Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pastile naturale(sau naturiste) pentru slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salutare.
De cativa ani fac tratament pentru depresie si fobie sociala cu niste medicamente antidepresive..si din cauza lor m-am cam ingrasat vreo 15-20 de kg de cand le iau(chiar medicul mi-a confirmat ca de la ele)...si de la ele am pofta mare de mancare si mai ales de dulciuri..insa am vazut ca exista pastile naturale pe baza de plante pentru slabit la care in descrierea lor ,pe prospect scrie ca sunt si pentru pierderea poftei de mancare ,inhibarea ei mai exact..si pentru slabit,arderea grasimilor,digestie buna si metabolism bun si scaderea glicemiei  etc
As vrea sa va intreb,sunt eficiente aceste pastile ,daca sunt pe baa de plante,sunt periculoase,au reactii adverse?Isi fac efectul cat de cat?A mai incercat cineva asa ceva?
Mi-am cumparat recent Alevia Silfide complex de slabit si ma gandeam daca isi fac efectul si sunt bune,a mai incercat cineva aceste pastile de la Alevia?
Ma intereseaza cel mai mult inhibarea poftei de mancare..sa nu mai mananc dulciuri mai ales si sa nu imi mai fie foame noaptea de la antidepresive??
Voi,sunteti PRO sau CONTRA pastilelor de slabit?Ma refer la cele naturale,pe baza 100% din plante..nu cele chimice..

#2
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Mentionez ca si exercitii fizice o sa ma apuc de facut abdomene..Si o sa incerc sa evit grasimile si dulciurile (desi e foarte foarte greu),daca pastilele astea mi-ar inhiba pofta de mancare poate as avea o sansa la slabit..

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi sa n-ajungi ca asta

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu recomand nimic de la Alevia.
Crede-ma, cand aveam gama completa de produse aveam si gama completa de nebuni, disperati, ciudati, dupa Alevia.
Nu am vazut niciun alt brand farmaceutic sa provoace atata isterie si sevraj, nici xanax-ul nu ti-o da asa grav :lol:




*vorbesc serios.

#5
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Nu prea recomand pastilele de slabit, poti avea efecte adverse gen insomnii, iritabilitate, schimbari de dispozitie, dureri de stomac. Mai bine inlocuiesti tipul de dulce. Medicul nu ti-a spus si ce ai putea face pentru reducerea poftei de mancare?

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Nici eu nu recomand nimic de la Alevia .Nevasta-mea lua spirulina de la ei si dupa ce lua 2 pastile ,in max. 1/2 ora avea efect energizant ,ceea ce nu-i normal ,spirulina are efect in timp.Cam toate ,,naturistele'' au chimicale in ele ,mai nou vad ca si faresul a inceput sa bage arome artificiale in ceaiuri.
Si pentru stres cat si pentru slabit recomand din proprie experienta abtinerea de la dulciurile sintetice (se pot inlocui cu miere- de la producatori , nu din supermarket) si eliminata cafeaua. Plimbarile de seara au un efect destul de mare - un somn adanc are efect antistres iar pt a dormi adanc este necesar sa fii obosit FIZIC . De asemenea , masa de seara trebuie sa nu fie consistenta , sa fie compusa din fructe sau ciorbe/supe de legume.
Daca urmezi regimul asta efectele o sa se vada mai greu...dupa 2-3 luni , depinde cat de mare e stresul si excesul in greutate...dar nu exista efecte secundare !
E la moda folosirea pastilelor de slabit , care ar fi de 2 feluri : unele contin diuretice de genul ceaiului verde - sunt cele mai inofensive dar trebuiesc luate tot timpul  ca sa aiba efect. Daca opresti cura , corpul va retine si mai multa apa...
A doua categorie care ar fi cele mai periculoase , sunt cele pretins naturiste ( cam toate) care nu stiu ce contin, dar din ce am vazut la altii  care au luat asa ceva , sunt palizi si deprimati iar unii au slabit nefiresc ( de ex. o femeie a slabit dar i-a ramas burta mare ...iti dai seama cum arata !)
In concluzie : mancarea sanatoasa (mai mult din piata si mai putin din supermarket) si cat mai multa miscare .

#7
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Daca vrei sa slabesti sunt 2 reguli simple, iti impui sa mananci cat mai rar portii mici de mancare cat sa-ti opreasca senzatia de foame (nu sa te saturi) si faci miscare cat mai multa (vrei sa te duci undeva nu mergi cu masina sau mijloacele de transport locale ci te duci pe jos, nu neaparat sa alergi). Nu te complica cu pastilele deoarece te distrug incet da' sigur. Eu aveam 138 de kile si am ajuns la 105 kile in 5 luni cu aceasta mentalitate pe care mereu mi-o impun in cap "mananc ca sa supravietuiesc nu supravietuiesc ca sa mananc.sunt ceea ce mananc. nu lasa creierul sa hotarasca in locul tau". Evita sa mananci tot ce contine monoglutamat de sodiu (induce creierului senzatia de foame), fainoasele (iti maresc pofta de mancare) si sarea iodata (in afara de bolile de tiroida nu-i buna la nimic, iti face varza rinichii, eu folosesc sare neiodata ajuta mai bine rinichii sa-mi elimine toxinele din corp).

Edited by bogdan1811, 03 January 2016 - 08:45.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ingrasatul si slabitul nu sunt niste fenomene simple care sa se poate "trata" cu pastile. Doar in mintea unui copil exista o pastila buna la orice si tine de profesionalismul medicului sa o indice . Pardon ...si in mintea batranilor , tatal meu are diabet , Parkinson , tensiune oscilatorie , cataracta ( adica boli asociate diabetului ) ...si nu tine regim pentru ca asteapta o pastila minune. Are 74 de ani si mintea  de 5 .
am mai scris asta si in alte posturi cu dedicatie ....voi ati vazut vreun om gras in pozele de la Auschwitz ? Nu mamanci , nu te ingrasi. Exista o relatie directa intre varsta , miscare , obiceiuri culinare si greutate . Poti sa mananci cat vrei , daca faci miscare destula vei "arde " si vei ramane la o greutate optima. ingrasatul are niste efecte extrem de nocive. Primul este de ordin psihic . Iti pierzi increderea in tine , arati ca un bou / vaca ( dupa caz ) , cu gusi de porc si ranza atarnanda prin toate locurile. Organismul nu mai functioneaza in parametri , functiile de baza sunt mult diminuate. La barbati apare impotenta , iar la femei frigiditatea. Totusi , paradoxal , de obicei grasii cad mai rau in depresie ...pe care o trateaza cu mancare . Ingrasatul este in primul rand de ordin psihic si abea dupa aceea de ordin fizic .
Acum sa revenim la modul de viata. De obicei oamenii comozi se ingrasa. Nu vorbesc despre cei cu dereglari de metabolism , care au clar o boala fizica . Vorbesc de omul normal care isi bate joc de viata lui. Corporatistii care stau toata ziua la birou , care fac "sport " prin cluburi si care mananca prost si pe fuga produse fast-food , sunt cei mai predispusi. Sper sa le dea prin cap intr-o zi sa isi dea angajatorii in udecata pentru conditiile de munca care le transforma viata intr-un calvar , in numele unui confrt financiar indoielnic si a unei sanatati subrede .

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Miscare . Atat de simplu . Ati vazut militari grasi ?  Lasati sefii . (in pace )  .Posted Image

#10
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

 gingisKHAN2015, on 03 ianuarie 2016 - 10:32, said:

Miscare . Atat de simplu . Ati vazut militari grasi ?  Lasati sefii . (in pace )  .Posted Image

Am vazut militar abia se misca si buhavii de la politia locala dati afara din armata si bagati pe pile in politie....abia se misca, gafaie la greu iar daca l-ai pus sa alerge deja l-ai omorat

#11
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Ce tratament ai pentru depresie si fobie ?

#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
In primul rand, fobiile nu se trateaza cu medicamente.
In al doilea rand, depresiile trebuiesc dublate si de sedinte cu un psihoterapeut bun.
In al treilea rand, iti recomand sa incepi sa alergi prin parc dimineata si seara, e cea mai ieftina modalitate de a slabi, nu mai spun ca se secreta si niscai endorfine care te ajuta in lupta cu depresia.
In al patrulea rand, incearca sa-ti schimbi si regimul alimentar, cu cat mai putina carne si cat mai multe legume si fructe si, mai ales, fara alimente procesate, fast food, sucuri sintetice etc.
Ultimele doua nu sunt asa spectaculoase fata de o pastila, dau rezultate mai greu insa sunt incomparabil mai sanatoase fata de medicamentele de sinteza care-ti pun in pioneze ficatul.

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Apuca-te de fumat in locul dulciurilor ca il lasi dupa aia mai usor.

#14
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Probabil ai devenit dependent de mancare si dulciuri. Nu-i nici o mirare in randul depresivilor. Astfel, poti sa iei toate pastilele din lume ca nu o sa te ajute cu nimic.

Edited by andy1992, 03 January 2016 - 11:40.


#15
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Cunosc o persoana care a fost exact in situatia ta si care a slabit rapid astfel,
1-Sa pregatit psihic in sensul ca si-a micsorat mult pofta de mancare marsand pe ideia fixa ca este satul si ca inca nu ii este foame,si lungind cat mai mult posibil acea perioada.
2-Inaintea meselor gusta cate putin din mancare si complecta senzatia de foame band multa apa pana se satura,astfel incat la masa propriu zisa doar mai ciugulea.

Edited by Arayan, 03 January 2016 - 11:45.


#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 bogdan1811, on 03 ianuarie 2016 - 10:40, said:


Am vazut militar abia se misca si buhavii de la politia locala dati afara din armata si bagati pe pile in politie....abia se misca, gafaie la greu iar daca l-ai pus sa alerge deja l-ai omorat

Eu am 80 de  kg la 179 cm . Toti de la noi arata cam la fel . Merg 52 de km pe jos fara sa  ma ia cu targa a doua zi . So ?  Exact asta  am spus si eu , lasa-i pe aia , priveste big picture  . Politia locala nu sunt militari . Nici cea nationala . Militari sunt jandarmii , pompierii , si  Sri ,Spp , Mapn .

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Apuca-te de curvit....Posted Image Posted Image

#18
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am luat de cativa ani venlafaxina(Fobiless) si Anafranil(tot antidepresiv) si imi dau pofta mare de mancare si de dulciuri dar nu pot sa renunt la ele..fara ele sunt cazut in depresie si anxietate sociala(fobie sociala) rau de tot..
Uitati ce contin pastilele alea de slabit de la Alevia:
Garcinia cambogia 720 mg (60% acid hidroxicitric), Ceai Verde 400mg (Camellia sinensis 90% polifenoli), Guarana 140mg (Paullinia cupana 16 % cafeină), Anghinare 300mg (Cynara scolymus 2,5 % cinarine), Scorţișoară 200mg (Cinnamomum verum 20% polifenoli), Ananas 50mg (Ananas comosus extract 12:1).

Ar fi periculoase?


O sa incerc sa ma abtin de la dulciuri desi mi-e extrem de greu..cu mancarea nu e asa grav fiindca mananc destul de ok,nu fac excese insa cu dulciurile e naspa tare..nu a fost zi in care sa nu mananc vreun baton ,doua de Snickers ,Lion,Bounty..ciocolata etc
O sa fac abdomene dar nu stiu cat de tare slabesc..Am avut o bicicleta medicinala dar s-a stricat o chestie la ea si scartaie si face un zgomot infernal cand dai de pedale(vb serios nu incerc sa ma scuz)..La nutritionist as merge dar nu dispun de bani foarte multi..dietele care ele dau ei cam costa...
Eu nu ma gandeam neaparat sa slabesc cu acele pastile ,daca mi-ar lua pofta de mancare,de dulciuri ar fi cel mai bine.Sa nu mai vreau ciocolata pe la 9 seara..:(

:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate