Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Turcia - Georgia ( +info din zona caucaz )

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Vize, si cam fac spume americanii si canadienii cand vad stampile de iran. Bine, eu pot trece cu pasaport maghiar :lol:
Mie imi e frica de rusia, ma feresc cat pot. Si de israel.

In seara asta trebuie sa decid, impreuna cu colega mea de lucru, cand plec in georgia.

25apr-03mai sau 29apr-07mai

Credeti ca as avea timp de dat o fuga la dogubayazit din georgia?

Ma :shit: in granita turcilor cu armenia.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca nu pot fi altfel decat batut in cap, m-am gandit ca n-ar fi rau sa dau o vizita la Cappadocia in excursia mea din Caucaz (Kazbegi), chit ca-i hat taman in capatul alalalt la tzespe sute de km. 1266KM
BUD-IST, o seara
IST-Kayseri, aici o sa fie interesant.
Kayseri-?
¿-Tbilisi
Tbilisi-Kazbegi-Tbilisi
Tbilisi Kutaisi
Kutaisi-Budapesta
Bun, din fix mijlocul turciei, ma mai costa doar muult timp pana la Tbilisi, sau 50€ cu avionasul. Vedem maine, ma duc la o bere dupa atata brainstorming

Edited by lex404, 16 January 2016 - 00:23.


#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
O iei pe urmele mele: "Daca tot am facut 500 km pana aici, ce-are daca mai fac 1.000 pana dincolo ?".    :lol:
Da' io nici nu mi le gandesc de-acasa, imi vin ideile pe drum.  Bine, mergand cu masina, le pot pune altfel in aplicare, nu stau dupa legaturi / rezervari / bilete...

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Din păcate eu voi avea concediu fix....
Toata ideea a venit super spontan, ca asa sunt eu. Si ma aștept sa iau alt bilet de la Istanbul la Kayseri ca deh, merita 2 seri. Nu m-am gândit pana acum...
Sunt mega oferte la Pegasus. Am dat 12€ pe Istanbul-Kayseri si de aici a plecat toata ideea :D

Per total, Budapesta-Istanbul-Kayseri-mașina la Tbilisi-Kutaisi-Budapesta am dat mai puțin decat pe Budapesta-Kutaisi-Budapesta.

Problema mea generală e fututu de job, chiar mi-aș da demisia, mi-aș baga penis in tot si sa călătoresc. Asa cum voi putea.

Si probabil voi face asta din toamna, supa ce o vizitez pe mama in JP.


Viza cu intrări multiple si stat nelimitat pe motiv de rudenie in Iran e posibila, aplic după ce ma întorc din vacanța asta :D

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mi-am facut rezervare de 2 nopti in Goreme la un hostel. Nu de alta, dar nu o sa dorm noaptea de inainte (ca m-am gandit eu sa zbor dimineata din istanbul) si vreau sa dorm cat de cat, cateva ore inainte de a ma duce la muzeul din aer liber Posted Image

Apoi, am mai facut o rezervare, tot de 2 nopti la un hostel din Tbilisi. Aici a intervenit ideea mai mult din cauza faptului ca ei, georgienii, stau prost la capitolul engleza. Din Tbilisi voi pleca de dimineata spre kazbegi, sper sa gasim ceva turisti sa inchiriem un taxi, sau, ia-ma nene. Mai aveam posibilitatea sa stau o noapte in Tbilisi si una in Kazbegi, dar meh...parca prefer sa ma intorc seara in capitala.
Mai raman 2 zile, 1 si 2 mai.

Am oare timp sa ajung la Batumi? Cu Yerevan-un a picat faza cam din acelasi motiv pentru care nu ma duc in Israel...


Ps. Inca nu am rezolvat misterul cel mare...cum ajung de la goreme/kayseri la tbilisi. Avem 3 planuri, unu mai comod ca altul Posted Image as include si o excursie la Van si Dogubayazit, apoi hitchhiking pana la Tbilisi. Dar trebuie sa modific rezervarile in cazul asta.

Morning edit. Am schimbat zborul Istanbul-kaysery care era la ora 8 dimineata (ce ora nasoala...) cu un altul care e la ora 11:45...m-a costat doar 3 euro si era la cel mai mic tarif! Sa nu mai zic de faptul a am 15kg incluse in pret ca bagaj de cala (mai mult nu car, ca backpacker trebuie sa fiu comod, cat de cat. Vreo 12 cred) dar daca se intampla sa fac muulte cumparaturi grele din Istanbul nu ii bai, 5kg costa doar 7E :) adica am 20kg la 7E, nu ca la wizz... deja nu mai imi plac ungurii...

La wizz cred ca nici nu as putea visa la asa ceva....

Edited by lex404, 18 January 2016 - 04:04.


#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  mapimage.jpg   465.13K   34 downloads

Totul este pregatit Posted Image

Pe de-o parte imi pare rau ca nu am ales sa stau 2 nopti in Istanbul...dar nu stiu cum sa imi schimb biletul Kayseri-Tbilisi fara sa-l terfelesc (Istanbul-Kayseri l-am schimbat singur pe site dupa chef, am dat doar 3E).

La pegasus am vazut ca iti poti anula biletul si primesti refound, dar las asa de acum. Includ Istanbulul la vara/ toamna vreo 5 zile cand am de gand sa ajung si in Dogubeyazid apoi Iran.

24 Aprilie - 03 Mai. Batut in cuie.


am modificat titlul, sa fie conform planului :)

Edited by lex404, 20 January 2016 - 00:45.


#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Drum bun si distractie placuta !   :)

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Da numa stai ca pana atunci sigur mai schimb ceva :D

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
N-are farmec asa.  Tre' sa te sucesti atunci, pe loc.  :D

#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In turcia nu prea o sa am timp de improvizatii. dar in georgia sigur vor interveni chestii pe loc.

Atata timp cat doamne feri nu e nevoie sa modific, pe loc, vreun zbor...totul bine :)

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015
Prea drepte liniile alea...

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai no...
Imi zicea si @connectorxp ieri la telefon ca ar trebui sa devin un om normal si sa imi iau masina :lol:
Data viitoare (prin toamna) promit sa fie mai putine linii drepte (BUD-SAW-VAN) apoi sosea pana la Tehran. Viza, viza. Sper ca in martie s-o am, aia smechera de om special.

Am sunat azi la pegasus sa ii intreb de sanatate (nu mi-am scris si al II-lea prenume in rezervari, nu e problema. Si daca as putea taia un bilet cu escala sa mai stau o seara in istanbul, pe site nu ma prind cum se face chestia asta desi am o varianta care costa vreo 10E daca as face fix ce spun ai sa nu fac in avertizare :D )

#49
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
My 2 cents, nu lua bagaj de cala cu Pegasus, chiar e pe bune faza cu ratacitul de bagaje de parca ar fi boabe de orez. Te invit in Yerevan, e superb pe timo,de vara si preturile sunt bune.

#50
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Trebuie sa iau bagaj.
Dar o sa imi fac asigurare de calatorie, groupaman de exemplu cica imi da 500E.

La cala trebuie sa bag un rucsac de 75L, parca m-as bucura sa intarzie la tbilisi, ca daca e asa intarzie mai mult de 24h deci tre sa primesc ceva de pe urma lui.
In bagaj vor fi doar haine si un trepied. Restul in mana :D


Poate dau o fuga si la Yerevan, asta vad la fata locului :D

#51
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Acum ți-am văzut topicul.

Am fost în Caucaz și am călătorit cu microbuzul (marshrutka) de la Tbilisi la Erevan și înapoi. Am plecat din Tbilisi dimineața pe la 9 și ceva iar la 3 eram în Erevan.
După 2 zile în capitala Armeniei am revenit tot cu o marshrutkă înapoi la Tbilisi, am plecat pe la 10 și ceva și la 4 eram deja în gara din Tbilisi.
Am făcut așa tura pentru că biletele de avion erau spre/din Tbilisi (legatura via Istanbul cu Turkish).

Dacă ai nevoie de informații despre Tbilisi sau Erevan, ask. :P

#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In afara de faptul ca ajung la 3am in Tbilisi, e totul Okay :)
Momentan trebuie sa văd cu ce ajung din Tbilisi in Kutaisi cât mai târziu noaptea ca eu vin de la Istanbul si plec din Kutaisi. Timpul e cam scurt :D

#53
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cu taxi. :)

#54
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Asa ma gandeam si eu.

Mai caut ceva turisti rataciti in aeroport si facem un taxi sharing pana in oras.
Nu as da pe taxi 25-30 de lari :lol: is zgarcit :P

Imi poti face o lista cu ce ai vazut/ facut prin Tbilisi si imprejurimi? :D
Cum te-ai descurcat cu macaroane pe pereti (aka alfabetul noodle style)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate