Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kettlebell.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Deoarece in ultimul timp imi cam lipseste timpul dar si energia pt. programe elaborate iar busteanul pt. indreptari nu il pot baga in casa (ma omoara coana Lil) am zis sa ma reinventez putin si sa execut o miscare rapida si atotcuprinzatoare , asa ca am recurs la instrumentul numit Kettlebell , pe care l-am executat singur dintr-un borcan din plastic pt. muraturi , beton si un miner mesterit de mine. Ideea nu ar fi ca sint un bun mestesugar , ma intereseaza daca mai sint colegi de suferinta pe directia asta , a mai incercat cineva instrumentul asta de tortura ? E ok. instrumentul , destul de greu iar grupele musculare activate sint in functie de exercitiul ales biceps , triceps, umeri , picioare si culmea , abdomenul , incredibil ce se poate face cu o singura piesa din arsenalul sportivului , nu ma asteptam.
De fapt se pot face tot felul de exercitii , ramat spre exemplu dar cu doar 2-3 miscari pline de talent poti activa niste muschi care necesita atentie speciala la sala. Oricum este diferit Kettlebell-ul asta de sala , ma bucura insa faptul ca poti inghesui in caldurosul dormitor o gama variata de aparate , 3in1 sa zic asa. Voi ati incercat chestia asta ?

Attached Files



#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
E bun pt umeri si spate, eventual pt. brate daca il poti folosi cu o mana.
Prefer gantera clasica, am mai mult control cu ea.

#3
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
nu-ți dă dureri de coloana in partea inferioară ?

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Daca tine spatele drept nu.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View PostMohombi, on 04 ianuarie 2016 - 21:58, said:

nu-ți dă dureri de coloana in partea inferioară ?
Executat corect, Kettlebell-ul face minuni pentru lombari.

Pe langa swing, poti sa faci si clean, clean & jerk/pushpress. Eu mai faceam geno cu 2 kettlebell si push press cand ajungeam sus. Ai o gramada de combinatii.

Edited by vimann, 04 January 2016 - 23:30.


#6
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Ce greutate are ?
Eu am una de 20 kg si transpir de storc 2 tricouri lejer, cel putin cand fac swing.

#7
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Nu cred sa aiba 20 dar 15 tot are , voi pune diseara o poza.

#8
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

View Postlil debul, on 05 ianuarie 2016 - 15:31, said:

Nu cred sa aiba 20 dar 15 tot are , voi pune diseara o poza.

Pune una si cu "busteanul de indreptari", nu glumesc. Sunt curios cum l-ai mesterit.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca este overrated. Am citit si eu despre minunile KB dupa care am pus mana pe jucarie.
Teoria KB este ca NU se foloseste pe aceleasi principii ca ganterele/ halterele. Deci a inlocui pur si simplu gantera cu KB pastrand executia este gresit dpdv al KB.
De ex. swingul nu se face pe baza de forta ci de indemanare, ceea ce este OK pentru cine are acest obiectiv. Daca stimularea musculara este obiectivul, teoria KB nu se aplica decat f. putin.
Faceam swing cu 20-25 pana ameteam si nema stimulare musculara (asta e si testul ca sa stii ca ai facut corect). Ma duc la banca de hiperextensii, iau un disc de 15 si sa vezi acolo lucru la lombari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate