Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Una dintre problemele intampinate este cu privire la living. Avand o deschizatura mai mare, trebuie stalp de sustinere si nu stiu care ar fi cea mai buna varianta, nu agreez nici una dintre ele. Mai ok pare cea, parter final, urmeaza sa-im raspunda arhitectul cum ar putea disparea acel stalp din hol. Voi ce parere aveti ? Multumesc

Attached Files



#56
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mie imi place mai mult a doua varianta cam asa ceva o sa am si eu. Cam cum crezi ca vei solutiona acea deschidere (ce fel de usi vei folosi, vrei ceva care sa etanseze, adica sa nu treaca mirosul?) . O sa am si o situatie ca cea descrisa de tine, cu 2 stalpi, dar eu o consider ceva bun, imi creeaza un element care rupe monotonia, eventual il imbrac in lemn masiv sau o piatra ceva si va fi ok. De disparut nu stiu cum ar putea disparea, banuiesc ca dispare daca se mareste grinda de deasupra si automat si stalpii care o sustin. Sincer mie grinzile imi displac mai mult decat stalpii, dar vezi ce zice structuristul cel mai bine.

#57
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Inca nu stiu exact daca ramane cu acele usi intre bucatarie si living. Doresc sa nu treaca deloc mirosul din bucatarie si nici sa nu se prea vada ce faci in bucatarie.
In privinta acelui stalp din hol, mai bine ar fi exact numai stalpul, fara acel perete care sa-mi inchida acel hol. Doresc sa fie cat mai deschis spatiul avut.

#58
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postandreilesan, on 07 ianuarie 2016 - 09:00, said:

Marius, eu nu sunt lingvist si nu stiu dupa care reguli se aproba imprumutul de cuvinte straine, dar in rusa, spre exemplu, acel soarece al calculatorului este numit soarece si nu se rusineaza nimeni. Si sunt o gramada de expresii/cuvinte de acest gen.
Posted Image
Bine acum ce se intampla la rasarit nu e intotdeuna cel mai bun exemplu de luat in consideratie... Acolo preotii sunt poki supusi lui putin si fostului kgb actual fsb, democratia este cea acceptata de putin, media la fel, votul este sublim dar corectitudinea lui lipsesete cu desavarsire,de trait traieste sau moare cine doreste pitikul nu conteaza daca e in mama rasia sau occident,sa fim seriosi...tara aia are marimea pe care o doreste putin nu conteaza ce cred vecinii etc...si tot asa acolo nu se rusineaza nimeni de asta caci este o normalitate la ei... Oamenii rationali prefera totusi exemplele din Lumea Democratica Posted Image

View Postandreilesan, on 07 ianuarie 2016 - 14:24, said:

Bravo! Multumesc ca mi-ai spus, caci d-ta de aici ai vazut si cunoscut mai multe decat cei ce au trecut prin asta.. Posted Image

P.S. Eu am incercat sa te sustin de a nu folosi cuvinte straine in limba romana, dar se pare ca am gresit, am calcat unde nu trebuie. De aici in colo te voi ignora.
Sa intelegem ca adevarul supara asa de tare ? Chiar asa ? Un om inteligent cerceteaza inainte o informatie din mai multe surse pt a afla adevarul ...

Edited by ADAMCLISI-2020, 16 October 2021 - 14:08.


#59
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Buna seara si la multi ani fericiti tuturor. Dupa mai multi ani de ignorat complet acest proiect, ocupat si cu altele, am reluat proiectul si inceperea constructiei.
Dupa un prim stres cu reinoirea autorizatiei de constructie, in prima instanta mi-au cerut PUD la o autorizatie expirata, in Noiembrie 2021 am inceput efectiv startul lucrarii, cu efectuarea catorva modificari de proiect.

Edited by Danielldy, 07 January 2022 - 04:02.


#60
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Am sa revin cu alte comentarii si poze, mai ales dupa ce redescopar cum se pot atasa poze.
Ps. Se pot atasa poze utilizand telefonul mobil?

#61
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Atasez poze cu principalele modificari

Attached Files



#62
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Dupa mai multi ani, impins putin de la spate si de aceasta pandemie, nedorind sa mai stau mult printre straini,am dat efectiv drumul la lucrari. Un drum,sper, cu putine lucruri imprevizibile.

Am finalizat prima etapa din turnarea fundatiei, talpa si prima placa, cea de la pivnita.

Attached Files

  • Attached File  25.jpg   237.7K   59 downloads
  • Attached File  24.jpg   137.39K   60 downloads
  • Attached File  23.jpg   383.95K   53 downloads
  • Attached File  18.jpg   200.52K   59 downloads
  • Attached File  21.jpg   211.83K   70 downloads
  • Attached File  14.jpg   201.54K   69 downloads
  • Attached File  17.jpg   183.12K   79 downloads
  • Attached File  41.jpg   199.04K   68 downloads


#63
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015

View PostDanielldy, on 07 ianuarie 2022 - 13:51, said:

Dupa mai multi ani, impins putin de la spate si de aceasta pandemie, nedorind sa mai stau mult printre straini,am dat efectiv drumul la lucrari. Un drum,sper, cu putine lucruri imprevizibile.

Am finalizat prima etapa din turnarea fundatiei, talpa si prima placa, cea de la pivnita.

Prima etapa, o prima mica problema intampinata. Am dat de un pamant foarte tare, s-au chinuit umpic cei ce au sapat. Dificil pt cine sapa, foarte bine pentru fundatie. Au spus ca asa pamant tare nu au mai intampinat. toata sapatura a durat putin mai bine de 3 zile.

Am finalizat o noua etapa de la pivnita, turnarea zidurilor. fiind inalti si astfel existand o presiune prea mare, s-au turnat in 2 etape. Deocamdata, lucrarea merge repede si bine, spun eu.

Attached Files

  • Attached File  34.jpg   223.78K   63 downloads
  • Attached File  36.jpg   218.04K   54 downloads
  • Attached File  39.jpg   214.76K   56 downloads
  • Attached File  27.jpg   178.17K   56 downloads
  • Attached File  28.jpg   262.57K   51 downloads
  • Attached File  32.jpg   160.25K   51 downloads
  • Attached File  33.jpg   163.44K   45 downloads


#64
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
O noua etapa, zidirea in pivnita si izolarea zidurilor de la subsol.
incepand din 21 Noiembrie, in acest moment ne aflam in acest stadiu, lucrand la placa pt cota 0.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   91.08K   54 downloads
  • Attached File  2.jpg   131.16K   59 downloads
  • Attached File  3.jpg   109.2K   62 downloads
  • Attached File  4.jpg   99.46K   55 downloads
  • Attached File  6.jpg   118.22K   58 downloads
  • Attached File  9.jpg   113.86K   54 downloads


#65
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Atat cat vremea ne permite, lucrarile inainteaza intr-un ritm bun.

Attached Files



#66
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Joi, in cam ultima zi cu +grade din aceasta perioada, am reusit sa torn placa de cata 0.
Caramida este cumparata, am optat pt porotherm 38, fierul pt placa de la etaj comandat, urmeaza in aceste zile sa comand si tigla. In urma unei discutii cu reprezentantul de vanzari de unde comand materialele in Sibiu, se vor scumpi din nou toate in aceasta perioada.
Betonul turnat pt placa 0 a fost deja scumpit.
Chiar daca mai este putin pana acolo, deja ma gandesc la izolarea buna a acoperisului. In Romania este disponibil sistemul Pavatex de izolare a acoperisului? Dupa o simpla cautare nu am gasit.

#67
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Care e ideea din spatele alegerii caramizii de 38?
Stalpii de beton ce grosime au?

Parerea mea e ca nu se justifica sa pierzi suprafata cu asa caramida groasa, daca pui acea grosime la izolatie esti mult mai castigat, orice caramida iti ofera suficienta inertie termica.

#68
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Am ales caramida de 38 pt o izolatie cat mai buna, voi opta si pt izolatie cu vata bazaltica de 15. Am un frate, vecin cu mine, aceleasi alegeri a facut si este f multumit,consum f mic de energie, caldura mare. Nu pierd mult din teren, insesizabil, am ~900m2.
Dorinta mea este de a folosi cam cele mai bune si eficiente produse de pe piata, acolo unde se poate si diferenta de pret nu este f mare.

#69
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Caramida de 38 si izolatie de 15, caldura mereu setata pe cel putin 25°C, iarna trecuta nu a platit mai mult de 250lei gazul pe luna, casa cu amprenta de 110m2. Doresc sa fac o casa ca pt mine, de aceea incerc sa folosesc mai mult chiar decat este suficient. Dumnezeu sa-mi de-a sanatate si putere de munca si o voi termina, sper, cat mai curand.

#70
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDanielldy, on 25 ianuarie 2022 - 00:45, said:

cele mai bune si eficiente produse de pe piata
Vata bazaltica izoleaza mult mai bine decat caramida, atat termic cat si fonic.

Termic, 5 cm de vata izoleaza cam ca 17.5 cm de caramida

Ca termoizolatie iesi mai bine cu caramida de 30 peste care pui 20 cm de vata.

View PostDanielldy, on 25 ianuarie 2022 - 01:27, said:

iarna trecuta nu a platit mai mult de 250lei gazul pe luna
Iarna trecuta, gazul era 0.12 lei / kWh.
Acum e 0.45 lei / kWh la contract cu pret variabil sau 0.60 lei / kWh la contract cu pret fix.

Edited by kolfleading, 25 January 2022 - 08:40.


#71
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E buna alegerea nu critic doar ca principiul eficientei energetice e sa ai izolatia groasa nu structura groasa.
In ziua de azi caramida nu e cea mai utilizata pentru capacitatile ei de izolare termica cum era considerata pe vremuri. Ea mai are proprietati de izolare fonica mai ales cand vine vorba intre camere, are rezistenta structurala bunicica, nu are probleme cu migratia vaporilor de apa din casa, poti prinde lucruri grele pe pereti, are inertie termica dand senzatie de casa calduroasa etc.

E clar ca suprafata pierduta nu se vede la curte in cazul tau, dar se simte la buzunar si la ochi prin pierdera suprafetei utile a casei / marirea suprafetei construite.

Daca ai stalpi de 30/30 sau 25/25 as merge pe caramida de 30 respectiv 25. Economia de bani a plasa-o in izolatie si mai groasa de 20cm sa fi sigur ca e la eficienta maxima. Arata si interiorul mai bine daca zidaria e in plan cu stalpii.

Succes!

Edited by danciusergiu84, 25 January 2022 - 09:02.


#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Caramida cu goluri si polistirenul sunt VARZA in ce priveste izolarea fonica.

Iar la termica, 1 cm vata bazaltica este echivalent 3.5 cm caramida.

Vata bazaltica bate tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate