Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Studiul biblic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 19 ianuarie 2016 - 09:15, said:

lasa prostiile cu cartile scrise de altii ca dovedesti ca nu ai incredere in Dumnezeu sa te invete si sa-ti arate.
Ce ti-a aratat tie Dumnezeu? Ce te-a invatat? Spune-mi si mie ce ai vazut si alti nu, numai tu?

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 19 ianuarie 2016 - 13:07, said:

Ce ti-a aratat tie Dumnezeu? Ce te-a invatat? Spune-mi si mie ce ai vazut si alti nu, numai tu?

Daca ti-as zice ca mi-a aratat cevalegat de 36, 12, ai fi innebunit de bucurie, este? Sa fiu si eu ignorant ca tine si sa aduc argumente EXTERNE Scripturii si sa fiu sub blestemul lui Dumnezeu.....

#39
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postzexelica, on 20 ianuarie 2016 - 20:05, said:

Sa fiu si eu ignorant ca tine si sa aduc argumente EXTERNE Scripturii si sa fiu sub blestemul lui Dumnezeu.....

ce facem stimablie , ne intoarcem la  vechea invatatura iudaica? unde daaca faci bine Dumnezeu te rasplateste si daca faci rele Dumnezeu iti da nasoale?

Isus ne spune ca Dumnezeu da soare si peste ce buni  si peste cei rai  si da ploaie si peste cei drepti si peste cei nedrepti

#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postlacrimidedor, on 10 ianuarie 2016 - 22:18, said:

Era odata un desene animat cartea cartilor, mama zice ca era superfain......
Era fain pentru copilasi si fetite...  http://www.dailymoti...-eva_shortfilms
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VUHfA5XN93s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.google.r...tbm=vid&start=0

Edited by barbu78, 20 January 2016 - 21:47.


#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 10:59, said:

Am luat carti crestine duhovnicesti(ortodoxe,catolice si neoprotestante) unele cu sfaturi si invataturi si altele de STUDIU BIBLIC,altele despre studiul vietii lui Iisus,despre Iisus etc
asadar, avand la greu ce citi, vreo 3 ani nu o sa mai ai ai timp sa deschizi topice pe SP, da?Posted Image

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJhonLocke, on 20 ianuarie 2016 - 21:05, said:


ce facem stimablie , ne intoarcem la  vechea invatatura iudaica? unde daaca faci bine Dumnezeu te rasplateste si daca faci rele Dumnezeu iti da nasoale?

Isus ne spune ca Dumnezeu da soare si peste ce buni  si peste cei rai  si da ploaie si peste cei drepti si peste cei nedrepti

Ce inseamna soare si ploaie, stimabile? Dumnezeu este numai Dumnezeul celor drepti? Pacatosii nu au raspundere? Cuvantul (ploaia - Deut 32:2) nu este la dispozitia tuturor?
Iar invatatura "iudaica" nu este crestina? VT e pt iudei si NT pt crestini, cumva?

2 Timotei 3

16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

Ia mai zii......invatatura "iudaica"?

#43
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postzexelica, on 27 ianuarie 2016 - 09:13, said:

Ce inseamna soare si ploaie, stimabile? Dumnezeu este numai Dumnezeul celor drepti? Pacatosii nu au raspundere? Cuvantul (ploaia - Deut 32:2) nu este la dispozitia tuturor?
Iar invatatura "iudaica" nu este crestina? VT e pt iudei si NT pt crestini, cumva?

2 Timotei 3

16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

Ia mai zii......invatatura "iudaica"?

Dumnezeu in VT este o reprezentare  limitata a lui Dumnezeu in contextul istoric, Isus elimina toate preinchipuirile ,

Cine m-a vazut pe mine a vazut pe Tatal (Ioan 14:9)
Matei 5
27 Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: ....
28 Dar Eu vă spun....

deuteronomul 11:
10 Căci ţara în stăpânirea căreia vei intra nu este ca ţara Egiptului, din care aţi ieşit, unde* îţi aruncai sămânţa în ogoare şi le udai cu piciorul ca pe o grădină de zarzavat.
11 Ţara* pe care o veţi stăpâni este o ţară cu munţi şi văi, care se adapă din ploaia cerului;

evreii credeau ca ploaia vine doar daca sunt cuminti si daca nu vine seceta .

Isus demitologizeaza conceptul asta . si spune ca ploaia e lasata ca un fenomen naturala : si peste cei buni si peste cei rai !


la vremea cand scria Pavel epistolele   nu erau scrise nici macar evanghelile   , exista doar canonul  vechiului testament . oricine primise  epistola lui Pavel si citea  se ducea cu gandul la lege si la prooroci .


deci invatatura iudaica nu e pt crestini , ca crestininul nu e  slujitor al slovei

2corinteni3:

6 care ne-a şi făcut în stare să fim slujitori* ai unui legământ** nou, nu al slovei†, ci al Duhului, căci slova†† omoară, dar*† Duhul dă viaţa.
7 Acum, dacă slujba* aducătoare de moarte, scrisă** şi săpată în pietre, era cu atâta slavă încât† fiii lui Israel nu puteau să-şi pironească ochii asupra feţei lui Moise din pricina strălucirii feţei lui, măcar că strălucirea aceasta era trecătoare,

nu  mai slujim un scris pe foaie ca Iudei .

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostJhonLocke, on 27 ianuarie 2016 - 11:42, said:

evreii credeau ca ploaia vine doar daca sunt cuminti si daca nu vine seceta .

Isus demitologizeaza conceptul asta .

70 X 7 X  Posted Image

dupa cum scrie:

"Cerul deasupra capului tau va fi de arama, si pamantul sub tine va fi de fier. (Deut.28:23)"

"Cand voi inchide cerul si nu va fi ploaie, cand voi porunci lacustelor sa manance tara, cand voi trimite ciuma in poporul Meu: daca poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga si va cauta fata Mea, si se va abate de la caile lui rele - il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul si-i voi tamadui tara."

Edited by Dude_2nd, 01 February 2016 - 20:42.


#45
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View PostDude_2nd, on 01 februarie 2016 - 20:36, said:

70 X 7 X  Posted Image

dupa cum scrie:

"Cerul deasupra capului tau va fi de arama, si pamantul sub tine va fi de fier. (Deut.28:23)"

"Cand voi inchide cerul si nu va fi ploaie, cand voi porunci lacustelor sa manance tara, cand voi trimite ciuma in poporul Meu: daca poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga si va cauta fata Mea, si se va abate de la caile lui rele - il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul si-i voi tamadui tara."

nu inteleg ce vrei sa arati cu asta ..

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostJhonLocke, on 01 februarie 2016 - 23:44, said:

nu inteleg ce vrei sa arati cu asta ..
ca una dintre pedepsele lui Dumnezeu asupra omenirii pacatoase, este lipsa ploii, seceta.

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJhonLocke, on 27 ianuarie 2016 - 11:42, said:

Dumnezeu in VT este o reprezentare  limitata a lui Dumnezeu in contextul istoric, Isus elimina toate preinchipuirile ,
nu  mai slujim un scris pe foaie ca Iudei .
Asta vrea sa insemne ca NU MAI EXISTA INTELES DUHOVNICESC? Ca asta discutam. Restul, filozofie omeneasca. Ia compara duhovniceste cu duhovniceste conform 1 Corinteni 2:13 si lasa aprecierile personale.

#48
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postzexelica, on 03 februarie 2016 - 07:40, said:

Asta vrea sa insemne ca NU MAI EXISTA INTELES DUHOVNICESC? Ca asta discutam. Restul, filozofie omeneasca. Ia compara duhovniceste cu duhovniceste conform 1 Corinteni 2:13 si lasa aprecierile personale.

si in functie de ce iei intelesul duhovnicesc al scripturii?

P.S,
David avea aprecieri personale si e numit "om dupa inima Mea" , Habacuc  avea aprecieri personale . Iona avea ....
Dumnezeu nu creaza roboti !

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostJhonLocke, on 03 februarie 2016 - 12:27, said:

si in functie de ce iei intelesul duhovnicesc al scripturii?
In functie de RESTUL Scripturii, nu de ce cerd eu ca inseamna. Citeste si tu in Biblie unde te invata cum sa studiezi, cum sa cauti intelepciunea, inavtatura.

Quote

P.S,
David avea aprecieri personale si e numit "om dupa inima Mea" , Habacuc  avea aprecieri personale . Iona avea ....
Dumnezeu nu creaza roboti !
Stimabile, conform Scripturii, tot ce faci bun este numai de la Dumnezeu.

Geneza 20
6. Dumnezeu i-a zis in vis: "Stiu si Eu ca ai lucrat cu inima curata: de aceea te-am si ferit sa pacatuiesti impotriva Mea. Iata de ce n-am ingaduit sa te atingi de ea.

Ezechiel 36

27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

Filipeni 2

13. Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea.

Si magarul a vorbit, stimabile. Dar acolo vad ca poti sa intelegi ca daca nu-l FACEA Dumnezeu, nu avea cum sa vorbeasca.

2 Peter 1
21 For the prophecy came not in old time by the will of man: but holy men of God spake as they were moved by the Holy Ghost.

Vad ca-ti plac tare comentariile la liber fara macar sa citesti si sa studiezi subiectul, stimabile. Esti ori "robotelul" pacatului

Romani 7

19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!
20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.

ori "robotelul" lui Dumnezeu. Nu convine mandriei pacatosilor, stiu, sa recunoasca ca numai Dumnezeu da ora exacta.....

La asta cu pacatul care te face sa faci vad ca nu comentezi, ca sa te poti minti singur ca nu esti tu ala care pacatuiesti, nu? Dar la savarina imediat te bagi, sa te dai mare, nu?

Edited by zexelica, 15 March 2016 - 13:54.


#50
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postzexelica, on 20 ianuarie 2016 - 20:05, said:

Daca ti-as zice ca mi-a aratat cevalegat de 36, 12, ai fi innebunit de bucurie, este? Sa fiu si eu ignorant ca tine si sa aduc argumente EXTERNE Scripturii si sa fiu sub blestemul lui Dumnezeu.....

tare logica asta circulară....

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDaculScoril0, on 31 martie 2016 - 08:31, said:

tare logica asta circulară....
Mda....nu ai voie sa argumentezi decat comparand Scriptura cu Scriptura. Daca argumentez la matematica cu biologie, imi sariti in cap. Dar la Scriptura, unde habarnismul este general, bagati din top cum visati fiecare noaptea sau cum va canta popii.

#52
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 15 martie 2016 - 13:50, said:


Romani 7

19. Caci binele pe care vreau sa-l fac, nu-l fac, ci raul pe care nu vreau sa-l fac, iata ce fac!
20. Si daca fac ce nu vreau sa fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci pacatul care locuieste in mine.

ori "robotelul" lui Dumnezeu. Nu convine mandriei pacatosilor, stiu, sa recunoasca ca numai Dumnezeu da ora exacta.....

La asta cu pacatul care te face sa faci vad ca nu comentezi, ca sa te poti minti singur ca nu esti tu ala care pacatuiesti, nu? Dar la savarina imediat te bagi, sa te dai mare, nu?
Daca cineva inca face pacatul inseamna ca dragostea lui(sau de) Dumnezeu inca nu a ajuns in inima lui . Acest pacat se "spala" daca in acele momente are in imagine sangele mielului Divin . Pentru asta e jertfa , sa-ti speli in orice clipa de pacatuire inima invartosata pentru a se curati .

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 16 aprilie 2016 - 16:39, said:

Daca cineva inca face pacatul inseamna ca dragostea lui(sau de) Dumnezeu inca nu a ajuns in inima lui . Acest pacat se "spala" daca in acele momente are in imagine sangele mielului Divin . Pentru asta e jertfa , sa-ti speli in orice clipa de pacatuire inima invartosata pentru a se curati .

Stimabile, Pavel avea Duhul. Insa la mantuire se schimba "inima" omului, nu trupul. Nasterea "din nou" este spirituala, nu trupeasca. Trupul nu va fi mantuit.

#54
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Stimabile, tu ai proba, ai citatul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate