Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Creeare programe. Cum sa incep?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PANAlex

PANAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2016
Eu sunt incepator pe Softpedia si vreau sa aflu cum creezi un program sau joc de la primi pas. As vrea sa nu trebuie prea mult timp pentru un raspuns adecvat.

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
http://www.alice.org/index.php

#3
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Incepi de aici. Dupa care citesti articole, inveti limbaje de programare etc. Le gasesti cu ajutorul lui gogu. Cand ai nelamuriri, le postezi aici. Daca vrei sa primesti mura-n gura codul, contributia ta care e?

#4
PANAlex

PANAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2016

 balios, on 04 ianuarie 2016 - 00:05, said:

Incepi de aici. Dupa care citesti articole, inveti limbaje de programare etc. Le gasesti cu ajutorul lui gogu. Cand ai nelamuriri, le postezi aici. Daca vrei sa primesti mura-n gura codul, contributia ta care e?
Multumesc pentru raspuns, desigur ca nu vreau totul de-a gata, eu am vrut doar o lamurire.

Edited by PANAlex, 04 January 2016 - 10:53.


#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Ce varsta ,studii ai ?

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ai doi-trei ani la dispozitie?

#7
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 sergiu_spooky, on 04 ianuarie 2016 - 11:11, said:

Ai doi-trei ani la dispozitie?

Nu trebuie doi-trei ani pentru invatarea unui limbaj de programare, poti sa sti doar notiunile si sa faci un program, dar trebuie sa sti destul incat sa te poata ajuta si google, ma refer ca daca n-ai pic de experienta, nu vei intelege nimic din ce spune goagle :). Dar totusi depinde de fiecare :).

#8
PANAlex

PANAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2016

 danb1961, on 04 ianuarie 2016 - 11:02, said:

Ce varsta ,studii ai ?
Am 12 ani, normal ca nu am studii.....

 sergiu_spooky, on 04 ianuarie 2016 - 11:11, said:

Ai doi-trei ani la dispozitie?
Pentru ce?

#9
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
[ http://1.bp.blogspot.com/-QA1BDWLYgzo/U-u_TamWdfI/AAAAAAAACcw/mS8yl2b05wI/s1600/lolcode-cat1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La varsta asta, joaca-te cu un Scratch MIT sau cauta despre Hour of code. Sau poate Khan Academy, au tutoriale de Javascript / Processing pentru scolari.
Ca sa creezi concret un anumit tip de program sau joc nu e lucru usor; trebuie sa fii mai specific, pe ce platforma vrei..si multe altele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eIndU6kmH58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by s-brody, 04 January 2016 - 16:38.


#10
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 s-brody, on 04 ianuarie 2016 - 16:34, said:

[ http://1.bp.blogspot.com/-QA1BDWLYgzo/U-u_TamWdfI/AAAAAAAACcw/mS8yl2b05wI/s1600/lolcode-cat1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La varsta asta, joaca-te cu un Scratch MIT sau cauta despre Hour of code. Sau poate Khan Academy, au tutoriale de Javascript / Processing pentru scolari.
Ca sa creezi concret un anumit tip de program sau joc nu e lucru usor; trebuie sa fii mai specific, pe ce platforma vrei..si multe altele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eIndU6kmH58?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar sunt curios, Unity sau blended pe ce limbaj lucreza? C++?

#11
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Cauta un cerc de informatica în orașul tău, ex.. Palatul Copiilor,

#12
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 qwertyuiop123467890, on 04 ianuarie 2016 - 13:42, said:

Nu trebuie doi-trei ani pentru invatarea unui limbaj de programare, poti sa sti doar notiunile si sa faci un program, dar trebuie sa sti destul incat sa te poata ajuta si google, ma refer ca daca n-ai pic de experienta, nu vei intelege nimic din ce spune goagle Posted Image. Dar totusi depinde de fiecare Posted Image.

Sa inveti un limbaj, nu. Sa inveti sa programezi, cam da. Nu pot decat sa zambesc cand aud de careva ca a invatat "sa programeze" in 6 luni.
Plus ca in general nu prea ai ce face doar cu limbajul daca vrei sa faci ceva cu interfata grafica (ma refer la "programe") si la jocuri e si mai rau, trebuie sa inveti DirectX sau OpenGL.
Si daca mergi pe varianta Unity tot ai de invatat sa programezi, cel putin un limbah si o librarie destul de mare.

#13
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 sergiu_spooky, on 04 ianuarie 2016 - 18:18, said:


Sa inveti un limbaj, nu. Sa inveti sa programezi, cam da. Nu pot decat sa zambesc cand aud de careva ca a invatat "sa programeze" in 6 luni.
Plus ca in general nu prea ai ce face doar cu limbajul daca vrei sa faci ceva cu interfata grafica (ma refer la "programe") si la jocuri e si mai rau, trebuie sa inveti DirectX sau OpenGL.
Si daca mergi pe varianta Unity tot ai de invatat sa programezi, cel putin un limbah si o librarie destul de mare.

Eu ma refeream la notiuni, nu la limbaj in sine, am auzit ca pentru c++ nu iti ajunge o viata de om ca sa inveti toate librarile :). La notiuni zic eu ca iti ajung 6 luni de zile, la programare in sine (cu api-uri si alte chesti de genu) intr-adevar, ia cam 2-3 ani :).

#14
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nope, eu zic fix invers. Sa inveti un limbaj sa zicem ca-ti ia 6 luni. Sa inveti niste OpenGL, WinAPI, .NET MVC sau mai stiu eu ce iti ia inca 6 luni.
Dar sa inveti lucrurile care te fac programator ai nevoie de experienta, nu e suficient sa cunosti lucrurile teoretice.

Completare:
si ca sa faci "un program sau joc de la primi pas" ai nevoie de experienta de programator, nu 6 luni de bajbait intr-un singur limbaj.

Edited by sergiu_spooky, 04 January 2016 - 18:50.


#15
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 sergiu_spooky, on 04 ianuarie 2016 - 18:41, said:

Nope, eu zic fix invers. Sa inveti un limbaj sa zicem ca-ti ia 6 luni. Sa inveti niste OpenGL, WinAPI, .NET MVC sau mai stiu eu ce iti ia inca 6 luni.
Dar sa inveti lucrurile care te fac programator ai nevoie de experienta, nu e suficient sa cunosti lucrurile teoretice.

Completare:
si ca sa faci "un program sau joc de la primi pas" ai nevoie de experienta de programator, nu 6 luni de bajbait intr-un singur limbaj.

Pai, fiecare cum considera, nu merita sa incepem un "razboi".
On topic: Pentru un program poti volosi Visual C++, dar trebuie sa inveti c++, poti face un "program" simplu, care doar sa iti arate niste mesaje in consola. Etc. E mult de invatat in domeniu.

#16
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017
Pai eu am 14 ani si am facut ceva pagini web si in php si in wordpress. Nu stiu la perfectie dar ma descurc

#17
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Canalul ăsta are 9 cursuri de programare pentru prunci, sunt în română și din ce am văzut în câteva minute materialul e ok: https://www.youtube....sagBmcKg/videos

Dacă nu te lași după o zi, pune mâna pe orice carte de genul "Intro to... " și citește-o pagină cu pagină. Recomand Scratch pentru baze, apoi Python. Cel mai bine e să cauți ce limbaje de programare există, la ce se folosesc și ce avantaje oferă. Ca idee, în școala românească se face C++, Java, C# (mai rar) și ceva noțiuni de web.

Aici ai o listă de probleme pentru începători: https://adriann.gith...g_problems.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate