Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre colesterol, statine și efectele lor adverse

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
http://medlive.hotne...r-cardiace.html

”Implicatiile pentru practica medicala sunt uriase si cred ca trebuie categoric sa avem in vedere prescrierea mult mai extinsa a statinelor”, a declarat Salim Yusuf, profesor de medicina la Universitatea McMaster din Canada, coordonatorul studiului numit HOPE-3 (Heart Outcomes Prevention Evaluation)

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu stiu pe cineva care dupa o cura de oua de prepelite timp de 40 de zile i-a scazut colesterolul de la 280 la 150. Si-a facut analize inainte si dupa cura

Edited by Freddy12, 23 August 2016 - 23:42.


#57
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 poliglot, on 03 aprilie 2016 - 22:35, said:

Clovis, daca cunosti alte alternative la statine cu efecte nocive mai putine pentru organism, te rog da cateva exemple. Cunosc persoane care au colesterol marit si medicii de familie ii indoapa cu statine. E adevarat ca pe langa problemele enumerate pana acum, mai sunt responsabile si de aparitia Alzheimer-ului?
https://www.reginama...-1065-cmsid-403


Nu bag mana in foc ca chiar functioneaza.....Eu am luat vreo 3 luni asa ceva dar nu am facut analizele dupa tratament........Nu am avut probleme in timpul tratamentului ca la statine......Substanta activa e e accesi ca la statine numai ca este naturala nu chimica.....

Edited by Clovis, 24 August 2016 - 20:10.


#58
gogho

gogho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2006

 dreaQ, on 21 decembrie 2015 - 12:39, said:

Acum intra in actiune doctorii de pe softpedia. Profesori Conferentiari cei mai multi dintre ei. Asta dupa ce au fost ingineri pe aria auto si aitisti la "programe facute noaptea acasa". Posted Image
da! si acum avem de ales intre produsele unei industrii al scop este principal este profitul si recomandarile "civililor"... care nu au studii de specialitate dar se informeaza pe alte cai sau au experienta de "cobai" si nu au nimic de castigat. hm...

 a3ds, on 21 decembrie 2015 - 12:40, said:

Tot sistemul nervos, creierul etc e facut din colesterol.

Colesterolul se depune pe artere pentru ca apare inflamatia, este acolo ca sa repare o problema. Statinele te omoara cu zile. Inflamatia e problema, colesterolul e un simptom al inflamatiei.

Daca pleci de aici si cauti stuff pe interneti, o sa ai o revelatie.
sa nu ne spui de  acel stuff. poate ca sa ne ambitionezi sa mergem si noi in Delta Dunarii... sa ne luam stuff...

Edited by gogho, 14 March 2022 - 18:30.


#59
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am nevoie de postari.Ontopic,cine poate vorbi despre legatura intre colesterol si aportul de zahar?Deschid eu cutia Pandorei,sustin ca blamatul colesterol dauneaza doar in prezenta zaharului in alimentatie.

#60
gogho

gogho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.05.2006

 Remicade, on 22 decembrie 2015 - 15:09, said:

Ba e foarte greu si ca dovada poti numara pe degete cati fac ceea ce spui acolo.
da! nu e foarte greu, e IMPOSIBIL! pentru ca trebuie sa vinzi televizorul...

#61
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Tocmai ce mi-am facut analizele (dupa ceva probleme cu ficatul, care vad ca s-a reparat intr-o oarecare masura), dar trigliceridele si colesterolul tot mare au ramas.

Colesterolul e 260, medicul mi-a recomandat (prin reteta) sa iau 3 luni ROSWERA 20mg , 1 pe zi timp de 3 luni. Intrebarea mea e...se poate  combina acest ROSWERA cu drojdia de orez rosu (capsule), e vreun risc daca se iau impreuna? sau sa inlocuiesc total ROSWERA cu drojdia?

#62
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017

View Postcuculea, on 24 august 2022 - 09:45, said:

se poate  combina acest ROSWERA cu drojdia de orez rosu (capsule)
Nu.
Ori una, ori alta!

#63
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Roswera...l-am abandonat dupa a 2-a pastila. Gat umflat, nu mai puteam sa inghit nimic. Din prospect, una din reactiile adverse principale la care zice sa se renunte la medicament. Bine ca nu am luat toate pastilele pentru 3 luni si doar o cutie pentru o luna.

Trec pe orez rosu

Edited by cuculea, 26 August 2022 - 01:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate