Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu imi ies fotografiile clare, ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Inteleptii vremii nu prea au rezolvat dilema, insa unul dintre ei iti poate zice ce am facut eu: am preferat pe wide kitul, nu e asa esential sa fie luminos sau prea perfect, conteaza sa fie wide, iar pe tele e mai bun ceva luminos gen 70-200 f2.8, iar daca se cere neaparat iei un fix luminos ieftin, pt. gust. In general n-am o problema sa le car pe toate, iar de schimbat dureaza 2 sec. Nu prea imi da cu virgula vreo situatie foto, ai detoate, cu o exceptie - comoditatea. Parerea mea.

Edited by crokodilu, 11 January 2016 - 23:31.


#2
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Mai am o intrebare. La obiectivele care au deficiente de focalizare ... back sau front ... se maninfesta si cand focalizeaza la infinit? Sau doar cand focalizeaza pe un anumit subiect ... pana in infinit?

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Cum focalizezi tu pe infinit?
Daca ai probleme cu focalizarea poti incerca cu hiperfocala, asta daca nu il duci la reglat in service.

Edited by crokodilu, 11 January 2016 - 23:36.


#4
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
La peisaje ... aparatul focalizeaza la infinit, nu? Ma refer la Af

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatul focalizeaza pe niste detalii/contraste, "infinit" nu exista definit undeva.

Edited by crokodilu, 11 January 2016 - 23:53.


#6
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Stiu asta ... dar de exemplu la peisaje ... un munte un lac aflate la o distanta apreciabila ... Af ar trebui sa fie la infinit, nu?

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
S-a inventat doar face detection nu si munte detection. Cum crezi ca stie el ca tu vrei sa pozezi muntele si sa comute pe infinit, care oricum nu exista ca notiune? In plus daca muntele e la infinit, luna si stelele unde sunt, la infinit+1? Nu e range finder sa lucreze cu distante si infiniti.

Edited by crokodilu, 12 January 2016 - 00:06.


#8
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
nu ne intelegem. Nu e normal ca la un landscape sa fie toti subiectii in focus? Adica tot cadrul.

Edited by cozmin13, 12 January 2016 - 06:53.


#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Back/front focus apare pentru diafragme deschise si fotografie la distante mici. Cand fotografiezi peisaje cu f/8-16 si ai un DoF cat China ce mama lu' front/back focus sa mai fie!?!

Edited by DannyMC, 12 January 2016 - 07:03.


#10
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
si daca nu este clara imaginea nici in cazul asta? parca e pe acolo pe langa. atasez o imagine direct de pe card. poate nu vad eu bine

Attached Files



#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu pot sa ma pronunt acum, pe telefon nu e relevant.
Dar... cat de sharp iese o fotografie depinde si de conditiile in care a fost facuta! De exemplu: ce t.ex si ce diafragma s-a folosit, e din mana sau de pe trepied, pe ce s-a facut focalizarea si nu in ultimul rand cat de clara era atmosfera in momentul ala?

Edited by DannyMC, 12 January 2016 - 08:08.


#12
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
A fost facuta in mod A cu diafragma de 7.1. Atmosfera era clara ca era un frig... Focalizarea a fost punct pe varful cu zapada din centru

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ca sa vezi FF/BF trebuie sa vezi unde e defapt focusul, asa poza poate fi neclara din multe motive, in cazul tau unde e clarul?. Desi nu e foarte sharp totusi pare relativ ok, iar daca ii dai un resize+usm e si mai ok.

Edited by crokodilu, 12 January 2016 - 10:10.


#14
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Nu stiu exact dar cred ca e exact in mijlocul ei atat timp cat focalizarea e pe punct si il folosesc pe cel din centru. Asta gandindu-ma logic ca nu mai retin exact. Asa arata o imagine de 24 mpx? E d5200. Pai daca incerci sa faci chiar si cel mai mic crop ... atunci ce iese? Mie imi pare blurata, pixelata etc

Nu cred ca pot vorbi de bf/ff la imagini landscape dar nu pare sharp, clara ... parca este defocalizata in integritatea ei. Ma insel? Poate vad eu rau

#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu stiu ce sa zic, nici atmosfera asta nu e chiar perfecta cum se crede, nici ob. tau nu o fi asa bun, incearca poate gasesti un altul sa testezi comparativ, vreun coleg prin zona ceva. Eu nu pot sa-ti dau un verdict, poate fi orice, de la user error la eroare fatala de AF din aparat. Cum fac eu: daca o poza iese soft, dau usm+resize+sharp si rezolva cam 99% din cazuri, iar daca bagi si o saturatie deja o poti pune pe feisbuk, ai likeuri garantate.

Quote

Nu cred ca pot vorbi de bf/ff la imagini landscape dar
Nu-mi dau seama dece nu putem vorbi de bf/ff, daca focusezi pe munte dar el defapt trece dincolo sau focuseaza la 2 m, cred ca iese soft muntele.

Ai incercat si la f/11 sau mai inchis, la fel iese?

Edited by crokodilu, 12 January 2016 - 11:33.


#16
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Spuneam ca nu pot vb de bf/ff pentru ca nu stiu daca poti sa-ti dai seama in cazul asta. Nu-i ca la chart. Am incercat si cu diafragma mai inchisa si la fel. Chestia e ca niciodata nu am fost multumit de rezultate. Editata ... orice imagine poate iesi mai bine, dar eu cred ca ar trebui sa iasa mai bine ca la o compacta ca pana la urma e dslr. Nu e vb de pus pe vreun site ... e ca trebuie sa-mi placa ce iese. Adica imaginile facute cu compacta sau cu bridge ies mult mai clare

Nu ma intelegeti gresit ... dar nu cred ca aste normal ca o compacta sa aiba o claritate mai buna decat un dslr

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Adica imaginile facute cu compacta sau cu bridge ies mult mai clare
De aceea am insistat mai devreme, ramai pe brigi daca esti multumit, dar tu nu batman batman.

O fi o lamaie de obiectiv, ai garantie la el?

Edited by crokodilu, 12 January 2016 - 12:47.


#18
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Deci, cozmin pune o imagine de 2400 x 1600 fara exif la compresie de forum si se plange de lipsa de claritate?

Hai sa respiram putin si sa vedem daca troleaza omul sau nu.

Fara o imagine de 24mpx cu exif intact (pusa pe dropbox) eu unul nu mi-as bate capul cu plangerile astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate