui? :huh:

#6
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Aia trebuie sa dea 10% din tot, dar absolut tot ce cistiga la smecherul cu afacerea.....aaaaaa..... tipul ce tine sectia locala de jumuli......aaaaaa......intelegi tu. Daca nu dau toti banii BauBau din ceruri o sa-i blesteme si ei or sa devina saraci si vor fi exclusi/separati de ceilalti fraieri....aaaaa......portofele ambulante....... intelegi tu. Asa ca ei trebuie sa fie extremi de atenti cu banii si prin urmare , asta.

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
@ 'halflife'
Niste titluri cunosti?

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Planificarea aia este pentru ca enoriasii sa-si poata plati zeciuielile la timp si sa nu ramana cumva restantieri.

#9
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Darnicie se numeste;


sa praznuiesti sarbatoarea Saptamanilor si sa aduci daruri de bunavoie, dupa binecuvantarea pe care ti-o va da Domnul Dumnezeul tau. (Deut.16:10)


Din ceea ce am,,am primit prin binecuvantare avand in vedere ca suntem  in sarbatoarea saptamanilor unde am porunca

Si sa nu dati uitarii binefacerea si darnicia; caci lui Dumnezeu jertfe ca acestea Ii plac. (Evr.13:16) iar pt planificare nu trebuie multa contabilizare :
"dupa binecuvantarea pe care ti-o va da"

Edited by husand, 26 December 2018 - 17:07.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Au si carti de dieta.
La bani, 50-30-20 nu cred ca merge la ei, zic si eu, speculand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate