Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Despre colesterol, statine și efectele lor adverse

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci ce zice ? fa un rezumat scurt...nu sint bune?

#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
În esenČ›ă, cam asta zice. Adică:
- statinele reduc colesterolul;
- statinele nu reduc riscul de infarct/hemoragie cerebrală;
- statinele au foarte multe posibile efecte adverse grave, cum ar fi apariČ›ia diabetului, boli grave de rinichi Č™i ficat, oboseală, dureri musculare, dificultăČ›i de deplasare, probleme mentale, pierderi de memorie, confuzie, depresie, agresivitate, etc.

Edited by Digix, 28 December 2015 - 10:08.


#39
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
E ceva greșit pe aici, când editez de pe telefon, nu apar diacriticele.

#40
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
neata,imi cer scuze pentru off-topic,n-am gasit topic cu problema respectiv. in urma cu o luna taica meu tot imi spunea ca îi doare braţul
stâng,s-a dus la doctor sa-si faca analizele si a iesit la
analize ca are diabet,colestelor foarte crescu. a zis doctorul ca prin tratament se
mai scade diabetul si colestelorul
Iar azi dimineata tot acelasi dureri groaznice la bratul stang
face tratamentul recomandat de doctor dar nu prea are efect

Edited by xraye51, 28 December 2015 - 10:26.


#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Adică, dacă avem o viață dezordonată, cu multă mâncare, mult alcool, sedentarism, nu scăpăm de probele dacă luăm statine, ci chiar dimpotrivă, le agravăm.

Nu există altă alternativă  la sănătate decât punerea în ordine a alimentației și a stilului de viață. Stă în puterea fiecăruia dintre noi. Asta dacă vrem să facem diferența între viață și moarte, pur și simplu.

 xraye51, on 28 decembrie 2015 - 10:24, said:

face tratamentul recomandat de doctor dar nu prea are efect
De cât timp e sub tratament?

Edited by Digix, 28 December 2015 - 10:28.


#42
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
s-a dus inainte de sarbatori la doctor. 20decembrie

#43
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
http://www.peoplesph...e-and-myositis/

Deci urmează să se apuce de tratament, nu a mai luat până acum. Ce vârstă?

#44
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
referitor la viata dezordonata,era cand avea 2curse cu masina de marfa pe saptamana si manca pe fuga si dormea 2-4ore

 Digix, on 28 decembrie 2015 - 10:33, said:

http://www.peoplesph...e-and-myositis/

Deci urmează să se apuce de tratament, nu a mai luat până acum. Ce vârstă?
e sub tratament deja. are 48 ani

#45
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Atunci repet întrebarea: De cât timp e sub tratament?

Odihna e importantă. Să recupereze când are ocazia, că poate nu e în fiecare zi așa programul
Numărul meselor nu contează deloc, ci doar cantitatea și conținutul lor. Eu mănânc odată pe zi de exemplu, cu mici excepții, de sărbători.

#46
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.02.2008

 xraye51, on 28 decembrie 2015 - 10:24, said:

neata,imi cer scuze pentru off-topic,n-am gasit topic cu problema respectiv. in urma cu o luna taica meu tot imi spunea ca îi doare braţul
stâng,s-a dus la doctor sa-si faca analizele si a iesit la
analize ca are diabet,colestelor foarte crescu. a zis doctorul ca prin tratament se
mai scade diabetul si colestelorul
Iar azi dimineata tot acelasi dureri groaznice la bratul stang
face tratamentul recomandat de doctor dar nu prea are efect

 xraye51, on 28 decembrie 2015 - 11:13, said:

referitor la viata dezordonata,era cand avea 2curse cu masina de marfa pe saptamana si manca pe fuga si dormea 2-4ore
Clar ca ''a facut rost'' de un deficit de magneziu!
Sa ia MagneB6 premium si in cateva zile se pune pe picioare!Local(pe mana) poate sa dea cu ''ulei de magneziu''(il prepara singur din clorura de magneziu si apa distilata).
Sanatate!

#47
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Eu tot nu inteleg de unde vine teama asta de statine.
Nu trebuiesc luate 3 ani, dar pana la normalizarea analizelor nu poti sa astepti sa se rezolve treaba prin modificarea stilului de viata.
Eu am pacienti care au luat luni poate ani de zile si n-am prea auzit plangeri.

#48
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Teama vine de la consecințe. Văd că unii se plâng de consecințe directe, afectează mușchii în multe cazuri.

Totuși, de ce se blochează doar arterele, nu și venene, sau vasele capilare? Se pare că apariția colesterolului în cantități mai mari, e o consecință a nevoilor sporite ale arterelor de a fi reparate.

#49
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Normal ca sunt unii care vor fi afectati de efectele adverse ale statinelor, e totusi o substanta chimica straina organismului. Dar procentul celor afectati e foarte mic. Evident ca daca un pacient din cateva zeci de mii moare toata presa o sa sara in sus "Statinele omoara !!!". Am un HDL de 80 obtinut prin sacificii, nu mananc porcarii, mananc mai multe verdeturi ca o vaca, mooor cand trec pe langa o patiserie, mi se inmoaie picioarele de la mirosuri dar ma abtin desi mi-e greu, fac miscare mult mai multa ca si medie, totusi sa recunoastem e un EFORT, cati nu prefera sa stea in fata TV-ului cu punga de chipsuri si sa ia statine sau alte medicamente in loc sa-si schimbe viata ??? MAJORITATEA. E plin de bolnavi prin farmacii de aceea le intalnesti tot la 50 de metri, nu aduce nimeni bani de acasa sa sustina businessul. Bolnavi de diabet la 30 de ani cu o burta de nu si-o vede nici cu telescopul Hubble, ii spui sa renunte la faina alba, zahar si porcarii si spune ca nu poate si ia medicamente in schimb pentru ca sunt GRATIS. Ma scuzi ???
Apropo si eu iau statine mai exat atorvastatin :D. Scade colesterolul din colecist si actioneaza sinergic cu acid ursodeoxicholic in dizolvarea calculilor de colesterol.

#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 silesax, on 22 decembrie 2015 - 07:40, said:

si eu ieri am fost la doctorita cu rezultatele de la analize (facute in iulie) si mi-a zis ca stau praf la colesterol si mi-a dat sa iau ROSUVASTATINA TEVA 20 mg.
e buna ?sa iau ?
E excelent medicamentul ...te trimite direct la prietenul incornorat.....Nu mai luati toate tampeniile astea de statine ca au 3 beneficii si 100 de contraindicatii....Exista alte metode de scadere pentru colesterol.....Cauta si vei descoperi o groaza de "tratamente"....

 oaspetele, on 28 decembrie 2015 - 13:14, said:

Eu tot nu inteleg de unde vine teama asta de statine.
Nu trebuiesc luate 3 ani, dar pana la normalizarea analizelor nu poti sa astepti sa se rezolve treaba prin modificarea stilului de viata.
Eu am pacienti care au luat luni poate ani de zile si n-am prea auzit plangeri.
Eu dupa 2 luni de Roswera nu ma mai puteam da jos din pat.....atat de bune sunt statinele......Noroc ca am renuntat la timp si am reusit sa-mi revin in alte cateva luni....Nu as recomanda statine nici dusmanilor....dar medicii (unii nu toti) sunt pusi pe capatuiala de la companiile farmaceutice pe seama pacientilor.......

Edited by Clovis, 03 January 2016 - 19:55.


#51
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
Se pare ca atorvastatina e mai ok.
Cum spuneam, sunt foarte multi pacienti care 'consuma' statine. Majoritatea n-au nimic.

#52
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Remicade, on 28 decembrie 2015 - 19:05, said:

E plin de bolnavi prin farmacii de aceea le intalnesti tot la 50 de metri, nu aduce nimeni bani de acasa sa sustina businessul. Bolnavi de diabet la 30 de ani cu o burta de nu si-o vede nici cu telescopul Hubble, ii spui sa renunte la faina alba, zahar si porcarii si spune ca nu poate si ia medicamente in schimb pentru ca sunt GRATIS. Ma scuzi ???
Apropo si eu iau statine mai exat atorvastatin Posted Image. Scade colesterolul din colecist si actioneaza sinergic cu acid ursodeoxicholic in dizolvarea calculilor de colesterol.
Nu sunt gratis ...sunt decontate de casa de sanatate....
Exista alternativa la statine cu efecte nocive pentru organism mult mai putine...numai ca nu-s decontate...sunt pe bani....

 oaspetele, on 03 ianuarie 2016 - 21:51, said:

Se pare ca atorvastatina e mai ok.
Cum spuneam, sunt foarte multi pacienti care 'consuma' statine. Majoritatea n-au nimic.
Stai linistit ca au multe dar nu se manifesta problema....nu inca...
E exact ca la pacientii cu cancer.   Zic ca-s sanatosi tun si pac...dintr-o data fara dureri fara nimic afla ca au cancer.....E cam fortata comparatia dar alta nu am gasit....

Edited by Clovis, 17 February 2016 - 20:40.


#53
poliglot

poliglot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.04.2009
Clovis, daca cunosti alte alternative la statine cu efecte nocive mai putine pentru organism, te rog da cateva exemple. Cunosc persoane care au colesterol marit si medicii de familie ii indoapa cu statine. E adevarat ca pe langa problemele enumerate pana acum, mai sunt responsabile si de aparitia Alzheimer-ului?

#54
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
De unde le scoateti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate