Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Formula Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ehtzipo

ehtzipo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2009
Ma poate ajuta cineva cu o formula in Excel?
Am de facut un table cu performante scolare. Cerintele sunt;

-   Introduceți nume și prenume fictive pentru 10 elevi; pentru fiecare elev treceți medii diversificate la disciplinele din table astfel încât să aveți un elev cu două medii sub  cinci; doi elevi cu câte o medie sub cinci  și un elev cu tri medii sub cinci.
-   Calculați folosind formule și funcții corespunzătoare mediile elevilor, astfel încât în coloana “K” (Medii) se fie calculate doar mediile elevilor care nu au note mai mici de cinci
-   În coloana “L” (situația școlară ) folosind formule și funcții corespunzătoare, să se înregistreze automat:  “Promovat” la elevii cu toate medii peste  cinci; “Corigent” la elevii cu una și doua medii sub cinci și “Repetent” la elevii cu trei medii sub cinci. Atenție, formula trebuie să se actualizeze automat în cazul în care se modifică datele din foaia de calcul

Sau poate ma directionati un pic.
Multumesc.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Ce mare branza, faci tabelul cu elevi si pui notele

Pe coloana K scrii formula cu "if", adica.., minima din numere (notele sau mediile pe materii), este mai mare sau egal cu 5, calculeaza media
Pe coloana L tot cu "if", aica , daca media din k >0, scrii promovat, altfel, ... si faci un sir de if-uri

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Haios nume citit invers.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
:lol:

#5
guttuso

guttuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 31.03.2010
Salut,

Daca nu este prea tarziu, atasat regasesti rezolvarea problemei tale. Sa mai adaugi o coloana cu prenumele elevilor.
Ti-am pus 3 discipline pentru ca atat am dedus din enunt, nu este specificat nicaieri.

Toate cele bune!

Attached Files


Edited by guttuso, 09 January 2016 - 10:10.


#6
ehtzipo

ehtzipo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2009
Multumesc, deja rezolvasem. Am sa postez si eu variant mea in caz ca mai are cineva nevoie.

fisierul excel

Attached Files


Edited by ehtzipo, 18 January 2016 - 23:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate