Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Studiul biblic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#19
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
El nu pune la îndoială, El ȘTIE cine e necredincios. De aceea a îngăduit ca Fiul Său, Dl Iisus Cristos să moară pe cruce pentru păcatul nostru, ca până și cei ce îi batjocoresc numele să poată totuși fi mântuiți. Asta este dragostea Lui. Și în acestă zi întoarce și celălalt obraz pentru tine și-ți oferă încă o șansă de pocăință.

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmario_bril, on 10 ianuarie 2016 - 23:30, said:

Ca să o citești, nu. Ca să o pricepi, da. Posted Image

pentru unii așa-i.
Pentru cei care mai și gândesc cu capul lor lectura e suficientă.ș

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 10 ianuarie 2016 - 22:16, said:

Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...
Iti trebuie interliniara, sa vezi unde si cum este mai este folosit cuvantul (care poate fi tradus fidel sau nu).
Dupa aceea cauti intelesul duhovnicesc al cuvantului respectiv, analizand toate versurile in care este folosit acel cuvant, adica intelesul ceresc, notiunea cereasca pe care incearca sa o reprezinte (ex painea reprezinta Cuvantul, ploaia tot Cuvantul, sabia tot Cuvantul). Pana la urma vei gasi versul definitie.
Biblia iti explica ce inseamna fiecare cuvant.

Edited by zexelica, 12 January 2016 - 11:06.


#22
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Mi-am luat multe carti crestine de studiu de prin librariile de profil religios,crestin(si ortodoxe si catolice dar si neoprotestante,cartile) si o sa incep sa studiez Biblia si crestinismul si mai ales sa fiu mut mai aproape de Dumnezeu..mai bun ,mai indreptat,mai curat si mai puternic intru Hristos.
Maine ma apuc de studiu.
Numai bucurii sa aveti.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 15 January 2016 - 02:01.


#23
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 15 ianuarie 2016 - 02:01, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Mi-am luat multe carti crestine de studiu de prin librariile de profil religios,crestin(si ortodoxe si catolice dar si neoprotestante,cartile) si o sa incep sa studiez Biblia si crestinismul si mai ales sa fiu mut mai aproape de Dumnezeu..mai bun ,mai indreptat,mai curat si mai puternic intru Hristos.
Maine ma apuc de studiu.
Numai bucurii sa aveti.

Stimabile, ce carti ti-ai luat? Ca inafara de resurse ANALITICE (concordante, dictionare) nu ai nevoie de altceva.

Uite o resursa de inceput http://biblehub.com/hebrew/7676.htm

Ia zii ce alte "resurse" ai gasit? Ca daca iti iei comentarii DESPRE ce scrie ai stricat-o din prima. Ca nici ortodocsii, catolicii sau neoprotestantii nu studiaza Biblia per se. Doar comenteaza DESPRE Biblie in lumina doctrinei lor. Iti trebuie doar interliniara, ca sa vezi ce cuvant este folosit in textul original, iar acel cuvant trebuie sa-l cauti in toate versurile in care mai este folosit. Biblia il va folofsi de atatea ori incat iti explica sensul cuvantului si intelesul duhovnicesc, adica realitatea spirituala care Dumnezeu vrea s-o reflecte prin acel cuvant.

Si, ca sa vezi ca am dreptate, ia cauta tu prin "resursele" alea versurile care stau la baza principiului studiului lor. Nu o sa gasesti. Inainte sa studiezi trebuie sa cauti in Biblie CUM sa studiezi, ca sa nu te gasesti pacatuind. Ai cautat in Biblie CE TREBUIE SA FACI ca sa studiezi? Ca sint reguli clare.

Mai mult, daca ai Duhul, da-i bataie la treaba. Dar daca inca nu-l ai? Cum crezi tu ca vei reusi sa intelegi Biblia cu duhul lumii? Ia vezi tu ce scrie p-aici.

1 Corinteni 2

7. Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci,

8. si pe care n-a cunoscut-o niciunul din fruntasii veacului acestuia; caci, daca ar fi cunoscut-o, n-ar fi rastignit pe Domnul slavei.

9. Dar, dupa cum este scris: "Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit, asa sunt lucrurile pe care le-a pregatit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."

10. Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu.

11. In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu.

12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.

13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.

15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

16. Caci "cine a cunoscut gandul Domnului, ca sa-I poata da invatatura?" Noi insa avem gandul lui Hristos.

Citeste, stimabile, Biblia, pana realizezi ca nu esti bun, nu ai dreptul la nimic si ca totul vine numai de la Dumnezeu. Dupa aia poti incepe sa studiezi.

Edited by zexelica, 16 January 2016 - 09:48.


#24
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Am luat carti crestine duhovnicesti(ortodoxe,catolice si neoprotestante) unele cu sfaturi si invataturi si altele de STUDIU BIBLIC,altele despre studiul vietii lui Iisus,despre Iisus etc
De exemplu am cartea''Viata lui Iisus'' (sau mai este numita Hristos,Lumina lumii) de Ellen White..E foarte complexa si apreciata cica.
Mai am carti duhovnicesti de ale Sfintilor ortodocsi(de exemplu Sf.Nectarie)..si unele cu calugari,preoti(Arsenie Boca de exemplu)...unele filozofico-crestine,altele despre cum sa ai o relatie spirituala cu Dumnezeu,Iisus etc
Altele sunt de teologie sau de psihoterapie..
Deocamdata incep sa citesc Biblia,Noul Testament si ma folosesc si de cele de studiu biblic..ortodoxe,catolice,neoprotestante etc
Mai am si unele de la Rhema literature distributors(sunt 7 carti gratuite pe care le poate comanda oricine) care la fel iti spune despre intelegerea si studiul Bibliei..
Am destule carti de toate felurile crestine..Posted Image Ideea e sa ma apuc indata sa studiez ,sa cercetez ,sa ma apropii de Dumnezeu si sa Ii cunosc extrem de bine viata lui Iisus..
Dar la cate carti mi-a luat,mi-e frica sa nu mor si  sa  nu mai apuc sa le citesc pe toate ...Posted Image))))Doamne fereste.

Dictionare biblice nu am..Posted Image

Si o sa ma rog pentru intelegerea Bibliei..sper sa ma ajute Dumnezeu.

Multumesc de site.O sa ma uit pe el indata.
Posted Image

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 16 January 2016 - 10:59.


#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Încă ceva: analizează selectiv autorii cărților respective, nu prin prisma audienței acestora, ci mai degrabă prin competențele lor din domeniul teologic. Posted Image

Cât privește dicționarele biblice, nu-ți folosesc oricum, să știi.

Edited by mario_bril, 16 January 2016 - 13:37.


#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 10:59, said:

Am luat carti crestine duhovnicesti(ortodoxe,catolice si neoprotestante) unele cu sfaturi si invataturi si altele de STUDIU BIBLIC,altele despre studiul vietii lui Iisus,despre Iisus etc
De exemplu am cartea''Viata lui Iisus'' (sau mai este numita Hristos,Lumina lumii) de Ellen White..E foarte complexa si apreciata cica.
Mai am carti duhovnicesti de ale Sfintilor ortodocsi(de exemplu Sf.Nectarie)..si unele cu calugari,preoti(Arsenie Boca de exemplu)...unele filozofico-crestine,altele despre cum sa ai o relatie spirituala cu Dumnezeu,Iisus etc
Altele sunt de teologie sau de psihoterapie..
Deocamdata incep sa citesc Biblia,Noul Testament si ma folosesc si de cele de studiu biblic..ortodoxe,catolice,neoprotestante etc
Mai am si unele de la Rhema literature distributors(sunt 7 carti gratuite pe care le poate comanda oricine) care la fel iti spune despre intelegerea si studiul Bibliei..
Am destule carti de toate felurile crestine..Posted Image Ideea e sa ma apuc indata sa studiez ,sa cercetez ,sa ma apropii de Dumnezeu si sa Ii cunosc extrem de bine viata lui Iisus..
Dar la cate carti mi-a luat,mi-e frica sa nu mor si  sa  nu mai apuc sa le citesc pe toate ...Posted Image))))Doamne fereste.

Dictionare biblice nu am..Posted Image

Si o sa ma rog pentru intelegerea Bibliei..sper sa ma ajute Dumnezeu.

Multumesc de site.O sa ma uit pe el indata.
Posted Image

Mai bine dai cartile alea la maculatura, stimabile. Filozofie si comentarii la liber, nimic despre STUDIU. Citeste intai Biblia si daca lasi prostiile scrise de altii poate o sa si intelegi. Nu trebuie sa te iei dupa nimeni, in studiul biblic sunt folositoare doar resurse ANALITICE. Biblia explica Biblia, nu omul. Cu ajutorul interliniarei si a concordantei gasesti unde in Biblie sunt folosite cuvintele pe care le cauti, explicatia o gasesti intr-unul din versurile in care apare acel cuvant, nu cum fac teologii care-ti spun ei sec "se refera".....Insa vad ca esti deja setat si....pe un drum gresit.

Edited by zexelica, 16 January 2016 - 14:13.


#27
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
De ce pe un drum gresit?
Tu cum ai inteles Biblia?Esti ateu sau agnostic cumva si ai inteles Biblia din perspectiva lor?Intreb si eu.
Nu cred ca sunt pe un drum gresit daca vreau sa ma apropii de Dumnezeu si sa studiez Biblia..

@ Mario_bril . Mersi  frumos pentru sfaturi.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 16 January 2016 - 14:49.


#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 14:43, said:

De ce pe un drum gresit?
Tu cum ai inteles Biblia?Esti ateu sau agnostic cumva si ai inteles Biblia din perspectiva lor?Intreb si eu.
Nu cred ca sunt pe un drum gresit daca vreau sa ma apropii de Dumnezeu si sa studiez Biblia..

@ Mario_bril . Mersi  frumos pentru sfaturi.
In biblie vei descoperi in VT  cum dumnezeul acestui veac (Satan) incearca sa supuna si domine omenirea impunandu-le tot felul de aberatii de genul :omorarea cu pietre a  celor care curvesc , in timpul lui isus a fost adus la EL o adultera care a fost prinsa asupra faptului . Culmea e ca in acel episod cu isus aduc doar pe femeie la judecataa , barbatul lipseste din peisaj . Aceia care au adus pe adultera  in fata lui isus puneau in aplicare legile  dumnezeului acestui veac . Daca cu adevarat vrei sa cunosti poe Dumnezeu  (Creatorul, Tatal ceresc ) citeste lucrarea "Calea catre Hristos )  inainte de a citi biblia intreaga  . Cititul bibliei sa-l incepi neaparat cu  NT  , si apoi sa opservi toate descrierile abominabile din  VT ca venind de la dumnezeul acestui veac . Pentru a te convinge de acest adevar analizeaza cu atentie Luca 4 .

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 16 ianuarie 2016 - 16:27, said:

In biblie vei descoperi in VT  cum dumnezeul acestui veac (Satan) incearca sa supuna si domine omenirea impunandu-le tot felul de aberatii de genul :omorarea cu pietre a  celor care curvesc , in timpul lui isus a fost adus la EL o adultera care a fost prinsa asupra faptului . Culmea e ca in acel episod cu isus aduc doar pe femeie la judecataa , barbatul lipseste din peisaj . Aceia care au adus pe adultera  in fata lui isus puneau in aplicare legile  dumnezeului acestui veac . Daca cu adevarat vrei sa cunosti poe Dumnezeu  (Creatorul, Tatal ceresc ) citeste lucrarea "Calea catre Hristos )  inainte de a citi biblia intreaga  . Cititul bibliei sa-l incepi neaparat cu  NT  , si apoi sa opservi toate descrierile abominabile din  VT ca venind de la dumnezeul acestui veac . Pentru a te convinge de acest adevar analizeaza cu atentie Luca 4 .
@Alin
Ar fi de râs, dacă săracul Paco nu le-ar spune așa, din convingere.

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 16 ianuarie 2016 - 14:43, said:

De ce pe un drum gresit?
Tu cum ai inteles Biblia?Esti ateu sau agnostic cumva si ai inteles Biblia din perspectiva lor?Intreb si eu.
Nu cred ca sunt pe un drum gresit daca vreau sa ma apropii de Dumnezeu si sa studiez Biblia..

@ Mario_bril . Mersi  frumos pentru sfaturi.

Stimabile, eu sunt crestin si studiez Scriptura de ani buni.
Esti pe un drum gresit deoarece iti trebuie ALTE surse decat Cuvantul lui Dumnezeu. Adica tu vrei sa te increzi in ce zice UN OM in loc sa te increzi in ce zice Dumnezeu.

Ieremia 17
5. Asa vorbeste Domnul: "Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul!

Resursa analitica nu are input uman, cum nici lexiconul.

Iar eu Biblia...am inteles-o in felul urmator: nu sunt bun, nu sunt in stare de nimic, nu pot face nimic bun de la mine insumi. Numai si numai datorita lui Dumnezeu de intampla ceva bun.
In cartile bisericesti gasesti contrariul, in care se da slava omului.

#31
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Uitati ce mi-am mai luat(gratuit) pentru studiu biblic si intelegerea Cuvantului lui Dumnezeu:


https://www.rhemaboo...hristian-books/

7 carti,le-am rasfoit,par okey,bine argumentate biblic,logice si atragatoare,captivante..:)

Voi ce ziceti sunt bune?

Oricum le voi citi dar voiam o parere.

Le multumesc pe aceasta cale celor de la Rhema free literature distributors

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Atentie mare sa nu cazi in extrema cealalta cand descoperi faptele dumnezeului acestui veac si "pasivitatea" Creatorului la atrocitatile comise de unii in numele "Creatorului" .
Autoritatea dumnezeului acestui veac este respectata de Creator si nu intervine , insa lucrul pe care il face cu siguranta este salvarea constintei fiecaruia care isi va preschimba caracterul care devine asemanator cu Fiul Sau .

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 18 ianuarie 2016 - 03:42, said:

Uitati ce mi-am mai luat(gratuit) pentru studiu biblic si intelegerea Cuvantului lui Dumnezeu:


https://www.rhemaboo...hristian-books/

7 carti,le-am rasfoit,par okey,bine argumentate biblic,logice si atragatoare,captivante..Posted Image

Voi ce ziceti sunt bune?

Oricum le voi citi dar voiam o parere.

Le multumesc pe aceasta cale celor de la Rhema free literature distributors
Hai sa luam numai 2 din declaratiile acestui om:

Quote

1I)sus, un Om autentic, a trait pe pamant timp de treizeci si trei de ani si jumatate pentru a-L face cunoscut oamenilor pe Dumnezeu Tatal.
Conform Daniel 9:24-27 si Ezra 7 Hristos s-a nascut in anul 7 BC, an JUBILEU. Deci Hristos a trait vreo 39 de ani si ceva, daca facem o mica socoteala. Prima minciuna.

Quote

2) Sfintii biruitori vor domni cu Cristos in mileniu si toti credinciosii in Cristos vor participa in binecuvantarile divine din Noul Ierusalim in noul cer si noul pamant pentru eternitate.
A doua minciuna este cea cu mileniul. Legarea si dezlegarea lui satan reprezinta duhovniceste cele trei perioade de evanghelizare simbolizate de cele 3 ploi, 3 sarbatori si 3 tipuri de fructe, nu ani literali.

Vezi daca gasesti cuvantul DUHOVNICESTE prin prostiile alea. Iti explica cu proba biblica vreun inteles duhovnicesc? Daca nu, atunci ia vezi ce scrie cine sunt aia care nu inteleg duhovniceste.

1 Corinteni 2

11. In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu.

12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.

13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.

15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

Ia vezi, iti explica el ce scrie in Scriptura? Ca nu are voie. Si iti da intelesul duhovnicesc? Niciodata.

2 Peter 1:20
20 Knowing this first, that no prophecy of the scripture is of any private interpretation.

Nu cumva scrierile contin explicatii gen "se refera"?

Iar faptul ca iti pune si ceva versuri nu inseamna nimic. Si ortodocsii isi motiveaza icoanele cu versuri din VT unde scrie despre heruvimi, adventistii cu versuri despre sabat, etc....
Problema este ca (,) concluzia nu trebuie sa contrazica NIMIC ALTCEVA din Scriptura.

Sau, tu ai facut topicul asta ca sa ne trimiti la pagina cu maculatura aia?

#34
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Nu..
Pe langa cartile  alea de mai care le-am comandat gratuit mai am o gramada de carti de Sf.Parinti ortodocsi sau de autori neoprotestanti(de exemplu E.G.W dar si altii)


Azi insa mi-a daruit un om  de bine  foarte foarte carti electronice gratuite duhovnicesti ortodoxe(precum Cararea Imparatiei de Arsenie Boca sau invataturi de Sf.Nectarie) precum si emisiuni si documentare audio tot de duhovnici romani ,ortodocsi...
Si am aflat de la el ca o carte foarte foarte buna pentru studiul biblic este''Calauza in credinta ortodoxa'' de Parintele Cleopa...

Deci faza e ca am foarte multe carti ortodoxe,catolice ,neoprotestante spirituale si duhovnicesti si acum trebuie sa le citesc,scopul meu este sa ma apropii de Dumnezeu si sa fiu un om mai bun,sa imi indrept viata,sa cresc in virtuti si in calitati si in lucruri pozitive si sa am o relatie spirituala cu Dumnezeu ,sa-L urmez,sa-L ascult ,sa cred in El.
Asta doresc.Atat.


si @zexelica-am o intrebare sper sa nu par indiscret.Tu nu te duci la biserica deloc si totusi te rogi ,studiezi Biblia,crezi in Iisus,esti crestin?scrie acolo la tine''nebisericos'' de asta am intrebat.Ca am pus eu intrebarea aia la ''Taifasuri agreabile'' in care intrebam daca poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci deloc la biserica,dar te rogi acasa si ii urmezi invataturile,citesti Biblia,o studiezi etc..Practic asta vreau sa fac si eu,asta fac si eu,nu prea merg la biserica ortodoxa dar nici la alta de alta confesiune dar cred in Iisus,ma rog si o sa citesc,studiez Biblia si cartile duhovnicesti,spirituale.Poti fi crestin adevarat si daca esti nebisericos?Poti fi placut lui Dumnezeu asa ?

O seara buna si linistita  tuturor.

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 18 January 2016 - 20:10.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Alin, dacă vrei cărți în format electronic, scrie-mi pe MP.

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 18 ianuarie 2016 - 20:09, said:

Nu..
Pe langa cartile  alea de mai care le-am comandat gratuit mai am o gramada de carti de Sf.Parinti ortodocsi sau de autori neoprotestanti(de exemplu E.G.W dar si altii)


Azi insa mi-a daruit un om  de bine  foarte foarte carti electronice gratuite duhovnicesti ortodoxe(precum Cararea Imparatiei de Arsenie Boca sau invataturi de Sf.Nectarie) precum si emisiuni si documentare audio tot de duhovnici romani ,ortodocsi...
Si am aflat de la el ca o carte foarte foarte buna pentru studiul biblic este''Calauza in credinta ortodoxa'' de Parintele Cleopa...

Deci faza e ca am foarte multe carti ortodoxe,catolice ,neoprotestante spirituale si duhovnicesti si acum trebuie sa le citesc,scopul meu este sa ma apropii de Dumnezeu si sa fiu un om mai bun,sa imi indrept viata,sa cresc in virtuti si in calitati si in lucruri pozitive si sa am o relatie spirituala cu Dumnezeu ,sa-L urmez,sa-L ascult ,sa cred in El.
Asta doresc.Atat.


si @zexelica-am o intrebare sper sa nu par indiscret.Tu nu te duci la biserica deloc si totusi te rogi ,studiezi Biblia,crezi in Iisus,esti crestin?scrie acolo la tine''nebisericos'' de asta am intrebat.Ca am pus eu intrebarea aia la ''Taifasuri agreabile'' in care intrebam daca poti fi crestin si placut lui Dumnezeu si daca nu te duci deloc la biserica,dar te rogi acasa si ii urmezi invataturile,citesti Biblia,o studiezi etc..Practic asta vreau sa fac si eu,asta fac si eu,nu prea merg la biserica ortodoxa dar nici la alta de alta confesiune dar cred in Iisus,ma rog si o sa citesc,studiez Biblia si cartile duhovnicesti,spirituale.Poti fi crestin adevarat si daca esti nebisericos?Poti fi placut lui Dumnezeu asa ?

O seara buna si linistita  tuturor.

Stimabile, cartile pe care le iei tu sunt niste COMENTARII DESPRE Biblie. Nu au legatura cu ce trebuie sa faca un crestin care iubeste Cuvantul.
Sau, nu ai incredere in Dumnezeu ca te va invata, iti trebuie ceva pe intelesul tau?

Cu biserica situatia este asa: biserica a fost institutia mandatata de Dumnezeu sa propovaduiasca Evanghelia in toata lumea, in perioada simbolizata de sarbatoarea Cinzecimii (Fapte 2:1) si ploaia timpurie.
Inainte de biserica au fost Abel, Avram, Noe, Enoh si muuuulti altii care sunt cu Dumnezeu si care nu au fost la biserica. La biserica te duci cand este timpul, cat timp este BINECUVANTARE acolo.
In Scriptura mai apare o perioada de evanghelizare simbolizata de ploaia tarzie si sarbatoarea Corturilor, in care adunarea sinagoghi se schimba cu episinagoghi (adunarea cu noi insine).

deci ce am vazut si am auzit, aceea va vestim si voua, ca si voi sa aveti partasie cu noi. Si partasia noastra este cu Tatal si cu Fiul Sau, Isus Hristos. (1Ioan.1:3)

Mandatul crestinului nu s-a modificat, el trebuie sa propovaduiasca Evanghelia numai ca nu se mai aduna fizic cu altii. E mai greu, stiu, mult mai usor era in timpul bisericilor.

Deci, lasa prostiile cu cartile scrise de altii ca dovedesti ca nu ai incredere in Dumnezeu sa te invete si sa-ti arate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate