Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Câine de pază

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

 d-ardeleanu, on 08 ianuarie 2016 - 12:33, said:

Da, nu ajunge decat la ... peste 140 Kg!!!
https://en.wikipedia...t._Bernard_(dog)
Nu intru in polemica cu tine pt ca vad ca nu cunosti cum poate sa fie un caucazian. Un saint bernard e un mielusel pe langa un caucazian. Da, e impunator dar atat.
Nu exista comparatie la agresivitate intre cei doi sunt diametral opusi.

#20
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
Ma uit pe aici si vad ca recomandarile (mare parte din ele) sunt de caini de tale uriasa +50kg. Eu personal recomand pentru paza: ciobanesc german, ciobanesc belgian si doberman. Astia sunt caini de paza. Ala caucazian de asia si kangalul sunt doar niste animale mari.
Poti sa ai si un metis de pe strada caine de paza, daca il ai de mic si il duci la dresaj incat sa iei macar un BH isi va face treaba bine.

#21
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

 claudiu_1, on 08 ianuarie 2016 - 12:42, said:

Ma uit pe aici si vad ca recomandarile (mare parte din ele) sunt de caini de tale uriasa +50kg. Eu personal recomand pentru paza: ciobanesc german, ciobanesc belgian si doberman. Astia sunt caini de paza. Ala caucazian de asia si kangalul sunt doar niste animale mari.
Poti sa ai si un metis de pe strada caine de paza, daca il ai de mic si il duci la dresaj incat sa iei macar un BH isi va face treaba bine.
Se vede ca nu ai avut un caucazian de paza.
Initiatorul topicului a specificat ca are o curte mare, deci nu vad problema de a aveam un caine ce are peste 50kg.

#22
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
nu mai da quote la postul anterior...
caucazian nu am avut si nici nu o sa am vre-o data. I nschimb am CG (ala de la avatar) si crede-ma.... are 45 de kg 72 de cm (stiu ca e sarit din standard, nu-mi pasa) am luat si BH-ul cu el si nu mi-e teama sa ma intalnesc cu haite de caini sau.... alte animale din categoria grea. Pana la urma .... pentru mine caine de paza =/= masina de ucis. Prefer un caine in care sa am incredere si sa pot umbla cu el fara frica de a fi muscat.... doar ca s-a suparat pe mine.

Edited by claudiu_1, 08 January 2016 - 12:52.


#23
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Raman la parerea ca cel mai bun de paza e caucazianul. Mare, fioros, neinfricat (testat).

#24
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
Stii ce inseamna pe  termen lung mare la un caine?
1. probleme de articulatii
2. mobilitate redusa
3. dezvoltare (mentala) lenta.... aici te las pe tine sa aprofundezi studiul mai departe. Vorbe de genul "'nalt ca bradu', prost ca gardu'" au un sambure de adevar acolo ....
si preferata mea e
4. stii cat se caca un caine xxl fara o alimentatie corecta?

#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 CondreaVali, on 08 ianuarie 2016 - 11:03, said:

Am o curte foarte mare, padoc pentru caini, gazon, etc..(masini).. Ar avea toate conditiile si 10 caini.


#26
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Al meu a trait 12 ani si nu a avut nici o problema din cele enumerate de tine, mai putin partea cu caca care e direct proportionala cu gabaritul.
E un caine fearless, e urias, e impunator. Ce poti sa vrei mai mult de la el? O singura problema vad la el: are un singur stapan, daca stii despre ce vorbesc.

#27
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 claudiu_1, on 08 ianuarie 2016 - 12:42, said:

Ma uit pe aici si vad ca recomandarile (mare parte din ele) sunt de caini de tale uriasa +50kg. Eu personal recomand pentru paza: ciobanesc german, ciobanesc belgian si doberman. Astia sunt caini de paza. Ala caucazian de asia si kangalul sunt doar niste animale mari.
Poti sa ai si un metis de pe strada caine de paza, daca il ai de mic si il duci la dresaj incat sa iei macar un BH isi va face treaba bine.
Eu am avut doberman ca si caine de paza, nu il recomand pentru ca iarna neavand par prea mult nu prea statea pe afara, noroc ca in acelasi timp am avut o catea Samoyede care dormea si in zapada si dadea alarma...de asemenea, dobermanul era uneori agresiv chiar si cu noi, pana l-am castrat...acum am un mioritic, e rau doar cu strainii...

Edited by d-ardeleanu, 08 January 2016 - 13:10.


#28
claudiu_1

claudiu_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 17.10.2008
.... cainele tau putea sa sara un gard de 2.2 metri inaltime? Nu spun ca ciobanescul german e cel mai bun.... sincer eu pentru paza m-as orienta catre cel belgian.... e un fel de pirania.... foarte rapid cu o muscatura devastatoare.... perfect pentru paza.

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 cristy4hiphop, on 08 ianuarie 2016 - 11:31, said:

Golden retriever pentru paza ? Îți garantez eu ca deținător de unu ca e Ăźn aceeași oala cu labradorul la capitolul paza ... adică jucărie vie pentru copii și eventual sa ai cu ce sau cine sa alergi și sa ieși din casa . A și sa te joci și tu ca adult
Pazeste si goldenul in sensul ca navaleste cu cele 40-50 kg pe intrus si nu-l lasa pana nu este mangaiat. Eventual il sufoca cu niste limbi peste nas. As pune niste zambareti dar nu pot de pe tfn.

#30
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Nu ma pricep la caucazieni, singurii doi caucazieni pe care i-am vazut erau ai fostului meu sef, cumparati de pui, crescuti impreuna. El ii tinea pentru impresie artistica, voia sa compenseze ceva probabil. Dihaniile s-au facut cat vacile si in cele din urma au muscat-o pe mama sefului cand le dadea de mancare (ea ii hranea zilnic). Probabil au avut si parte de dresaj prost sau dresaj lipsa, dar mie mi-au displacut intotdeauna cainii aia doi, iar sentimentul asta s-a extins spre toata rasa. Intr-adevar, si perceptia mea fata de ei e aceeasi: niste animale semi-salbatice bune numai de rupt si cam atata.


Pentru paza eu ti-as recomanda sa te uiti si la ciobanescul carpatin. Eu am avut o corcituria de ciobanesc carpatin cu ciobanesc german (aspectul era 99% de carpatin), un caine superb, extrem de inteligent si de loial (probabil a avut norocul sa mosteneasca ce e mai bun din ambele rase).

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Kangal, canecorso, presa canario, rotweiller, caucazian...

#32
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

 claudiu_1, on 08 ianuarie 2016 - 13:10, said:

.... cainele tau putea sa sara un gard de 2.2 metri inaltime? Nu spun ca ciobanescul german e cel mai bun.... sincer eu pentru paza m-as orienta catre cel belgian.... e un fel de pirania.... foarte rapid cu o muscatura devastatoare.... perfect pentru paza.
Pai pt ce sa sara un gard de 2m? El are de pazit o curte imprejmuita. Daca sare din curtea aceea e o problema mare.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Great dane, ciobanesc belgian, german, fila, bandog.

#34
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Eu aș opta pentru Kangal. Este super tare câinele ăsta, dar ai grijă, dacă-ți iei, să-l duci la dresaj de mic. E foarte agresiv, am văzut într-un clip cum ataca un tigru:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dXQtLodaQq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://static1.squarespace.com/static/5040d091e4b0b97fe5a4ad61/t/506faa4f84aefb9a79a5e32c/1349495376738/18e79960.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Frumos câine :)

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 CondreaVali, on 08 ianuarie 2016 - 11:03, said:

Salutare. Acum o luna, imi achizitionasem un ciobanesc de asia centrala in varsta de 6 saptamani. Acum 2 saptamani, in urma unui accident nefericit, a sfarsit sub rotile unei masini. A fost greseala mea deoarece nu l-am tinut in padoc fiindca elimina parazitii. E ok, imi asum, doar eu stiu prin ce am trecut. Acum, dupa ce mi-am revenit cat de cat dupa pierdere, as vrea sa imi iau din nou un caine. Nu m-am decis sa achimb rasa dar vreau sa aud niste pareri din partea voastra. Imi plac foarte mult 3 rase:
1. Ciobanesc de Asia centrala (Alabai)
2. Ciobanesc Caucazian
3. Kangal
Acum, nu stiu ce caine sa iau... Mi-ar placea sa imi fac o pereche. Astept parerea voastra si fe ce nu, o idee de alta rasa. Inafara de caini de lupta. Am o curte foarte mare, padoc pentru caini, gazon, etc... Ar avea toate conditiile si 10 caini.


Mi-as pune gard electrificat

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Kangalul este de 2 feluri: turcesc si kurd. Prea putini crescatori in tara noastra...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate