Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Medicina de familie - avarie nerezolvabila

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#55
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 17 august 2016 - 21:13, a scris:
a. E deficit de medici la Cucuietul de vale unde nu se duce nici dr$cu; si mai e chiar si la spitalul judetean unde nu e rost de facut bani.
b. Dar per ansamblu Romania nu sta catastrofal la nr de medici - e la coada clasamentului
Cum naiba reusesti sa te contrazici asa usor? Te-a parasit logica?

Voiam sa spun ca deficitul ala de medici e unul artificial - la Cucuieti nu se duce nimeni din cauza conditiilor si salariului. La oras este exces de medici chiar. Exces raportat la cate locuri de munca deschise sunt. Ca stim cu toti cum se angajeaza, n-am auzit si eu sa existe un concurs pe bune.
E la coada la nr de medici per cap de locuitor ca atat isi permite, daca aloca sume per capita de cateva ori mai mici.

Degeaba ai avea nevoie de medici daca nu ai conditii pt ei, salarii etc.

In fine, exprimarea n-o fi fost OK, recunosc. Dar n-am pretentia asta, scriu in pauze scurte si coerenta nu-i prea buna.

La cata mizerie e in Romania (si la cat de putin sper eu) nu merita sa spun drept nici sa  fiu atent la fluenta/coerenta. Am avut recent contact cu aceasta realitate, stii ce senzatie am? Aceea pe care o ai cande vezi un om intr-un azil, fara speranta.

Quote

munceste (legal) in proportie extrem de mica (mai putin de 1/2 fata de media UE) si nu este in stare sa se dezvolte / educe
Existau parca sute de mii de someri (inregistrati! - real cateva milioane, in fapt 80% dintre cei angajabili - multe locuri de munca sunt create artificial, la stat - mutatorii de hartii care tin cu dintii de post, ca n-au alta sansa) si doar cateva mii de locuri de munca disponibile. Ceea ce auzi tu prin presa mi se pare vrajeala. Probabil se plang patronii ca nu mai vin oamenii cu atata drag sa lucreze pe 1200 de lei. Normal, mai primesc 200 de euro din afara, mai un ajutor, mai o munca de zilier si basta. Foarte bine - nu mai accepta umilinta si munca subplatita - aceeasi munca face in vest 1500 de euro. Compara 300 cu 1500. Bai, frate, pentru care motiv?
OK, hai sa vedem ce se intampla cu cei care vad/asista la chestia asta. Uite, asta se intampla:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HL45pVdsRvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://en.wikipedia...quity_aversion/
Asta nu inseamna neaparat ca vor protesta, exista passive-aggresive behaviour. Dar, noh, e greu. Bine, ca si daca stii si n-ai ce face, e si mai dureros.

Dar chiar si asa, unde ii angajezi pe oamenii aia? Sau nu cumva vrei sa se faca patroni, antreprenori? Cu ce educatie, in ce spirit, cand n-au acces nici macar la net? Sunt oameni educati in anii 80-90, chiar 2000, cand accesul la net era o minune chiar si in Bucuresti.
Eu nu spun ca sunt toti harnici. Spun ca exista multi care s-au lasat pe tanjeala, nefiind motivati. E absolut normal.

Ajutoare au si vesticii, si alea sunt cam cat salariul mediu la noi, poate si mai mult. Si nici acolo nu se inghesuie la munca.

Ca sa te educi... iti trebuie bani. Stii tu cursuri gratuite de programator? Nu-mi arata Internetul, am zis cursuri. Ia gandeste-te ca n-ai sti sa scrii ca lumea, crezi ca te ajuta 'netul?...

Inca o data, cum naiba de cei ajunsi dincoace de gard sunt mult mai productivi, au baut vitriol? Eu cred ca pestele se impute de la cap...

In rest, nu stiu exact ce ai vrut sa zici cu raportarea la salariu minim/mediu.

Quote

o caruta de produse s-au ieftinit de cand cu UE=>
Poti veni, te rog, cu exemple? De substanta, care sa atarne la cosul obisnuit de consum.

Edited by aaaa4567, 19 August 2016 - 06:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate