Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

O picatura uscata de apa .

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Salut si ma scuzati pentru titlu.

De curand mi-am achizitionat cun Canon EOS 1100D cu obiectiv 18-55 IS II.In seara asta am iesit sa fac niste poze la o masina.Toate bune si frumoase pana am intrat cu el in casa. Afara fiind cred eu 0 sau 1 grad. A inceput sa faca condens si panica a inceput.

Am asteptat 30 de minute si condensul s-a dus si dupa obiectiv si dupa aparat.

Insa mi-a aparut chestia asta pe obiectiv : http://imgur.com/MKPmlRr


Ma va incurca la ceva chestia aia ? adica aparatu meu are in jur de 3 zile de cand l-am cumparat.Si am facut acum o poza cu el si nu se observa nimic pe poza.Inca n-am descarcat-o in calculator da pe ecranul lui nu pare a se vedea ceva.

Va rog sa ma ajutati Posted Image), sunt panicat rau.

Edited by Adreannn, 22 December 2015 - 00:32.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am o chestie din aia la Sony-ul meu din ziua in care l-am luat. La mine nu influenteaza cu nimic. Rezolutii mari, pot sa maresc oricat, nu se vede pata aia. Cel putin la mine. Acum drept e ca eu fac poze afara, cu lumina suficienta, diafragma nu e asa deschisa.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 December 2015 - 00:25.


#3
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Eu sper sa nu se vada, m-am mai consultat cu un baiat si a zis ca nu prea are importanta si ca ar trebui sa dispara.Acum astept pana dimineata sa vad ce si cum,daca nu dispare,fac o poza si vad daca se vede.

Daca tot nu se vede,nu influenteaza cu nimic nu ?

#4
Larecus

Larecus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.12.2015
De ce nu faci pur si simplu o poza in momentul asta pentru a vedea?

#5
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Am facut,dar acum in momentul asta nu pot sa o pun pe calculator sa vad daca se vede sau nu,pe ecranul lui mic am zis ca nu se vede.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine e posibil sa fie altceva, dar in esenta e o bazdaganie pe obiectiv, bazdaganie care nu ar trebui sa fie acolo. Si la mine nu influenteaza. Dar las si pe altii sa se pronunte. In principiu, acolo e o lentila care strange lumina pe centru. Nu ar trebui sa influenteze, zic eu. Poate doar la diafragma deschisa mult.

#7
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
E o picatura uscata de apa pe interior.Asa mi-a zis cineva . Si cica ar trebui sa dispara si sa nu influenteze cu ceva.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
"Am asteptat 30 de minute si condensul s-a dus si dupa obiectiv si dupa aparat."


Am asteptat 30 de minute si condensul s-a dus de pe obiectiv si de pe aparat.


Vezi cum ies pozele transferate in calculator si le cercetezi cu atentie. Nu cred ca influenteaza cu nimic, banuiesc ca e o reflexie care pare ciudata pentru tine , dar e normala pentru aparat.

Edited by keta, 22 December 2015 - 01:41.


#9
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View PostAdreannn, on 22 decembrie 2015 - 00:44, said:

Eu sper sa nu se vada, m-am mai consultat cu un baiat si a zis ca nu prea are importanta si ca ar trebui sa dispara.Acum astept pana dimineata sa vad ce si cum,daca nu dispare,fac o poza si vad daca se vede.
Daca tot nu se vede,nu influenteaza cu nimic nu ?

Tine in geanta camerei un plic de silica gel. Cand aduci camera de afara inauntru, o aduci in geanta (geanta inchisa) eventual poti scoate bateria. O lasi asa o ora si ceva, depinde cat e de frig afara. Eu am o geanta de la Tamrac foarte bine izolata => camera nu se incalzeste brusc.

Nu are rost sa te stresezi pentru pata aia, nu afecteaza fotografiile. Uite aici cum arata cateva poze facute cu un obiectiv "putin zgariat" Posted Image

http://www.lensrenta...ement-scratches

#10
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Scuza.ma sunt foarte panicat si e cam off topic ce ai zis tu si nu isi are rostul cand eu chiar am o problema.

View PostMaster_Yoda, on 22 decembrie 2015 - 01:38, said:



Tine in geanta camerei un plic de silica gel. Cand aduci camera de afara inauntru, o aduci in geanta (geanta inchisa) eventual poti scoate bateria. O lasi asa o ora si ceva, depinde cat e de frig afara. Eu am o geanta de la Tamrac foarte bine izolata => camera nu se incalzeste brusc.

Nu are rost sa te stresezi pentru pata aia, nu afecteaza fotografiile. Uite aici cum arata cateva poze facute cu un obiectiv "putin zgariat" Posted Image

http://www.lensrenta...ement-scratches
Are ceva daca o iau intr.un ghiozdan oarecare si il aduc inchis si il las o ora si ceva asa ?

Daca zici sa nu imi fac probleme poate dorm si eu linistit...

#11
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Nu stiu daca ghiozdanul ala izoleaza asa de bine. Geanta mea are un fel de burete gros, pentru a proteja camera de lovituri, care si izoleaza foarte bine. Pentru mai multa siguranta scoate bateria din camera.

#12
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015

View PostMaster_Yoda, on 22 decembrie 2015 - 01:54, said:

Nu stiu daca ghiozdanul ala izoleaza asa de bine. Geanta mea are un fel de burete gros, pentru a proteja camera de lovituri, care si izoleaza foarte bine. Pentru mai multa siguranta scoate bateria din camera.
Pana la urma am folosit 2 ghiozdane si condensul nu s-a mai produs :)).Multumesc de sfat.Cat despre acea picatura de apa uscata,am fost azi de am facut niste poze,nu se vede deloc nici cand pozez cerul cu lumina buna si nici cand pozez o persoana.Asta inseamna ca nu afecteaza cu nimic nici aparatul si nici fotografia cred.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate