Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#55
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Kylo Ren încă era un copil care nu trecuse definitiv de partea întunecată a forței; atât el cât și alții au spus că încă mai este bunătate în el și este atras de lumină. Prin omorârea tatălui său a vrut să-și desăvârșească antrenamentul.
Tot pentru că este încă un copil s-a lăsat condus de emoții (furie, mânie), iar Rey aproape că l-a învins, care a fost mai stăpână pe sine.
El este și un mare admirator al bunului său, Darth Vader, acesta fiind unul din motivele pentru care poartă mască (cred că ar mai fi unul, ca să nu arate cât de tânăr este).
În trilogia originală, personajul pozitiv central este cel care evoluează. În această trilogie, cred că se va urmări evoluția celor două personaje principale antagonice.

Să nu uităm că în acest film a fost vorba despre găsirea lui Luke, deci ni s-a prezentat drumul către el. Sunt sigur că el va avea un rol mult mai important în următoarele filme.

Nu am fost de acord când am văzut că unul dintre personajele principale este de culoare, că personajul principal feminin bate tot, dar la urma urmei este vorba despre Star Wars a cărui acțiune se desfășoară într-o galaxie îndepărtată, deci trăiesc multe specii și rase diferite. Cât despre Rey, mie mi-a amintit de personajul Bastilla din jocul SW: Knights Of The Old Republic (costum, aspect fizic și constituție).

#56
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postiladi, on 21 decembrie 2015 - 09:31, said:

si nu de aia mergi la Starwars? sa vezi ceva fain? Cand vrei sa gandesti te uiti la alte filme, nu?
Nu trebuie sa fie adanc, ci sa contina o poveste coerenta si fluida care sa dea senzatia de vastitate pe masura ce e parcursa. Asta se realizeaza prin dezvoltarea aprofundata a personajelor prin relatia lor cu premiza, cu mediul, cu alte personaje si cu alte intamplari a caror efecte lasa amprente adanci pe personaj afectandu-i comportamentul.

In Star Wars 7 pe langa ca povestea a fost doar o copie (ceea ce deja era dezamagitor), a fost o copie slaba fara caracterizare si care lasa impresia ca tot filmul a fost doar o adunatura de scene fara rost.

Nu stiu daca ma intelegi...

Si vis-a-vis de vizual, acum m-a lovit ca si aici e o problema. Ceva se simtea straniu. Tocmai mi-am dat seama ca Abrams, desi da viata unor scene vibrante, nu reuseste sa creeze o atmosfera persistenta care ramane cu tine cum de exemplu reusea Ridley Scott in Blade Runner, Alien etc. prin cateva cadre impresionante in momente cheie, pe care avea apoi grija sa nu le "contrazica" prin tranzitii disonante.
In esenta editarea...

Edited by Genjurooo, 21 December 2015 - 12:50.


#57
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostLordRevan, on 21 decembrie 2015 - 12:47, said:

În trilogia originală, personajul pozitiv central este cel care evoluează. În această trilogie, cred că se va urmări evoluția celor două personaje principale antagonice.
Din pacate nu s-a simtit ca ar fi evoluat nici macar in si dupa scena cu Han.

Quote

Nu am fost de acord când am văzut că unul dintre personajele principale este de culoare, că personajul principal feminin bate tot, dar la urma urmei este vorba despre Star Wars a cărui acțiune se desfășoară într-o galaxie îndepărtată, deci trăiesc multe specii și rase diferite. Cât despre Rey, mie mi-a amintit de personajul Bastilla din jocul SW: Knights Of The Old Republic (costum, aspect fizic și constituție).
Singurul lucru care m-a enervat la Rey (in afara de expresia pe care o face la sfarsit) a fost in lupta cu Kyloren. Acolo trebuia sa castige prin finete, nu prin forta fizica. Chiar parca i-a dat si un picior in stomac...

#58
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

View PostGenjurooo, on 21 decembrie 2015 - 13:09, said:

Singurul lucru care m-a enervat la Rey (in afara de expresia pe care o face la sfarsit) a fost in lupta cu Kyloren. Acolo trebuia sa castige prin finete, nu prin forta fizica. Chiar parca i-a dat si un picior in stomac...

Sa tinem cont si de faptul  ca (,)  Kylo Ren era destul de bine ranit (de Chubaka)... dar asta e cea mai mica problema a plotului, filmul este prost in ansamblu.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aseara l-am vazut si eu
Sincer ma asteptam la altceva , mai bun . Asemanari izbitoare cu episodul IV - A New Hope . Mi se pare tras de par mai ales ca va continua cu siguranta si cu alte episoade . Din punctul meu de vedere trebuiau sa se opreasca la seria a VI a .

Edited by MembruAnonim, 21 December 2015 - 15:06.


#60
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003
Exista o rezolvare simpla pentru cine spune ca ar fi fost mai bine sa ramane la episodul VI: nu te uita la VII, VIII sau IX ... dupa I-III eu trebuie sa spun ca este bine venit acest VII ... mult peste trilogia prequel

#61
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostGenjurooo, on 20 decembrie 2015 - 20:29, said:

Da, nu trebuia adusi mosii astia inapoi. I-au adus doar pt. nume/publicitate la film.
ce vb.domle? pai fara personajele alea vechi filmul ar fi fost un CACA 100% oricum chiar si cu cei vechi tot o mizerie a fost....eu sunt dezamagit de "imaginatia" celor de la Disney.....si eu care il criticam pe Lucas.....iata ca se poate si mai rau....mizeria nu are limite

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Intrebare - a sesizat careva pe Yoda si Obi Wan in film ?

#63
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008
trebuia? :D

#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cam da... vocile lor cel putin apar in film.
http://www.ew.com/ar...s-force-awakens

#65
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Slab rău filmul (poate o să scriu aici de ce), cu toate astea are şi merite:
- a readus seria veche (originală) în atenţia publicului de azi. Celor care le-a plăcut filmul ăsta (şi se pare că le-a plăcut multora), nu mai pot strîmba din nas la neajunsurile filmelor originale pe linie de poveste (lipsa profunzimii) sau de efecte speciale.
- gagicuţa şi ăla rău' sînt bine aleşi (tipul are voce bună, dar îi mai trebuia şi un tricou cu muşchi, ceva, pe dedesubt), de fapt, cred că dacă tipa asta se năştea acu' vreo 60 de ani şi juca în filmul original în locul lui Mark Hamill, filmul ăla ar fi fost încă şi mai bun.
- cel mai bun rol din film a fost cel al lui Mark Hamill. În minutul ăla în care n-a zis nimic a jucat mai bine şi a adus un omagiu mai bun personajelor originale decît Harrison Ford şi Carrie Fisher, care n-au cîştigat decît bani din apariţia în filmul ăsta, altfel părerea mea e că şi-au făcut mai mult rău jucînd în el.

#66
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
A fost bun mia placut, faina tipa, si ii ceva nou ca pana acuma  erau mai mult barbati jedi acuma ii si o femeie.
Si Kylo mi-a placut isi cauta drumul si pana la urma il gaseste, vechea tema cu paricidul , masca o poarta pentru ca il idolatrizeaza pe Vader si vrea sa i semene  si nu i surprinzator ca a luat bataie  de la fata , tipa ii mult mai puternica decat el. Acuma nu stiu daca nu a murit ca ii zice bau bau ala la celalat tip sa l aduca la el sa finalizeze antrenamentul da unde sa l mai aduca ca a explodat planeta, daca nu aveau ceva teleportator nu cred ca a scapat.
La final mie mi sa parut ca Rey a ajuns pe Terra, sper sa nu zica ca de fapt pe Terra a fost anticul templu al primilor Jedi.
Sabia aia laser cu cruce nu am inteleso si arata cam urat.
In schimb mi-au placut fazele ale comice si lupta din padure cand sau pus sa taie copacii :) si faza cand ia tipa sabia laser  dovedind ca ii mai tare ca Kylo :) . la scena aia din hangar  era previzibil ca Solo va muri , mai tare mi a parut rau de Chubaca :(.

#67
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Rey nu e Jedi. Cel putin nu inca. Si erau destule Jedi / Sith personaje feminine in universul extins.

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
In primul rand John Boyega a jucat excelent. La fel si Daisy Ridley. Filmul a fost foarte bun, marca J.J. Iar lupta cu sabiile laser Posted Image

Am fost dezamagit de prestatia lui Captain Phasma. Poate recupereaza episoadele viitoare.

Urmeaza doi ani in care o sa ma destind cu posturile hateri-lor :P

#69
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nici nu stiu cine e J.J. asta si nici nu ma intereseaza. Ma intereseaza filmul in sine, nu cine il face. Daca mananc o mancare, conteaza sa fie buna, nu cum arata bucatareasa. Pentru mine, singur J.J. e J.J. Lehto.

Stau si ma intreb la ce dracu mai aveau astia academii de Jedi in care stateau novicii ani de zile, cand Rey s-a prins de toata treaba asta (utilizarea fortei, lupta cu sabia, etc.) de una singura, intr-o zi.

#70
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 23 decembrie 2015 - 18:38, said:

Eu nici nu stiu cine e J.J. asta si nici nu ma intereseaza. Ma intereseaza filmul in sine, nu cine il face. Daca mananc o mancare, conteaza sa fie buna, nu cum arata bucatareasa. Pentru mine, singur J.J. e J.J. Lehto.

Stau si ma intreb la ce dracu mai aveau astia academii de Jedi in care stateau novicii ani de zile, cand Rey s-a prins de toata treaba asta (utilizarea fortei, lupta cu sabia, etc.) de una singura, intr-o zi.

probabil ca Rey avea un numar foarte mare de midi clorieni de asta a invatat asa repede, pana la urma si Luke asa a invatat nu a fost la nici o academie, si vezi ca in p[rimul film din seria precedenta zic aia ca antrenamentul trebuie inceput de copil mic, Anakin la 10 ani era deja batran si degaba avea o gramada de midi clorieni  ca tot rau sa facut.

#71
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Luke a fost antrenat de Yoda. Anakin nu a trecut de partea intunecata pentru ca era prea in varsta cand a inceput antrenamentul, n-are nicio legatura varsta. Tine de alegerea personala. Mai degraba alegi dupa un timp, cand vezi cum stau lucrurile cu forta. Partea intunecata iti ofera mai multe beneficii, sint destui atrasi de ea. Nr. de midiclorieni nu dau in sine mare lucru persoanei care ii poseda. In fond si Leia are exact acelasi numar si, in afara de ceva premonitii, n-are treaba cu forta.

#72
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mda, după ce am lăsat să se aşeze o ţîră filmul, îmi dau seama că nu e nici o şansă să se aşeze pe slotul care îi era destinat. Filmul ăsta e genul de film care vrei cu orice preţ să-ţi placă (aşteptările sînt mari, pregătirea intensă, cumperi bilete din timp, te distrezi bine cu prietenii sau cu cine te duci să-l vezi) dar cînd ajungi acasă şi te gîndeşti şi la film propriu-zis îţi dai seama că a fost cam de kakat.

Filmul ăsta e un desen animat cu actori, un basm (şi nu în sensul bun al cuvîntului, ci de poveste pentru copii), în care n-are rost să te întrebi de ce, de unde, sau cum se întîmplă aia sau ailaltă, pentru că sau nu primeşti nici un răspuns, sau primeşti răspunsuri care mai de care mai forţate (ca să nu zic idioate). Personajele sînt caraghios de simplificate (unidimensionate) singura tentativă de scenă mai cum se întîmplă şi-n realitate e cum şi-au ratat personajele din ep. VI misiunea de „reîntoarcere a cavalerilor Jedi” (asta dacă „The Return of the Jedi” n-a însemnat de fapt decît doar reîntoarcerea lui Anakin).

Evoluţia personajelor e necredibilă (dacă ai trecut de 12 ani), tipa aia „evoluează” într-un pocnet de degete din „dumpster diver”, hingher de fiare vechi (echivalentul ţiganilor la noi) în pilot care face tonouri cu o navă pe care n-o cunoaşte, în timp ce ăla rău, „evoluează” în două secvenţe consecutive din dracu' gol (cu o spadă care ar fi făcut cruciaţii să moară de ciudă) care omoară un sat întreg fără nici un motiv aparent, într-un adolescent care distruge aparatura de nervi, şi a total wimp la sfîrşit, cînd se fereşte să nu-l lovescă în dinţi spada pe care tot el se chinuise s-o „ridice”. Asta ca să dau doar două exemple.

Însă cel mai mare păcat al filmului ăstuia, pe lîngă cel de a-i fi distribuit pe Harrison Ford şi Carrie Fisher, (faţă de care e clar că regizorul a avut trac şi s-a temut să-i pună să repete scenele pînă să iasă bine, asta e lîngă faptul că arătau mai bine la premieră decît în film, unde parcă fuseseră aduşi de la alimentară sau din pat) e „gaura” din scenariu în jurul căreia se desfăşoară întreg filmul:

În ep IV-VI, pe ditai împăratul Sith l-a durut exact undeva pe unde se ascunde cel mai mare maestru Jedi, dovadă că nu reprezenta nici o ameninţare pentru Imperiu, în schimb pentru „ordinul” ăsta nou e a dracu' de important (încît să distrugă planete, să omoare oameni de-am'proasta), ca să-l găsească pe unu' care nu deranja pe nimeni, nici măcar pe prietenii lui. Cu ce naiba mai putea să-i încurce Luke pe ăştia noii', cînd şi datorită lui au apărut în primul rînd (mă rog ăsta, Kylo Ren) ? De-aia, cel mai bun moment al filmului e cînd Luke îi lasă „ştafeta” ăleia mai tinere.

Alte lucruri care m-au deranjat (ca să nu zic enervat), e de unde naiba a luat aia mioapă sabia lui Anakin, care ultima oară a fost văzută în compania mîinii lui Luke plecînd spre evacuarea în spaţiu ? Barem să fi fost acolo (lîngă sabie) şi moaştele mîinii lui Skywalker, ar fi fost o chestie care să facă cît tot filmul. 2. Ta-su lu' Voldemort (Snoke, pentru cine nu s-a prins), hm, let me think, was he a bad guy ?

Astea fiind spuse, părţile bune ale filmului sînt cele două personaje principale, Rey şi Kylo Ren. Tipa aia face chimie instantanee cu publicul (îi prevăd o carieră cel puţin ca a lui Keira Knightley), nu era nevoie s-o facă personaj de basm (săracă, frumoasă şi bună la suflet) pentru ca lumea s-o placă. Kylo Ren (Adam Driver) are o voce şi o faţă pentru care s-ar fi cuvenit un rol ceva mai complex, de altfel, nici nu cred că va rămîne personajul negativ pînă la sfîrşitul seriei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate