Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Câine de pază

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016
Salutare. Acum o luna, imi achizitionasem un ciobanesc de asia centrala in varsta de 6 saptamani. Acum 2 saptamani, in urma unui accident nefericit, a sfarsit sub rotile unei masini. A fost greseala mea deoarece nu l-am tinut in padoc fiindca elimina parazitii. E ok, imi asum, doar eu stiu prin ce am trecut. Acum, dupa ce mi-am revenit cat de cat dupa pierdere, as vrea sa imi iau din nou un caine. Nu m-am decis sa achimb rasa dar vreau sa aud niste pareri din partea voastra. Imi plac foarte mult 3 rase:
1. Ciobanesc de Asia centrala (Alabai)
2. Ciobanesc Caucazian
3. Kangal
Acum, nu stiu ce caine sa iau... Mi-ar placea sa imi fac o pereche. Astept parerea voastra si fe ce nu, o idee de alta rasa. Inafara de caini de lupta. Am o curte foarte mare, padoc pentru caini, gazon, etc... Ar avea toate conditiile si 10 caini.
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160108/985f02453b465afdd5dce09015274ed4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
OFF: Cam 8-10 caini sunt la mine in spatele blocului, poate aranjam ceva... eventual colaboram si cu alte blocuri daca ii "rezolvi" pe acestia in 6 saptamani. Posted Image

ON: De ce nu iei un golden retriever?

Edited by LensFlare, 08 January 2016 - 11:23.


#3
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 LensFlare, on 08 ianuarie 2016 - 11:22, said:

Cam 8-10 caini sunt la mine in spatele blocului, poate aranjam ceva... eventual colaboram si cu alte blocuri daca ii "rezolvi" pe acestia in 6 saptamani. :D
���

#4
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 CondreaVali, on 08 ianuarie 2016 - 11:03, said:

3. Kangal
Iti permiti sa intretii un Kangal ?

#5
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 anoniymus, on 08 ianuarie 2016 - 11:28, said:

Iti permiti sa intretii un Kangal ?
Da. Nu este problema cu bugetul, timpul acordat sau orice altceva care ar putea afecta buna crestere.

#6
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Ciobanesc caucazian fara discutie. Pe teritoriul lui nu intra nici un intrus indiferent de ce natura. E neinfricat.

Edited by danyd83, 08 January 2016 - 11:30.


#7
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
Golden retriever pentru paza ? Îți garantez eu ca deținător de unu ca e în aceeași oala cu labradorul la capitolul paza ... adică jucărie vie pentru copii și eventual sa ai cu ce sau cine sa alergi și sa ieși din casa . A și sa te joci și tu ca adult

#8
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 LensFlare, on 08 ianuarie 2016 - 11:22, said:

OFF: Cam 8-10 caini sunt la mine in spatele blocului, poate aranjam ceva... eventual colaboram si cu alte blocuri daca ii "rezolvi" pe acestia in 6 saptamani. Posted Image

ON: De ce nu iei un golden retriever?
Am avut. Vreau ceva mare, puternic si neinfricat.

 danyd83, on 08 ianuarie 2016 - 11:30, said:

Ciobanesc caucazian fara discutie. Pe teritoriul lui nu intra nici un intrus indiferent de ce natura. E neinfricat.
Sunt frumosi, sunt puternici dar am o mica retinere la ei si nu stiu de ce. Ca frumusete si agresivitate sunt de nota 11.

 cristy4hiphop, on 08 ianuarie 2016 - 11:31, said:

Golden retriever pentru paza ? Îți garantez eu ca deținător de unu ca e în aceeași oala cu labradorul la capitolul paza ... adică jucărie vie pentru copii și eventual sa ai cu ce sau cine sa alergi și sa ieși din casa . A și sa te joci și tu ca adult
:))) exact

#9
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Pentru ce iti doresti tu recomand Ciobanescul caucazian :)

#10
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 Drag0n_X, on 08 ianuarie 2016 - 11:34, said:

Pentru ce iti doresti tu recomand Ciobanescul caucazian :)
Reținerea mea spre aceasta rasa, cred ca este din cauza expozitilor, unde este plin de caucazieni. Am scris undeva mai sus ca am o mica retinere privind aceasta rasa, dar nu neg ca nu mi-as achizitiona un pui. Multumesc de sfat. Poti argumenta?

#11
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
Eu zic ca totuși ar merge și un ciobănesc german .  E bun și pentru paza și e foarte bun și dacă ai copii în eventualitatea ca îl dresezi și pot și ei sa se joace cu el și altele  ;)

#12
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Pai tu vrei caine pt paza sau pt expozitii? Caucazianul, dupa parerea mea, e cel mai bun caine de paza. Nimic nu-l sperie, e o bestie. Am detinut unul deci stiu ce vorbesc.

#13
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 cristy4hiphop, on 08 ianuarie 2016 - 11:38, said:

Eu zic ca totuși ar merge și un ciobănesc german .  E bun și pentru paza și e foarte bun și dacă ai copii în eventualitatea ca îl dresezi și pot și ei sa se joace cu el și altele  ;)
Dupa parerea mea, orice caine iubeste copiii. Un vecin a adus un Ciobanesc de Asia centrala din Ungaria, la varsta de 2 ani. Acum are 4 ani, e imens si super agresiv. A si facut pariu pe 4000 de lei ca nu il poate dezlega nimeni. Ei bine, are un nepot de 4 ani care atunci cand vine la el il calareste de numa numa :)))

 danyd83, on 08 ianuarie 2016 - 11:39, said:

Pai tu vrei caine pt paza sau pt expozitii? Caucazianul, dupa parerea mea, e cel mai bun caine de paza. Nimic nu-l sperie, e o bestie. Am detinut unul deci stiu ce vorbesc.
Automat ca imi voi lua un pui cu pedigree, care provine dintr-o linie buna cu care sa ajung si la expozitii.

#14
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
Eu mă refeream la ușurință cu care se poate dresa un ciobănesc german și prin ce ai putea sa faci cu el dacă aiboutina răbdare .. zic eu ca nu chiar orice caine e atât de ușor de dresat .. acum nu știu de alte rase  a pana acum am avut doar un ciobănesc german și acum am un golden retriever cu care nu am avut nevoie de prea multe ore de dresaj cu ei :D și acum golden ul e un caine foarte deștept și ascultător .. bine nu e de paza ca nu mi-a trebuit

Edited by cristy4hiphop, 08 January 2016 - 11:48.


#15
CondreaVali

CondreaVali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.01.2016

 cristy4hiphop, on 08 ianuarie 2016 - 11:46, said:

Eu mă refeream la ușurință cu care se poate dresa un ciobănesc german și prin ce ai putea sa faci cu el dacă aiboutina răbdare .. zic eu ca nu chiar orice caine e atât de ușor de dresat .. acum nu știu de alte rase  a pana acum am avut doar un ciobănesc german și acum am un golden retriever cu care nu am avut nevoie de prea multe ore de dresaj cu ei :D și acum golden ul e un caine foarte deștept și ascultător .. bine nu e de paza ca nu mi-a trebuit
Ai dreptate cu ciobanescul german. Este o rasa, pot sa zic speciala. Ciobanescul german este un caine extrem de loial fata de stapan si te pazeste cu orice pret. Cunosc un caz in care stapanul unui ciobanesc german a fost atacat in padure de mai multi caini de la o stana si ciobanescul lui german i-a sarit in aparare si l-a aparat cu pretul vietii lui. L-au rupt pe aaracul caine dar si-a aparat stapanul. Totusi, nu cred ca optez pentru aceasta rasa. Golden retrieveru' e o rasa, cel putin dupa parerea mea, de divertisment. Sa ai cu cine sa te joci prin curte, padure sau parc, sa iti tina de urat si sa iti care tot ce pri de pe terasa.

#16
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cel mai fioros caine de paza vazut de mine, spre surprinderea mea, a fost un St Bernard urias, legat cu un lant de trageai tancul cu el, in comuna Gradinari jud. Olt!

#17
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013

 d-ardeleanu, on 08 ianuarie 2016 - 12:05, said:

Cel mai fioros caine de paza vazut de mine, spre surprinderea mea, a fost un St Bernard urias, legat cu un lant de trageai tancul cu el, in comuna Gradinari jud. Olt!
O exceptie probabil. Cu un caucazian mergi la sigur.

#18
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 danyd83, on 08 ianuarie 2016 - 12:16, said:

O exceptie probabil. Cu un caucazian mergi la sigur.
Da, nu ajunge decat la ... peste 140 Kg!!!
https://en.wikipedia...t._Bernard_(dog)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate