Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Studiul biblic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
Am mai pus un topic mai demult,as vrea sa citesc si sa studiez Biblia si inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu..desi in momentul asta sunt  crestin ortodox,botezat,insa nu merg la biserica ortodoxa ,nu ma simt bine acolo si pur si simplu...sunt crestin si atat  ,cred in Dumnezeu,in Iisus dar nu sunt de acord cu mersul la biserica regulat si toate acele ritualuri.Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie..(nu si de biserici) dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Posted Image Fara raspunsuri in deradere va rog frumos.
PS:Am mai postat topicul acesta in alta arie dar nu am primit raspunsurile care le asteptam, sa ma lamureasca despre studiul biblic si sa obtin raspunsurile toate intrebarile pe care le-am pus.
As putea sa fac un studiu biblic singur acasa ,cum?Sau e imposibil?Daca nu,cum as putea face un studiu biblic si unde intr--un cadru organizat sau prin corespondenta sau cumva..?Chiar vreau sa intru asa putin in cunoasterea crestinismului in mod complex.


Fara raspunsuri in deradere.

Multumesc anticipat.

#2
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Era odata un desene animat cartea cartilor, mama zice ca era superfain......

#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Topicul ăsta deschis aseară nu-ți mai place?

#4
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Cum sa studiezi Biblia? O deschizi si incepi sa o citesti.

Nu mai bine discuti cu un preot? Mai la sursa de atat nu cred ca te-ai putea duce.

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAbbiex, on 10 ianuarie 2016 - 22:23, said:

Topicul ăsta deschis aseară nu-ți mai place?
vezi ca-ti evadeaza dulaul din poseta şi s-ar putea sa-l intalneasca pe motanul vecinului si sa ti-l manance in timp ce porti grija altora...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 10 January 2016 - 22:36.


#6
gheorghe2000

gheorghe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
ti-ai gasit sa postezi la pocaiti pe forum legat de mersul la biserica
astia sunt notorii legat de extremismul cu mersul regulat la biserica si bible study

sfatul meu e sa te duci la o astfel de biserica de-a lor la bible study, chiar daca esti ortodox
pe motivul ca vrei sa mai inveti cate ceva
nu cred ca iti vor da suturi

legat de studiul bibliei si in ce consta?
se da un grup de oameni care discuta intr-un cerc alaturi de unul cu autoritate in biserica respectiva, care ii ghideaza si le explica ce nu inteleg din versetele bibliei

Edited by gheorghe2000, 10 January 2016 - 22:39.


#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Studiul bibilic se face doar atunci cand ai niscai probleme cu...bibilica.Posted Image

#8
gheorghe2000

gheorghe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.01.2016
-

Edited by gheorghe2000, 10 January 2016 - 22:40.


#9
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Fiind vorba despre o carte, asta impune in primul rand sa o citesti. sau nu poti citi singur si ai nevoie de suporteri?

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Citeste Istoria Religiilor de Eliade, capitolele despre evrei si cresinism. Eu as zice ca e un inceput bun.

#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Poste_miron, on 10 ianuarie 2016 - 23:11, said:

Fiind vorba despre o carte, asta impune in primul rand sa o citesti. sau nu poti citi singur si ai nevoie de suporteri?
Poți să o citești și să nu pricepi mare lucru sau, mai rău, să o înțelegi greșit. Ca atare, îți trebuie o pregătire inițială minimală.

Edited by mario_bril, 10 January 2016 - 23:14.


#12
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
nu-i adevarat. Nu ai 4 ani. O citesti si pe urma discuti despre ce ai citit. Daca asculti inainte, vei absorbi ideile preconcepute ale celui care ti-a explicat. Exact ca la un film, daca-l vezi mai intai, hotarasti singur daca iti place sau nu. Daca auzi mai intai pe altii ca e naspa filmul, s-ar putea ca nici tie sa nu-ti placa. Sau invers.


Repet. E o carte. Eu am citit-o prima oara in clasa a 2-a . Apoi peste ani am mai recitit-o. Nu trebuie sa faci facultate sa citesti o carte. e de ajuns clasa 1-a

Edited by e_miron, 10 January 2016 - 23:24.


#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Poste_miron, on 10 ianuarie 2016 - 23:22, said:

nu-i adevarat. Nu ai 4 ani. O citesti si pe urma discuti despre ce ai citit. Daca asculti inainte, vei absorbi ideile preconcepute ale celui care ti-a explicat. Exact ca la un film, daca-l vezi mai intai, hotarasti singur daca iti place sau nu. Daca auzi mai intai pe altii ca e naspa filmul, s-ar putea ca nici tie sa nu-ti placa. Sau invers.


Repet. E o carte. Eu am citit-o prima oara in clasa a 2-a . Apoi peste ani am mai recitit-o. Nu trebuie sa faci facultate sa citesti o carte. e de ajuns clasa 1-a
Ca să o citești, nu. Ca să o pricepi, da. :yes:

#14
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ce e de priceput la ea?. vechiul testament: omoara pe oricine nu e evreu. Noul testament: da-i cezarului ce-i al cezarului.

Restul e doar subiect pentru stirile de la ora 5: violuri, crime, incesturi, etc. Apa de ploaie.

Winnetou a fost mult mai interesant.

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
„ Cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El există” Fără această cerință minimală Biblia este doar o carte. Fiind un mesaj de la Dumnezeu trebuie înțeles cu ajutorul Lui. Citește-o și roagă-L pe El să te călăuzească.

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Poste_miron, on 10 ianuarie 2016 - 23:33, said:

Ce e de priceput la ea?. vechiul testament: omoara pe oricine nu e evreu. Noul testament: da-i cezarului ce-i al cezarului.
Facepalm_statue.jpg

E clar, dumneata nu ai înțeles absolut nimic, dar afișezi aere de superioritate în privința înțelegerii Bibliei.

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postorlandobarbulescu, on 11 ianuarie 2016 - 02:04, said:

„ Cine se apropie de Dumnezeu trebuie (neaparat) să (si) creadă că El există”!!!??
-De ce oare este necesar ca Dumnezeu sa puna la indoiala credinta oamenilor in existenta sa.?si de ce acei care vor sa traiasca dupa moarte intr-o fericire vesnica.trebuie sa se supuna toata viata fara cracnire unor dogme intunecate si primitive. Nu cumva sant semne ca in ultima vreme Nenea Dumnezeu nu mai e prea sigur de supunerea turmei.Se teme oare ca turmasii o vor lua razna lasand-ul cu buza umflata cu tot cu povestile si amenintarile lui.Ori ce poveste se incheie odata si odata cu ,,incalecatul pe o sa'' se pare ca si vechiile povesti jidovesti cu Adam si Eva,cu Yosua si Yahwe sant tot mai greu de crezut si digerat...Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Posted Image

Edited by Arayan, 11 January 2016 - 11:34.


#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostArayan, on 11 ianuarie 2016 - 11:32, said:

-De ce oare este necesar ca Dumnezeu sa puna la indoiala credinta oamenilor in existenta sa.?
Da' cum ai fi vrut să fie? :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate