Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Echivalare studii prin wes.org sau orice alta organizatie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 ihateu, on 11 ianuarie 2016 - 16:15, said:

Actele sunt deja traduse de universitate, presupun ca vor fi ok, voi intreba ca sa nu fie dubii, cand voi ajunge la acel pas.
Pentru legalizare, daca ai un nume in Iasi, desigur. Dar n-ar trebui sa aibe toti acelasi proces? Apreciez oricum.

De care universitate e tradusa?
De cea din Romania?
Ai grija...

Mie in Romania, facultatea de aeronave a fost tradusa, Airship faculty
Aici airships sunt dirijabilele..
E foarte important ca cei carora le trimiti sa gaseasca IMEDIAT corespondenta cursurilor in America.
D-aia am propus sa-ti dau un nene din Canada care face si chestia asta si pe care l-am folosit si eu si mandra.

#20
ihateu

ihateu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.04.2009
Da, traduse de Univ. Al. I. Cuza. Din intamplare am gasit pe internet ca fac si ei, mult mai ieftin. Incercasem deja la un agent de peste strada unde lucrez si mi-am facut mii de nervi cand am ajuns acasa. L-am facut de cacao de fata cu cei din jur si mi-am luat banii inapoi ca avea un nivel nici de clasa a 5a. La o adica unii primesc traduceri si facute de tine, dar in 'helul' asta n-am mai vazut... Iar de ce mi-au dat cei de la universitate am fost f. multumita, plus ca mi-au dat 2 copii la acelasi pret.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 ihateu, on 11 ianuarie 2016 - 16:29, said:

Da, traduse de Univ. Al. I. Cuza. Din intamplare am gasit pe internet ca fac si ei, mult mai ieftin. Incercasem deja la un agent de peste strada unde lucrez si mi-am facut mii de nervi cand am ajuns acasa. L-am facut de cacao de fata cu cei din jur si mi-am luat banii inapoi ca avea un nivel nici de clasa a 5a. La o adica unii primesc traduceri si facute de tine, dar in 'helul' asta n-am mai vazut... Iar de ce mi-au dat cei de la universitate am fost f. multumita, plus ca mi-au dat 2 copii la acelasi pret.

Scopul este ca cei care-ti evalueaza foaia matricola sa inteleaga, nu pretul.
Daca te intereseaza omu meu imi spui, te ajut si te pun in legatura cu el.

#22
ihateu

ihateu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 16.04.2009
Asta clar, doar ca m-a socat raportul pret/calitate. Dupa cum am spus, am fost f. multumita de cum a tradus universitatea.
Daca raman la fis-web, ar urma sa le legalizez, daca poti recomanda pe cineva in Iasi.

Edited by ihateu, 11 January 2016 - 17:27.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 ihateu, on 11 ianuarie 2016 - 17:26, said:

Asta clar, doar ca m-a socat raportul pret/calitate. Dupa cum am spus, am fost f. multumita de cum a tradus universitatea.
Daca raman la fis-web, ar urma sa le legalizez, daca poti recomanda pe cineva in Iasi.

Nu, am un om in Canada care se ocupa si de legalizare, desi dupa parerea mea nu trebuie.
Nu as traduce actele in Romania pentru State

#24
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

 ihateu, on 11 ianuarie 2016 - 10:30, said:

Numele institutiei de evaluare, te rog?
Majoritatea scriu pe site ca vor originalele si ca le verifica telefonand universitatea care le-a emis. Contactand unele dintre ele (care nu aveau un numar enorm de plangeri si la care pot plati cu cardul), explicandu-le ca universitatea poate elibera acele adeverinte, sau ca le pot oferi copii legalizate, mi s-a spus de fiecare data ca vor originalele.

Eu v-am dat un exemplu de cum merg (sau mergeau) lucrurile in unele locuri. Ceva de tinut minte sau avut idee ca exista si ca e posibil sa se intalneasca si in alte parti.
Nu am facut "echivalarea diplomei" pentru ca asa ceva a fost irelevant sau fara importanta practica in cazul meu. Veti vedea in timp cum sta treaba in realitate si ca birocratia sau cerintele initiale de admitere in universitati sunt un lucru si practicarea profesiunii altul.
Spor la cautari. Oricum, ceea ce intentionati sa faceti e prea important pentru a cauta lucruri ieftine sau "economii".

#25
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Buna,

Diploma de medic de aici este recunoscuta in vreun stat din SUA? Multumesc de raspunsuri.

O zi fumoasa!

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 zz_top79, on 20 octombrie 2016 - 15:51, said:

Buna,

Diploma de medic de aici este recunoscuta in vreun stat din SUA? Multumesc de raspunsuri.

O zi fumoasa!

diploma de medic este recunoascuta (orice scoala medicala de pe lista WHO este recunoascuta). DAR asta nu iti dreptul la practica.din romania trebuie sa refaci rezidenta. de obicei ai access la zone defavorizate sau spitale din reteaua veteranilor. pt a reface rezidenta trebuie sa dai USMLE-urile si sa te admita vreun spital cu posturi de rezident.

http://www.bing.com/...BCB59368EE33FBD

absolventii in canada cu rezidentiat acolo pt majoritatea specializarilor si in majoritatea statelor nu au probleme. dar tot trebuie sa aiba USMLE-urile luate pt viza de lucru.

#27
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Buna,

Multumesc avenirv daca este mai usor in Canada ma reorientez.

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 zz_top79, on 21 octombrie 2016 - 12:27, said:

Buna,

Multumesc avenirv daca este mai usor in Canada ma reorientez.

am scris ca daca ai facut rezidenta in Canada este infinit mai usor cu conditia sa fii dat USMLE-urile.
problema este sa faci rezidenta in Canada fiind IMG.
in state invatamantul medical (care include si specializarea) este private.
in Canada este subventional de stat deci si locurile de rezidenta sunt tot cu bani de la stat. asa ca statul in principal se ocupa de rezidentii sai .exista un numar de locuri la rezidenta pt IMG (adica numarul de locuri la rezidenta este putintel mai mare decat cel al absolventilor anului acela). dar numai putintel.
documenteaza-te bine in problema aceasta cautand pe internet:
1. mai intai site-urile oficiale
2. parerile celor ce au trecut prin asta
deci ai mult de cautat.

Edited by avenirv, 21 October 2016 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate