Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Casa S+P+M Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Buna seara si La toti anii fericiti !!

Din dorinta de a construi o casa si pentru a evita viitoarele neplaceri din necunostinta sau superficialitate, deschid acest topic.

Terenul este situat in Sura Mare, la 5 km de Sibiu, este in suprafata de 860 mp, 21 m l - 41 m L, cu deschiderea la un drum privat de 27 m din L avuta. Terenul avand o inclinatie de ~ 2 m dintre nivelul drumului si punctul cel mai sudic. Daca calculez si cei ~ 50 cm de ridicare peste nivelul drumului, ating o diferenta de ~ 2,5 m.


Casa dorita va fi de 15m / 9,25m cu subsol, parter si mansarda, astfel:

  - subsol: format din 3 incaperi, C.T., masina de spalat si ultima incapere de depozitare.(situate sub hol, living si bucataria de la parter)

  - parter: living 4,6m/5,5m, bucatarie 4/3,75, baie 2,5/2,3, dormitor 3,3/3,75, hol 1,8/3,4 si casa scarii 2,5/3,4 sub care va veni amenajat si o debara.
Lipit de casa se va afla si garajul 4/6.

  - mansarda: 3 dormitoare (3,5/5,5), (3,75/4), (3,3/3,75), balcon si dressing la dormitorul matrimonial 1,2/4, baie 2,3/2,5, birou 1,8/2 si holul.

Zidurile vor fi din caramida, cele exterioare Porotherm 35, interioarele Porotherm 20.

Ca prima tema de dezbatere ar fi dimensiunea si compartimentarea. Ce parere aveti ? Ce alte probleme credeti ca sunt vizibile in aceasta etapa ? Ca si cost, cam la cat ma poate ridica (sau cobora) faza de "rosu" ?

Atasez cateva schite create personal in functie de dorintele avute. O schimbare fata de partea laterala a casei dorite va fi lipsa terasei, ma bate gandul sa fac un foisor cu terasa in apropierea casei. Sunt deschis la discutii constructive.
Multumim !!

Attached Files


Edited by Danielldy, 06 January 2016 - 03:13.


#2
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Nu ai wind fang.

Muta dormitorul matrimonial la parter si conecteaza-l direct la baie.

In plus,daca partea de sus a schitei e nordul,muta garajul pe vest si lasa bucataria pe est.

Nu strica partea de sud cu scarile,pune-le in Nord sau Vest.

Daca caramida nu are si rol de rezistenta mergi pe grosimi mai mici si suplimenteaza izolatia.

Edited by alinmihai1, 06 January 2016 - 03:26.


#3
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Am citit cateva topic'uri interesante. Cam care sunt cele mai interesante si asemanatoare casei dorite de catre mine ? din sutele prezente

 alinmihai1, on 06 ianuarie 2016 - 03:16, said:

Nu ai wind fang.

Muta dormitorul matrimonial la parter si conecteaza-l direct la baie.

In plus,daca partea de sus a schitei e nordul,muta garajul pe vest si lasa bucataria pe est.

Nu stiu inca exact cum voi pozitiona casa pe teren, dar dupa ideea avuta in acest moment ar veni cei 2,5 m care i-am specificat a fii sub sivelul drumului sa fie pivnita, sub living si bucatarie si cu garajul pozitionat la intrarea in curte. Ori este prea tarziu, sau chiar nu-mi dau seama de este wind fang, cu privire la dormitorul matrimonial ?

#4
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Wind fang-ul este o incapere de trecere situata chiar la intrare pentru a nu permite frigului/caldurii sa intre direct in casa,o incapere unde poti lasa incaltamintea,umbrela,etc

Dormitorul matrimonial e mai comod la parter,la batranete nu urci de nebun,iar pana apar copii poti pastra etajul inchis sa nu il incalzesti degeaba,de asemenea pentru confortul doamnei o usa din dormitor direct in baie e ideala fara a exista surpriza sa dea nas in nas cu copii sau oaspetii.


PS.acum am vazut ca iti lipsesc camara si deabaraua,fa cumva si nu le neglija,eventual in locul dormitorului de la parter faci o debara-spalator.

Edited by alinmihai1, 06 January 2016 - 03:43.


#5
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Atasez o schita si cu terenul

 alinmihai1, on 06 ianuarie 2016 - 03:40, said:

Wind fang-ul este o incapere de trecere situata chiar la intrare pentru a nu permite frigului/caldurii sa intre direct in casa,o incapere unde poti lasa incaltamintea,umbrela,etc

Dormitorul matrimonial e mai comod la parter,la batranete nu urci de nebun,iar pana apar copii poti pastra etajul inchis sa nu il incalzesti degeaba,de asemenea pentru confortul doamnei o usa din dormitor direct in baie e ideala fara a exista surpriza sa dea nas in nas cu copii sau oaspetii.


PS.acum am vazut ca iti lipsesc camara si deabaraua,fa cumva si nu le neglija,eventual in locul dormitorului de la parter faci o debara-spalator.

Dormitorul matrimonial l-am numit asa ca este mai mare, dar la inceput va fi folosit doar dormitorul de la parter. Debara o sa fie pozitionata sub scari, cred ca este loc suficient la aprox 3,5 m / 2,5 m. Camara inca ma gandesc cum sa o pozitionez, este necesara. Ca si spalatorie => masina de spalat, va fi la subsol, nu pot vedea masina de spalat in bucatarie sau in baie. Multumesc

Attached Files


Edited by Danielldy, 06 January 2016 - 03:58.


#6
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Am uitat de subsol,scuze.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Mult succes in demersul tau, La Multi Ani!, asemenea.

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:27, said:

Nu stiu inca exact cum voi pozitiona casa pe teren,
Dupa parerea mea proiectul trebuie gandit abia dupa ce arhitectul vede terenul si stabiliti care va fi pozitia casei pe teren.

#8
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Urmeaza sa iau legatura cu un arhitect cat de curand, oricum, la terenul detinul sunt doar 2 posibilitati de a pozitiona casa.

#9
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Stii vorba aia... ca socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ. Iti spun eu ca e adevarata... eu sunt Stan Patitul.

Unde sunt punctele cardinale relativ la pozitia terenului? Care e directia pantei? Care sunt retragerile obligatorii fata de limitele terenului?

Daca vrei asa o estimare la rosu, inmulteste suprafata construita totala cu 150 de euro/mp si o sa ai o idee, desi subsolul ala s-ar putea sa te coste mai mult..

#10
Danielldy

Danielldy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.12.2015
Panta terenului este de la drum si spre l si spre L, drumul este deasupra terenului. Retragerile obligatorii sunt doar cele cu privire la geamuri, din cate stiu, 1,9 m fata de proprietatea vecinului so geam.

#11
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Panta terenului este de la drum si spre l si spre L, drumul este deasupra terenului.

Deci casa ta ar veni cumva "in vale" fata de drum... Trebuie sa vezi cum faci cu demisolul/subsolul ala, sa nu se transforme intr-un "bazin de acumulare" pentru apele meteorice.


Quote

Retragerile obligatorii sunt doar cele cu privire la geamuri, din cate stiu, 1,9 m fata de proprietatea vecinului so geam.

Retragerile obligatorii sunt cele prevazute prin certificatul de urbanism, in functie de planul urbanistic zonal.

In general se dau si retrageri fata de drum si fata de limita din spate (opus drumului). La mine de exemplu sunt minim 3m de la drum si minim 5 din spate. Codul civil zice 2m minim de la vecini daca ai ferestre, dar prin C.U. te poate obliga la mai mult.

#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:27, said:

Ori este prea tarziu, sau chiar nu-mi dau seama de este wind fang, cu privire la dormitorul matrimonial ?

Mai pe romaneste, vestibul. Sau antreu. Sau holul de la intrare.
Dar, nah, asa e romanul, pana nu se caca el pe nemteste/englezeste/italieneste etc parca nu-i... iese. Posted Image

Acu' ne pute sa spunem cumparam, toti achizitioneaza in draci, sau vestibul/antreu/hol, e mai cool cu windfangul, sau glucide,pe toti ii vezi cu carbohidratii-n gura, sau sufragerie, mai da-o dreq de sufragerie... living roomul sa traiasca.

Sa folosesti cuvinte care deja exista in limba romana...tz tz tz Posted Image ... prea ca la tara!

L.E. De fapt, am gresit, windfangul nu este echivalentul vestibulului, ci al marchizei.
Ceva de genul asta
[ http://www.tiedt-iden.de/files/369/gallery/20539/large/249775.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by draculescu, 06 January 2016 - 16:14.


#13
Silviu_SIL

Silviu_SIL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 15:01, said:

Urmeaza sa iau legatura cu un arhitect cat de curand, oricum, la terenul detinul sunt doar 2 posibilitati de a pozitiona casa.
Sfat: dute la arhitect fara schite- doar ce ce vrei - nr camere .... etc.

#14
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 15:32, said:

Panta terenului este de la drum si spre l si spre L, drumul este deasupra terenului. Retragerile obligatorii sunt doar cele cu privire la geamuri, din cate stiu, 1,9 m fata de proprietatea vecinului so geam.
Cam asa ceva arata intr-un CU..referitor la POT / CUT, inaltime , distante minime legale..fata de vecini / drum / fata / spate..

Attached Files


Edited by manghels, 06 January 2016 - 16:42.


#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bun venit....

#16
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 draculescu, on 06 ianuarie 2016 - 16:04, said:

Mai pe romaneste, vestibul. Sau antreu. Sau holul de la intrare.
Dar, nah, asa e romanul, pana nu se caca el pe nemteste/englezeste/italieneste etc parca nu-i... iese. Posted Image
Windfang e o denumire foarte sugestiva si exacta pentru scopul acelei incaperi.

#17
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Bafta initiatorului si clasica mea sugestie: renunta la garaj, fa un carport (colegul draculescu are dreptate, si eu cred ca de la atata internet uitam sa scriem corect, ca de citit o carte nu mai poate fi vorba demult), un acoperis pt masina si atat. Absolut toti vecinii sau prietenii care au garaj m-au felicitat pt decizie.

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:10, said:

Buna seara si La toti anii fericiti !!

Din dorinta de a construi o casa si pentru a evita viitoarele neplaceri din necunostinta sau superficialitate, deschid acest topic.

La multi ani si bun venit !

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:10, said:


  - subsol: format din 3 incaperi, C.T., masina de spalat si ultima incapere de depozitare.(situate sub hol, living si bucataria de la parter)
Pentru camera centralei amplasata la subsol - felicitari !

 Danielldy, on 06 ianuarie 2016 - 03:10, said:

Zidurile vor fi din caramida, cele exterioare Porotherm 35, interioarele Porotherm 20.
Zidurile exterioare iti recomand sa le faci de maxim 30cm, daca nu vrei 25cm si sa le plachezi cu 20cm de termoizolant. Nu-ti va parea rau.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate